Pembroke Welsh Corgi: Cins Bilgileri Gerçekler, Resimler ve Daha Fazlası

Pembroke Welsh Corgi: Cins Bilgileri Gerçekler, Resimler ve Daha Fazlası

Hiçbir şey köpek severleri, aralarından seçim yapabileceğiniz iki tür Corgis olduğunu söylemekten daha fazla neşelendirmez! Bu kılavuzda, Corgi ikilisinin bir ve tek yarısını inceliyoruz. Pembroke Galce Corgi . Arasındaki ince farkları açıklayan bir kılavuzumuz zaten var. iki farklı Corgis türü , bu yüzden farklılıklarını merak ediyorsanız bu tarafa yöneldiğinizden emin olun.

Kraliçe Elizabeth gibi, hayatınızda bir miktar kraliyet köpeği arkadaşlığını seviyorsanız, bir sonraki tüylü arkadaşınız olarak bu cinsten başka bir yere bakmayın. Evinizi paylaşmak için eğlenceli ve keyifli bir köpek. Ama o sadece sevimli bir köpek değil ve daha fazlasına ihtiyacı var. özçekimler ve göbek çizikleri onu mutlu etmek için.Bu kılavuzda, cins hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız. Bu küçük yavrunun ailenizin yaşam tarzına mükemmel bir şekilde uyduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Öyleyse, neden onun kabarık popo bizi deli ediyor !

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık20-30 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik10-12 inç
  • ömür simgesiÖmür12-13 yıl
  • renk simgesiRenklerKırmızı, Samur, Açık Kahverengi, Siyah ve Tan
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

Siyah ve Tan Pembroke Welsh Corgi

Cins, tescilli bir cins olarak 1934 yılına kadar uzanır.Pembroke Corgis Corgi türlerinin daha yenisi 1107 yılında geldiğine inanılmaktadır. Seyahat eden Belçikalı ustaları Kral I. Henry tarafından Birleşik Krallık'a davet edilmiş ve Galler'e yerleşmişlerdir. Orada çoban köpeklerini zaten yerleşik olanlarla karıştırdılar. hırka corgi .Çünkü Hırka'ya çok benziyorlar ve onlar ilgili , sık sık birlikte yetiştirildiler. Bu, Corgi ırklarını bulanıklaştırdı. Ancak hem Cardigan hem de Pembroke olan Corgi sevenler, soylarının ayrı tutulması gerektiği konusunda anlaştılar. Ve 19'daninciYüzyılda, belirgin bir şekilde farklı ırklar olarak kabul edildiler. bu American Kennel Club, Pembroke Corgi'yi tanıdı 1934'te resmi bir cins olarak.

Corgi'nin sadece kabarık poposu ve arsız yüzünden daha fazlası olduğu birçok köpek sever için bir sürpriz olarak geliyor. O doğup büyümüş çoban köpeği . Çalışkan ve yaptığı işte harika, genellikle dünya çapında çiftliklerde ve çiftliklerde çalışıyor. Düşük boyu, çapraz ateşe yakalanmadan sığırların topuklarını kıstırmasına izin verir. Sevimliliği ve arsız kişiliği, onu popüler bir aile köpeği haline getirdi.Mizaç

Ağaçta Yürüyen Kırmızı Köpek

Pembroke'lar sevecendir ve insanlarının yanında olmaktan zevk alırlar.

Pembroke Corgis her zaman oynayacak bir oyun veya etrafta olacak insanlar arar. Onun canlı kişiliğine ayak uydurmak için enerjiye ihtiyacınız olacak. Aksi takdirde canı sıkılacaktır. Ve sıkılmış bir Corgi, yaramaz bir Corgi'dir ve başını belaya sokacak ve yıkıcı yaramazlıklara neden olacaktır.

Neyse ki, bir kapatma düğmesi var ve o da sarılmayı sever . Bu snuggle böcekler kelimenin tam anlamıyla bir sıcak su şişesi gibidir; kalın, kabarık ve sıcak. En sevdiğiniz kutu setlerini yakalamak için bir köpek tefecisi arıyorsanız, bu adam tam size göre! Uzun süre yalnız bırakılmaktan hoşlanmaz ve insanlarının arkadaşlığını çok ister.O çok havlayan bir vokal köpek. Pembrokes harika bekçiler yapar ve birisi etrafta olduğunda sizi uyarır. O olabilir yabancılardan şüphelenmek İlk başta, arkadaş canlısı olduklarını kanıtlayana kadar onlara karşı dikkatli olun. Kısa bir süre sonra, yeni en iyi oyun arkadaşını bulduğunu umarak onlara ısınacaktır. Pembroke, iki Corgi türünden daha sosyal olanıdır.

O bağımsız bir köpek olabilir her zaman itaatkar değildir . Her zaman yapacak eğlenceli bir şeyler arayan bağımsız bir düşünür. Bu nedenle, itaatkar bir köpek ırkı arıyorsanız, bu cins sizin için en iyi seçim olmayabilir. Ama arsız gülümsemesi ve eğlenceli kişiliği, inatçı davranışlarını kesinlikle telafi ediyor.

Boyut ve Görünüm

Karda Pembroke Corgi

Safkan Pembrokes 30 pounddan daha ağır olmayacak ve genellikle yaklaşık 12 inç boyunda.

Pembroke Corgis, boylarından çok daha uzun olan küçük köpeklerdir. Pençeden omuzlara kadar 10 ila 12 inç boyundadır. Ve ayrıca ağırlığı £ 30 . Kabarık paltosunun altında, kaslı ve güçlü küçük bir köpek yavrusu. Bu onun bütün gün tarlalarda çalışmasını sağlar. Çalışan bir köpek değilse, birçok yavru tembel olma eğilimindedir ve sahipleri tarafından aşırı beslenir. Onları olması gerekenden daha fazla domuz olmaya yönlendiriyor!Büyük kafası, büyük dik kulakları, böcek gibi büyük gözleri ile tek kelimeyle muhteşem. Sırıtması kulaktan kulağa yayılıyor ve Yüzünden mutluluk sızar . Tüm Corgi'nin gözleri kahverenginin bir tonudur ve burnu siyahtır. Onu Cardigan Corgi'den ayırmanın en kolay yollarından biri olan bodur bir kuyrukları var.

Bacakları kısa ve kalın vücudu somun gibi, yürürken kıçının sallanmasına neden oluyor. Kısa bacaklı 19 köpek ırkından biridir ve bununla bağlantılı olduğu düşünülmektedir. mutasyona uğramış bir cüce geni . Galce'de Corgi demek 'cüce köpek.' Bu özellik genellikle ne zaman ortaya çıkar? diğer ırklarla karıştırılmış .

Ceket ve Renkler

Siyah ve Tan Pembroke

Pembroke Corgis'in birkaç farklı ceket rengi vardır.

Galler'in soğuk sulak alanlarında geleneksel bir çalışan köpek olan Pembroke Corgis'in çift katmanlı bir kürkü vardır. Bu ceket onu sert hava koşullarından korur. Onu kışın sıcak, serin ama yazın korur. Astar yumuşak ve yoğundur ve dış kaplama daha kalın ve düzdür. Katmanlar bir arada su geçirmez, vücudunu koruyor.üstlenirler çeşitli gölgeler ve renkler. Beyaz, kırmızı, açık kahverengi, siyah ve taba ve samur karışımı en sık görülen renk seçenekleridir. Birçok renk, özellikle samur, sırtında daha koyu görünür. Bazen saçlar daha yoğun olacak ve farklı bir yöne oturacaktır. Perilerin Corgis'i kendine özgü 'eyerleri' nedeniyle büyülü ormanlık alanlarda sürdüğü Gal efsanesine yönlendirdi.

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Küçük Köpek Dışarıda Otların İçinde Koşuyor

Yavrularınızı egzersiz yapmak için günde en az 30-45 dakika harcamayı bekleyin.

Başlangıçta çalışan bir köpek olarak yetiştirildi mükemmel çobanlık becerileri , Pembroke Corgis şaşırtıcı derecede enerjik köpeklerdir. en az 45 dakika yoğun egzersiz her gün. Yağmur gel ya da parla, bu adam onu ​​dışarı çıkarmanı bekliyor. İnsanlarıyla kanepede tembellik etmeyi sevse de, bu sadece bir kez yıprandığında olur. Yakılması gereken bol miktarda fiziksel ve zihinsel enerjisi var.Çalışan köpek olarak kullanılmasalar bile tüm çalışan köpek ırkları enerjiktir. Birçoğu enerji çıktılarını hafife alıyor ve onun daha lüks bir kucak köpeği olduğunu varsayıyor. Ama o ondan uzak. Dışarıda iyi bir boğuşmayı sever ve daha uzun bir macera istiyorsanız 45 dakikadan çok daha uzun sürebilir. Tıpkı sahada olduğu gibi, çevik ve atletik. Onu ideal bir frizbi avcısı ve alıcısı yapıyor.

Daha küçük bir köpek olarak, apartman yaşamına uygun . Ama tercihen dışarıya erişimi olan bir tane. Bu mümkün değilse, onu biraz daha dışarı çıkardığınızdan emin olun. Temiz havayı seviyorlar ve ona erişmesi gerekiyor. Aynı şekilde, Kraliçe II. Elizabeth ile Buckingham Sarayı'nda yaptığı gibi, geniş ev yaşamına da uygundur.

Corgi bir köpek yavrusu kadar iyi sosyalleştiği sürece, diğer ev hayvanları ile iyi geçinecektir. O da çocuklara düşkün ve bir aile evinde iyi yapacak. Daha küçük veya daha büyük çocuklarla, emekli çiftlerle veya aradaki herhangi bir aileyle yaşayabilir. Bu bir çoban ırkı olduğu için diğer hayvanları ve çocukları gütmeye çalışabilir . Zarar vermek istememesine rağmen, ünlü topuk kıstırma tekniği aile evinde hoş görülmemelidir.

Eğitim

Küçük Kırmızı Kaplamalı Köpek Eğitim Paws

Pembroke'lar harika dinleyicilerdir ve eğitilmesi kolaydır.Pembroke Corgi'nin hepimizin bildiği ve sevdiği mutlu, şanslı ve eğlenceli köpek olması için bir yavru olarak sosyalleşti . İyi bir yetiştirici bu sürece hemen başlayacaktır, bu da saygın bir yetiştiriciyle çalışmanız için birçok nedenden sadece biridir. Sosyalleşme, bir köpeğin kendine güvenen bir köpeğe dönüşmesine yardımcı olmak için farklı manzaralara, seslere ve ortamlara maruz kaldığı süreçtir. Ayrıca, kibar köpek görgü kurallarını öğrenmek için onu mümkün olduğunca çok sayıda başka köpekle tanıştırmayı da içerir.

Biraz oldukları biliniyor bağımsız ve inatçı bazen. Yani, eğitilmesi en kolay köpek değil. Ancak, elinde bir tedavi ve eğlenceli bir eğitim seansı ile komutları oldukça hızlı bir şekilde almalıdır. Ama sizin açınızdan sabırlı olmanız gerekecek. Neyse ki, çok zeki olduğu için ilk kez köpek sahibi olacaklar için gayet iyi, sadece onun en itaatkar köpek olmasını beklemeyin.

Eski bir çoban köpeği olarak, Corgi'nin tasmasını serbest bırakamayabilirsiniz. Sadece kaçabilir ve en yakındaki yabancıları gütmeyi deneyebilir. Bu nedenle, bir koşum takımı almanızı ve onu tasmalı tutmanızı tavsiye ederiz. Tasma eğitimi harika bir fikir çünkü ikiniz için de daha rahat bir yürüyüş sağlıyor. koşum takımı baskıyı boynundan uzaklaştır , ve onun da çekmesini engelleyebilirler.

Evdeki olası sürü davranışına dikkat etmeyi unutmayın. Herhangi bir sürü davranışı fark ederseniz, bazen daire çizerek, ancak çoğunlukla kıstırma , hemen halledin. Odak noktasını başka bir yere yönlendirmenin yanı sıra güçlü bir hayır firmasına ihtiyaç vardır. Neyse ki, yeterince egzersiz yapılır ve uyarılırsa, bu nadiren olur.

Sağlık

Dışarıda Sağlıklı Corgi

Diğer ırklara kıyasla daha az sağlık sorunuyla uğraşacaksınız.

Pembroke Corgi nispeten sağlıklı bir köpek 12 ila 13 yıllık bir ömre sahip olan cins. Tüm soyağacı köpek ırkları, belirli sağlık sorunlarına diğerlerine göre daha duyarlıdır ve aynı şey Corgi için de geçerlidir. Aşağıdaki endişeler, tüm potansiyel sahiplerin bilmesi gereken ana koşullardır. Sadece bu listenin kapsamlı olmadığını unutmayın.

Kalça Displazisi: Bu, kalça eklemi olması gerektiği gibi oluşmadığında ortaya çıkar. Bu, eklemin daha fazla aşınmasına neden olur ve muhtemelen daha sonraki yaşamında hareketliliğini etkileyecektir. Bu genellikle daha büyük köpeklerde bulunur, ancak Corgi'de oldukça yaygındır. Yavrularının bunu geliştirme olasılığını azaltmak için her iki ebeveyn de iyi bir kalça puanı için test edilmelidir.

Göz Koşulları: Corgi, özellikle ilerleyici retinal atrofi olmak üzere çeşitli göz sorunlarına eğilimlidir. Bu, sonunda tam görme kaybına neden olabilecek dejeneratif bir durumdur. Acı verici değildir, ancak yaşam kalitesini etkileyecektir.

Intervertebral Disk Hastalığı: Corgi, bu dejeneratif hastalıktan muzdarip olma şansını artıran küçük bacaklı uzun bir köpektir. Esasen, omurilik diskleri arasındaki yastıklama artık şokları emmez, bu da şişkinleşmesine ve omurilik sinirlerine baskı yapmasına neden olur. Onun için acı verici ve felce yol açabilir.

Yavrularınızı sağlıklı tutmanın en iyi yolu, düzenli veteriner kontrollerine ayak uydurmaktır. Onu yeterince egzersiz yapın ve besleyici bir diyetle besleyin. En önemlisi, onu sağlıklı köpekler yetiştiren saygın bir yetiştiriciden alın.

Beslenme

Corgi Köpek Maması Yeme

Corgi Pup'ınız için yüksek kaliteli bir mama tanesine ihtiyacınız olacak.

Pembroke Corgis bir ile bir arasında tüketecek bir buçuk bardak her gün yüksek kaliteli mama tanesi. Onu gün boyunca ayakta tutacak kadar enerji sağlaması gerekiyor. Ama çok fazla değil, çok fazla kilo alacak. A yüksek kaliteli Corgi onaylı mama tanesi tam olarak doğru miktarda besin, protein, sağlıklı yağlar ve vitaminler ve mineraller verecektir.

mutlaka arayın küçük cins kibble Bu onun rahatça yiyebileceği kadar küçüktür. Yaşa özel bir diyet de önemlidir çünkü yaşına göre doğru besinleri yemesini sağlar. Bu, özellikle vücudunun gerektiği gibi gelişmesi için artan yakıta ihtiyaç duyduğu yavruluk döneminde önemlidir.

Corgi cinsi, kiloları hızla yığmakla bilinir. Bu esas olarak ona bağlı çok açgözlü. Bu nedenle, kilosuna ve yaşına göre paket talimatlarını kesinlikle takip ettiğinizden emin olun. Onu asla olması gerekenden fazla beslemeyin. Yapabileceğiniz düşük yağlı seçeneklere ulaşarak günlük tedavi alımını izleyin. Olması gerekenden daha tıknaz görünmeye başlıyorsa, onu bir kilo yönetimi mama tanesine çevirin.

tımar

Pembroke Welsh Corgi Açık Havada Koşu

Evinizin çevresinde fazla tüy oluşmasını önlemek için Corgi'nizin düzenli olarak taranması gerekecektir.

Pembroke Corgi, kalın ve kabarık çift ceketiyle, biraz tutuyor . En iyi şekilde görünmesini sağlamak için çoğu gün onu tımarlamanız gerekir. Yıl boyunca bir iki ila üç kez fırçalayın bir hafta onu idare edilebilir tutacaktır. Ve dökülme mevsimlerinde, onu her gün fırçalamanız daha iyi olacaktır. Bu sadece onun akıllı görünmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda tüylü tumbleweed'leri de önleyecektir.

bu Corgi için en iyi fırça olacak bir iğne veya daha ince bir fırça , çünkü bu, ölü tüyleri çıkarmak için kalın paltosunun içinden geçecektir. Tüy dökme aracı, aynı zamanda, daha ağır tüy dökme mevsimlerinde ceketini yönetmek için harika bir cihazdır. Corgis ilgiyi sever ve bu onunla bağ kurmanın da harika bir yoludur. Tımar sürecine genç yaşta başlayın ve büyüdüğünde onun için bir esinti olmalı.

Sadece ihtiyacı olacak her 8 ila 12 haftada bir banyo yapmak taze kokmasını sağlamak için. Kabarık poposu yerdeki kiri alırsa, doğal kürk yağlarına zarar verme riskiniz olduğundan, onu düzenli olarak yıkamak yerine fırçaladığınızdan emin olun. Cildine karşı nazik olacak yumuşak ve doğal bir köpek şampuanı kullanın.

Onu tımarlarken, gözlerinin üzerine bir göz atın. Kötü göz sağlığına yatkınlığını göz önünde bulundurarak, herhangi bir değişiklik veya gözlerinde renk değişikliği onlara daha iyi bakmanıza yardımcı olacaktır. Herhangi bir değişiklik, aşırı sıvı veya kuruluk veteriner kontrolü gerektirir. Küçük ağzı nedeniyle, aynı zamanda daha yatkındır. periodontal hastalıklar . Bu nedenle, dişlerini köpek diş macunu ile haftada iki kez temizlemek önemlidir.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Pembroke Welsh Corgi Köpek Dışında

Saygın bir yetiştiricide safkan bir köpek yavrusu için 1.000 dolardan fazla ödemeyi bekleyin.

Zaten bildiğiniz gibi, sizin için önemli olan saygın bir yetiştiriciyle çalışın çeşitli nedenlerle. Doğru yetiştiriciyi bulmak, doğru köpek yavrusu seçmek kadar önemlidir. Pembrokes popüler bir cins olduğu için, muhtemelen en kaliteli bir yetiştirici bulmak için eyaletler arasında seyahat etmeniz gerekmeyecek. Bir yetiştirici ararken, her zaman araştırmanızı yapın.

Aramanıza çevrimiçi olarak başlayarak saygın bir yetiştirici bulmanızı öneririz. Çoğu yetiştirici sizden yavrularıyla tanış ve sağlık izinleri de var. Daima yetiştiricilerle şahsen tanışın. İyi bir yetiştirici, bir Corgi için doğru aile olduğunuzdan emin olacaktır, bu yüzden size birçok soru sormalarına hazır olun.

Saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu ortalama fiyatı yaklaşık olarak başlar. $1000 dolar . Biraz daha az olabilir ama çok fazla değil. Çok daha düşük ve hasta köpekleri besleyen bir yavru değirmenin parçası olarak çalıştıklarına dair bir uyarı işareti olabilir.

Araştırmalar, saygın yetiştiricilerle çalışanların yalnızca daha sağlıklı yavrulara sahip olduklarını değil, aynı zamanda gelecekte veteriner faturalarına daha az para harcadıklarını gösteriyor. Çalışan bir Corgi veya gösteri köpeği arıyorsanız, biraz daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. ile geldiğinden emin ol mükemmel Corgi adı yavru köpeğinizi eve getirmeden önce.

İlk fiyata ek olarak, şunları da yapmanız gerekir: diğer maliyetleri göz önünde bulundurun muhteşem bir Corgi yavrusu satın almakla ilgili. Yataklardan kaselere, yakalardan köpek oyuncakları , hepsi ayağa kalkar. Neyse ki Corgi, büyük veya dev bir köpek kadar pahalı olmayan küçük bir yavrudur.

Kurtarma ve Barınaklar

Dışarıda Eski Topla Oynayan Küçük Köpek

Yerel veya ulusal bir kurtarma merkezinde bir Pembroke Welsh Corgi bulabilirsiniz.

Yetiştiriciden köpek yavrusu satın almak herkes için doğru bir seçim değildir. Ve bazı insanlar kurtarma yoluna gitmeyi tercih edecek. Pembroke Corgis, diğer bazı türlere kıyasla kurtarma evlerinde o kadar yaygın değil, ama hala oradalar. Saygın yetiştiriciler, sahibi onları evcil hayvan olarak tutamıyorsa, köpeğin eve dönmesi gerektiğini sözleşmelerine sık sık koyacaktır. Bir Corgi'yi kurtarmanın bedeli, bir yetiştiriciden bir yavru satın almaya kıyasla çok daha düşüktür.

Emin olun yerel kurtarma barınağınızı ziyaret edin ve oradaki görevlilerle konuşun. Gelen Corgis'i veya yakındaki diğer barınaklardakileri biliyor olabilirler. Bu başarılı değilse, korkmayın! Dışarıda birçok özel Pembroke Corgi kurtarma organizasyonu var. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç kaynak:

Aile Hayvanları Olarak

 • Pembroke Corgi mutlu, şanslı bir yavrudur.
 • Çoğu aile evine çok uyarlanabilirler.
 • Pembrokes günlük en az 45 dakikalık egzersize ihtiyaç duyar.
 • Saatlerce eğlence sağlayacak yaramaz bir yavrudur.
 • Corgi, kanepede kucaklaşmayı seven sevecen bir köpektir.
 • İlk başta yabancılardan biraz uzaktır ve harika bir bekçi köpeğidir.
 • Corgi sonunda düzenli ziyaretçilere ısınacak ve girişken olacaktır.
 • Çocukları ve diğer hayvanları olan bir aileyle iyi geçinecek.
 • Sadece potansiyel gütme davranışına dikkat edin.
 • Corgi'nin saç dökülmesini sürdürmek için çok fazla fırçalamaya ihtiyacı olacak.
 • Sokakta başını çevirecek, bu yüzden birçok insanın sizi felç geçirmesini bekleyin.

Son düşünceler

Pembroke Corgi kurabiyesi de bu şekilde parçalanıyor millet! O, tüm aile için sonsuz eğlence sağlayan inanılmaz küçük bir eğlence paketidir. yapacak tanıştığı herkesin çoraplarını cezbetmek , ve sen de ona sırılsıklam aşık olacağından emin olabilirsin. Sadece günün çoğunda ona eşlik edebileceğinizden ve yüksek egzersiz ihtiyaçlarını karşılayabileceğinizden emin olun.

Umarım Pembroke Welsh Corgi'nin harika bir yavru olduğunu ve belki de onun yeni köpek ruh eşiniz olduğunu anlamanıza yardımcı olmuşuzdur. Sadece saygın bir yetiştiriciyle çalıştığınızdan emin olun ve hayatınızın en iyi yıllarını geçirmiş olursunuz. Queenie için yeterince iyiyse, hepimiz için yeterince iyidir!

Yorumlar