Köpekler Şeftali Yiyebilir mi? Şeftali Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Köpekler Şeftali Yiyebilir mi? Şeftali Köpekler İçin İyi mi Kötü mü?

Düşünmek köpek arkadaşınıza biraz şeftali yedirmek , ama bunun iyi bir fikir olup olmadığından tam olarak emin değil misiniz? Şeftali, köpek sahipleri olarak çoğumuzun keyif aldığı tatlı, sulu bir meyvedir ve bu tatlıyı köpeğinizle paylaşmak cazip gelebilir.

Birçok köpek, kendilerine sunulan insan gıdalarının çoğunu memnuniyetle kabul edecektir. Aslında, bazıları papaya gibi meyveler , muz , çilekler , karpuz , ve yaban mersini kuru mama taneleriyle karıştırıldığında, köpek arkadaşınız için harika bir antioksidan desteği sunun. Fakat, tüm insan gıdaları köpekler için iyi değildir ve hatta bazıları toksik olabilir.tüylü beyaz köpek

Peki köpekler şeftali yiyebilir mi? Genel bir kural olarak, cevap 'evet, yapabilirler!' dir, ancak bilmen gereken birkaç şey var Bu lezzetli yaz meyvesini evcil hayvanınıza beslemeden önce. Gelin ve daha derine inelim.

İçindekiler

Şeftali Güvenli mi, Köpekler İçin İyi mi?

Yaz Meyve Sepeti Olan Beyaz Köpek

Şeftali genellikle köpek tüketimi için güvenli olsa da, dikkate alınması gereken bazı riskler vardır.Kısaca evet şeftali eti köpek tüketimi için güvenlidir . Herhangi bir meyve türünde olduğu gibi, onları yavrularınıza ölçülü olarak beslediğinizden emin olmanız gerekir. Şeftalilerde bol miktarda doğal şeker bulunduğundan, onları köpek arkadaşlarınızla beslerken aşırıya kaçmamak en iyisidir.

Şeftali, insanlarda olduğu gibi köpeklere de aynı sağlık yararlarından bazılarını sağlayabilir. Vücut tarafından dönüştürülen çok sayıda beta-karoten içerirler. A vitamini , bazen retinol olarak da bilinir. A vitamini, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar ve cilt ve göz sağlığına iyi gelir.

Onlar da bir kaynak C vitamini vücuttaki hücrelerin korunmasına yardımcı olur ve özellikle kemik sağlığı için önemlidir. Ayrıca kan şekeri seviyelerini düzenleyen ve sindirime yardımcı olan bol miktarda lif içerirler.Pek çok meyvede olduğu gibi şeftali de yüksek su içeriğine sahiptir. Bu, yavrularınız için nemlendirici bir atıştırmalık sağlayabilecekleri anlamına gelir. Yüksek su içeriği nedeniyle, havaların daha sıcak olduğu ve şeftalilerin daha kolay bulunabildiği yaz aylarında yavru köpekler için harika bir seçenektir. Onlar bir .. sahip yüksek şeker içeriği bu da onları çoğu köpek için çok çekici kılacaktır. Ancak, herhangi bir tedavide olduğu gibi, ılımlılığın anahtar olduğunu unutmayın!

her zaman emin olun şeftaliyi iyice yıkayın ve köpeğinize beslemeden önce çukuru veya taşı çıkarın. ananas benzer , Boğulmayı önlemek için meyvenin ısırık büyüklüğünde dilimler halinde kesilmesi tavsiye edilir.

Şeftali Köpekler İçin Neden Kötü?

Şeftalilerin kendileri köpekler için fena değil. Ama sana bir kaç şey Ya karşı dikkatli olunmalı onları evcil hayvanınıza beslemeden önce. Yüksek şeker ve lif içeriğine sahiptirler. Özellikle köpeğiniz daha fazla yerse, üzgün bir karın ishale neden olabilir. Yavru köpeğinizin hassas bir midesi olduğunu biliyorsanız, muhtemelen şeftalilerden tamamen uzak durmak en iyisidir.Köpeğinizin diyetindeki fazla şeker, obeziteye ve hatta diyabete yol açabilir. Bu nedenle, herhangi bir zamanda küçük bir porsiyon şeftali beslemeye devam edin. Ayrıca, çok düzenli beslemeyin. bir olmalı ara sıra tedavi günlük değil! Yavru köpeğiniz zaten fazla kiloluysa veya şeker hastasıysa, alternatif bir atıştırmalık seçmek en iyisidir.

Şeftali Çukurları Tıkanmaya Neden Olabilir

Çukuru Ortaya Çıkaran Yarıya Kesilmiş Tatlı Meyve

Şeftali çekirdeği, bu meyveyi atıştırmayı tercih eden köpekler için en büyük endişe kaynağıdır.

Şeftalideki çukur veya taş, köpeğiniz için en büyük risk . Bu sadece boğulma tehlikesi değildir, aynı zamanda yutulduğunda köpeğinizin sindirim sistemini de tıkayabilir. Tedavi edilmediği takdirde, bunun gibi engeller ölümcül olabilir, bu nedenle, köpeğiniz şeftali çekirdeği yutarsa ​​tavsiye için her zaman veterinerinize başvurun.

Çukur herhangi bir engel oluşturmadan geçmeyi başarsa bile, tırtıklı kenarlar aşındırıcıdır ve köpeğinizin sindirim sisteminin astarında ciddi tahrişe ve hasara neden olabilir.Şeftali çekirdekleri de çok zordur ve eğer köpeğiniz bir tanesini çiğnemeye çalışırsa, çenesine zarar vermek hatta bir dişi kırabilir.

Şeftali Parçaları Siyanür İçerir

Airdale Teriyeri Olgun Bir Meyve Veriliyor

Şeftali eti köpeklerin yemesi için tamamen güvenlidir, ancak bitkinin eser miktarda amigdalin içeren kısımları vardır.

Şeftali çekirdeklerinin, şeftalilerin yaprakları ve sapları ile birlikte amigdalin adı verilen bir bileşik içerdiğini de belirtmekte fayda var. Bir köpeğin mide-bağırsak sistemindeki sindirim enzimleri bu bileşiği parçalayarak hidrojen siyanüre dönüştürür. yüksek dozlarda toksik . Neyse ki, tek bir şeftali çekirdeğinde yalnızca eser miktarda amigdalin vardır, bu nedenle çoğu köpeğin toksik bir siyanür dozuna ulaşmak için birçok şeftali çekirdeği yemesi gerekir.

Bunun istisnası, karaciğer hastalığı olan bir köpek olacaktır. Köpeğinizin karaciğer fonksiyonu bozuksa, karaciğer siyanür gibi toksinleri etkili bir şekilde filtreleyemeyebilir ve siyanür zehirlenmesine daha duyarlı . Her iki durumda da, şeftali çekirdekleri yenilirse hala birkaç risk taşır, bu nedenle evcil hayvanınızın bunlara erişmesine izin vermekten her zaman kaçının.Düşüş Şeftali Alkol Zehirlenmesine Neden Olabilir

Yere Düşmüş Meyveli Meyve Ağacı

Fermente rüzgarlar zehirli olabilir, bu nedenle köpeğiniz düşmüş şeftali tüketirse veterinerinizi arayın.

Bazı potansiyel olarak ciddi sağlık riskleri oluşturabileceğinden, beklenmedik şeftalilerden (ve diğer meyvelerden) her zaman kaçınılmalıdır. Birkaç gündür yerde yatan şeftaliler mayalanmaya başlamak , ve bu meyve içinde etanol (alkol) üretimine yol açar. Yavrunuz çok fazla fermente şeftali yerse, alkol zehirlenmesi riski altında olması muhtemeldir.

Alkolden kaynaklanan toksisite belirtileri arasında koordinasyon eksikliği (Fido 'sarhoş' görünebilir), uyuşukluk, bilinç kaybı, yavaş kalp hızı, hatta muhtemelen kalp krizine ve ölüme neden olabilir. Hatta nispeten s alışveriş merkezi alkol miktarı köpeklerin çok hasta olmasına neden olabilir. Bu nedenle, köpeğinizin fermente şeftali yediğinden şüpheleniyorsanız, tavsiye için hemen veterinerinize başvurun.pitbul renkleri

Düşüşler Ayrıca Küf Toksisitesine Neden Olabilir

Yerde Rüzgâr Dökülmesi

Küf, yutulduğunda tehlikeli olan beklenmedik şeftalilerde hızla büyüyebilir.

Birkaç gün sonra, beklenmedik şeftaliler çürümeye ve küflenmeye başlayacak, bu da köpekler için başka bir önemli risk sunar . Gıda kalıbı mikotoksinlerden oluşur ki bu, köpeğiniz tarafından yerse onu çok hasta edebilir.

Köpeğinizin küf yemiş olabileceğine dair işaretler arasında kusma, koordinasyon bozukluğu, kas titremeleri, tüm vücut titremeleri ve nöbetler bulunur. Tedavi edilmezse mikotoksin toksisitesi hayati tehlike bu nedenle herhangi bir küfün tüketildiğinden şüpheleniyorsanız veya herhangi bir belirti fark ederseniz hemen veterinerinize başvurun.

Diğer Sağlık Riskleri

Veterinerde Çoban Karışımı

Şeftali tüketimiyle ilgili aşina olmanız gereken birkaç küçük risk daha var.Köpeğinize vermeden önce şeftalinin iyice yıkandığından emin olun. herhangi bir kimyasal herbisit veya böcek ilacı içermez . Bu kimyasallar uygun şekilde ve doğru konsantrasyonlarda kullanılırsa, olası değildir. herhangi bir toksik etkiye neden - ama yine de risk almaya değmez.

Nadir olmasına rağmen, köpeğinizin şeftalilere alerjisi olma olasılığı her zaman vardır. Alerjik reaksiyon, cildindeki kurdeşenlerden herhangi bir şey olarak ortaya çıkabilir ve aşırı salya nefes almada zorluk ve anafilaksi. Köpeğinize verdiğiniz herhangi bir yeni mamada olduğu gibi, ona sunarak başlayın. çok az miktarda şeftali ters tepki vermediğinden emin olmak için.

Köpeğinize konserve şeftali, özellikle şuruplu şeftali vermekten kaçının. Bunlar bir sahip olma eğilimindedir çok yüksek şeker içeriği ve hatta köpekler için aşırı derecede zehirli olabilen ksilitol gibi zararlı katkı maddeleri veya yapay tatlandırıcılar içerebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Hangi meyveler köpekler için güvenlidir?

  Şeftali, elma, muz, armut ve yaban mersini gibi köpeklerin güvenle yiyebileceği birçok meyve vardır. Ancak, bazı meyveler çok tehlikelidir Bir kez tüketildiğinde, herhangi bir yeni gıda vermeden önce daima veterinerinize danışın. Köpeklerin öncelikle et yediğini unutmayın, bu nedenle meyve gibi ikramlar sadece küçük miktarlarda verilmelidir.

 • Şeftali köpekleri öldürebilir mi?

  Bir şeftalinin etli meyvesi köpekler için tehlikeli olmasa da şeftali çekirdeği yutmak veya küflü şeftali yemek ölümcül olabilir. Ayrıca köpeğinizin şeftalilere karşı ciddi alerjisi olma riski çok küçüktür ve bu durumda anafilaktik reaksiyon ölümle sonuçlanabilir. Ancak, bu son derece nadir olurdu.

 • Şeftali çukurları köpekler için toksik midir?

  Şeftali çekirdekleri, sindirildiğinde siyanüre dönüşen az miktarda amigdalin içerir. Bununla birlikte, köpeğinizin siyanür zehirlenmesine yakalanması için çok fazla şeftali çekirdeği yemesi gerekir. Peki köpekler şeftali çekirdeği yiyebilir mi? Hayır, şeftali çekirdekleri, yaşamı tehdit eden bir gastrointestinal tıkanıklığa neden olabileceğinden yutulduğunda hala çok tehlikeli olabilir, bu nedenle yavrularınızın şeftalinin bu kısmını yemesine asla izin vermeyin.

 • Köpeğimi beklenmedik bir şekilde besleyebilir miyim?

  Hayır, köpeğinize asla beklenmedik meyveler vermemelisiniz. Bunun nedeni, beklenmedik olayların hızla fermente olmaya ve çürümeye başlamasıdır, bu da küf yemekten alkol zehirlenmesine veya mikotoksin toksisitesine neden olabilir. Bu koşulların her ikisi de çok tehlikelidir, bu nedenle herhangi bir beklenmedik ürünün tüketildiğinden şüpheleniyorsanız daima veterinerinize danışın.

 • Köpeğim konserve şeftali yiyebilir mi?

  Konserve şeftalileri, özellikle şurupta konserve olanları, çok yüksek şeker içeriğine sahip olduklarından ve çok fazla şeker köpekler için kötü olduğundan, beslemekten kaçınmak en iyisidir. Bazı müstahzarlar, köpekler için zehirli olan ksilitol gibi yapay tatlandırıcılar da içerebilir.

Son düşünceler

Şeftali köpekler için zararlı olmasa da, bilmeniz gereken başka riskler de vardır. şeftali olabilir köpeğiniz tarafından güvenle zevk lezzetli, tatlı bir muamele olarak, onu çok fazla beslemediğinizden emin olun!

Köpekler, meyvenin etinin yanı sıra şeftali kabuğu da yiyebilir, ancak herbisit veya böcek ilacı gibi kimyasallardan arınmış olduğundan emin olmak için şeftaliyi iyice yıkadığınızdan emin olun. Şeftali çekirdeğini her zaman çıkarın ve ideal olarak şeftaliyi yavrularınıza sunmadan önce küçük ısırık büyüklüğünde parçalar halinde dilimleyin. Bu basit kuralları izlerseniz, köpeğinizin ara sıra şeftali parçasını sizin kadar sevmemesi için hiçbir neden yok!

Yorumlar