Cadılar Bayramı Sırasında Köpeğinizi Nasıl Güvende Tutarsınız?

Cadılar Bayramı Sırasında Köpeğinizi Nasıl Güvende Tutarsınız?

Cadılar Bayramı, tüm aile için eğlenceli ve şenlikli bir zamandır. Şeker mi şaka mı, kostümler ve bol dekorasyon ülke çapındaki mahalleleri dolduruyor. Cadılar Bayramı aynı zamanda köpekler ve köpek sahipleri için de zor bir zamandır çünkü tatilin yavrularını çok fazla strese sokacağını bilirler.

Köpeğinizin kişiliğine bağlı olarak, onu bir odaya kilitlemeniz veya kapıdan uzak tutmanız gerekebilir. Köpeğinizin özgürce dolaşmasına izin verirseniz, bu ürkütücü tatilde köpeğinizi güvende tutabilmek için düşünmek isteyeceğiniz birkaç şey vardır.Akülü Dekorasyonlar

Pille çalışan veya kablolu süslemeler, açık ateşe sahip olmaktan daha güvenli olsa da, evcil hayvanlarınız için risk oluşturur. Köpeklerin bu kabloları ısırdıkları bilinmektedir, bu da ciddi bir elektrik çarpmasına veya yanmaya neden olabilir.

Dekorasyon pille çalışıyorsa, bir büyük tek hücreli pili veya birkaç küçük AA veya AAA pili olabilir. Köpeğiniz bunları çiğner ve bir kısmını yutarsa, şiddetli mide yırtıklarına neden olabilir.Kostümler

Köpeklerimizi sevimli kostümleriyle görmeyi seviyoruz ve onları her giydirdiğimizde ondan ne kadar nefret ettiklerini biliyoruz. Bugün Cadılar Bayramı, bu sefer bir geçiş hakkı elde edersiniz, ancak köpeğinizin kıyafetinden tamamen nefret etmediğinden ve en azından birkaç saat bununla başa çıkabildiğinden emin olun. Kostüm yavruda herhangi bir rahatsızlığa neden oluyorsa veya cildini tahriş ediyorsa, onu geçmek isteyebilirsiniz.

Kostümü Cadılar Bayramı'ndan önceki gün deneyin, böylece her şeyin tam olarak uyduğunu bilir ve köpeğinizin onu giymeye alışmasını sağlayabilirsiniz. Onlara kıyafeti giydirirken, bolca ikram sunduğunuzdan emin olun, böylece iyi bir şey yaptıklarını bilirler. Herhangi bir noktada kostümün ağrıya veya rahatsızlığa neden olduğunu düşünüyorsanız, onları kancadan kurtarın.

Şaka yada şekerleme

Cadılar Bayramı'nda bir köpek yavrusu için en iyi yer evdedir, bu nedenle onları çocuklarınızla şeker mi şaka mı yaparken dışarı çıkarmak istemezsiniz. Birçok çocuğun gittiği mahallelerde ve banliyölerde yürüyorsanız, etrafta dolaşırken sürekli şeker düşürdüklerini bilirsiniz. Bu, köpeğinizin sağlığı için bir tehlikedir.Eğer bir köpek her çeşit çikolata tüketir bitter çikolata da dahil olmak üzere, potansiyel olarak ölümcül bir zehirlenmeye maruz kalabilirler ve acil tıbbi yardım gerektirebilirler. Çikolatanın kötü olmasının yanı sıra birçok şekerli şekerleme, fırınlamada kullanılan yapay bir tatlandırıcı olan ksilitol içerir. Bu ikame maddeyi yutmak, kan şekerinde hızlı bir düşüşe ve ardından karaciğer yetmezliğine neden olur.

Yavrular ve Çocuklar

Aptalca görünebilir, ancak Cadılar Bayramı her zaman şeker ve eğlenceyle ilgili değildir. Bazı çocuklar için bu, şakalarla ilgilidir ve köpeğinizin sert ve pervasız bir şakanın kurbanı olmasını istemezsiniz. Yavru köpeğiniz bahçenizde varsa, insanlar gelip onu okşuyorsa her zaman onlara göz kulak olduğunuzdan emin olun.

scooby doo hangi cins köpek

Köpeğiniz tüm ilgiyi sevebilir, ancak hayvanlar etrafında herkesin iyi niyeti yoktur. Yavru köpeğinizin bir kostümü varsa, kostümle kimsenin yanlış davranmadığından emin olun ve hiçbir şeyin değişmediğinden ve hala iyi olduğundan emin olmak için köpeğinizi sık sık kontrol edin.Köpeğinize dikkat etmeniz özellikle önemlidir. yaşlı bir vatandaşa sahip olmak yüksek seslerle daha ürkütücü olabilir ki onu zıplatmak .

Köpeğinizi İçeride Tutun

En kötü durumda, köpeğiniz bir grup insan veya bölge etrafında gergin ise; En iyi bahis, onu rahat olabileceği ve eğer yapılmamışsa, insanların kendi alanına izinsiz girmesi konusunda endişelenmesine gerek kalmayacağı bir odada eylemden uzak tutmaktır. uygun şekilde sosyalleştirilmiş .

Köpeklerin korkutucu ve alışılmadık kostümlerden de korkabileceğini ve bunun da beklenmedik saldırganlığa yol açabileceğini unutmayın. İstediğiniz son şey, köpeğinizin sokağın aşağısındaki 'Freddy Krueger' çocuğunu kovalamasıdır. Yavru köpeğinizin Cadılar Bayramı'nda nasıl davranacağından emin değilseniz, en iyisi onları uzak tutmak ve güvenli bir şekilde oynamaktır.

Balkabağı ve Mısır

Sorun balkabağı veya mısır değil. Bu yiyecekler köpeğiniz için tamamen güvenlidir, ancak tüketildikleri konu da budur. Kabak bir sorun olmasa da, çiğ, eski bir balkabağı ekranı bir sorundur. Sebze çürümüşse veya içinde mum varsa, yanıklara veya mide rahatsızlığına neden olabilir.Pek çok insan her yıl mısır teşhir ürünlerini yeniden kullanıyor, bu nedenle bodrum katlarında veya tavan arasında oturuyorlar ve yıl boyunca toz ve küf biriktiriyorlar. Bazı nedenlerden dolayı, yavrularımız bunlardan etkilenir ve onları çiğnemeyi severler. Başlangıçta eğlenceli olabilir, ancak küf ve küf, hayvanlarda nörolojik sorunlara neden olabilen mikotoksin üretir.

Bahçenizde veya verandanızda bir balkabağı veya mısır serginiz varsa, yavruları olabildiğince uzakta tutmak en iyisidir.

Yapıştırıcı

Çocuklar olarak yaşadığımız en iyi eğlencelerden bazıları ışıltı çubuklarını patlatıp onların parlamasını izliyor. Bu özellikle Cadılar Bayramı gecesi eğlencelidir ve ışıltı çubukları, arabaların etraflarında manevra yapabilmeleri için konumlarını belirleyerek insanları güvende tutmak için de yararlıdır. Bununla birlikte, kızdırma çubukları, onları çiğneyip kırarlarsa köpekler için bir problemdir.

İçerideki sıvı toksik değildir, bu nedenle yavrularınıza zarar vermez, ancak onları hasta edebilir. Köpeğiniz sıvıyı çok fazla tüketirse, salya akmaya başlayabilir ve sonunda kusabilir, ancak bu ciddi bir şey değildir. Arkadaşınıza tadı ağzından çıkarması için su veya yiyecek verin, gitmeleri iyi olur.Çok sayıda şeker ya da şaka yapan bir mahallede yaşıyorsanız, Cadılar Bayramı'ndan sonraki sabah bahçenizde bir tur attığınızdan ve önceki gece düşmüş olabilecek şeker, kostüm malzemeleri veya ışıltı çubuklarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Eğer sorun çıkarsa

Yavru köpeğinizle Cadılar Bayramı'nda harika zaman geçirmenin anahtarı, kötü bir durumda aşırı tepki göstermemek ve paniğe kapılmamaktır. Köpeğiniz dışarı çıkıp bir şeyi kovalamaya başlarsa, her zaman geri gelmesini sağlayabilirsiniz. Yavru köpeğiniz etrafta çok fazla tanıdık olmayan insan gördüğünde paniğe kapılırsa, gergin davranmayın, aksi takdirde buna şiddetle tepki verebilir.

Hiçbir sorun üstesinden gelinemeyecek kadar büyük değildir ve köpeğiniz her zaman duygularınızdan ve davranışlarınızdan beslenir, bu nedenle herkesin iyi vakit geçirdiğini, güldüğünü ve gülümsediğini görürse, o da şirketten zevk almaya başlayacaktır.Çikolata

Hepimiz çikolatanın zehirli olduğunu biliyoruz ve stresli tatil mevsiminde çikolatayı onlardan uzak tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Köpeğiniz çikolata tüketiyorsa, nasıl devam edeceğiniz konusunda tavsiye almak için hemen veterinerinizi veya Pet Poison Yardım Hattını aramak en iyisidir. Yavruyu acil servise götürmenizi veya nasıl tepki verdiklerini görmek için yakından izlemenizi söyleyebilirler.

avustralya çobanı için sandık boyutu

Çikolata içeriği iki toksik bileşen biri kafein, diğeri teobromindir. Her ikisi de köpeklerde kalp atış hızını artırır ve sinir sistemini uyarır. Köpeğinizin çikolata yemekten ne kadar hasta olacağı, ne kadar yediğine ve kilosuna bağlıdır.

Büyük cins köpekler için, küçük bir mini şeker çubuğu onları öldürmek için yeterli değildir, ancak tam boy bir şeker çubuğu yeterlidir. Belirli çikolata türleri de daha tehlikelidir diğerlerinden daha. Kakao tozu en yüksek teobromin konsantrasyonunu içerir, bu nedenle köpeğinizin bu maddeyi içeren hiçbir şeye sahip olmasını asla istemezsiniz.

Yakmak

Yavrularınızın Cadılar Bayramı'nda başına gelebilecek en kötü şeylerden biri, elektronik veya açık alevler nedeniyle yanmalarıdır. Hafif bir yanığı evde kendiniz tedavi edebilirsiniz, ciddi yanıklar ise tıbbi müdahale gerektirir. Farklı yanık türlerinden ve birinin acil servis ziyaretinin gerekli olup olmadığını nasıl anlayabileceğinden bahsedelim.Yavru köpeğinizin birinci derece yanığı varsa, ağrı belirtileri gösterecek ve bölge yanmış görünecek, ancak cilt sağlam kalacaktır. İkinci ve üçüncü derece yanıklar için, köpeğiniz acı verici ağrı semptomları gösterecek ve cildin tamamen veya kısmen yanmış olduğunu göreceksiniz. Bu aşamada, köpeğiniz de şok belirtileri gösterebilir.

Alev alev

Köpeğiniz bir şamdan, balkabağı alevi veya ateş çukurundan çıkan açık alevde yanarsa; onları dizginleyin ve hemen sakinleştirin. Sakinleştikten sonra, küvette veya lavaboda sabit bir soğuk su akışı ile bölgeyi tedavi etmeye başlayabilirsiniz.

Buradaki anahtar, daha fazla hasar veya acıyı önlemek için hızla işe koyulmaktır. Soğuk su, yavrularınıza anında ağrı kesici sağlamalıdır.

Bölgede su akıtmayı bitirdiğinizde, dondurucunuzdan donmuş bir torba gibi soğuk bir kompres kullanın ve daha fazla talimat için bir veterinerle iletişime geçin.

Isıtmalı Cihazlardan

Bu tür yanıklar biraz daha şiddetlidir ve kendi başınıza yapamayacağınız için kapsamlı bir dikkat gerektirebilir. Hafif birinci derece yanıklar için yapmak isteyeceğiniz ilk şey, köpeğinizi yanık kaynağından uzaklaştırmaktır. Bir dekorasyon telini çiğniyorlarsa, onları oradan çıkarın.

Mümkünse, elektrik kablolarının etrafındaki alanı güvence altına alırken köpeğinizi evinizdeki başka birine verin. O bölgeye yaklaşmadığınızdan emin olun ve elektronik cihaza giden gücü kesiciden kapatmaya çalışın. Yanmaya neden olan kabloyu çıkarmaya çalışmayın çünkü yanık veya elektrik çarpmasıyla da karşılaşabilirsiniz.

Yanığa, aleve dayalı bir yanığın yaptığı gibi davran. Bölgeyi soğuk suyla yıkayın ve soğuk kompres uygulayın.

Cildin belirgin şekilde hasar gördüğü veya düştüğü daha ciddi yanıklar için, şok belirtilerini kontrol etmek istersiniz. Yanmış bölgeyi bir pansuman ile kapatın ve yaraya yapışacak gevşek lifli pansumanlardan kaçının. Giyinmiş bölgeyi temiz bir tişörtle sarın ve köpeğinizi hemen acil servise götürün.

Kaçarlarsa

Köpeğimizin kaçıp bir yerlerde kaybolduğunu düşünmek yıkıcı. Köpeğiniz Cadılar Bayramı gecesi dışarı çıkarsa, insan sayısı, ışıklar ve dikkat dağıtıcı şeyler yüzünden onu eve götürmek daha zordur. Bütün bunlar bir araya geldiğinde kafa karıştırıcı hale gelir ve bir zamanlar tüm mahalleyi bilen bir yavru tamamen kaybolur.

Köpeğiniz hemen dönmüyorsa yapmanız gereken birkaç şey:

Yerel makamlarla iletişime geçin: Humane Society diyor ki, yapmanız gereken ilk şey bölgenizdeki hayvan barınakları ve kontrol kurumlarıyla iletişime geçmek. Yerel bir sığınma eviniz yoksa, polis departmanıyla iletişime geçin ve aramanızda size yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyacaklardır. Köpeğinizi olabildiğince doğru bir şekilde tanımlayın ve bol miktarda fotoğraf sağlayın.

Aramaya devam et: Aramanızdan asla vazgeçmeyin. Mahallenizde yürümeye ve sürmeye devam edin ve mümkün olduğunca çok insanla konuşun. Posta taşıyıcılarına ve teslimat şoförlerine, üzerinde yavru köpeğinizin resmi bulunan broşürleri dağıtın.

Reklam: Marketler, evcil hayvan dükkanları, nalburlar, restoranlar ve okullar gibi ücretsiz reklam panoları sunan yerlere gidin. Köpeğinizin boyutları, cinsi, rengi, cinsiyeti, yaşı vb. Hakkında bol miktarda bilgi içeren resimlerini koyun. Herhangi bir noktada köpeğinizin çalınmış olabileceğini düşünüyorsanız, yerel polisle iletişime geçin ve onları durumdan haberdar edin.

Son düşünceler

Cadılar Bayramı, aileler ve özellikle de bol şekerle kendini dolduran küçükler için eğlenceli bir zamandır. Tatil, ışıklar, süslemeler ve bol miktarda aktivite ile bilinir. Bir köpek sahibi olarak, köpeğinizi bu tatilde güvende tutmak için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerekir çünkü birçok tehlike vardır.

Köpeğinizin hız değişikliğine nasıl tepki vereceğinden emin değilseniz, en iyisi onu gece hayatından uzak bir odada tutmaktır. Unutmayın, sadece birkaç saattir!

Yorumlar