Yardım Edin, Köpeğim Dahliaları Yedi! Dahlialar Köpeklere Zehirli mi, Zararlı mı?

Yardım Edin, Köpeğim Dahliaları Yedi! Dahlialar Köpeklere Zehirli mi, Zararlı mı?

Dahlialar birçok ev bahçesinde bulunan ve özellikle yaz aylarında parlak renk tonları ekleyen yaygın bir bitkidir. Onlara bakmayı seviyoruz ama tüylü bebekleriniz için riske değer mi?

Yaz aylarında çoğumuz bahçede olmaktan, çiçeklerimizin tadını çıkarmaktan keyif alırken, köpeğiniz de çiçeklerle ilgilenirse ne olur?agresif çiğneme makineleri için köpek oyuncakları

Dahliaların köpekler için güvenli olup olmadığını ve köpeğiniz bir tane yerse ne yapmanız gerektiğini keşfedelim. Ayrıca köpeğinize evde nasıl davranacağınızı ve bir veterinerin semptomları hafifletmeye yardımcı olmak için neler yapabileceğini de tartışacağız.

İçindekiler
 1. Dahlialar Nelerdir?
 2. Dahlialar Köpekler İçin Zehirli midir?
 3. Bir Köpek Dahlia Bitkisini Yerse Ne Olur?
 4. Köpeğim Dahlia Yedi, Ne Yapmalıyım?
 5. Köpeklerde Dahlia Zehirlenmesi: Tedavi
 6. Köpeğim Neden Aniden Yıldız Çiçeklerimi Yiyor?
 7. Köpeğimin Bitkilerimi Yemesini Nasıl Durdurabilirim?
 8. Sıkça Sorulan Sorular
 9. Son düşünceler

Dahlialar Nelerdir?

 mor dahlia çiçeği yakından
Dahliaları dünya çapında birçok bahçede görüyoruz. Birçok boyut ve renkte gelirler.

Çok çeşitli olmaları nedeniyle yatak alanlarını neşelendirmek için popüler bir seçim haline geliyorlar. Aynı zamanda Meksika ve Orta Amerika'ya da özgü olduklarından bu bölgelerde çok iyi iş çıkarıyorlar ve bu da onları ortak bir bulgu haline getiriyor. Türlerin çokluğu nedeniyle, narin bitkilerden, tabak büyüklüğünde çiçeklere sahip büyük bitkilere kadar birçok çeşit elde edebilirsiniz. Dahlialar genellikle yaz ortasından itibaren en iyi durumda olurlar.

Dahlialar Köpekler İçin Zehirli midir?

Göre ASPCA , Dahlialar köpekler, kediler ve atlar için hafif derecede zehirlidir . Toksik mekanizmalarının tam olarak nasıl çalıştığı bilinmiyor ancak tahriş edebilecek fototoksik poliasetilen maddeleri içerdikleri düşünülüyor. Bu bitkileri yemek, hafif karın sorunlarının yanı sıra hafif cilt tahrişine de neden olabilir. Bu nedenle önlem olarak köpeğinizin bitkinin herhangi bir bölümünü yemesini engellemelisiniz.şunu belirtmekte yarar var Herhangi bir bitki materyalinin büyük miktarda tüketilmesi, köpeğin gastrointestinal rahatsızlığına neden olabilir. Bu nedenle, yıldız çiçeği sadece hafif derecede zehirli olsa da, iyi bir alışkanlık olmadığından köpeğinizi yataklık bitkilerden herhangi birini yemekten vazgeçirmelisiniz.

Evcil hayvan zehirlenmesi gibi acil durumlar maliyetli olabilir, bu nedenle mutlaka göz önünde bulundurun evcil hayvan sigortası sevgili yavru köpeğiniz için büyük sağlık sorunları yaşamaya başlamadan önce.

Bir Köpek Dahlia Bitkisini Yerse Ne Olur?

Köpeğiniz yıldız çiçeği bitkisini yerse aşağıdaki belirtileri fark edebilirsiniz: • Hafif cilt iltihabı
 • Kabarcıklar
 • Kaşıntı
 • Bir döküntü
 • Hafif karın rahatsızlığı
 • İshal
 • Kusma

Etkiler genellikle hafiftir ve bu nedenle kişiye ve tüketilen bitki miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bazı köpekler bir çiçeği ısırıp herhangi bir sorun göstermeyebilirken, başka bir köpek birkaç bitki yiyip ciltte ağrı ve karın sorunları yaşayabilir.

Köpeğinizin herhangi bir bitki materyalinden büyük miktarda yemesi durumunda, bunun kendi kendini sınırlayan hafif gastrointestinal rahatsızlıklara neden olabileceğini belirtmekte fayda var. Bu yüzden, Çok miktarda yataklık bitki yemek, meyve veya sebzeler hiçbir durumda tavsiye edilmez.

Evcil hayvanınız aşağıdaki gibi ilgili belirtiler gösteriyorsa uyuşukluk, halsizlik, yönelim bozukluğu, şiddetli kusma veya ishal varsa bahçenizde başka bitki olup olmadığını kontrol etmelisiniz. yıldız çiçeklerinin yanında yemek yemiş olabilirler.Her zaman Köpeğiniz çok sayıda yıldız çiçeği yemişse veterinerinizi arayın veya sizin memnun olmadığınız herhangi bir sağlıksızlık belirtisi gösteriyorlarsa.

Köpeğim Dahlia Yedi, Ne Yapmalıyım?

 çiçek tarhında kırmızı çiçekli yıldız çiçeği olan çok renkli köpek
Öncelikle köpeğinizin daha fazla yemek yemesini engellemek için bölgeden uzaklaştırın.

Köpeğinizin yediği yıldız çiçeği miktarını mümkün olan en kısa sürede bölgeden uzaklaştırarak sınırlamaya çalışın. . Daha sonra tekrar yemek yemeye gelmesini engellemek için parçalanmış bitkileri temizleyin.

Köpeğinizin Yakınlardaki Başka Bitkileri Yiyip Yiyemeyeceğini Kontrol Edin

isteyebilirsiniz diğer bitki veya çiçeklerinizden herhangi birinin yenilip yenilmediğini kontrol edin çünkü bunlardan bazıları evcil hayvanınız için daha da zararlı veya toksik olabilir.

Köpeğinizin İyi Olup Olmadığını Kontrol Edin

Çoğu köpek dahlias yedikten sonra yalnızca hafif semptomlar geliştirir Bu nedenle eğer köpeğinizde ani bir sağlık sorunu belirtisi varsa tüketmiş olabileceği başka bir şey olup olmadığını bir kez daha kontrol etmek isteyebilirsiniz.ASPCA Web Sitesini Kontrol Edin

Köpeğiniz başka bitkileri yemişse, bunların evcil hayvanınız için zehirli olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. ASPCA iyi bir kaynaktır ve hakkındaki makalemiz de öyle köpeklerin kaçınması gereken zehirli bitkiler .

Endişeleniyorsanız Veya Köpeğiniz İyi Değilse Veterinerinizi Arayın

Köpeğiniz hasta görünüyorsa veya dahlia dışında başka bir şey yediğinden endişeleniyorsanız, tavsiye almak için veterinerinizi aramak isteyebilirsiniz. Pek çok köpeğin kendi kendine ya da hafif yiyeceklerle birkaç gün boyunca düzelecek semptomları olacaktır, ancak emin değilseniz daima veterinerinizle konuşun.

Köpeklerde Dahlia Zehirlenmesi: Tedavi

Köpeklerde dahlia tüketiminin spesifik bir panzehiri veya tedavisi yoktur. Sağlanan herhangi bir tedavi genellikle köpeğinizin semptomlarını hafifletmeyi amaçlar.

Eğer evcil hayvanınız çok sayıda yıldız çiçeği bitkisi tüketiyorsa, veterineriniz ona kusturucu verebilir. bu onların her şeyi kusmalarına neden olacak Tek seferde köpeğinizi devam eden sindirim tahrişlerinden veya karın sorunlarından kurtarın. Bu yalnızca köpeğinizin bitkileri yedikten sonraki bir veya iki saat içinde veterineri ziyaret etmesi durumunda etkilidir.shih tzu chihuahua karışımı

İlk kontrolün bir parçası olarak veteriner hekiminiz bir muayene yapmalıdır. o Diğer şeylerin yanı sıra köpeğinizin zihinsel durumunu, kalp atış hızını ve karnını şişkinlik ve rahatsızlık açısından kontrol edin.

Herhangi bir endişeleri varsa, bazı ek testler yapılmasını tavsiye edebilirler, Hematolojiyi enfeksiyon veya anemi belirtileri açısından kontrol etmek için bir kan paneli ve karaciğer, böbrekler ve kan şekeri gibi şeyleri değerlendirmek için biyokimya gibi. Bu, köpeğinizin semptomlarına katkıda bulunabilecek diğer karmaşık sağlık sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Köpeğiniz susuz kalmışsa, o zaman ihtiyacı olabilir intravenöz sıvılar ve izleme için hastanede kalın.

Antibiyotik veya cilt kremleri gibi ilaçlar kullanılabilir. Köpeğinizde dahlialara dokunduktan sonra dermatit geliştiyse.Veterineriniz, özellikle de bitkiden çok az miktarda tüketmişse ve diğer açılardan iyi durumdaysa, köpeğinizi gözlem altında tutabileceğinize karar verebilir. Bazı köpekler bundan yararlanabilir tatsız yiyecek (örneğin pişmiş tavuk, beyaz balık veya haşlanmış pirinç) hafif bir mide rahatsızlığı varsa birkaç gün süreyle.

Köpeğim Neden Aniden Yıldız Çiçeklerimi Yiyor?

Zihinsel uyarılma eksikliği köpeklerin gösteriş yapmasına neden olabilir yıkıcı davranışlar onların can sıkıntısını hafifletmeye yardımcı olacak bir yöntem olarak veya belki de ilginizi çekmenin bir yolu olarak (olumsuz ilgi de olsa). Bu onların yatak bitkilerinizi çekip çiğnemelerine neden olabilir.

Denemek Köpeğinizin mutlu ve heyecanlı kalmasına yardımcı olmak için egzersiz rejimini artırmak . Egzersiz, enerjiyi yakmanın iyi bir yoludur, ancak dışarı çıkmak ve onlara yeni kokular ve manzaralarla ortam değişikliği sağlamak önemlidir. Evcil hayvanınızla oynamak ve onları tımarlamak da onlara olumlu ilgi gösterecektir.

Köpekler ayrıca aşağıdaki nedenlerden dolayı davranış veya iştahta değişiklikler gösterebilir: altta yatan tıbbi durumlar.Pika, köpeklerin bitki veya toprak, yatak takımı, taş vb. gibi gıda dışı maddeleri yemesi durumudur. kaliteli, tam dengeli evcil hayvan maması diyeti altta yatan bir beslenme eksikliği olmadığından emin olmak için.

Veteriner hekiminizle konuşun, özellikle köpeğiniz başka anormal belirtiler gösteriyorsa . Polifaji veya iştah artışı, çeşitli tıbbi bozukluklarla birlikte görülebilir ve evcil hayvanınızın her türlü şeyi yemesine de neden olabilir. Veterineriniz, durumu daha ayrıntılı araştırmak için herhangi bir teşhis testinin gerekli olup olmadığı konusunda size tavsiyede bulunacaktır.

Köpeğimin Bitkilerimi Yemesini Nasıl Durdurabilirim?

Köpeğiniz bahçe bitkilerinize sağlıksız bir ilgi gösteriyorsa, onları durdurmayı deneyebilirsiniz. Sadece köpeğinizi güvende tutmak için değil, aynı zamanda bahçenizi mahvetmelerini de engellemek için.

Denemek Köpeğinizin yoğun bitkili bölgelerden uzak tutulması için bahçenizin bazı kısımlarını çitle çevirin. Alternatif olarak düşünebilirsiniz bitkilere Grannick'in Acı Elması gibi acı tatlandırıcı spreyler püskürtmek Köpeğinizin çiğnemesini önlemek için. Kullandığınız spreyin hem bitkiler hem de hayvanlar için güvenli olup olmadığını kontrol edin.

Köpeğinizi bitkilerinizden uzak durma konusunda eğitmek sorunları önlemenin en iyi yoludur. Kullanma Tıklama eğitimi gibi olumlu pekiştirme , onu geri çağırma üzerinde çalışın, eğer bitkilerinize yaklaşıyorsa onu tekrar kolaylıkla çağırabilirsiniz. Köpeğinizin davranışlarıyla mücadele ediyorsanız bir davranış uzmanı veya köpek eğitmeni size yardımcı olabilir.

Dikkate almak Köpeğiniz ısrarcı bir suçluysa, onları güvende tutmak için bahçenizdeki zehirli bitkileri kaldırın. onların eğitim programını uygulamaya başlarken. Yorgun bir köpek mutlu ve daha az yıkıcı bir köpek olduğundan, köpeğinizin egzersizini artırmak ve zihinsel uyarımını iyileştirecek oyuncaklar ve oyunlar sağlamak da yıkıcı davranışların azaltılmasına yardımcı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dahlialar Köpeklerin Yemesi İçin Kötü mü?

Dahliaları köpeğinizin yemesi zararlıdır çünkü karın sorunlarına ve kontakt dermatite neden olabilirler. . Evcil hayvanınızın genel olarak yataklık bitkileri yemesini engellemelisiniz, çünkü bir gün kazara oldukça zehirli bir şey yiyebilir.

Dahlia Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Dahlia zehirlenmesinin belirtileri genellikle hafiftir ve cilt tahrişini veya mide-bağırsak rahatsızlığını (kusma veya ishal) içerebilir . Çoğu durumda bu kendi kendini sınırlar, ancak köpeğiniz rahatsız, uyuşuk veya yemeğini kaybetmiş görünüyorsa daima veterinerinizle iletişime geçin.

Dahlia Yemek Bir Köpeği Öldürebilir mi?

Çoğu durumda, Köpeğiniz yıldız çiçeği yedikten sonra iyileşecektir veya çok hafif mide rahatsızlığı belirtileri gösterebilir. ASPCA, dahliaların yalnızca hafif derecede toksik olduğunu bildiriyor. Ancak daha tehlikeli olan başka bitkiler de vardır (yüksük otu, orman gülleri ve Nergisler ), bu nedenle kazaları önlemek için onu daima çiçekli bitkileri çiğnemekten veya yemekten vazgeçirin.

Son düşünceler

Dahlialar köpekler için hafif derecede zehirlidir, bu nedenle köpeğinizi onları yemekten vazgeçirmelisiniz. Çoğu durumda, belirtiler hafiftir ve kendi kendini sınırlar, ancak köpeğiniz çok miktarda yemek yemişse veya iyi görünmüyorsa tavsiye için veterinerinizi aramalısınız. Evcil hayvanınız bitkilere sağlıksız bir ilgi gösteriyorsa, genel olarak onun zihinsel uyarımını iyileştirmeye çalışmalı ve davranışları üzerinde çalışmak için bir eğitim rejimi uygulamalısınız.

Yorumlar