Köpekler Muz Yiyebilir mi? Muz Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpekler Muz Yiyebilir mi? Muz Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpeğinizi muzla besleyip besleyemeyeceğinizi anlamaya mı çalışıyorsunuz? Muzların bizim için harika bir besin kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak bunlar köpek tüketimi için güvenli midir? Kısa cevap evet. Muz, eğer doğru beslenirlerse, güvenli olabilir yemek için. Ayrıca bilmeniz gereken bazı tehlikeler de var.

Birçok meyve köpek tüketimi için güvenlidir. Yaban mersini , Ananas , Şeftaliler , ve Papaya sadece birkaçı. Ama şunu hatırlamak önemli tüm meyveler köpeğinizin yemesi için güvenli değildir . Biraz, üzüm gibi , küçük miktarlarda bile ciddi hastalıklara neden olabilir.Köpeğinizden farklı bir şey beslemeden önce veterinerinize danışmanız tavsiye edilir. Bizim için güvenli olanı asla onlar için güvenli sanmayın. Hadi kazalım ve köpeklere ve muzlara bir göz atın uyumlu olup olmadıklarını ve yavrularınızın yemesi için ne kadar kabul edilebilir olduğunu görmek için.

İçindekiler

Muz Köpekler İçin Güvenli mi?

çok sayıda muz

Muz, soyulmuş oldukları sürece köpeklerin yemesi için normaldir.
Kabuğu olmadan, çiğ muz toksik değildir ve güvenli köpeğinize bir tedavi olarak küçük miktarlarda vermek için. İkramlar, dengeli bir diyet için bir yedek veya ek olarak tasarlanmamalıdır, ancak evcil hayvan ebeveynleri olarak, yavrularınıza lezzetli bir atıştırmalık ısmarlamak, sevincin bir parçasıdır. Unutmayın, doğa tarafından yapılanlar da dahil olmak üzere ikramlarla aşırıya kaçmayın.

bir köpeğe hazır olup olmadığını nasıl anlarsın

Muz güvenli olabilir, ancak faydalı mı?

Muz, potasyum, magnezyum gibi vitamin ve mineraller ile c vitamini ve lektin gibi antioksidanlarla doludur. Onlar da harika bir kaynak lif ve enerji . Sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemenin yanı sıra, bu temel besinlerden yeterli miktarda almak aşağıdaki riskleri azaltır:

 • Kalp hastalığı
 • Şeker hastalığı
 • Yengeç Burcu
 • Yüksek tansiyon
 • iyi sorun

Bununla birlikte, bir köpeğin herhangi bir sağlık yararı elde etmek için çok fazla muz yemesi gerekir, bu yüzden besin takviyesi olarak tavsiye edilmezler . Köpeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılayan sağlıklı ve dengeli bir diyet, onları sağlıklı tutmak için gerekli tüm temel besinleri almalarını sağlamanın daha iyi bir yoludur.Muz Köpekler İçin Kötü mü?

Tan Chow Köpek Güvenle Soyulmuş Muzu Yiyor

Muz, beslenen miktara, nasıl hazırlandıklarına ve mevcut sağlık sorunlarına bağlı olarak zararlı olabilir.

Muz kulağa süper yiyecek gibi gelse de, bazen gerçekten zarar verebilirler . Muzları yavrularınıza beslemeden önce olası tüm tehlikeleri bildiğinizden emin olun. Köpeğinizi muzla beslemenin bazı olası sonuçları şunlar olabilir:

 • Kusma
 • İshal
 • Gaz
 • boğulma
 • iyi tıkanıklık
 • Kilo almak
 • Alerjik reaksiyon

Bu sonuçlar şunlara bağlı olabilir: • Tüketilen Miktar
 • Hazırlık (Ör. pişmiş, kurutulmuş)
 • Temel Sağlık Sorunları

Miktar

Herhangi bir yeni gıdada olduğu gibi, bir muz da mide rahatsızlığına neden olabilir. Bazı köpeklerde sadece küçük bir porsiyon muzla beslense bile kusma veya ishal gelişebilir. Büyük miktarlarda muz, aşırı gaz veya kabızlık dahil olmak üzere herhangi bir köpek bağırsak sorununa neden olabilir.

Muzun yüksek doğal şeker içeriği, fazla beslenirse sorunlara da neden olabilir. Çok fazla şeker aşırı kilo alımına neden olabilir . Çok fazla şeker, yavrularınızı diyabet, kalp hastalığı ve artrit gibi kiloyla ilgili diğer hastalıkları geliştirme riskine sokar. Çok olgun muzlar daha yüksek şeker içeriğine sahiptir, ancak olgunlaşmamış muzlar nişastada daha yüksektir, bu da köpeğinizin bağırsağını sindirmesi zor olabilir.

goldendoodles döken mi

Nadiren, bazı köpekler olabilir alerjik muzlara. Muzları ilk kez deniyorlarsa, onlara sadece küçük bir miktar verin. Anafilaksi belirtileri kaşıntılı veya inişli çıkışlı cilt, yüz ve göz çevresinde şişme ve solunum sorunları olabilir. Yavrunuzda bu belirtilerden herhangi biri varsa, hemen veterinerinize başvurun.

Hazırlık

Golden Retriever Köpek Yavrusu Yemek Kasesinden Parçaları Yeme

Bir muzu köpek tüketimine hazırlamanın en iyi yolu, kabuğunu soyup küçük parçalar halinde kesmek veya püre haline getirmektir.Çiğ muz olmalı soyulmuş ve küçük parçalar halinde veya püre halinde beslenir. Muzları da dondurabilirsiniz, ancak boğulma tehlikesi oluşturabileceğinden parçaları yanlış boyutta yapmamaya dikkat edin.

Bazı muz müstahzarları sağlıksız olabilir ve bu nedenle kaçınılmalıdır. Köpeğinize bu tür muzları beslemek istiyorsanız, önce veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olmalısınız. Köpekler için tehlikeli olabilecek muz ürünleri türleri şunlardır:

 • Muz kabukları
 • Muz ekmeği
 • Muz Cipsi
 • Diğer Muz Bazlı İkramlar
 • Muz Aromalı Atıştırmalıklar

Muz kabukları

Muz kabuğu zehirli olmasa da sindiremez veya köpeğinizin bağırsağından kolayca geçmez ve tıkanıklık (bağırsak tıkanıklığı). Bazı köpekler ayrıca mide rahatsızlığı, kabızlık veya alerjik reaksiyon gösterebilir. Yani, emin olun muz kabuğunu çöpe at yavrunun onu alamadığı yer! Köpeğiniz muz kabuğu yemişse, özellikle de bütün ise, tavsiye için veterinerinizi arayın.

Muz Cipsi

Muz cipsleri toksik değildir, ancak köpekler için en iyi atıştırmalık değildir. Muz cipsinin bazı ticari müstahzarları: kızarmış , diğerleri ise palm yağı içerir. Her ikisi de neden olabilir üzgün karın ve çok sık beslenirlerse kilo almalarını sağlayın. Muz cipsleri ayrıca küçük köpeklerde veya yavru köpeklerde potansiyel bir boğulma tehlikesidir.Muzlu Ekmek veya Muz Bazlı İkramlar

Muzlu ekmek veya muz bazlı köpek mamalarında bulunan muz köpeğinize zarar verebilecek şey değildir. diğer bileşenler Sıklıkla eklenenler – fıstık ezmesi, çikolata veya kuru üzüm gibi – bunlar tehlikedir. Yavrunuz çiğ muzların tadını sevmeyebilir ve lezzetli ikramlar yapmak cazip gelebilir, ancak diğer malzemeleri eklemeden önce, güvenli olduklarını kontrol edin köpek tüketimi için.

Süre fıstık ezmesi olabilir küçük miktarlarda, kontrol etmelisiniz. ksilitol içermez , yapay bir tatlandırıcı. ksilitol kan şekerinin düşmesine neden olur köpeklerde uyuşukluk, nöbet veya koma ile sonuçlanan tehlikeli seviyelere çıkar ve ölümcül olabilir.

Muzlu atıştırmalıklara bir başka yaygın katkı çikolatadır. Çikolata asla köpeklere verilmemelidir içinde herhangi bir miktar . Bitter çikolata, sütlü çikolatadan daha kötüdür, ancak her ikisi de kusmaya, ishale, kalp sorunlarına, nöbetlere ve ölüme neden olabilir.kuru üzüm olabilir ölümcül köpeğiniz tarafından herhangi bir miktarda ve köpeğin büyüklüğü ne olursa olsun yerse. Çok ani ve şiddetli böbrek yetmezliğine neden olabilirler, bu nedenle asla köpeğinize verilmemelidirler.

Yavrunuz bu bileşenleri içeren herhangi bir şey yemişse, tavsiye için acilen veterinerinize başvurun.

Potansiyel olarak ölümcül bileşenlerin yanı sıra, yüksek şeker içeriği Çoğu muamele (özellikle insan olanlar), yavrularınızı kilo alma ve diyabet ve kalp hastalığı gibi bununla ilişkili hastalıklar riskine sokar. Şekerli, yağlı yiyecekler de yavrularınızın karnını üzecektir.

Muz Aromalı Atıştırmalıklar

Muz ile yapay olarak tatlandırılmış yiyecek veya içecekler, beslenme faydaları yok . Genellikle sağlıksız yiyeceklere eklendiğinden, onları köpeğinize beslememelisiniz. Örneğin, muzlu milkshake gibi içecekler şeker, yağ ve laktoz bakımından yüksektir. Düzenli olarak verildiğinde kusma, ishal, karın ağrısı, şişkinlik ve obeziteye neden olabilirler.güçlü köpek isimleri

Sağlık sorunları

Yavru köpeğiniz bir sağlık sorunu için tedavi görüyorsa, onu muzla beslemeden önce daima veterinerinize danışın. Obezite, diyabet, böbrek hastalığı, kalp sorunları, alerjiler ve bağırsak sorunları gibi hastalıklar, tedavilerinin bir parçası olarak genellikle sıkı kontrollü diyetler gerektirir.

Böyle, köpeğinizi muzla beslemek durumunu kötüleştirebilir . Veteriner hekiminiz onların hastalıklarını bilir ve yavru muzlarınızı ne kadar ve ne zaman vermenin güvenli olup olmadığını size söyleyebilir.

Köpeğimi Muzla Besleyebilir miyim?

Köpek Şeklinde Yapılan Muz Kabukları

Muzu uygun şekilde hazırladığınız sürece köpeğinizin yemesi güvenlidir.

Evet, köpeğinize muz verebilirsiniz. sadece emin ol güvenli bir şekilde hazırla . Muz çiğ olarak, katkı maddesi olmadan, kabuğu olmadan ve küçük, idare edilebilir parçalar halinde beslenmelidir. Sağlıklı ve dengeli bir diyet yerine, yalnızca ölçülü olarak bir tedavi olarak besleyin. Mide rahatsızlığı olasılığını azaltmak için tamamen yeni yiyecekleri yavaş yavaş tanıtmayı unutmayın.

Köpeğinize muz vermeden önce, özellikle de zaten sağlık sorunları varsa, veterinerinizle konuşun. Yavru köpeğiniz muz, muz kabuğu veya muz bazlı yiyecekler yedikten sonra kendini iyi hissetmiyorsa hemen veterinerinizle iletişime geçin.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Muz köpeklerde ishal yapar mı?

  Evet, muzlar yüksek şeker ve lif içeriğine sahiptir ve çok miktarda beslenirse köpeğinizde ishale neden olabilir. Muz da köpeğinizin kusmasına neden olabilir. Bazı köpekler, özellikle ilk kez muz yiyorlarsa, az miktarda yeseler bile mideleri bozulur.

 • Muz köpeklere zarar verebilir mi?

  İnsan atıştırmalıkları veya muz cipsi gibi bazı müstahzarlardaki muzlar köpeğinize zarar verebilir. Köpeğinize muz kabuğu vermeyin, çünkü bu, köpeğinizin bağırsağında bir tıkanıklığa neden olabilir. Köpeğinizin altta yatan bir hastalığı varsa, köpeğinizin durumunu daha da kötüleştirebileceğiniz için muz yemeden önce veterinerinizle konuşun.

 • Muz kabuğu zehirli midir?

  Hayır, muz kabukları zehirli değildir, ancak yine de köpeğinize zarar verebilirler. Bütün olarak veya büyük parçalar halinde yenen kabuklar, köpeğinizin bağırsağına sıkışıp tıkanmaya neden olabilir. Köpeğiniz muz kabuğu yemişse, tavsiye için veterinerinizi arayın.

 • Muz bir köpeğin midesini yatıştırır mı?

  Muz, bağırsak sağlığını iyileştirdiği bilinen lif bakımından yüksek olmasına rağmen, bir köpeğin güvenle yiyebileceği küçük miktar, muhtemelen köpeğinizin mide sorununu çözmeyecektir. Köpeğinizin mide rahatsızlığı varsa, köpeğinizin durumu için daha uygun bir tedavi olabileceğinden tavsiye için veterinerinizi arayın.

Son düşünceler

Kısacası, muzlar ölçülü yenildiği sürece köpek tüketimi için güvenlidir. Muz, birçok köpek mamasına içerik olarak dahil edilmese de, kullanmak güvenlidir ara sıra yemek kabı veya eğitim muamelesi olarak. Yavrularınızı yeni bir şeyle beslemeden önce daima yerel veterinerinize danışmanızı öneririz. Köpeğiniz bir muz yedikten sonra olumsuz tepki veriyorsa, hemen yerel veterinerinizi arayın.

Yorumlar