Köpeğim Neden Kıçını Katlarımda Sürtüyor?

Köpeğim Neden Kıçını Katlarımda Sürtüyor?

Köpeğinizi oturma odasındaki yeni halının üzerinde sürüklenirken mi yakaladınız? Belki bir fark ettin kanepenizde hoş olmayan koku , ve sen nereden geldiğinden emin değilim ? Görünen o ki, kedinizin poposunu halıya veya mobilyalara sürtmesi biz evcil hayvan sahipleri için hiç de hoş değil!

Scooting, köpeklerde görülen bir davranıştır. göz ardı edilmemeli . Çoğu durumda, köpeğinizin diyetine yiyecek ilaveleri ile düzeltilebilir. ile de düzeltilebilir. yüksek lifli köpek maması etkilenen anal bezleri azaltabilir.ama başka sebepler var mı bu neden olabilir ? Bu makale, köpeklerin neden kaçtığını, ne zaman endişelenmeniz gerektiğini ve veterinerinizi ne zaman göreceğinizi tartışıyor. Ayrıca, köpekler için en yaygın tedavileri de öğreneceksiniz. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Scooting nedir?

Scooting, köpeğinizin arka kısmındaki ağrıyı veya kaşıntıyı giderme yöntemidir.Scooting bir köpek olduğunda altını zemin boyunca sürükler kaşıntı, tahriş veya ağrıyı gidermek için. Köpekler çimenlerde ve halıda gezindiklerinde bu oldukça yaygındır. Bu tür dokulu yüzeyler, rahatlama bulmalarına yardımcı olur. Köpek arkadaşınız tekrar tekrar tarama yapıyorsa ve bir veya iki günden fazla sürüyorsa, nedenini öğrenmek için veterinerinizden randevu almanız gerekir.

Köpekler Neden Popolarını Yere veya Halıya Sürerler?

Kısa Kuyruklu Açık Kahverengi Köpek

Yerde bir popo sürmek, köpekler için yaygın bir davranıştır ve devam ettiği zaman araştırılmalıdır.

alaskan malamute fiyat

Köpeklerin kaçmasının birçok nedeni vardır, ancak bu genellikle davranışsal tepki arka uçtaki kaşıntı, tahriş veya ağrıyı gidermek için. En yaygın nedenler şunlardır:Anal Bezi Sorunları

Çoğumuz için hoş bir konu olmasa da, köpeklerin iki kesesi vardır. sadece anüslerinin içinde (altta), anal bezler veya anal keseler olarak bilinir. Bu keseleri kaplayan bezler bir kokulu kahverengi sıvı köpeğiniz dışkı çıkardığında doğal olarak boşalır. Bu sıvı koku iletişiminde önemli bir rol oynar.

Anal bez sorunları, en yaygın sebep köpeklerde scooting için. Bazı köpekler bezlerini normal şekilde ifade edemezler ve bu da onların aşırı dolmasına neden olur. Ayrıca olabilir kabızlıktan kaynaklanan . Bu olduğunda, bezler tıkanır, iltihaplanır ve rahatsız olur ve Fido biraz rahatlamak için keşfe başlar.

Anal bezlerini boşaltmada zorluk çeken köpeklerin, bezlerinin manuel olarak ifade edilmesi için genellikle düzenli veteriner ziyaretleri gerekir. Aşırı kilolu veya cilt alerjisi olan köpeklerin anal bez problemlerine daha yatkın olduğu öne sürülmüştür; Ancak, ben her köpekte olabilir ırk fark etmeksizin.İshal veya yumuşak dışkı ile devam eden sorunları olan köpekler de büyük olasılıkla tıkanmış anal bezlerle sonuçlanmak, çünkü onları doğal olarak boşaltan katı dışkıları geçmektir.

Tedavi edilmezse tıkalı anal bezler enfeksiyona ve hatta apse oluşumuna neden olabilir. Bu son derece acı verici ve acil veteriner tedavisi gerektirir. Anal bez sorunlarının diğer belirtileri arasında anüs (alt) çevresinde şişlik, bölgenin aşırı yalanması yer alır. Ayrıca hoş olmayan bir 'balık' kokusu fark edebilirsiniz.

Bir enfeksiyon veya apse oluşmuşsa, bu son derece acı vericidir ve yavrunuz dışkı çıkarırken arka ucunu veya gerginliğini koruyor olabilir. Apse patlamışsa, şişlik veya kanlı akıntılı açık bir yara da fark edebilirsiniz.

Cilt tahrişi

Köpeğinizin kendisini halı veya çim boyunca sürüklemesinin bir başka yaygın nedeni de perianal tahrişe sahip olmasıdır (bir kaşıntılı serseri !). Tahriş olmuş cildin birçok nedeni vardır, bu nedenle altta yatan nedenin tespit edilebilmesi ve tedavi önerilebilmesi için veterinerin dikkatini çekmek her zaman en iyisidir. Köpeğiniz bölgeyi sürekli olarak ovuyor, yalıyor ve çiğniyorsa, kaşıntılı cilt hızla enfekte olabilir.Cilt alerjisi olan köpekler pire, gıda bileşenleri veya çevresel alerjenler tarafından tetiklenebilir. Bu alerjilerden herhangi biri, arka uçta kaşıntılı cilde neden olabilir ve tekrarlayan izleme davranışı . Kızarık kaşıntılı cilt, kuaförde saç kesimi sonrası saç kesme makinesi döküntüsünden de kaynaklanabilir.

Köpek arkadaşınız yakın zamanda ishal olduysa, dibi hızla kirlenebilir, ağrıyabilir ve tahriş olabilir, bu da onların kaşınmasına neden olabilir. Bu geçici olarak biraz rahatlama sağlarken, sadece altını ovmak veya aşırı yalamak iltihabı şiddetlendirir , ağrılı, çiğ bir serseriye yol açar.

Bağırsak parazitleri

Solucanlar, tarama davranışlarının başka bir nedenidir. Özellikle tenyalar Kaşıntılı bir tabana neden olma eğilimindedir ve bir pirinç tanesi büyüklüğünde küçük parçalar olarak görünür. Bu bölümleri köpeğinizin poposunda veya dışkısında fark edebilirsiniz.

Önemlidir tüm evcil hayvanlarınızın düzenli solucan tedavisi almasını sağlayın bağırsak solucanları ile enfekte olmalarını önlemek için. Köpeklerde bulunan yaygın bağırsak solucanı türleri yuvarlak kurt, kancalı kurt, kırbaç kurdu ve tenyadır.Solucanlar, köpeğinizin bağırsaklarından değerli besinleri çalmakla kalmaz, aynı zamanda onları ciddi şekilde hasta edebilir. özellikle küçük yavrularda . Bazı türler de insanları enfekte edebilir ve özellikle küçük çocuklar için tehlikelidir. Veteriner hekiminiz bir solucan sorununu teşhis edebilecek ve size etkili bir tedavi planı sunabilecektir.

Ağrı

Arka uçta ağrıya neden olan herhangi bir durum da kaymaya neden olabilir. Bu bölgedeki ağrının daha yaygın nedenlerinden bazıları kitleler (topaklar), bu bölgede yakın zamanda yapılan bir ameliyat, fıtık ( perine fıtığı ) veya anal bez apsesi.

kadar basit bir şey bile keçeleşmiş kürk deriyi çekiyorsa acı verici olabilir. İdrar kaçırma da bu bölgede idrar yanıklarına veya dermatite neden olabilir. Ağrı yaşayan köpekler de bölgeye karşı daha koruyucu olabilir ve bu bölgeye dokunulduğunda havlayabilir, ısırabilir veya çekilebilir.Köpeğinizin ağrı çektiğini düşünüyorsanız, en kısa zamanda bir veterinere görünmelidir.

Köpeğim Sürtünüyor Ne Yapmalıyım?

Oturan ve Kameraya Bakan Yaşlı Corgi Köpeği

Sürtünme, alerjilerin, parazitlerin veya anal bez sorununun bir işareti olabilir, bu nedenle sık sık veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisidir.

Köpeğiniz tekrar tekrar (günde birkaç kez) kaşınıyorsa ve/veya bu davranış birkaç gün boyunca devam ediyorsa, veterinerin dikkatini çekmek için en iyisi . Ancak, güvenliyse, önce birkaç şeyi kontrol etmek yararlı olabilir.

Yavrularını İncele

Köpeğiniz, dibini incelemenize izin veriyorsa, tırmalamanın bariz bir nedenini görebilirsiniz. Herhangi bir ağrı var gibi görünüyorsa bunu denemeyin. . Hem sizin hem de köpeğinizin güvenliği için önemli olduğundan, yavrularınızı hareketsiz tutmak için başka birinin müsait olduğundan emin olun! Daima eldiven giyin ve sonrasında ellerinizi iyice yıkayın.Yavru köpeğinizin alt kısmı kirliyse veya keçeleşmiş kürkü varsa, sadece bir yıkama gerektirir nazik bir şampuan veya bir klips ile. Köpeğinizin kürkünü hiç kesmediyseniz veya kesmediyseniz, cilde zarar vermesi kolay olabileceğinden profesyonel bir tımar makinesi kullanmayı düşünün.

Taburelerini Kontrol Edin

Eğer mümkünse, solucanlar için dışkı kontrol edin. Tenya segmentleri için altlarına bakın. Ancak, köpeğinizin kaka yapması gerekmiyorsa, beklemeyin. Köpeğinize en son ne zaman solucan verdiğinizi ve hangi ürünlerin kullanıldığını hatırlamaya çalışın, böylece veterinerinize söyleyebilirsiniz.

Veterinerinizi Arayın

Ne bulduğunuzu, köpeğinizin solucan geçmişini ve izleme davranışını ne kadar süredir gördüğünüzü onlara bildirin. Çoğu durumda, veterineriniz köpeğini muayene etmek istiyorum Sorunu tedavi edebilmeleri ve biraz rahatlama sağlayabilmeleri için izlemenin nedenini belirlemek.

husky kaniş karışımı

Bir Sürtünme Köpeğini Tedavi Etmek

Köpeğin Veteriner Tarafından Kontrol Edilmesi

Bir köpeğin kaşınmasını tedavi etmek için önce alışkanlığın nedeninin belirlenmesi gerekir.

Köpeklerde iz sürmenin birçok farklı nedeni olduğundan, veterinerinizin köpeğinizi muayene etmesi her zaman en iyisidir. altta yatan nedeni belirlemek . Bu, uygun tedavi seçeneğinin belirlenmesine yardımcı olacaktır.

Anal Bezi Sorunları

Anal bezlerini boşaltmak için mücadele eden köpekler genellikle düzenli bir veteriner tarafından manuel ifade . Birçok kuaför de bu prosedürde mükemmeldir; bununla birlikte, veterineriniz köpeğinizin anal bezlerini ifade ettiğinde anormallikleri ve enfeksiyonu da kontrol ediyor.

Köpeğinizin anal bezleri enfekte olmuşsa veya apse oluşmuşsa, çoğu veteriner size reçete yazacaktır. antibiyotik ve ağrı kesici . Bazı durumlarda, bezlerin sedasyon veya genel anestezi altında boşaltılması ve yıkanması gerekebilir.

beslemek yüksek kaliteli diyet köpeğinizin dışkısını etkilediği için önemlidir. Sert, iyi biçimli dışkı, anal bezlerin doğal olarak boşalmasını sağlar.

Köpeğinizde devam eden yumuşak dışkı veya ishal varsa, veterineriniz nedenini araştırmak için bazı testler yapabilir. Ayrıca herhangi bir gıda alerjisi veya hassasiyeti olup olmadığını görmek için hipoalerjenik bir diyet denemesi önerebilirler.

Lif takviyesi, köpeğinizin dışkısını 'toplamak' için de faydalı olabilir. Köpekler için özel olarak tasarlanmış takviyeler mevcuttur. Bazı köpek sahipleri, konserve balkabağı gibi ev ilaçları da kullanır ve iyi sonuçlar verir. Veterineriniz size bu konuda yardımcı olacaktır. lif miktarı evcil hayvanınızın diyetine eklemek için ve herhangi bir değişiklik her zaman önce onlarla tartışılmalıdır.

Ne yazık ki, elimizden gelenin en iyisini yapmamıza rağmen, bazı köpekler hala çok sık tekrarlayan anal bez problemlerinden muzdariptir. Bu daha ciddi vakalarda, ameliyat yapılabilir anal bezleri çıkarmak için; ancak bu hassas bir işlemdir ve deneyimli bir cerrah veya cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Cilt tahrişi

Çoğu durumda, veterineriniz ilaç yazmak kaşıntı veya tahrişi gidermek için. Bu ilaçlar, steroidal olmayan antienflamatuarları (NSAID'ler), kortikosteroidleri (steroidler) ve diğer kaşıntı önleyici ilaçları (Apoquel veya Cytopoint gibi) içerebilir. İkincil enfeksiyon varsa antibiyotikler de reçete edilecektir.

Daha hafif cilt tahrişi vakaları için veterineriniz bir krem ​​veya Hassas ciltler için özel formüle edilmiş şampuan . Köpeğiniz bölgeyi aşırı derecede yalıyorsa, bir tane takması gerekebilir. Elizabeth yakası kaşıntı geçene kadar onları korumak için.

golden retriever chow karışımı

Yakın zamanda ishal olan köpeklerin kürkleri keçeleşmiş veya kirli bir popoya sahip olabilir ve cilt tahrişini ve dermatiti önlemek için temiz tutulmaları gerekir. Arka uçları ile yıkanmalıdır nazik köpek şampuanı ve hafifçe okşayarak kurutun. Kürk keçeleşmişse, keçeleşmiş kürkü çıkarmak için genellikle kırpılması veya dikkatlice kesilmesi gerekir.

Köpeğinizin kürkünü kesmeye veya kesmeye alışkın değilseniz, bir çift köpek makası , en iyisi profesyonel bir bakıcı tut veya klinikten ayrılmadan önce veterinerden yapmasını isteyin.

Bağırsak parazitleri

Köpeğinizin kaşınmasının nedeni solucanlarsa, veterineriniz size etkili bir ilaç yazacaktır. parazit tedavisi . Veterineriniz, bir solucan enfeksiyonunu teşhis etmek veya tedaviden sonra başarılı bir şekilde elimine edildiğinden emin olmak için dışkılarını test edebilir.

Bağırsak solucanlarını önlemek için tüm evcil hayvanlarınızı düzenli olarak solucanladığınızdan emin olun. Alıştırma yapmak iyi hijyen evde de önemlidir. Yiyecek ve su kaplarının günlük olarak temizlendiğinden ve dışkıların hızla alınıp güvenli bir şekilde atıldığından emin olun.

Ağrı

Köpeğinizin ağrısı varsa, veterineriniz onu daha rahat hale getirmek için ağrı kesici reçete edecektir. Daha fazla tedavi aşağıdakilere bağlı olacaktır: acının kaynağı . Örneğin, bir anal bez apsesi antibiyotik gerektirecektir ve genel anestezi altında boşaltılıp yıkanması gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular
 • Köpeğim neden kaşınıyor?

  Köpekler tipik olarak kaşıntıyı, tahrişi veya ağrıyı gidermek için altlarını zeminde kaydırır veya sürükler. Köpeklerde iz sürmenin en yaygın nedeni tıkanmış veya etkilenmiş anal bezlerdir. Diğer nedenler arasında bağırsak solucanları, cilt alerjileri ve dermatit bulunur, ancak arka uçlarında ağrı veya tahrişe neden olan herhangi bir durumu içerebilir.

 • Köpekler için scooting normal mi?

  Köpekler kaşıntı ve tahrişi gidermek için kaşınırken, ara sıra kaşınma köpekler için oldukça normal olabilir. Bununla birlikte, günde birden çok kez gerçekleşen ve/veya bir veya iki günden fazla devam eden tekrarlayan tarama genellikle bir sorunun göstergesidir. Köpeğiniz tekrar tekrar tarama yapıyorsa, bir veteriner tarafından kontrol edilmesi gerekir.

 • Bir köpeğin solucanları olup olmadığını nasıl anlarsınız?

  Bağırsak solucanları, köpeğinizin dışkısında, kusmuğunda veya poposunun çevresinde görülebilir. Diğer belirtiler arasında kilo kaybı, kaşınma, popoyu ovma veya yalama, ishal, kusma ve şişkin bir karın veya göbekli görünüm (özellikle yavru köpekler) bulunur. Bazı köpekler solucan yükünün bariz belirtilerini göstermeyebilir, bu nedenle veterinerinizin önerdiği şekilde düzenli tedavi görmelerini sağlamak önemlidir.

 • Bir köpeğin bezlerinin sıkılmasına ihtiyacı olup olmadığını nasıl anlarsınız?

  Köpeğiniz kayıyorsa (kıçını yerde sürüklüyorsa), poposu şişiyorsa, poposunu aşırı derecede yalıyorsa veya alışılmadık bir balık kokusu fark ettiyseniz, köpeğinizin anal bezlerinin sıkılması gerekebilir. Veterineriniz, sıkılması gerekiyorsa bezlerini inceleyip boşaltabilecektir.

 • Köpeğimin bezlerini evde ifade edebilir miyim?

  Köpeğinizin bezlerinin, köpeğiniz dışkı çıkardığında doğal olarak boşalmazlarsa, yalnızca manuel olarak ifade edilmesi gerekir. Bunu evde güvenle yapmayı öğrenebilirsiniz; ancak, her zaman önce size doğru yöntemi öğretebilecek olan veterinerinize danışmalısınız. Veterinerinizin, köpeğinizin bezlerini ve salgıladıkları anormallikler veya enfeksiyon için üretilen sıvıyı da kontrol ettiğini unutmayın.

 • Köpeğimin çiğ poposuna ne koyabilirim?

  Köpeğinizin poposuna herhangi bir reçetesiz krem ​​kullanmadan önce tavsiye için veterinerinizle iletişime geçin. Köpeklerde kullanımı güvenli olan bir ürünü reçete edebilir veya tavsiye edebilirler.

Son düşünceler

Scooting, köpekler için oldukça normal bir davranıştır. Ama seninkine benzer köpek aşırı tempolu , genellikle ağrı, kaşıntı veya tahrişe bir yanıttır. Defalarca poposunu sürükleyen köpeklerin bir veteriner tarafından görülmesi gerekir. Veterinerinizin altta yatan nedeni tanımlamasını isteyeceksiniz. Bu şekilde olabilir uygun şekilde tanımlanmış ve tedavi edilmiş .

Tıkalı anal bezler, köpeklerde iz sürmenin en yaygın nedenidir. Veterineriniz, köpeğinizin bezlerini konsültasyonda ifade edebilecek ve aynı zamanda diğer sorunları kontrol edebilecektir.

Yorumlar