Köpekler Kedi Maması Yiyebilir mi? Yaptıklarında Ne Olur?

Köpekler Kedi Maması Yiyebilir mi? Yaptıklarında Ne Olur?

Çoğu kedi sahibi, kedilerini yerde besler. Bu, siz bakmadığınızda gidip kazmayı seven açgözlü bir yavru köpeğiniz olduğunda bir sorun teşkil eder. Peki köpekler kedi maması yiyebilir mi? Bir demet yediklerinde ne olur? kısa cevap evet . Ancak kedinizin mamasını köpeğinizle düzenli olarak paylaşmamalısınız ve keşfetmemiz gereken bazı uyarılar var.

Çoğu köpek hiç sorun yaşamadan az miktarda kedi maması yiyebilir. Kedi maması, köpekler için zehirli maddeler içermez. Aslında, köpekler kedi mamasından biraz besin alabilirler. Ne kadar sevdikleri göz önüne alındığında, bazı köpek sahiplerinin bunu yüksek değerli bir eğitim ödülü olarak kullanın ara sıra.Kedi maması genellikle köpeklerin yemesi için güvenlidir, ancak çok yememeliler ya da sahip çok sık . Normal köpek maması diyetlerinin yerini almamalıdır. Kedilerin ve köpeklerin farklı besin ihtiyaçları olduğundan farklı yiyeceklere sahip olmasının bir nedeni vardır. Köpeğiniz ayrıca karaciğer veya böbrek hastalığından muzdarip veya pankreatite yatkın olsa bile tedavi olarak kedi maması yememelidir. İçeri girelim ve bazı ayrıntılara bakalım.

fransızca köpek isimleri

Kedi Maması Köpeğimi Hasta Edecek mi?

Hasta Köpek

Köpekler kedi maması yediklerinde, normalde yediklerinden çok daha fazla protein ve yağ alırlar. Pek çok köpek bunu ara sıra yapmaktan memnun olacaktır, ancak hassas midesi olan bir köpeğiniz varsa, bunların hepsi ekstra protein ve yağ köpeklerin hasta hissetmesine neden olabilir. Bazı köpekler başlayabilir kusma veya ishal veya karın ağrısı var . Diğerleri pankreatite bile ilerleyebilir. Bu, gıdalardaki yüksek yağ seviyelerine tepki olarak pankreasın ağrılı bir iltihaplanmasıdır. Bu, köpekleri çok hasta edebilir. Genellikle tekrar tekrar kusarlar ve bazen günlerce yemek yemeyi reddederler.Ya Köpeğiniz Çok Yerse?

Veterinerde Köpek

Kedi mamasıyla ilgili sorun, yüksek protein ve yağ oranının yüksek olmasıdır. Köpeğiniz bir seferde bu kadar yiyecek aldığında, midesini üzebilir. Şanslıysanız, biraz rüzgar ya da hafif ishal köpeğiniz çok fazla kedi maması yedikten sonra. Daha az şanslı olanlar, kendilerini veterinerin ofisinde kusan, bol ishali olan ve herhangi bir yiyeceğe dokunmayı reddeden bir köpekle bulabilirler. Süre gastroenterit genellikle geçer Rahatsız edici yiyecek bağırsaktan gittikten sonra pankreatit başlayabilir. Pankreatit çok daha ciddidir ve tedavi edilmezse ciddi dehidrasyona ve hatta ölüme neden olabilir.

Köpeğim Kedi Maması Yedi, Ne Yapmalıyım?

Köpek ve Kedi Yeme

Köpeğiniz kedi mamasına ilk kez girdiyse ve nasıl tepki vereceklerinden emin değilseniz, atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Bu adımları atmak, ne kadar kedi maması yediklerine bağlı olarak yavrularınız için potansiyel riski en aza indirmenizi sağlayacaktır.

Adım 1: Kedi Mamasına Daha Fazla Erişimi Önleyin

Yapmanız gereken ilk şey, köpeğinizin artık kedi maması yemesini durdurmaktır. Bu, siz dökülenleri temizlerken köpeğinizi kapatmak veya kedinin çanağını ulaşamayacaklarından emin olduğunuz bir yere kaldırmak anlamına gelebilir. Bu, köpeğinizin tehlikeli şeyler yemesini önlemenin ilk adımıdır. çikolata , Sarımsak veya gıda dışı ürünler gibi sabun .Adım 2: Ne Kadar Tüketildiğini Öğrenin

Tek bir lokmanın zarar vermesi pek olası değildir, ancak eşyalarla doyurmak sorunlara yol açabilir. Bir sonraki adım, köpeğinizin yaklaşık olarak ne kadar yediğini düşündüğünüzü hesaplamaktır. Köpeğiniz çok miktarda yemişse, sadece onu yakından izlemek zorunda kalmayacaksınız, bağırsaklarını aşırı yüklememek için akşam yemeğini buna göre azaltmak isteyebilirsiniz.

3. Adım: Sorun Belirtilerini İzleyin

İyi haber şu ki, köpeğiniz büyük olasılıkla iyi olacağı için hemen veterinere gitmenize gerek yok. Hasta olacaklarsa, genellikle ilk bir veya iki saat içinde olur, ancak kusma ve ishal belirtilerinin görülmesi 24 saate kadar sürebilir - özellikle köpeğiniz pankreatit alırsa. Enerji seviyelerini ve iştahlarını izleyin ve kusma veya ishali not edin. Köpeğiniz mamayı kussa bile, iyi ve zinde kaldıkları sürece endişelenmek için belirli bir neden değildir - ancak uyuşuk hale gelmeye başlarlarsa veya yiyecekleri düşük tutamazlarsa veya kusmanın yanı sıra ishal olurlarsa, Bazı destekleyici tedavi için veterinere gitmeli ve muhtemelen pankreatit şüphesi varsa test etmelisiniz.

Kediler ve Köpekler: Beslenme İhtiyaçları

Kedi ve Köpek Birlikte

Kedi ve Köpeklerin farklı beslenme ihtiyaçları vardır. Bu, özellikle çok daha büyük bir köpeğiniz varsa geçerlidir. Kedilerin hayatta kalmak için ete ihtiyacı vardır. Köpekler de öyle ama çok daha küçük ölçekte. Bu nedenle, hayvan protein içeriği söz konusu olduğunda çoğu kedi maması çok daha yoğundur.köpek cinsleri chihuahua

Kedi maması çok daha besleyici yoğun ve konsantre olduğundan, köpeğinizin uzun süre yemesi tavsiye edilmez. Aynı zamanda daha küçük bir pakette daha yüksek kalori sayısına sahiptir. Bu, köpeğinizin uzun süreli kedi maması yiyorsa kilo alabileceği ve başka sağlık sorunları geliştirebileceği anlamına gelir.

Sıkça Sorulan Sorular

Herhangi bir köpek zaman zaman yememesi gereken şeylere girebilir. Bu nedenle, Köpeğinizi Sevin'de aldığımız bir dizi genel soruya cevap verdik. Kedi mamasıyla ilgili olan bu soruları aşağıdaki bölümde derledik.

Köpeğimin Kedi Maması Yemesini Nasıl Durdurabilirim?

Korunma tedaviden daha iyidir! Kedinizin mamasını tezgah üstü veya şifonyer gibi erişilemeyecek bir yerde tutmaya çalışın. Kediniz yaşlıysa, artrit nedeniyle ayağa fırlamakta zorlanabilir. Yiyeceklerine ulaşmaları için adımlar atmayı veya kediniz yemek yerken köpeği başka bir odaya kapatmayı düşünün. Elbette, eğilimli bir köpeğiniz varsa, güçlü bir 'ayrıl' komutu öğretmek işe yarayabilir. görünürdeki her şeyi yutmak - özellikle düzenli olarak kedili diğer evleri ziyaret ediyorsanız.

Kedi Maması Yerken Köpekler Kör Olabilir mi?

Hayır! Kedi maması yerlerse köpekler kör olmaz. Bununla birlikte teorik olarak kediler köpek maması yerse kör olabilirler. Bunun nedeni, köpek mamasında çok fazla taurin bulunmamasıdır - köpeklerin beslenmelerinde taurine ihtiyaçları yoktur ve vücutlarında kendi yiyeceklerini hazırlayabilirler. Kediler kendi başlarına yapamazlar, bu yüzden yiyeceklerinde yüksek seviyede taurine ihtiyaçları vardır. Bir kedi köpek maması yediğinde, yeterince taurin alamayacağından zamanla yetersiz kalacaktır. sonunda körlüğe, kalp hastalığına ve sinirlerde sorunlara neden olur. Köpekler bu sorunlardan hiçbirini yaşamadan kedi maması yiyebilirler - çok şükür!Köpeklerde Böbrek Yetmezliğine Neden Olabilir mi?

Kedi maması üzerindeki tek seferlik bir boğazın böbrek yetmezliğine neden olma olasılığı düşüktür. Ancak bazı insanlar, köpek maması yerine kronik olarak kedi maması yemenin böbreklere zarar verebileceğini öne sürdü. Bunun nedeni, kedi mamasının protein açısından köpek mamasından çok daha yüksek olmasıdır ve fazla protein böbrekleri daha fazla zorlayabilir. Köpeklerin zaten tehlikeli böbrekleri varsa, kedi maması yemek onlara daha fazla zarar verebilir, bu nedenle önerilmez.

köpekler peynir yer mi

Köpek Maması ile Kedi Maması Arasındaki Fark Nedir?

Kedi maması, kedilerin ihtiyaçlarını karşılamak için mükemmel bir dengeye sahipken, köpek mamasını köpekler için uygun bir diyet haline getirmek için birçok araştırma yapılmıştır. Evlerimizi bu iki türle paylaşmamıza rağmen ve bunlar yemek kaplarını, su kaplarını ve kucaklarını paylaşırken bulunsalar da, bunlar hala çok farklı türlerdir. Kedi diyetleri köpek diyetlerinden daha yüksek protein, taurin ve alanin içerir; köpeklerin bu amino asitlere ihtiyacı yoktur. Köpek diyetlerinin, kedi alternatiflerinden daha yüksek karbonhidrat seviyeleri olması muhtemeldir.

Kediler Köpek Mamasını Düzenli Olarak Yiyebilir mi?

Kediler, köpek mamasını tek seferlik veya çok kısa bir süre (bir günden fazla olmamak üzere) yiyebilirler. Köpek maması yiyen kediler, kedi maması yiyen köpeklerden daha kötüdür. Bunun nedeni, kedilerin diyetlerinde köpeklerin ihtiyaç duymadığı veya bu kadar yüksek miktarlarda ihtiyaç duymadığı birçok amino aside ve vitamine ihtiyaç duyması ve bu nedenle köpek diyetlerine dahil edilmemesidir. Bir kedi herhangi bir süre köpek maması yemesi durumunda, bu proteinler ve vitaminler bakımından yetersiz hale gelir ve ani ölüme kadar varan semptomlara neden olur.

Köpekler Kedi Mamasını Bir Tutamda Yiyebilir mi?

Teorik olarak, sağlıklı bir köpek istediği kadar kedi maması yiyebilir. Gerçekte, bu, obezite, gastroenterit ve pankreatit ile ilgili endişeler nedeniyle kötü bir fikirdir. Yine de, köpeğinize biraz kedi maması beslemekten büyük olasılıkla kurtulacaksınız, ancak köpeğiniz daha önce denemediyse patlayıcı bir sonuca hazırlıklı olun.Son düşünceler

İşte orada var! Genel anlamda kedi maması, çok idareli bir şekilde tüketildiği sürece köpekler için güvenlidir. Çoğu durumda, veterinere gitmeyi gerektirmez. Ancak, kazınızın herhangi bir düzensiz davranış sergilediğini görürseniz, hemen veterinerinizi arayın . Deneyimlerimize dayanarak rehberlik sağlayabilsek de, bu, veterinerinizi aramanın veya hatta bir veteriner ziyareti yerine geçmemelidir.

Yorumlar