Köpekleri Yerken veya Uyurken Neden Rahatsız Etmemelisiniz?

Köpekleri Yerken veya Uyurken Neden Rahatsız Etmemelisiniz?

Eski 'Uyuyan köpekler yalan söylesin' ifadesini duydunuz, ama bunda herhangi bir gerçek var mı?

Bu makalede, bir köpeği uyurken neden rahatsız etmemeniz gerektiğine bir göz atacağız. Ayrıca, yemek yerken neden bir köpeğin mamasını ondan almamanız gerektiğine de bakıyoruz. Evinizde çocuklarınız varsa bu iki konu da özellikle önemlidir.Uyuyan yavrular, uyandıklarında ürkebilir ve onları başka yüksek sesler olduğu zamanki kadar endişelendirebilir. gürültülü tatiller gibi . Daha fazlasını öğrenelim.

Uyku Döngüleri

Köpeğinizi uyurken neden rahatsız etmemeniz gerektiğini anlamak için köpeklerin uyku düzenleri hakkında daha fazla bilgi edinmemiz gerekiyor.Ortalama aile köpeğinizin sizden çok daha fazla uykuya ihtiyacı vardır. Aslında köpekler her gün 14 ila 16 saat uyur. Buna rağmen, köpeğiniz sizinle aynı uyku döngüsüne sahiptir. Bu uyku döngüleri:

 • REM (hızlı göz hareketi)
 • SWS (kısa dalga uykusu)

Peki, köpeğiniz rüya görüyor mu?

Ortalama olarak, köpeğinizin REM uyku döngüsüne girmesi yaklaşık 20 dakika sürer. İşte o zaman köpeğiniz rüya görmeye başlar ve uyuyan evcil hayvanınızın bir şeyleri kovaladığını, seğirdiğini, havladığını ve hatta havladığını görürsünüz.Yani evet, köpekler kesinlikle rüya görür.

Araştırma ayrıca şunu gösteriyor: köpekler daha çok rüya görür gençler ve yaşlılar olarak. Ayrıca köpeğinizin rüya gördüğünde çıkardığı seslerin ve hareketlerin, uyanık olduğu saatlerde keyif aldığı aktivitelerle doğrudan ilişkili olduğu düşünülmektedir. Örneğin, köpeğiniz bir topu kovalamayı veya sincapları kovalamayı seviyorsa, onu sık sık uykusunda 'koşarken' görürsünüz ve hatta heyecan içinde çığlık atabilir.

Uyuyan Bir Köpeği Uyandırmak

'Uyuyan köpekler yalan söylesin' sözü 1300'lerde büyük yazar ve şair Geoffrey Chaucer tarafından icat edildi. Bu yaygın olarak kullanılan ifadenin modern yorumu, bir sorunu çözmek ve daha fazla soruna neden olma riskini almak yerine, görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte, ifadeyi kelimenin tam anlamıyla alırsanız, Chaucer'in neden bu özel benzetmeyi seçtiğini merak etmelisiniz.Uyuyan bir köpeği uyandırmamanız için iyi nedenler var.

Bir köpeği derin bir uykudan uyandırmak, aniden uyanırsa onu ürkütebilir. Bu, köpeğin onu uyandıran eli ısırarak agresif tepki vermesine neden olabilir. En sakin, iyi huylu köpek bile ürkerse sana düşman olabilir.

Köpeğinizi uyandırmanız gerekiyorsa, onu uyandırmak için sadece yumuşak bir ses kullanın. Rahatsız edilmeye kötü tepki vermesi ihtimaline karşı ellerinizi ve yüzünüzü köpeğinizden uzak tutun.

Köpeğiniz uyandığında, özellikle kötü bir rüya görmüşse, ona bolca sevgi ve kucaklaşın.Onları Kötü Düşlerden Uyandırmak

Köpeğinizi kötü bir rüya gördüğünde izlemek biraz korkutucu olsa da, çoğu veteriner bir kabus görmenin doğal bir sonuca varmasına izin verilmesi gereken normal bir süreç olduğunu düşünün. Rüyalar, köpeğinizin düşüncelerini ve duygularını ifade etmesini ve çalışmasını sağlayarak evcil hayvanınızın bilinçaltı zihninin yakın zamandaki deneyimlerini düzenlemesine ve dengeyi yeniden sağlamasına olanak tanır.

Yani, mümkünse, rüya gören köpeğinizin yalan söylemesine izin vermelisiniz!

tazı vs whippet

Bununla birlikte, köpeğiniz aşırı derecede sıkıntılı göründüğünde tekrarlayan gece terörü yaşıyorsa, bir çözüm önerebilecek bir köpek davranışçı ile sohbet etmelisiniz.

Nöbetler ve Normal Dinlenme

Köpeğiniz rüya görürken gözlemlediğiniz seğirme, spazmlar ve istemsiz hareketlerin büyük çoğunluğu tamamen evcil hayvanınızın hayallerinin bir sonucudur. Bununla birlikte, köpeğiniz uyurken aniden sertleşir ve sertleşirse nöbet geçiriyor olabilir.Uyuyan bir köpekte nöbet belirtileri şunları içerir:

 • Zor nefes alma
 • Nefes alma sorunları
 • Sert uzuvlar
 • Sert, uzun boyun

Nöbetler, epilepsi gibi farkında olmadığınız bir altta yatan sağlık sorununun göstergesi olabilir.

Köpeğinizin uyurken nöbet geçirdiğini düşünüyorsanız, evcil hayvanınızı uyandırmaya çalışmayın. Bunun yerine, hemen veterinerinize başvurun.Yemek yerken köpekleri rahatsız etmek kötü bir fikirdir

Vahşi köpekler ve kurtlar eşyalarını, özellikle yiyeceklerini, bölgelerini ve eşlerini korurlar. Bu, evcil köpeklerin ev ortamında sıklıkla taklit ettiği gerekli bir hayatta kalma davranışıdır.

En sevdiği oyuncağı elinizden almaya çalışırsanız köpeğiniz ne yapar? Bazı köpekler oyuncağı kapıp onunla kaçacak. Diğerleri homurdanacak ve kulaklarını düzleştirecek. Aşırı durumlarda, köpek sizi ısırabilir, hatta kovalayabilir! Çoğu köpek, yalnızca yabancılara veya belirli aile üyelerine karşı kaynak koruma davranışı gösterir.

Köpekler, oyuncaklar, çiğneme kemikleri, giysileriniz, hatta mutfak çöp tenekenizden çalınmış yiyecek ambalajları dahil, değerli olduğunu düşündükleri her şeyi korurlar. Ancak, açık ara en çok korunan şey Gıda .

Food Guard Köpekler

Köpeğinizi köpek yavrusu iken alırsanız, sahip olduğu mallara sahip olmayı kabul etmesi için onu eğitmelisiniz. onun yemeği , ondan uzaklaştırıldı. Yavru köpeğinize evdeki alfa olduğunuzu öğretmeniz gerekir. Bu, evcil hayvanınızın eşyalarını istediğiniz zaman misilleme korkusu olmadan kaldırabileceğiniz anlamına gelir.Ancak, sorumlu olduğunu düşünen yetişkin bir köpeğiniz varsa, yiyecek koruma sorununu çözmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanmanız gerekecektir. Evinizde çocuklarınız varsa, onlara talimat vermeniz özellikle önemlidir DEĞİL yemek yerken ailenin köpeğini rahatsız etmek.

 1. Köpeğinizi yemek yerken daima yalnız bırakın.
 2. Köpeğinizin yemek yerken tamamen mahremiyet sağlamak için onu ayrı bir odada beslemeyi düşünün. köpek sandığında veya köpek kapısı gibi fiziksel bir engelin arkasında. Bu strateji, koruma davranışının abartılı ve potansiyel olarak tehlikeli hale gelmesini önlemeye yardımcı olabilir.
 3. Köpeğinizin bol miktarda mama aldığından emin olun. Her zaman aç olan bir köpek, iyi beslenen bir köpeğe göre yemeğini korumak için daha motive olacaktır.
 4. Köpeğiniz yiyecekleri tezgahlarda ve yemek masanızda koruyorsa veya evcil hayvanınız artık yiyecekleri bulaşık makinenizdeki bulaşıkların üzerine sürüyorsa, bu durumları dikkatli bir şekilde yönetmeniz gerekir. Aile yemekleri sırasında köpeğinizi odadan çıkarın, dökülenleri temizlediğinizden emin olun, yiyecekleri mutfak tezgahınızın üzerinde bırakmayın ve bulaşık makinenizin kapısını kapalı tutun.

Gıda Korumasını Önleme

Barınaktan bir köpek evlat edinirseniz, yeni evcil hayvanınızın istenmeyen koruma davranışları geliştirmesini önlemek için yapabileceğiniz bazı egzersizler vardır.

Köpeğinizi birkaç kez elle besleyerek başlayın. Köpeğinizle oturun ve her seferinde bir lokma mama ile besleyin. Köpeğinizi beslerken onu okşayın ve evcil hayvanınızla nazikçe konuşun. Köpek temkinliyse veya rahatsız görünüyorsa, onu beslemeyi bırakın.

Köpeğiniz elle beslenmekten mutlu ve sakinse, kasesine biraz mama koyun ve yemek yerken tabağı kucağınızda tutun. İşlemi birkaç kez tekrarlayın ve ardından köpeğinizin çanağını yere koyun. Yemek yerken, kaseye lezzetli bir lokma atmak için ara sıra uzanın. Yeni köpeğinizin sizinle geçirdiği ilk birkaç ay boyunca egzersizi tekrarlayın. Köpeğiniz bu süreç boyunca rahat ve sakin kalmalıdır çünkü kendisini tehdit altında hissetmeyecektir.

Sonunda, köpeğin mama kabını itiraz etmeden ondan çıkarabilmeniz gerekir. Ancak, ideal olarak yemeğine küçük bir ikram ekledikten sonra mamayı köpeğinize hemen iade ettiğinizden emin olun.

Gıda Korumasını Kırmak İçin Egzersizler

Peki, yemeğini koruyan bir köpeğiniz varsa ne yaparsınız?

Hayvan davranışçılarının yiyecek koruma davranışı sergileyen köpekleri iyileştirmek için kullandıkları tedavi, karşı koşullandırma ve duyarsızlaştırmayı içerir. Aşağıdaki egzersizler aşamalar halinde yapılmalıdır. Bir sonraki adıma, köpeğiniz rahatladığında ve saldırgan olma belirtisi göstermediğinde geçin.

Başlamadan önce tavuk, peynir veya sosisli sandviç gibi lezzetli yiyecekleri küçük lokmalar halinde kesin. Buradaki fikir, köpeğinize onun için özellikle lezzetli bir şeyin, kasenin içindekilerden çok daha ilginç olduğunu göstermektir.

1. Aşama

 • Köpeğinizin yerdeki bir kaseden biraz kuru mama yemesine izin verin. Köpekten uzak durun ve ona doğru hareket etmeyin.
 • Köpeğinizle dostça, konuşma tonuyla konuşun ve aynı zamanda evcil hayvanınızın yemeğine özel bir muamele yapın. Köpek tüm mama parçalarını yiyene kadar bunu yapmaya devam edin.
 • Tamamen rahatlayana kadar köpeğinizi arka arkaya en az on öğün beslediğinizde egzersizi tekrarlayın.
 • Köpeğiniz size daha fazla ödül için yaklaşırsa, onu görmezden gelin. Ona daha lezzetli ikramlar atmadan önce evcil hayvanınızın mama yemesine geri dönmesini bekleyin.

2. aşama

 • Aşama 1 egzersizini tekrarlayın, ancak bu sefer köpeğinize doğru bir adım atın ve kasenin yakınına bir ödül atın. Hemen geri adım atın. Köpeğiniz yemek kasesini bitirene kadar bu egzersizi tekrarlamaya devam edin.
 • Evcil hayvanınıza özel bir muamele yapmadan önce her gün köpeğinize bir adım daha yaklaşın. Köpeğinizin çanağına birkaç fit yaklaşana kadar bunu devam ettirin.
 • Köpeğiniz tamamen gevşeyene kadar egzersizi en az on öğün boyunca tekrarlamaya devam edin.

Sahne 3

 • Bu sefer, köpeğinizin kasesine doğru yürüyecek, içine bir ödül atacak ve sonra hemen uzaklaşacaksınız.
 • Köpeğiniz yemeğini bitirene kadar bu egzersizi tekrarlamaya devam edin. Köpeğiniz arka arkaya en az on öğün rahat kaldığında, bir sonraki aşamaya geçin.

4. Aşama

 • Önceki aşamalarda olduğu gibi, köpeğinize bir kase mama maması yerken yaklaşın. Bu sefer köpeğinizin hemen yanında durun ve ona elinizden özel bir muamele sunmak için hafifçe eğilin. Köpeğinizi yemeyi bırakması ve sizden ödül alması için teşvik edin.
 • Köpeğiniz ödülü elinizden aldıktan sonra uzaklaşın. Köpeğiniz kibble kâsesini yemeyi bitirene kadar bu egzersizi tekrarlamaya devam edin.
 • Her gün biraz daha eğilerek köpeğinize bir ödül verin ve elinizi bir veya iki inç mama kabına yaklaştırın. Yemeğin hemen yanında bir muamele yapana kadar bu işlemi tekrarlayın.
 • Köpeğiniz yemeğini yediğinde ve arka arkaya on öğün rahat kaldıktan sonra, bir sonraki aşamaya geçin.

Aşama 5

 • Köpeğinize mama kabından yemek yerken yaklaşın. Aşağı eğin ve kaseye dokunun, diğer elinizle evcil hayvanınıza bir ödül verin.
 • Köpek kaptaki tüm yiyecekleri yiyene kadar bu işlemi tekrarlayın.
 • Köpeğiniz herhangi bir saldırganlık veya gerginlik belirtisi göstermeden arka arkaya on öğün yemek yedikten sonra, bir sonraki aşamaya geçin.

6. Aşama

 • Bir elinde özel bir muamele tutarak köpeğinize yaklaşın. Köpeğinizin yanında durun, mama kabını kaldırın ve tabağı yerden sadece birkaç santim yukarı kaldırın. Kaseye özel bir muamele bırakın. Köpeğinizin yemeğini yiyebilmesi için mama kabını hemen yere koyun.
 • Egzersizi tekrarlayın, kaseyi her seferinde belinize kadar kaldırıp dik durana kadar yerden biraz daha yükseğe kaldırın.
 • Egzersizi tekrarlayın, ancak bu sefer kaseyi bir tezgaha alın ve yemeğin içine özel bir muamele koyun.
 • Köpeğinizin yanına dönün ve kaseyi yerde aynı yere koyun.

7. Aşama

Son olarak, evinizin tüm üyelerinin 1'den 6'ya kadar olan aşamalarda çalışmasını sağlamalısınız.

Köpeğinizin mama kabını ondan çıkarmasının herkes için mutlu olacağını varsayma hatasına düşmeyin. Evcil hayvanınızın bu kuralların insan 'paketinin' her üyesi için aynı şekilde işlediğini öğrenmesi gerekir.

Sorun giderme ipuçları

Yiyecek koruma davranışını caydırmak için çalışırken hatırlamanız gereken üç önemli ipucu.

 1. Köpeğiniz için asla kase yiyecek bırakmayın. Evcil hayvanınız yiyecek koruma davranışı sergiliyorsa, köpeğinizin yemeğe serbestçe erişmesine izin vermemelisiniz. Köpeğinizi yalnızca her gün düzenli aralıklarla besleyin.
 2. Köpeğinizi yiyecekleri koruyorsa azarlamaya veya cezalandırmaya çalışmayın. Köpekler yiyecekleri korurlar çünkü vahşi doğada doğal olarak bu değerli kaynak için rekabet ederler. Köpeğinize hükmetmeye çalışırsanız, yiyecek korumasının daha da kötüleşmesine neden olabilirsiniz ve durum tehlikeli hale gelebilir.
 3. Bu makalenin önceki bölümlerinde ana hatlarıyla açıkladığımız gibi, sistematik, hasta duyarsızlaştırma ve koşullandırma egzersizlerini kullanarak köpeğinizin davranışını değiştirin.

Köpeğiniz yemeğini korumaya devam ederse, profesyonel bir köpek davranış uzmanının tavsiyesini almalısınız.

Son düşünceler

Bir köpeği uyurken uyandırmak ve yemeğini ondan almaya çalışmak tehlikeli olabilir ve bazen insanların ısırılmasına neden olabilir.

Çocuklarınızı ve evinizin diğer üyelerini uyuyan bir köpeğin yalan söylemesine izin vermenin önemi konusunda eğittiğinizden emin olun. Ayrıca, köpeğiniz yiyecek veya diğer eşyaların etrafında koruma davranışı sergiliyorsa, sorunu çözmeye yardımcı olmak için bir duyarsızlaştırma ve karşı koşullama programı uygulayın.

köpek çikolata zehirlenmesi zaman çizelgesi

Köpeğinizin davranışıyla ilgili sorunlar yaşamaya devam ederseniz, onu uzman bir köpek davranış uzmanına yönlendirin.

Yorumlar