Alman Çoban Kaniş Karışımı: Shepadoodle Irk Bilgisi

Alman Çoban Kaniş Karışımı: Shepadoodle Irk Bilgisi

Kaniş ve Alman Kurdu, her ikisi de Almanya'dan gelmelerine rağmen birbirinden çok farklıdır. Bir araya geldiklerinde Alman Çoban Kaniş Karışımı , aksi takdirde olarak bilinir Shepadoodle . Bu karışım, hem girişken hem de koruyucu, nazik ve eğlenceli olan ve her iki dünyanın da en iyisine sahip harika ve dengeli bir köpek yapar.

Aktivite ihtiyaçları nedeniyle, sadece bu zeki adama bol miktarda zihinsel uyarım sunabilenlerin yanına yerleştirilmelidir. Çok fazla egzersiz her gün. Büyük bir çocuk olduğu için büyük bir yaşam alanına ve bazen koruyucu davranışlarını idare edebilecek bir ustaya ihtiyacı var.Ancak ona yukarıdakilerin hepsini garanti edebilirseniz, sizi yıllarca sadakat, eğlence, kucaklaşma ve eğlenceye boğacaktır. O nadir kaniş karışımlarından biri orada, ama kesinlikle araştırmaya değer biri! Öyleyse, tüm Alman ihtişamıyla Shepadoodle hakkında daha fazla bilgi edinelim!

Ebeveyn Irkları

Evinize herhangi bir köpeği, özellikle de karma bir cinsi kabul etmeden önce, bir köpeğin geçmişine ve ebeveynine bakmak çok önemlidir, çünkü bu köpeğin cins amacının ne olduğunu, enerjisinin, zekasının ve mizacının ne olabileceğini size söyleyecektir. Ailenize ve yaşam tarzınıza uyup uymadıklarını anlamanıza da yardımcı olur.Kaniş

Kaniş Köpek Cinsi

Fransa'nın gösterişli ulusal köpeği olarak bilinmesine rağmen, Kaniş 16 yaşındainci Century Germany ve o geleneksel bir Alman Ördeği avcısı . O kadar harika bir su avcısı ki, American Kennel Club (AKC) Retriever av testlerine katılabilen spor yapmayan tek köpek ırkıdır.

Yani, bu çalışkan köpeğin çok fazla çalışma enerjisi bunun karşılanması gerekiyor ve o herkesin düşündüğü gibi sadece güzel bir köpek değil. Kaniş şu anda AKC tarafından 7 olarak sıralanmıştır.inci Amerika'daki en popüler köpek ırkıdır ve en iyi şekilde tanımlanır: aktif, gururlu ve çok akıllı .

Kaniş üç boyut alır ve her boyut, diğerlerinin bir kopyasıdır. Standart Kaniş 15 inç veya daha uzun boyludur, Minyatür Kaniş 15 inç'in altında ve Oyuncak Kaniş 10 inç ve altıdır. Minyatür kanişler de popüler ebeveyn ırklarıdır diğer karışımlar için ancak Shepadoodle’ın ebeveyni genellikle çiftleşme ve doğum kolaylığı açısından Standart boyuttur.Alman Kurdu

Alman Çoban Irk Bilgisi

Alman Kurdu şu anda AKC tarafından Amerika'daki en popüler 2. köpek ırkı olarak gösteriliyor ve şüphesiz dünyanın en tanınmış hizmet ve koruma köpeği o kadar zeki, efendisine sadık ve koruyucu olduğu için. Bu istihdamdan önce Alman Çoban geleneksel bir çoban köpeği Almanya'da ve artık genellikle bu amaç için kullanılmazken, gütme genini Shepadoodle'a aktarabilir.

O büyük bir köpektir 50 ila 90 pound ağırlığında ve arasındaki önlemler 22-26 inç pençeden omuza. Kendine güvenen, cesur ve zeki olarak tanımlanır ve genellikle ailesinden bir kişiyi ana efendisi olarak görür ve gözünün tek elması olacaklar. Popülerliği nedeniyle, GSD son derece popüler Karıştırılacak ebeveyn cinsi .

Shepadoodle

Shepadoodle Mix

Shepadoodle nispeten yeni bir tasarımcı köpek en nadir doodle karışımlarından biri. Bu karışım popülaritesi artmaktadır, ancak popülerliği Bernedoodle veya Husky Poodle karışımı . Bu nedenle, onun hangi özelliklere sahip olabileceği konusunda açık fikirli olmalısınız, ancak aşağıda tipik bir Shepadoodle'dan bekleyebileceğiniz şeyleri size açıklayacağız.Mizaç

Her şeyden önce, miras aldığı genlerin bileşimi ne olursa olsun, bu köpeğin fiziksel ve zihinsel uyarılma talep eden enerjik bir köpek . Eğer aktif değilseniz veya onunla fazla zaman geçiremiyorsanız, o zaman sizin için köpek değildir. Ona bol miktarda aktivite ve etkileşim sağlayabilirseniz, o zaman kazanan bir kombo üzerindesiniz demektir!

Shepadoodle muhtemelen biraz ilk başta yabancılarla mesafeli Miras kalan koruma eğilimleri nedeniyle, ancak Kaniş ebeveyninin süper sosyalliği sayesinde, onları bir gülümseme ve bol miktarda köpek öpücüğü ile hızla katlanacak. Bir yöne ya da diğerine mesafeli olma / sosyallik ölçeğine yaslanabilirken, olacağından emin olabilirsiniz. dengeli bir köpek onun dostluğuna gelince.

Ve ailesi söz konusu olduğunda, onun acil paketi için sevgisini ve şefkatini durduramaz. Shepadoodle eşit derecede büyük bir kalbi olan iri bir adamdır! Sizi kızartacak veya sizi kanepede ezecek büyük bir köpek su şişesi arıyorsanız, o zaman bu adam kesinlikle işe hazırdır.

Boyut ve Görünüm

Alman Çoban Kaniş Karışık Yavru

Shepadoodles boyutu tamamen Kaniş ebeveynine ve hangi boyutta olduğuna bağlıdır. Bununla birlikte, standart boyutlu bir Kaniş olması muhtemeldir, bu yüzden burada Standart Shepadoodle hakkında konuşacağız. Arasında herhangi bir yerde ölçecek 18 ve 24 inç yüksekliğinde pençeden omuza ve aralarında tartacak 50 ve 80 pound, bu yüzden büyük boy bir köpek olacak.O ceketinin altında kaslı olacak ve kas tanımını görmeseniz de, yakında onun farkına varacaksınız. güç ve güç. Gözleri büyük ve koyu renkli olacak ve kulakları da büyük bir üçgen şeklinde olacak ve büyük yaramaz bir gülümseme şüphesiz çekici olacak.

Ceket ve Renkler

Shepadoodle Mont Renkleri

Ceketinin görünümü ve renkleri çılgınca değişebilir, ancak muhtemelen paltosu gevşek kıvrılmış veya dalgalı, kaba bir tel gibi bir hisle. Bu aynı zamanda Alman Çobanlarının ebeveyn paltosuna da bağlı olacaktır, çünkü kısa veya uzun saçlı olabilir, ancak yine ebeveynlerini gördüğünüzden emin olun ve ceketinin ortada bir yere düşmesini bekleyebilirsiniz.

Shepadoodle'ın tipik rengi koyu renkler siyah ve ten rengi gibi Alman çoban köpeğinin yüz işaretleri ebeveyn. Ancak yine de, mavi, beyaz ve kayısı gibi ebeveynlerden herhangi birinin aldığı herhangi bir renk olabilir.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Shepadoodle Egzersizi

Shepadoodle genellikle Standart Kanişten üretildiği için beklemelisiniz bol miktarda yaşam alanına ihtiyaç duyacak büyük bir köpek ve bir arka bahçeye erişim. Tabii ki, orada Minyatür Kaniş yetiştiren bazı yetiştiriciler olabilir ve bu nedenle, çok fazla odaya ihtiyaç duymayacak çok daha küçük bir köpek bekleyebilirsiniz. Büyüklüğünü belirlemenin tek yolu yetiştirici ile konuşmak ve ebeveynleri görmektir.Standart Kaniş ebeveyni varsa, büyük bir eve ihtiyacı olacağından emin olabilirsiniz. makul büyüklükte bir arka bahçeye erişim aksi takdirde kaçınılmaz olarak kabin ateşi yükselir ve yıkıcı olur. Gibi Goldendoodle ve Labradoodle , bu çocuk standart apartman yaşamına uygun değil.

Efendisine olan sadakati ve yabancılara karşı ihtiyatlı olması onu nihai bekçi köpeği , böylece tehlike olduğunda size haber vereceğinden emin olabilirsiniz. Bu köpek özelliğini seviyorsanız bu harika, ancak gürültü kısıtlamaları veya hassas komşularla bir yerde yaşıyorsanız o kadar da harika değil, bu yüzden onun olacağını düşünmelisiniz. havlı bir köpek.

köpekler neden tahtayı çiğnerler

Büyüklüğüne ve enerji seviyelerine rağmen, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla çok tatlı , böylece genç bir aileyle ve çok evcil hayvanlı evlerde yaşayabilir. Şaşırtıcı bir köpek olduğu için, bebekleri olan ailelere uygun olmayabileceğini aklınızda bulundurun, çünkü yanlışlıkla onları devirebilir, ancak çocukları asla başka bir köpekle yapamayacağınız gibi gözetimsiz bırakmayın.Eğitim

Yavru Köpek Olarak Alman Çoban Kaniş Karışımı Eğitimi

Shepadoodle, çok sadık ve meraklı, eğitimde büyüyen doğal olarak zeki bir köpektir, bu da potansiyel sahipler için harika bir haberdir. İlk kez köpek sahiplerine uygun olsa da, kimlerin köpek sahiplerine nasıl davranılacağını okumalısınız. koruyucu davranışlar sergilemek . Ya da, şüpheniz varsa, tavırlarına en başından başlamak için onu bir köpek yavrusu itaat sınıfına kaydedin.

Yavru köpek sınıfları da size onu iyi sosyalleştir Bu özellikle bu adam ve koruyucu olma potansiyeli için önemli. Bununla birlikte, Kaniş'in koruyucu bir köpek olmadığı düşünüldüğünde, bu çok fazla sorun olmamalıdır. Sosyalleşme, iyi huylu ve kendine güvenen bir köpek yaratır, bu yüzden bu, eğitiminin zorunlu bir parçasıdır.

Alman Çoban ebeveyni sözlü övgü ile teşvik edilecektir ve Kaniş ebeveyni genellikle oyuncaklar veya ikramlarla teşvik edilir, bu yüzden bunları da eğitiminize dahil ettiğinizden emin olun.

Sağlık

Shepadoodle, 7 ile 18 yıl arasında yaşayacak sağlıklı bir köpek. Daha uzun yaşayan Kaniş ve daha sağlıklı genleri sayesinde, muhtemelen 10 yıldan fazla yaşamak . Karışık bir köpek olarak, her iki ebeveynin de sağlık endişelerine karşı hassastır ve işte dikkat edilmesi gereken ana endişeler:Kalça ve Dirsek Displazisi : Bunlar, çoğu köpeğin risk altında olduğu yaygın sağlık sorunları ve her iki ebeveyni de bunlardan dolayı risk altında. Kalça ekleminin anormal oluşumundan kaynaklanır, genellikle bir yavru köpek olarak hızlı büyüme oranıyla tetiklenir ve bu, daha sonraki yaşamda şiddetli ağrı ve felce yol açabilir.

Göz koşulları : Bu özellikle Kaniş tarafında yaygındır ve bu nedenle göz doktoru sağlık kontrolünden geçmesini sağlamalısınız. Bu, zamanla tam körlüğe yol açabilen retinanın bozulması olan Progressive Retinal Atrophy gibi yaygın sorunları arayacaktır.

Dejeneratif Miyelopati : Bu durum Alman Çoban tarafından miras alınabilir ve bu, omuriliğin dejenerasyonu ile karakterizedir, bu da arka bacakların topal olmasına ve inkontinansa neden olarak yavaş yavaş felçle sonuçlanır.

Addison Hastalığı : Bu, Standart Kaniş'te yaygındır ve bu nedenle, kendini eğitmek . Böbreğin yakınında bulunan adrenal bez, doğru sayıda hormon üretmez ve bu da köpeğin kilo kaybı, hastalık, dışkıda kan ve depresyona neden olur.

Beslenme

Shepadoodle, yüksek kaliteli bir Alman Çobanları için formüle edilmiş mama , Kanişler veya büyük ırklar. Aynı zamanda büyük enerjik kaslarına güç ve enerji sağlamak için yüksek protein içeriğine sahip olmalıdır. Tipik bir Shepadoodle'ın etrafa ihtiyacı olacak Her gün 3 bardak mama.

Shepadoodle, hem Dirsek hem de Kalça Displazisi riski taşıyan büyük bir köpek olduğundan, doğru oranlarda kalsiyum, fosfor, yağ ve vitamin içerdiğinden, büyük köpekler için özel olarak tasarlanmış yaşa özgü mama tanelerini beslemesi önemlidir. D, hangisi bu tür hastalıklara yakalanma olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Bakım

Shepadoodle'ın her gün fırçalanır kıvırcık ya da tel gibi ceketini düşünerek. Daha uzun bir paltosu varsa veya ceketi özellikle matlaşmaya yatkınsa, bu günlük fırçalamaya yükseltilmelidir ve burada daha ince bir fırça en iyi bakım aracınız olacaktır.

İhtiyacı olacak 6 haftada bir banyo ya da öylesine ve kulak, diş ve tırnak kesme gibi olağan köpek bakım uygulamalarının Shepadoodle için benimsenmesi gerekecektir. 6 haftadan daha fazla onu yıkamak için cazip olmayın, yoksa doğal palto yağlarına müdahale etme riskini alırsınız.

Yavru köpekler

Saygın bir yetiştiriciden Shepadoodle'ın maliyeti 800 dolardan başlıyor. Yeni yavru köpeğinizin en iyi sağlığını sağlamak için her zaman saygın bir yetiştirici ile çalışmayı unutmayın. sağlık sertifikalarını görmek isteyin her iki ebeveynin.

Aile Hayvanları Olarak

  • Shepadoodle'ın günlük 60 dakika yoğun egzersize ihtiyacı vardır.
  • Bu karışım enerjiktir ve aktivite olmaksızın yıkıcı olabilir.
  • Bu karışım, daha büyük bir avluya sahip daha büyük bir evde en iyisidir.
  • Büyük bir bekçi köpeği olacak koruyucu bir köpek olması muhtemeldir.
  • Bu, bir zamanlar yabancılara düzgün bir şekilde tanıtılan sosyal bir karışımdır.
  • Büyüklüğüne rağmen genç aileler ve çok sayıda evcil hayvan barındıran aileler için çok uygundur.
  • Alman çoban köpeğinin koruyucu doğasının kontrolü ele geçirmesini önlemek için erken sosyalleşin.
  • Shepadoodle'ın çoğu gün düzenli fırçalamaya ihtiyacı olacaktır.
  • Kullanmanızı öneririz Alman Çobanlara yönelik tımar fırçası .

Shepadoodle Yetiştiricileri

Shepadoodle, en nadir karalama karışık poşetlerden biridir ve bu nedenle saygın bir yetiştirici bulmak için seyahat etmeye hazır olmalısınız. Araştırmanıza başlamanın en iyi yolu, çevrimiçi araştırmaktır ve birkaç potansiyel yetiştirici bulduğunuzda, bunlar üzerinde kendi araştırmanızı yürütür. saygın olup olmadıklarını tespit edin web sitelerine, politikalarına ve diğer müşteri incelemelerine bakarak.

Kurtarma ve Sığınaklar

Kurtarma, yapabileceğiniz en ödüllendirici şeylerden biridir, ancak nadir bir karışım olduğu için yerel kurtarma merkezinizde bulması biraz daha zor olabilir. Bu nedenle öneriyoruz cinse özgü kurtarma merkezlerini kontrol etmek Ayrıca cins karışımları da barındıran.

Amerikan Alman Çoban Kurtarma Derneği eyaletlere göre onaylanmış merkezleri listeleyin ve Amerika Kurtarma Vakfı Kaniş Kulübü ayrıca eyaletlere göre her Poodle kurtarma merkezinin web sitesi ayrıntılarını da listeler.

Son düşünceler

Shepadoodle, birçok aileye uyan güzel dengeli bir köpektir. İhtiyacınız olan tek şey biraz alan, onu fiziksel olarak egzersiz yapmak için zaman ve dünyadaki tüm köpek öpücüklerini kabul etmek için sabır.

O nispeten yeni bir tasarımcı köpek olduğu için, her iki ebeveynin herhangi bir özelliğini, görünümünü ve mizacını kabul etmeye ve sevmeye hazır olmanız gerektiğini unutmayın. Ancak, miras aldığı kombinasyon ne olursa olsun, herkesin aşık olacağı bir köpek arkadaşınızın olacağından emin olabilirsiniz.

Yorumlar