Portekiz Çoban Köpeği Cins Bilgileri: Kişilik Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Portekiz Çoban Köpeği Cins Bilgileri: Kişilik Özellikleri, Mizaç ve Daha Fazlası

Anavatanı Portekiz'de Cão da Serra de Aires olarak bilinen Portekiz Çoban Köpeği, Briard ve Pyrenean Shepherd'ın soyundan gelebilir. Geçmişi hakkında çok az şey biliyoruz, ancak görünüş ve davranış olarak her iki türe de benziyor. Cins, Yirminci Yüzyılın başlarında kuruldu ve bir geri dönüş yapmadan önce neredeyse yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Portekiz Çoban Köpeği, gütme tipi bir çoban köpeğidir. Onun Portekizce adı Alentejo bölgesindeki Montforte yakınlarındaki bir dağ olan Serra de Aires'i ifade eder. Yerel çobanların, kışın buzullu ve rüzgarlı, yazın sıcak ve tozlu arasında değişen zorlu arazilere sahip bir bölgede büyük koyun, sığır veya keçi sürülerini çalıştırmak için bir köpeğe ihtiyacı vardı.Modern Portekiz Çoban Köpeği, doğal dağlık bölgesinde hâlâ gütmekte olan yalnızca birkaç bireyle birlikte, bir refakatçi köpek olarak üstündür. Orta sınıf Portekiz banliyöleri tarafından bir evcil hayvan olarak kucaklanan cins, o ülke dışında nadiren görülmesine rağmen, Portekiz'de yeniden popülerlik kazandı.

Portekiz Çoban Köpeği
  • Ağırlık 37,5-59 lira
  • Yükseklik 16.5-21.5
  • Ömür 12-13 yaş
  • Renkler Siyah, Kahverengi, Açık Kahverengi, Gri, Wolfgray ve Sarı
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

jack russell chihuahua karışımı

Irk Tarihi

 Açık Havada Çalışan Tüylü Köpek

Cinsin tarihi biraz gizemli görünüyor, ancak Portekiz Çobanları, muhtemelen Briard ve Pyrenean Shepherd gibi çift amaçlı hayvancılık ve besi hayvanı koruyucu ırklar arasındaki melezlerin torunlarıdır. Cinsin kurucuları hiçbir tarih kaydetmemiş olsa da, genel kabul gören teori, bazen 1909'dan sonra, ilk Conde de Castro Guimaraes, Manuel Inácio de Castro Guimarães'in koyunlarını çalıştırmak ve korumak için Briards ithal etmeye karar vermesidir.İngilizler , bir Fransız cinsi, aynı anda hem gütme köpeği hem de sürü koruyucusu olarak işlev görme konusundaki benzersiz yetenekleri nedeniyle diğer ülkelere ithal edildi. Bir asırdan fazla bir süre önce, Thomas Jefferson Fransa'da geçirdiği süreden sonra yanında hamile bir Briard'ı ABD'ye getirmiş ve burada cinsi kurmuştu. Portekiz'in aşırı iklimi ve zorlu arazisi, Briard için çok fazlaydı. Conde, ithal ettiği Fransız Briard'larını bölgeye daha uygun yerel gütme ırklarıyla çaprazladı.Briard'larıyla melezlemiş olabileceği ırkların Katalan Çoban Köpeği olduğu tahmin ediliyor ve Pirene Çoban . Bu teorinin temeli, Her iki türün de etkisini yansıtan Portekizli Çoban Köpeğinin görünümü ve gütme yeteneği. 1920'lerin sonunda, Cão da Serra de Aires, yerini çift amaçlı bir çoban olarak kurmuştu. Zaman değişti ve gütme köpeklerine olan ihtiyaç sonraki elli yıl içinde azaldı. Cins, 1932'de Portekiz Kulübesi Kulübü tarafından tanınmasına rağmen, 1970'lerde artık çoban köpeği olarak yaygın bir şekilde kullanılmıyordu ve nesli tükenmek üzereydi.

Mizaç

Sürü hayvanlarının sürülerini korumak için geliştirilen çoğu cins gibi, Portekiz Çoban Köpeği de hem sürüsüne hem de halkına son derece sadıktır. Son derece zeki ve eğitilebilir olan bu cins, hayvanların meradan kaçmasını ve kaçmayı başaranları bulmasını önleme becerisine sahiptir. Çoğu hayvan bekçisi gibi, yırtıcıları caydırmak için havlıyor. Bu cins, aynı anda hem başarılı bekçiler hem de gütme köpekleri olma eğiliminde olan birkaç kişiden biridir. Tipik olarak, bir cins biri veya diğeridir ve iki türü geçmeye çalışmak, çelişkili dürtülere sahip güvenilmez bir köpek üretir.Boyut ve Görünüm

Portekiz Çoban Köpeği, omuzlarında on altı buçuk ve yirmi bir buçuk inç arasında duran orta büyüklükte bir köpektir. Vücudu uzundan daha uzun ve nispeten düz kenarlı. Atletik bir şekilde hareket eder ve yüzlerce koyundan oluşan büyük sürüleri gütmeye yetecek kadar zemini kolayca kaplar. Takma adı olan 'Cão Macaco', maymun benzeri görünümü ve kişiliği nedeniyle 'maymun köpek' anlamına gelir.

Ceket Ve Renkler

 Portekiz Çoban Köpeği Ceketi ve Renkleri siyah ve kahverengi
Portekiz Çoban Köpeğinin kürk renkleri, toprağın vahşi doğasını yansıtır. (Fotoğraf: AKC)

Portekiz Çoban Köpeğinin uzun tek tüyü, onu ana bölgesindeki aşırı sıcaklıklardan korur. Yerli Portekiz'in kuru, düz topraklarını örtmek için çok uygundurlar ve keçi benzeri tüyleri onları kışın buzullu ve rüzgarlı, yazın kurak ve tozlu hava koşullarına kadar korur.

Siyah, kahverengi ve açık kahverengiden griye, kurt grisine ve sarıya kadar değişirler. Cinsin temel stoğu olduğuna inanılan her iki cinsin de çift tüyü olmasına rağmen, Portekiz Çoban Köpeğinin tek tüyü vardır. Uzun, dalgalı saçları hafifçe gözlerinin üzerine düşerek çenesinde sakal oluşturur ve mevsimlik bir astar giymiş gibi aşırı derecede dökülmez.Egzersiz Gereksinimleri

Çok az Portekiz Çoban Köpeği hala çalışan sürülerdir, ancak yine de bu aktif geçmişi yansıtan egzersiz gereksinimleri vardır. En azından hedefleyin her gün yirmi ila otuz dakikalık orta düzeyde egzersizden oluşan iki dönem Cão Macaco'nuzla. İlk egzersiz periyodunu tanıdık bir yolda koşarak geçirirseniz, günün ilerleyen saatlerinde onun için bir çekme veya top atma oyunu düşünün. Egzersiz yaparken onun uzun ceketini ve yerel kurak iklimini göz önünde bulundurun. Ilıman bir günde, onu yürüyüşe çıkarın. Çeşitlilik sadece hayatın baharatı değil, aynı zamanda bu cins içeriğini korumanın anahtarıdır.

Yaşam koşulları

Portekizli Çobanlar tam zamanlı açık hava köpekleri olabilseler de, ailelerine olan bağları onların ev hayatına uyum sağlamalarını sağlar. Çitlerle çevrili büyük bir avluya sahip bir eve en uygun olanıdır ve dolaşabilmesi için araziye sahiptir. Portekizli Çobanlar sürülerini gütmek için günde kilometrelerce koşabilirler. Uzun süreli egzersizlere doğal bir ihtiyaçları vardır.

Bu köpekler çok yer kaplıyor ve onlar doğal olarak diğer hayvanları güder. Bu içgüdünün onları mahallenin paryası yapmadığından emin olun. Makul bir av güdüsüne ve sürülerini veya ailelerini koruma içgüdülerine sahiptirler, bu nedenle genellikle yabancılara şüpheyle bakarlar. Portekizli Çobanınızın egzersizlerinin çoğu köpek parkı gibi halka açık bir alanda gerçekleşiyorsa, onları tehdit olarak görmediğinden emin olana kadar onu diğer köpeklerle dikkatlice tanıştırın.

corgi kaniş karışımı

Eğitim

Portekiz Çoban Köpekleri çalışan bir cins olarak evrimleşmiştir ve memnun etme istekleri onları harika aile arkadaşları yapar. Zekaları, insan çobanlarından bağımsız olarak çalışmalarına izin verir, ancak yine de çok uysal köpeklerdir. Deneyimsiz bir köpek sahibi için zor olabilir, ancak orta boyutu ve sabırlı, ayık doğası bir öğrenme eğrisi sağlar.Yeni yavru köpeğinizi eğiten sandık onlara güvenli bir alan sağlar ve çalışan köpeğiniz zamanının çoğunu dış etkenlerden korumak için rahat bir köpek kulübesi ile dışarıda geçirse bile gerekli olabilir. Aşırı hava koşulları veya yaralanma, köpeğinizin içeri girmesini zorunlu kılarsa, rahat yuvasında rahatlayacaktır.

Her köpek yavrusu gibi, çalışan köpeklerin sandıklarında rahat olabilmeleri için sabıra ve olumlu pekiştirmeye ihtiyaçları olacaktır. . Yetişkin bir Portekiz Çoban Köpeğini barındıracak kadar büyük olacak bir sandık satın alın ve her gün sandığında geçirdiği süreyi kademeli olarak artırırken kendinize ve yavru köpeğinize birkaç aylık öğrenme süresi tanıyın.

Sağlık

Portekizli Çobanlar, önemli sağlık sorunları olmayan nispeten sağlıklı köpeklerdir. Birden fazla cinsin ürünüdürler ve hibrit canlılık sergileyebilirler, ancak olası sağlık sorunlarını düşünürken köken aldıkları ırkları da dikkate almamız gerekir.

hipotiroidizm

Köpek, vücudun normal çalışması için yeterli tiroid hormonu üretmediğinde, onun hipotiroidi olduğunu söyleriz (hipo, altında demektir, yani bu, tiroid normal seviyelerin altında demektir). Semptomlar enerji eksikliği, saç dökülmesi, davranış değişiklikleri ve obeziteyi içerir. Briard'larda hipotiroidizm nadir olmadığından, Portekizli Çoban köpeğiniz beklenmedik bir şekilde kilo alırsa veya başka semptomlar gösterirse veterinerinize görünün. Eksikliği dengelemek için bir hormon takviyesi reçete edebilirler.patellar luksasyon

Tıpkı insanlarda olduğu gibi, patella diz kapağıdır. Patella, kaval kemiğinin tepesindeki bir olukta oturur. Lüks bir patella bu oyuğa girip çıkarak dizin doğru şekilde bükülmesini engeller ve yerinden çıkar. Bu sadece topallığa neden olmakla kalmaz, aynı zamanda ağrı ve artrite de neden olabilir.

Patella lüksü genellikle genetik bir durumdur. Tipik olarak küçük ırkları etkilemekle birlikte daha büyük köpeklerde de görülebilir. Köpeğinizin koşarken bir bacağını birkaç adım yukarı kaldırdığını fark ederseniz, ancak daha sonra tekrar normal şekilde kullanırsa, kontrol etmesi için köpeğinizi veterinere götürün. Bu durum yaşamın ilerleyen dönemlerinde sertliğe ve artrite yol açabilir. Tedavi, durumun ciddiyetine göre değişir. Hafif patellar luksasyon vakaları, rahatsızlığı hafifletmek için NSAID'lerle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, ciddi vakalarda, cerrahi tavsiye olacaktır.

Eklem Displazisi

Portekiz Çoban Köpekleri muzdarip olabilir kalça ve dirsek displazisi birçok gütme ırkında bulunur. Bu durumun önlenmesine yardımcı olmak için hızlı büyümeyi teşvik etmeyen büyük cins bir köpek yavrusu formülü ile beslenmesi tavsiye edilir. Muhtemelen Briard ve Pyrenean Shepherd soyundan geldikleri için, OFA Değerlendirmesi veya PennHIP Değerlendirmesi uygundur.Kabartmak

Günde sadece tek öğün beslenmek riskinizi artırır. şişkinlik, hayatı tehdit eden bir durum herhangi bir cinste ancak en sık derin göğüslü köpeklerde görülür. Büyük bir yemek yedikten veya çok su içtikten hemen sonra egzersiz yapmak predispozan bir faktördür. Rasyonunu sabah ve akşam iki veya daha fazla beslemeye bölmek riski azaltabilir. Bu potansiyel olarak ölümcül durumdan kaçınmasına yardımcı olmak için et/kuzu unu, balık unu, tavuk yan ürünü küspesi, et unu veya kemik unu gibi protein kaynaklarıyla kalsiyum açısından zengin bir kuru mama verin.

Beslenme

Portekiz Çoban Köpeğinin uzun tek tüyü sağlığını doğrudan yansıtır ve sağlık iyi beslenmeyle başlar. Portekizli Çoban Köpeğinizin, aktivite seviyesine bağlı olarak iki öğüne bölünmüş yüksek kaliteli kuru mamaya muhtemelen günde yaklaşık üç fincan ihtiyacı olacaktır. Aktivite seviyesine uygun kalori aldığından emin olmak için vücut durumunu izleyin. Kaliteli mama başlangıçta biraz daha pahalı olabilir, ancak uzun vadede ek takviyeler ve veteriner faturalarında size para kazandıracaktır. Saçının dokusunu iyileştirecek ve kırılabilirliğini azaltacak, onu daha yönetilebilir hale getirecek.

Seçtiğiniz marka şunları içermelidir: Omega-3 yağlı asitler. Omega-3 yağ asitleri, köpeklerin derisi ve tüyleri için faydalı olduğu düşünülen anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Araştırmalar, omega-3'lerin köpekler için sadece tüylerini parlatmanın ötesinde sağlık yararları olduğunu göstermiştir. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltırlar, arkadaşınızı daha rahat tutarlar ve kaşıntılı cildi uzak tutarlar. Portekiz Çoban Köpeğinin dayanıklılığına sahip aktif ırklar, omega-3'lerin anti-enflamatuar özelliklerinden yararlanır.

bakım

 Çimenlerin arasında duran Portekiz Çoban Köpeği
Portekiz Çoban Köpeğinin hava koşullarına dayanıklı bir kürkü vardır. Fotoğraf Kredisi: AKC

Paltoları haftalık fırçalama gerektirir kullanarak orta uçlu fırça . Kaba dokulu ceketi, dışarıda koşarsa çapak ve birikintileri toplamaya eğilimli olacaktır, bu nedenle onu her akşam kısaca kontrol edin. Dolaşmalarını parmaklarınızla veya bir ince dişli tarak her gün, haftalık derinlemesine fırçalaması ikiniz için de daha keyifli olacaktır.Cinsin rustik görünümü büyük ölçüde bol kürkünden kaynaklanmaktadır, bu yüzden onu aşırı inceltme noktasına kadar fırçalamayın. Mevsimsel tüy dökümü aşırı değildir. Uzun saçtan kolayca durulanan nazik bir şampuan kullanarak onu yalnızca gerektiği kadar yıkayın. Daha sonra, saç kremi veya bakım spreyi kullanmak saçlarının taranmasını kolaylaştırır.

Portekizli Çobanların sakalları, bıyıkları ve kaşları temiz kalmak için günlük bakıma ihtiyaç duyar. Korumak için pedlerinin arasında saç çıkarır. Gezilerden sonra döküntü olup olmadığını kontrol edin ve bu saçları birkaç haftada bir düzeltmeniz gerekebilir. Portekizli Çoban Köpekleri tüylerinin uzunluğuna göre nispeten daha az bakım gerektirirler, ancak aynı çiviye ihtiyaçları vardır ve diş bakımı çoğu köpek ırkı gibi.

french bulldog boyut

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

Cins Avrupa'da biraz popülerlik kazanmış olsa da, muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri'nde pek çok Portekizli Çoban köpeği bulamayacaksınız. arasında ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. 700$ ve 1.500$ bir tane bulabilirsen bir yavru için.

Kurtarma ve Barınak

Cins şu anda Avrupa dışında nadir bulunsa da, bir Portekizli Çoban köpeğinin kalıcı yuvasına ihtiyaç duyması durumunda yerel barınağınızla iletişim halinde olun. Bu türün arkadaş canlısı ve çalışkan doğası ve yakışıklı görünümü, onu yurt dışına seyahat eden insanlar için ani bir satın alma haline getirebilir.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Genel olarak, Portekiz Çoban Köpeği:

 • Aktif yaşam tarzları olan aileler için iyi bir arkadaştır.
 • Yabancılarla karşılaştığında uyarı veren bir ev ve çiftlik bekçi köpeği.
 • Güçlü, atletik bir yapıya sahip orta boy bir köpek.
 • İçgüdüleri onu ailesini ve diğer evcil hayvanları gütmeye yönlendirebilecek bir çoban ırkı.
 • Küçük çocuklarla arkadaş canlısı ve aileye sadık.
 • Akıllı ve aktif.
 • Bağımsız ama eğitilebilir ve güvenilir.
 • En iyi, güvenli bir şekilde çitle çevrili ve koşacak yeri olan bir bahçede tutulur.
 • Çift amaçlı doğasını anlayan bir sahip için uygun.

Son düşünceler

Portekiz Çoban Köpeği, aktif doğası için yeterli alan ve zamana sahip aktif bir aile için eşsiz bir seçenektir. Onu yapan özelliklerin aynısı tarlada böylesine harika bir çift amaçlı çoban köpeği, onu mükemmel bir aile arkadaşı yapıyor. Harika kişilikleri ve genel çok yönlülükleri, onları Portekiz'de yok olmanın eşiğinden çoktan geri getirdi. Umarım, türün popülaritesi Avrupa dışında artacak ve önümüzdeki yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde daha kolay bulunabilecektir.

Yorumlar