Bernedoodle vs. Aussiedoodle: Farklı ve Benzer Olan Ne?

Bernedoodle vs. Aussiedoodle: Farklı ve Benzer Olan Ne?

Bernedoodles ve Aussiedoodles ilk kez köpek sahipleri için harika ya da köpek sahipliğine atılmaya hazır olanlar. Bu popüler melezler aile dostu ve eğlencelidir. Bahsetmiyorum bile, çok sevimli!

Bu köpekler, ebeveynleri nedeniyle bazı genetik özellikleri paylaşabilir, ancak birçok farklılıkları vardır. İkisinin de bir Fino köpeği ebeveyni paylaşmaları, kişilikleri söz konusu olduğunda o kadar benzer olacakları anlamına gelmez. Biraz benzer görünebilirler, ancak bu benzerliklerin durduğu yer !Potansiyel sahiplerin her bir cinsi incelemesi gerekir, böylece mükemmel yavruyu seç özel yaşam tarzları için. Aşağıda, Bernedoodle ve Aussiedoodle'ın görünüm ve mizaçtan bakım ve fiyatlandırma bilgilerine kadar kapsamlı bir karşılaştırması bulunmaktadır. Hadi atlayalım!

Irk Karşılaştırması

Bernedoodle

 • Yükseklik 12-29 inç
 • Ağırlık 10-90 Pound
 • Mizaç Arkadaş canlısı, Sevecen, Oyuncu
 • Enerji Ortalama
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 12-18 Yaş
 • Fiyat 2.000 $ ve Üzeri

Aussiedoodle • Yükseklik 10-24 inç
 • Ağırlık 10-70 Pound
 • Mizaç Sadık, Çalışkan, Akıllı
 • Enerji Yüksek
 • Sağlık Ortalama
 • Ömür 10-12 Yaş
 • Fiyat 1500$ ve Üzeri

İçindekiler

Irk Tarihi

Her köpeğin atalarını öğrenmek, onlar ve evcil hayvan olarak nasıl davranacakları hakkında çok şey açıklayabilir. Bu popüler melez köpekler her ikisi de doodle-köpek melezleri . Her iki köpek de oluyor her gün daha popüler , ama bu melezler nereden geldi ve insanlar onlara ne zaman aşık olmaya başladı? Bu iki güzel köpek ırkının nasıl ortaya çıktığını keşfetmek için okumaya devam edin.

Bernedoodle

Havuz kenarında uzanmış kahverengi ve siyah kaniş karışımları

Bu karışım, bir Bernese Dağ Köpeği ve bir Fino köpeğinin birleşimidir.Bir Fino köpeği ve bir Bernese Dağ Köpeğini birleştirdiğinizde kabarık ve çok sevimli Bernedoodle ! Swissridge Kennels'dan Sherry Rupke Bu nispeten yeni türü 2003 yılında Berner'in nazik ve eğlenceyi seven kişiliği ile akıllı ve az tüy döken Kaniş'i birleştirmek için yarattı.

Bernese Dağ Köpekleri İsviçre'de ortaya çıktı ve genellikle çiftliklerde arabalara ağır yükler çekmek ve çok fazla güç gerektiren diğer işleri yapmak için kullanıldı. Kaniş, yetiştiricilerin onları aslen av köpekleri ve su alıcıları olarak yetiştirdiği Almanya ve Fransa'dan selamladı. Kanişler de gelir üç farklı boyut , bu karışımın çeşitli boyutlarını (standart, mini ve mikro) açıklayan standart, minyatür ve oyuncak dahil.

Aussiedoodles

Sahilde Mutlu Melez

Bir Avustralyalı Çoban Köpeğini bir Kaniş ile karıştırmak, Aussiepoo veya Avustralya Kanişi olarak da bilinen bir Aussiedoodle yapar.bu Aussiedoodle Eskiden Avustralya Kanişleri olarak bilinen köpek, sadık ve çalışkan arasında bir melezdir. Avustralyalı Çoban ve yukarıda bahsedilen enerjik Kaniş. Bunlar sadık yavrular ayrıca yetiştirilen Kaniş türüne bağlı olarak çeşitli boyutlarda (standart, mini ve oyuncak) gelir, ancak genellikle standart boyutlu bir kaniş ebeveyni ile yetiştirilir.

Melez Aussiedoodle'ın kökeni hakkında pek bir şey bilinmiyor, çünkü onlar da bir oldukça yeni tasarımcı köpek . Bununla birlikte, ebeveyn ırklarının her ikisinin de kapsamlı geçmişleri vardır. Avustralyalı Çobanlar, 19. yüzyılda Avustralya'dan ABD'ye getirildi; burada insanlar, çalışkan ve zeki yapıları nedeniyle onları çoğunlukla çoban veya rehber köpek olarak kullandılar.

Aussiedoodles Amerika'da popülerlik kazanmaya başladı 1950'lerde , birden fazla güneybatı filminde göründükten sonra. Şimdi hızlı ileri ve bir aile favorisi haline geldiler!

Görünüm

Oturan Kaniş Açık Havada Karıştırıyor

Her iki melez de yarı Fino köpeği olduğundan görünüşte birçok benzerliği paylaşırlar.Her iki köpek de görünüş olarak birbirine çok benzerler. bir Fino köpeği ebeveyni paylaşın . En farklı olan şey onların farklı kişilikler , ki daha sonra tartışacağız.

Bernadoodle biraz daha uzun ve ağırdır, 10 ila 29 inç boyunda ve 15 ila 90 pound ağırlığındadır (ne kadar yediklerine ve boyutlarına bağlı olarak). Var üç boy Bernedoodle yavrusu standart, mini ve mikro dahil. Düz, dalgalı veya kıvırcık, üç renkli katlara (genellikle beyaz, siyah ve kahverengi) sahip olabilirler. En yaygın Bernedoodles, 60-90 pound olan standart büyüklükteki köpeklerden melezlenir.

Aussiedoodles ayrıca standart, mini ve oyuncak olmak üzere üç boyutta olabilir. 10 ila 70 pound ağırlığında ve 10 ila 24 inç boyunda (boyutlarına bağlı olarak) duran iki köpeğin daha küçüğü olma eğilimindedirler. sahip olabilirler kıvrılmış, düz veya dalgalı kürk bu mavi veya kırmızı merle, çikolata, siyah ve beyaz karışımı olabilir. Ve elbette, Aussie'nin sevimli sarkık kulaklarını da paylaşıyorlar.

Mizaç

Açık Havada Oturan Köpekler

Her iki köpek de çocuklarla harika olsa da, Aussiepoos'un çocukları kıstırdığı biliniyor.Her iki köpek de oyuncu ve etrafta olmak eğlencelidir, ancak enerji seviyelerinde birkaç farklılık ve kişilikler. Her yavrunun özellikleri, ebeveynlerinden aldıkları özelliklerin kombinasyonuna bağlı olarak değişebilir.

Aussiedoodles son derece akıllı ve sadık daha yüksek enerji ile. Çok fazla dikkat gerektirirler ve daha aktif yaşam tarzları ve daha agresif oyunlarla baş edebilen daha büyük çocuklar için mükemmel bir köpek yavrusudur.

Pek çok Aussiedoodle, onları gütmeye çalışırken çocukları kıstırma eğilimindedir; bu, bebeklerin ve küçük çocukların evin etrafında sürünüp dolaşmadığıyla ilgili olabilir. Bu yavrular lazer odaklı ve görevleri yerine getirmeyi seviyorum büyük olasılıkla hayvancılık geçmişlerinden ve çalışkan köklerinden kaynaklanan sahipleri için.Bernedoodles inanılmaz sevgi dolu ve nazik oyun süresi için hala ılımlı bir enerji seviyesini korurken. Yumuşak ve rahat mizaçları, onları kanepede sarılmak için de harika kılar. Bununla birlikte, sahipleri hızlı bir şekilde tembelleşebilecekleri için onlara düzenli fiziksel aktivite vermelidir.

Bu aptal köpekler küçük çocuklar için daha uygun , oyun sırasında daha sakin ve yumuşak oldukları için. Sahipler, bu sevimli yavruların ürkek ve aşırı hassas olma eğiliminde olduğunun ve ayrılık kaygısını önlemek için bir köpek yavrusu olarak erken sosyalleşmeye ihtiyaç duyduklarının farkında olmalıdır.

Egzersiz yapmak

Açık Havada Koşan Köpekler

Aussiepoo muhtemelen daha fazla enerjiye sahip olacak, ancak her ikisinin de düzenli egzersiz yapması gerekiyor.

Her iki köpeğin de ihtiyaç duyduğu egzersiz miktarının özel boyutlarına ve yaşlarına bağlıdır . Uzmanlar, yavru köpeğinize küçük miktarlarda egzersizle başlamanızı ve her ay yaklaşık beş dakika artırmanızı tavsiye ediyor.Bernedoodles hızla kilo alabilir, bu nedenle sürekli olarak sağlıklı bir diyete ve günlük egzersize ihtiyaçları var . Orta derecede aktiftirler ve formda kalmak için şiddetli aktiviteye ihtiyaç duymazlar. Aussiedoodles'tan daha büyük oldukları için, daha büyük, çitle çevrili bir bahçeye veya oyun alanına da ihtiyaç duyabilirler.

Evcil hayvan alışverişi yapanlar şunu unutmamalıdır: daha küçük boyutlu Bernedoodles genellikle daha fazla enerjiye sahiptir standart boyutlu olanlardan daha. Ne olursa olsun, günde en az bir yürüyüş yaptıkları ve yeterli ilgi ve şefkat gördükleri sürece, bir apartman dairesinde veya evde rahatça yaşayabilen, son derece uyarlanabilir bir ırktır.

Öte yandan Aussiedoodles, her zaman etrafta yarış , yeni bir oyun oynamaya veya sahibi için bir şeyler yapmaya hevesli. Bu görev odaklı köpekler, onları meşgul etmek için hem zihinsel hem de fiziksel olarak uyarıcı faaliyetlere ihtiyaç duyar. Bu köpeklerin, hareket etme ihtiyaçlarını karşılamak için her gün en az bir veya iki saat insan eşliğinde egzersiz yapması gerekir.

Aussiedoodles sürekli olarak çiftliklerde ve çiftliklerde çalışır; onların genlerinde var ! Bu yüzden yeni bir oyuncakla sadece birkaç dakika sonra sıkıldıklarında şaşırmayın. Her zaman yeni zorluklar için can atıyorlar.

Onlara her gün oynamaları için çeşitli oyuncaklar vermek, tüm bu fazla enerjiyi yakmalarına yardımcı olun . Onları çok uzun süre yalnız bırakın, hüsrana uğrayacaklar ve yıkıcı olacaklar.

Eğitim

Açık Havada Mutlu Köpekler

Bu ırklar, ebeveynlerinden zeka, sadakat ve çekicilik alırlar, bu da onları şaşırtıcı derecede akıllı ve kolayca eğitilebilir kılar.

Köpek sahipleri, biraz sabır ve tutarlı uygulama ile her iki köpeğe de birçok numara öğretebilir. Yapabilmelerine rağmen ikisi de zaman zaman inatçı olmak (Gençlik yıllarında Bernedoodles ve bir görevden sıkıldıklarında Aussiedoodles), yeni bir meydan okuma ile sunulduğunda başarılı olurlar.

Her iki cins de bir sahiplerini memnun etmek için derin arzu ve en zorlu işleri veya püf noktalarını bile hızla yakalayın. Her biri, özellikle en sevdikleri ikramlar söz konusu olduğunda, ödüle dayalı eğitim tekniklerine iyi yanıt verir.

Sahipler şunu unutmamalı Bernedoodles daha dik başlı olabilir , özellikle köpek yavrusu aşamasında. Bu nedenle, eğitim sırasında daha fazla çaba gerektirebilir ve eğitime ve sosyalleşmeye çok daha erken başlamaları gerekebilir. Genel olarak, her iki yavru da istekli ve öğrenmeye hazır her gün yepyeni bir şey (belki her saat başı).

Sağlık

Dışarıda Mutlu Köpekler

Bernedoodles ortalama olarak daha uzun ömürlüdür.

Her iki cins de melez olduğundan, olarak bilinen bir özelliği miras alırlar. hibrit canlılık (ayrıca heterosis olarak da bilinir). Daha basit bir ifadeyle, bu şu anlama gelir: yavruların gelişmiş özellikleri ebeveynleri ile karşılaştırıldığında. Bu özelliğe sahip yavruların, safkan kandan geçen genetik hastalıklar için daha düşük riskleri vardır ve bu da onların daha iyi sağlıktan yararlanmalarını sağlar.

Her köpek çeşitli hastalıklara duyarlı ve her ebeveynin aktardığı özelliklere dayalı genetik koşullar. Örneğin, köpek yavrusu daha yüksek bir Fino köpeği gen yüzdesine sahipse, Poodles'ın hastalık geliştirme riski daha yüksek olacaktır. genellikle deneyim .

Her iki köpek de Kaniş genlerini paylaştığı için aşağıdaki koşulları geliştirebilir:

 • Cushing Hastalığı
 • Epilepsi
 • kalça displazisi
 • hipotiroidizm
 • Juvenil Böbrek Hastalığı
 • patellar lüks
 • Progresif Retina Atrofisi
 • Optik Sinir Hipoplazisi
 • Sebasöz Adenit
 • Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Bernedoodle ortalama yaşam sürelerinden daha uzun olma eğilimi , genellikle 18 yaşına kadar yaşıyor. Bununla birlikte, Berner ebeveynleri nedeniyle, kalça ve dirsek displazisi, kalp hastalığı, kanser, Von Willebrand hastalığı, epilepsi, alerji ve cilt ve kemik sorunları için yüksek risk altındadırlar.

Aussiedoodles genellikle daha kısa ömre sahiptir, çoğunluğu 12 yıla kadar yaşamak . Onların Avustralyalı Çoban atalar genellikle katarakt, kanser (lenfoma ve hemanjiyosarkom), kalça displazisi, otoimmün tiroidit, ayrılmış retinalar, tiroid hastalıkları, ilaç duyarlılığı ve retina atrofisi yaşadı.

Bir köpek yavrusu satın almadan önce yetiştiricinin yazılı olarak verebileceğinden emin olun. ebeveynleri hakkında sağlık belgeleri . Saygın yetiştiriciler, köpek sahiplerine tüm dürüst ve gerekli bilgileri sağlayacaktır.

Beslenme

Yakışıklı Köpeklerin Yüzleri

Köpeğinize verdiğiniz yiyecek miktarı ve türü, köpeğin özel boyutuna, yaşına ve enerji seviyelerine uygun olmalıdır.

Her iki köpek de yararlanabilir yüksek kaliteli kuru mama sağlıklı bileşenlerden oluşur. Çoğu durumda, sahiplerin gıda üreticilerinin porsiyon boyutlarına uyması akıllıca olur. Lisanslı bir veterinerle konuşmak, köpeğin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için doğru yiyecek türünü ve miktarını belirlemeye de yardımcı olabilir.

Aussiedoodles çok daha atletik ve aktif , bu yüzden genellikle daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. Bernedoodles ayrıca kolayca kilo alma eğilimindedir, bu nedenle diyetlerini izlemek ve uygun miktarda fiziksel aktivite aldıklarından emin olmak önemlidir.

Herhangi bir köpek arkadaşında olduğu gibi, yiyecek kısımlarını izlemek Aşırı yemeyi ve gereksiz kilo alımını önlemek için. Ek olarak, onları nemli tutmak için hazırda büyük bir kase su bulundurmak her zaman iyidir.

tımar

Yakışıklı Kara Köpekler Kameraya Bakıyor

Bu köpeklerin her ikisinin de bir Fino köpeği ebeveyni vardır, bu da onları çok hafif tüy dökücüler yapar.

Her iki cins de yüksek bakım köpek kategorisi Fino köpeğinin kıvırcık, kirli veya kıvırcık paltosunu paylaştıkları için tımar söz konusu olduğunda. Paspaslanmayı ve dolaşmayı önlemek için her birinin sık sık kesilmesi, fırçalanması ve yıkanması gerekir.

Bernedoodle genellikle daha fazla fırçalamaya ve tımarlanmaya ihtiyaç duyar çünkü saç daha hızlı uzar . Genel olarak, yavrunun saçı ne kadar uzun ve kıvırcıksa, bakımı o kadar zor olabilir. Bir köpeğin kürkündeki düğümleri ve döküntüleri kontrol etmek ve onları rahat ve tüylerini güzel tutmak için mümkün olan en kısa sürede fırçalamak her zaman iyi bir fikirdir.

Her iki köpek de, neden bu kadar popülerler . Her biri, uygun tırnak kesimi, diş bakımı ve kulak temizliği ile birlikte haftada yaklaşık iki ila dört kez fırçalanmalıdır.

köpek gözünün mavileşmesi

köpek yavrusu fiyatı

Yukarıya Bakarken Sevimli Köpek Yavruları

Her iki karışım da yüksek talep gören daha yeni ırklardır.

Bu yavruların maliyeti, sahiplenilmesi, saygın bir yetiştiriciden satın alınması veya yerel bir hayvan barınağından kurtarılması gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. bu boyut, yaş, renk ve konum diğer tüm yavrularda olduğu gibi toplam fiyatta da rol oynar.

Doğrudan saygın bir yetiştiriciden satın almak en pahalı seçenektir ve aşağıdakiler arasında değişebilir: 1500$ ve üzeri Aussiedoodles için ve 2.000 $ ve üzeri Bernedoodles için. Evlat edinme veya kurtarma, her iki cins için de 100 ila 500 dolar arasında değişen daha sıkı bütçeleri olanlar için daha iyi bir seçenek olabilir.

Genellikle daha küçük köpekler en pahalıya mal olur, çünkü bunlar daha nadirdir ve genellikle üremesi daha zordur. Bernedoodles, özellikleri nedeniyle genellikle daha pahalıdır. Bernese Dağ Köpeği ile genetik akrabalık , mevcut en sağlıklı köpek ırkları arasında yer almaktadır.

Son düşünceler

Köpek sahipleri, her iki karışımı da benimsemeyi seçerken gerçekten yanlış gidemezler. Dev, sevimli Bernedoodle ile sevimli, zeki Aussiedoodle arasında seçim yapmak zor olsa da, ikisi de sevimli evcil hayvanlar yapar . Her köpek şüphesiz herhangi bir aileye sevimli bir katkı olabilir.

Bununla birlikte, mümkün olan en iyi uyumu sağlamak için her bir cins arasındaki farkları hatırlamak önemlidir. Altın kalpli bir gece arkadaşı arayanlar, bir Bernedoodle'ı tercih etmek isteyebilirler. Buna karşılık, daha küçük boyutlu, yüksek enerjili bir oyun arkadaşı arayanlar, Aussiedoodle'ın tadını çıkarabilir. Her iki durumda da, köpek sahipleri otomatik olarak ömür boyu en iyi arkadaşa sahip olmak !

Yorumlar