Jack Russell Terrier ve Beagle: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Jack Russell Terrier ve Beagle: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

karşılaştırma Jack Russell Teriyer, Beagle'a Karşı bir sonraki köpek arkadaşın için mi? Orta-küçük bir köpek almayı düşünüyorsanız, bunlar etraftaki en popüler yavrulardan ikisi. Bu ırklar birçok ailenin sevilen üyeleridir. İkisi de sadık, enerjik, arkadaş canlısı ve zeki.

Ama hangi cins olduğunu nasıl seçersiniz? ailen için en iyisi ? Bu köpek ırklarının ikisi de çok aile dostu olsa da kesinlikle herkes için doğru cins değiller. Jack Russell özellikle önemli miktarda enerjiye sahiptir ve her iki cins de eğitim sırasında çok inatçı olabilir.Her iki cinsin de uzun bir geçmişi vardır ve tamamen farklı amaçlar için yetiştirilmiş . Peki bir sonraki dört ayaklı aile arkadaşınız için hangisi daha iyi? Aşağıdaki kılavuzda, yaşam tarzınız için hangisinin en iyi köpek olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için her iki köpek ırkını da karşılaştırıyoruz. Hadi atlayalım!

Irk Karşılaştırması

Jack Russell Korkunç

 • Yükseklik 10-12 inç
 • Ağırlık 9-15 Pound
 • Mizaç Akıllı, Arkadaş canlısı, İnatçı
 • Enerji Yoğun
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 13-16 Yaş
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

beagle • Yükseklik 13-15 inç
 • Ağırlık 18-30 Pound
 • Mizaç Sevgi dolu, Sadık, Meraklı
 • Enerji Ortalama
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 10-15 Yıl
 • köpek fiyatları 1.000 ABD Doları ve Yukarısı

İçindekiler

Irk Tarihi

Jack Russell Teriyerleri uzun zamandır sevilen bir aile köpeği ırkı olmuştur. 1800'lerin başlarında genetik olarak başladıklarından beri, çoğunlukla aynı kaldılar , kompakt, enerjik, arkadaş canlısı ve zeki. Bu köpekler, onlara hem entelektüel hem de fiziksel olarak çok fazla egzersiz ve uyarı verebilen aileler için mükemmeldir.

Bu sırada, Beagle'lar popüler köpekler olmuştur bir asırdan fazla bir süredir. Zeki, sevecen ve bir hataya karşı inatçı, eğitilmeleri zor olarak bilinirler. Ancak onlar da enerjik ve sevgi dolu , onları mükemmel aile köpekleri yapıyor. Her birinin tarihi hakkında biraz daha bilgi edelim.Jack Russell Korkunç

Çimlerde Tek Başına Oynayan Küçük Köpek

Bu cinsin kemirgenleri ve diğer haşereleri kovalama konusunda uzun bir geçmişi vardır.

Jack Russell Teriyerleri, 19. yüzyılın başlarında başladı. İngiltere, Devonshire'dan Rahip John Russell, tilki avlarında kendisine yardım etmesi için bir teriyer yetiştirdi. Onun üreme çabaları iki farklı terrier ırkı , Fox Terrier ve adını rahipten alan Jack Russell.

akita mastiff karışımı

Cins, geleneksel anlamda safkan olarak başlamadı. Bunlar yaygın melezlemenin sonucudur. Ancak bu süreç, yetiştiricilerin özenle koruduğu Jack Russell'ın tipik özelliklerini geliştirdi. 1800'lerin başından beri .beagle

Yeşil Alanda Küçük Av Köpeği

Beagle'lar, avcılık ve aile refakatçisi köpekleri olarak bir üne sahiptir.

uzmanlar tam olarak emin değilim Öte yandan, Beagle'ların bir tür olarak ne zaman veya nerede başladıkları. Benzer köpeklerin kayıtları geriye gidiyor 2500 yıl öncesine kadar antik Yunanistan'da. Bu av köpeklerine genellikle ilk Beagle denir.

Beagle'lar, bildiğimiz ve sevdiğimiz gibi 1800'lerin ortalarında ortaya çıktı. 19. yüzyılda avlanmanın yükselişi, Beagle yetiştiriciliğine yönelik coşkuyu artırdı ve sonunda çoğumuzun en aşina olduğu “Patch” Beagle'ı yarattı.

Görünüm

Sarı Çiçekli Tarlalarda Açık Havada İki Köpek

Bu ırklar benzer renkleri paylaşırken, boyut ve görünüm olarak farklıdırlar.Jack Russells orta-küçük köpeklerdir. Genellikle arasında tartılırlar 9 ve 15 kilo . ve 10 ila 12 inç uzun boylu. Cins arasında birkaç farklı kürk türü vardır, ancak hepsi çoğunlukla siyah veya kahverengi ofset işaretlerle beyazdır.

Küçük boyutlarına rağmen genellikle kaslıdırlar. Küçük bedenleri esnek ve enerji dolu. Kısa bir cins için uzun bacakları vardır, bu da onları yüksek hızlarda koşabilmelerini sağlar. Terrier sadece avlanmak için değil, aynı zamanda oyuk açmak için de yetiştirildi. Bu, dar alanlarda bile hızlı hareket edebilen kompakt, kaslı bir vücuda sahip oldukları anlamına gelir. Jack Russells genellikle tartılır 15 pounddan fazla değil .

Biri diğerinden biraz daha büyük olan birkaç Beagle türü vardır. Daha büyük çeşitliliğin omuz yüksekliği şu şekildedir: 15 inç kadar yüksek , küçük olanın bir 13 inç omuz yüksekliği . Beagle'lar genellikle bir en fazla 30 pound .

Beagle'lar, her türlü renk ve renk kombinasyonu ile ünlüdür. Bununla birlikte, en tanınabilir model, bronz başlı ve beyaz göbek, pençeler ve kuyruklu siyah bir sırttır. Bazı Beagle'lar da kırmızı renge sahiptir. Neredeyse evrensel olanlardan biri, köpeklerin avlanırken görünür kalmasına yardımcı olan beyaz kuyruktur.Mizaç

Sahilde Güneşte İki Köpek

Her iki köpek türü de aileler ve çalışan köpeklerle arası mükemmeldir.

Her iki köpek türü de ortalamanın üzerinde zekaya sahip, arkadaş canlısı, sosyal köpeklerdir. Ancak benzerliklerine rağmen, mizaçta da bazı belirgin farklılıklar vardır.

Jack Russell Teriyerleri, köpekleriyle tanınırlar. enerjik, arkadaş canlısı kişilikler . Ayrıca parlak gözlerinden anlayabileceğiniz gibi son derece zekidirler. Uğultulu köpekler olarak başladıkları için son derece sesli olabilirler.Aynı zamanda saldırgan avcılardır, bu da kuşlar ve kemirgenler gibi daha küçük ev hayvanlarının etrafında olamayacakları anlamına gelir. Avlanma içgüdüsü, içlerinde çok derinden gelişmiştir. Sahipleri onları yavruyken diğer hayvanlarla sosyalleştirirse, anlaşabilirler.

Ayrıca Jack Russell'ınızın sık sık bahçenizi kazdığını ve hatta kuşları ve kemirgenleri avladığını görebilirsiniz. Son derece zekidirler ve oyun oynamayı ve bulmaca çözmeyi severler. Ayrıca eğitilmeleri de çok kolaydır.

Beagle'ların bir tatlı ve sevecen mizaç . Ancak, inatçı ve yaramaz oldukları için eğitilmeleri zor olabilir. Bu, ortalamanın üzerinde zekalarıyla birleştiğinde, onları sahipler için bir meydan okuma haline getirir.

dogo argentino vs pitbull

Beagle'lar sosyaldir ve hem yetişkinlerin hem de çocukların etrafında olmaktan keyif alırlar. Ancak, aşırı hevesli oyun arkadaşları olabilirler. Erken sosyalleşme, onlara insan arkadaşlarıyla nazikçe oynamayı öğretmeye yardımcı olur. Güçlü sürü içgüdüleri nedeniyle, Beagle'lar uzun süre yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Genellikle birden fazla ev hayvanı olan evlerde gelişirler.Egzersiz yapmak

Açık havada şiddetle egzersiz yapan iki köpek

Jack Russell'ların, Beagle'lardan daha yüksek egzersiz gereksinimleri vardır.

JRT'ler avcı oldukları için çok fazla enerjileri vardır ve yüksek av sürüşü . Çok fazla egzersize ihtiyaçları var. Onlar için en iyi ortam, koşmak için bolca alana sahip kapalı bir dış mekandır. Birçok teriyerin bahçesinde kalmak için bir çite veya tasmaya ihtiyacı vardır. Avlanma ve gezinme içgüdüleri vardır, bu da ortalıkta dolaşmaya eğilimli oldukları anlamına gelir.

Bir avluya erişimi olmayan iç mekanlarda tutulurlarsa, JRT'ler sık, enerjik yürüyüşlere ihtiyaç duyar . Ayrıca yürüyüş yapmayı ve oyun oynamayı severler. Bu köpekler bütün gün uyuklayan biri değil.

Beagle'lar gençliklerinde çok fazla egzersize ihtiyaç duyan yüksek enerjili köpeklerdir. Yürüyüşe çıkmak, koşmak veya yürüyüş yapmak onlar için mükemmeldir. Bununla birlikte, sahipler, onları gözetim olmadan veya en azından bir çit olmadan egzersiz yapmaya asla bırakmamalıdır. Yüksek koku alma duyuları ve avlanma içgüdüleri onları ortalıkta dolaşmaya eğilimli hale getirir. Bir Beagle'ı asla açık bir bahçede gözetimsiz bırakmayın.

Yaşlandıkça, Beagle'lar daha tembel olabilir ve genellikle gün boyunca uyuklayarak daha fazla zaman harcarlar. Ancak, sahipler yine de egzersiz yapmalarına yardımcı olmak için çaba göstermelidir. Beagle'lar, bir fitness rutini olmadan obez olma eğilimindedir.

Eğitim

Eğitim Dersleri Sırasında Oturan İki Köpek

Bu iki köpek ırkı hem zeki hem de eğitilmesi kolaydır.

Jack Russell'lar zeki ve son derece eğitilebilir köpekler . Bulmacaları çözme ve zorlukların üstesinden gelme içgüdüleri, onları işbirlikçi ve ilgi çekici hale getirir. Ancak eğitim sırasında mizah anlayışını ve sabrını koruyun. Ayrıca etrafta oynamayı severler. Çok fazla stimülasyona ihtiyaçları var.

Eğitim süreci ilgi çekici ve zorlu olmaya devam ederse, istekli bir şekilde uyacaktır. Ancak yeterli çeşitlilik olmazsa, sıkılabilirler ve işbirliği yapamayabilirler. Bu bilgiyi akılda tutarak bir Jack Russell'ı eğitmeye yaklaşın ve onların hileler öğrenmeyi ve sahipleri için gösteriş yapmayı sevdiklerini unutmayın. Enerjileri ve yetenekleri onları profesyonel gösterim için mükemmel kılar ve hatta köpek sporları .

Beagle'lar arkadaş canlısı, sevecen köpekler , ama aynı zamanda inatçı bir biftekleri var. İşbirliği yapmalarını ve kontrolden çıkmamalarını sağlamak için eğitim onlar için hayati önem taşır. Neyse ki, eğitimle mutlu, itaatkar köpekler olabilirler.

Bununla birlikte, Beagle'ların eğitilmesinin zor olduğu bilinmektedir. Sıkılmamalarını sağlamak için eğitim sürecini ilgi çekici tutun. Benzer şekilde, ceza yerine olumlu pekiştirmeye odaklanın. Bir Beagle'ın inatçı doğası, bu tekniklere daha az açıktır. Yürüyüşe meraklı olmalarıyla ünlüdürler, bu nedenle erken yaşta tasma eğitimi önerilir. Kullanın Beagle dostu köpek koşum takımı en iyi sonuçlar için.

Sağlık

Sonbaharda Ormanda Oynayan İki Sağlıklı Köpek

Her iki köpek ırkı da genellikle sağlıklıdır ve ömürleri genellikle 10 yılı aşar.

Genel olarak, Jack Russells sağlıklı köpekler . Birçok ırktan daha geniş bir gen havuzuna sahip oldukları için diğer safkan köpekler kadar sağlık sorunlarına yatkın değildirler.

Sahipler, JRT'lerin eğilimli olduğu bir problem olan gevşek diz kapakları için köpeklerini muayene ettirmek isteyebilirler. bu Ulusal Irk Kulübü ayrıca işitme sorunları ve göz hastalıkları için test yapılmasını önerir. Kalça veya göz dejenerasyonu ile ilgili sorunları da olabilir. Bu risk yaşla birlikte artar. Veterinerinizin bunları ameliyatla düzeltmesi gerekebilir.

Beagle'lar, diğer birçok safkan köpek gibi çeşitli sağlık sorunlarına yatkın . Safkan bir Beagle almak, sağlıksız bir köpeği garanti etmez. İyi yetiştiriciler, evlat edindiğiniz köpeğin mümkün olduğunca sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Beagle'ların geliştirebileceği sağlık sorunları genellikle dört ana kategoriye ayrılır: göz sorunları, kemik sorunları, nörolojik sorunlar ve hipotiroidizm.

Gözler

Beagle'lar ve Jack Russell'ların ikisi de gözleriyle ilgili sorunlar geliştirmeye eğilimlidir. Bu, glokom, dejeneratif bozukluklar veya göz çevresindeki bezlerin enfeksiyonlarını içerebilir. Bu sorunlardan bazıları şiddetli ağrıya veya körlüğe neden olabilir.

Kemikler

Bazı Beagle'ların omurga, kalça veya bacak problemleri olabilir. Bunlardan biri olan kalça displazisi artrite yol açabilir ve özellikle yaşlı köpeklerde şiddetli ağrıya neden olabilir. Bu arada, Jack Russells, zorluklara yol açabilecek gevşek diz kapaklarına sahip olabilir. Bu sorunların çoğu ameliyatla düzeltilebilir veya iyileştirilebilir.

nörolojik durumlar

Birçok küçük köpek gibi bazı Beagle'ların da genetik yatkınlığı vardır. epilepsi . Hafiften ağır vakalara kadar değişebilir, nöbetler ya hafif olağandışı davranışları ya da tam bilinç kaybını tetikler. İyi haber şu ki, köpeklerde epilepsi ilaçla tedavi edilebilir ve genellikle kısalmış bir ömrü göstermez.

hipotiroidizm

Hipotiroidizm, Beagle'larda epilepsi ile ilgili olabilir veya tamamen ayrı olabilir. Tedavi edilmediğinde, obeziteye (hem Beagle'larda hem de Jack Russell'larda ortaya çıkabilir), saç dökülmesine ve çeşitli cilt rahatsızlıklarına neden olabilir. Neyse ki, ilaçla yönetmek kolaydır.

Beslenme

Köpek Mamasına Aç İki Köpek

Her iki cins de yüksek kaliteli ve bütçenize uyan yaşa uygun köpek maması ile beslenmelidir.

Her iki köpek ırkı da besleyici köpek maması ile beslenmelidir. yaşlarına uygun . Her iki cins de obez olma eğilimindedir, bu nedenle sahipleri aşırı beslenmeyi önlemek için beslemeleri dikkatli bir şekilde takip etmelidir.

Beagle'ınızı ne kadar beslediğiniz, yaşları, boyutları ve fitness seviyeleri de dahil olmak üzere birçok şeye bağlıdır. Onlara boş kaloriler değil, sağlıklı besinler sağlayacak yüksek kaliteli köpek maması satın alın. Beagle'ların dilenmek ve insan yiyeceğini çalmakla ünlü olduğunu unutmayın. Cins ayrıca aşırı kilolu olmaya meyilli olduğu için bu sorunlu olabilir.

Jack Russells Teriyerleri genellikle etrafta yemek yer 1 ila 2 bardak yaş ve cins için günlük uygun köpek maması. bu Beagle genellikle aynı şeyi yiyecektir. , hakkında Günde 1 ila 2,5 bardak . Bu nedenle, köpeğinizin aktivite seviyelerine bağlı olarak Beagle'ları beslemek biraz daha pahalı olacaktır.

tımar

Yıkanan İki Küçük Köpek

Her iki köpek ırkının da düzenli olarak yıkanması gerekecektir.

boxer mastiff karışımı

JRT'nin sahip olduğu basit bakım ihtiyaçları . Biraz dökülme olmasına rağmen, kısa tüyleri çok fazla dökülmez. Cinsin üç tür kürkü vardır: pürüzsüz, kırık ve pürüzlü. Onları en iyi durumda tutmak için, sahipleri onlara haftada bir kez nazikçe fırçalama yapmalıdır. Diğer köpek ırklarının çoğunda olduğu gibi, kulaklarını kontrol edin ve tırnaklarını aylık olarak kesin.

Beagle'ların suyu itmek için yapılmış kısa tüyleri vardır. dökerler, ama ağır değil diğer ırklarla karşılaştırıldığında. Kürklerini düzenli tutmak için temel bir bakım rutini yeterlidir. Ancak kulaklarının sarkma şekli nedeniyle düzenli kulak temizliğine ihtiyaçları vardır. Sahipler, Beagle'ın tırnaklarını en az ayda bir kez kesmeli ve dişlerini düzenli olarak fırçalamalıdır.

köpek fiyatları

Çimenlerde Oturan İki Beyaz ve Ten Rengi Köpek Yavrusu

Her iki köpek türünden de safkan bir köpek yavrusu için en az 1.000 $ ve daha fazla ödemeyi bekleyin.

Bir barınaktan Jack Russell Teriyeri evlat edinmek, genellikle standart bir evlat edinme ücretinden daha fazlasını sağlamaz. Ancak, sertifikalı bir yetiştiriciden safkan bir köpek yavrusu satın almak çok daha pahalı olabilir. Safkan bir köpek yavrusu istiyorsanız, muhtemelen güvenebilirsiniz. en az 1000 dolar harcamak . Şampiyonluk yetiştirme hatlarından gelen bir köpek yavrusu için çok daha fazla harcama yapacaksınız.

Bir barınaktan veya vakıftan bir Beagle köpek yavrusu benimsemek pahalıya mal olmaz. Ancak, seçkin bir soydan gelen safkan bir Beagle sahiplenmek isterseniz, maliyetler çok daha yüksek olacaktır. Bir soyağacı Beagle köpek yavrusu maliyeti olabilir 1.000 $ ile 2.000 $ arasında . Ancak bu, yetiştirici, yavru köpeğin soyu ve sağlık durumu dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Son düşünceler

Orta-küçük bir köpek istiyorsanız, bu aile dostu köpek ırklarının akla gelmesine şaşmamalı. Bunlar arkadaş canlısı ve sevecen ırklar yüzyıldan fazla bir süredir en popüler olanlardan bazıları olmuştur.

Bununla birlikte, her iki cinsten bir köpek yavrusu sahiplenmeden önce dikkate alınması gereken şeyler vardır. Beagle'lar daha az saldırgandır ve özellikle genç yaşta sosyalleşirlerse diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla daha iyi geçinirler. Öte yandan, JRT'lerin eğitilmesi daha kolaydır ve sağlık sorunlarına daha az eğilimli . Bununla birlikte, egzersiz söz konusu olduğunda da yüksek ihtiyaçları vardır, bu da bir bahçeniz veya yakınlarda yeşil alanınız yoksa onları daha az ideal hale getirir.

Bu köpek ırklarından birini seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birçok şey vardır. Ancak kesin olan bir şey var: Her ikisi de, yıllarca ailenizin bir parçası olacak akıllı, sevecen köpekler için mükemmel seçimlerdir.

Yorumlar