Uzun Saçlı Alman Kurdu: Kabarık Ceket GSD Genetiği ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

Uzun Saçlı Alman Kurdu: Kabarık Ceket GSD Genetiği ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

Uzun saçlı Alman Çobanlar bir benzersiz varyant her zaman popüler olan kısa ve orta uzunlukta kaplanmış Shepherds. Cinsin tüyleri arasındaki farkın cins üzerinde çok az etkisi vardır. Kaba tüylü köpekler, kürklerinin nadirliği ve güzelliği nedeniyle özel kabul edilir.

Yaygın olarak resesif bir özellik olarak kabul edilen uzun saçlı Çobanlar, rekabetten reddedildi yakın zamana kadar ve hatta modern Shepherds'ın babası Max Von Stephanitz tarafından beğenilmiyordu.Mavi Alman kurdu, siyah GSD ile birlikte popüler hale geldiğinden, GSD, benzersiz renklendirme ve ceket kombinasyonlarına yabancı değildir. beyaz GSD ve hatta kırmızı ceket GSD. Gelin uzun paltoyu Alman kurdu yapan şeyin ne olduğuna bakalım çok özel .

Alman Çobanına Genel Bakış

Yolda Alman Çoban Köpeği

Alman Çoban Köpeğinin orijinal ataları, 1882'de sergilendiklerinde ve daha önce 'Alman Çoban Köpekleri' olarak kataloglandıklarında tanındı. Phylax Society, bu köpeklere odaklandı ve üreme yetenekleri. Bu köpekleri standartlaştırmada büyük adımlar atmış olsalar da, 1894'te hızla dağıldılar.'Vereinfur Deutsche Schaferhund' veya Alman Çoban Köpeği Kulübü 1899'da başkan Max von Stephanitz tarafından kuruldu. Bir cinsin hangi yöne gitmesi gerektiğine dair kararlı ve sağlam görüşü, birden fazla farklı köpek cinsi , dahil olmak üzere hem Çoban hem de Malinois . Köpeğin görünüşüyle ​​ilgilenmiyordu ama köpeğin nasıl olabileceği konusunda güzelliği buldu çalışma amaçlı kullanılır . Bu, Çoban ırkının en zeki, güçlü ve en çalışkanlar arasında olmasına yol açtı.

Uzun Saçlı Alman Çobanları

Uzun Saçlı Tüylü Alman Kurdu

Uzun saçların seyrekliği ortaya çıkıyor resesif genden bu tamamen ekmeğin dışında yetiştirilmek içindi. Daha önce soy içi çiftleşmenin talihsiz bir sonucu olarak kabul edilen kürk, artık seçici çiftleşme ve ebeveynliğe gösterilen özenle bulunabilir. Uzun tüylü varyantın kökenleri, tipik, kısa saçlı kuzenleri doğrultusunda ilerler.

Von Stephanitz, uzun ipeksi saçların genellikle rafine bir kafa ile ilişkilendirilir ve genellikle astarı yoktu. Bu, cinsin arka tarafındaki kısmın yağmur yağdığında nem cepleri oluşturmasına neden olur ve bu da cildin ıslanmasına izin verir. Uzun ipeksi veya tüylü saçlar da muhtemelen matlaşır, kışın donar ve uygun şekilde bakılmazsa kirle sertleşir.Uzun saçlara baktı cok fazla sorun değeri ne olursa olsun. Uzun saçları Çoban'dan çıkarmak mümkün olsaydı veya kısa ila orta saç karşı kısımlarını aktif olarak yetiştirmek mümkün olsaydı, uzun saçın yoğunluğu ve tüm elementlerden korunma eksikliği olduğu için bu tercih edilirdi.

Ortalama bir Çoban postu için bir denge gerekli olacaktır, çünkü 'kürkler basitçe hizmet verilebilirlik açısından değerlendirilmelidir çünkü aksi takdirde bu tür köpekler cins için önemli değildir'. Odak noktası daha çok astar koruması üzerineydi ve uzunluk orta tüylü Alman Çobanların bakımı daha kolay olduğundan ve bu nedenle daha iyi çalışan köpekler yaptı. Bu yavruların karıştırılmaması gereken GSD, GSD / Husky gibi karışır .

Kabarık Alman Çoban Kökenleri

Kabarık Alman Kurdu

Orijinal uzun saçlı Çoban'ın nasıl ortaya çıktığı belli değil, ancak daha önce de belirtildiği gibi daha modern kökenleri Almanya'nın Wuttermburg bölgesi . Wuttermberg dağlıktır ve İsviçre'ye yakın bir konumdadır, bu da onu daha güneyde olmasına rağmen Almanya'nın daha soğuk bir parçası haline getirir.Bunlar uzun paltolar Muhtemelen gelişti ve onları sıfırın altındaki sıcaklıklardan korumak için avantajlı kabul edildi. Gen, resesif olarak kabul edilir tüm modern Çobanlarda, cinsin yaklaşık% 10'unda bulunur.

Yetiştiricilikten Uzun Tüylerin Çıkarılması

Kaba Kaplamalı GSD

Almanya 1922'deki Irk Araştırma Programı, kaba kaplanmış ve tüylü kaplanmış Çobanların üreme havuzundan çıkarılması nedeniyle özel talimatlar von Stephanitz'i oluşturun. Bununla birlikte, şovlarda alt kürklü uzun paltoların araştırılmasına ve sergilenmesine izin verildi.

Gösterilmelerinin tamamen yasaklandığı belirli bir tarih yazılı değil, ancak aktif olarak yetiştiriliyor ve 1970'ler civarında 'üreme için kabul edilemez' olarak belirleniyorlardı. Bu yasak yakın zamana kadar devam etti . Bu resesif özelliğe sahip başka ırklar da vardır ve bu aynı zamanda bu üreme soylarından da üretilmiştir.

Kuralı Tersine Çevirmek

Rock

SV, standardı 23 Aralık 2010'da değiştirdi, aktif olarak tersine çevirme 40 yıllık kuralı, 'astarlı uzun paltoların' bir kez daha sergilenmesine izin veriyor. Bununla birlikte, sıradan kaplanmış Çobanlarla çiftleşmelerine hala izin verilmiyor.Bu kuralın neden tersine çevrildiği belli değil, ancak cinsi tamamen yok olmaktan kurtarmak için yapılması düşünülüyor. Bu, gelecekte daha uzun saçlı çoban yetiştirme olasılığını açtı.

Yasağın Etkisi

Show

Yasak yaptı bulması zor her yerde uzun saçlı çobanlar. 1920'lerde kısmen yasaklandıklarında zaten ender görülüyorlardı, ancak 1970'lerde uzun süren yasaktan sonra hiçbir üreme kuralı bu cinsi saygın bir yetiştiriciden bulmayı zorlaştırmadı - ancak imkansız olmasa da.

Alman Çoban topluluğu içinde büyük bir tarikata sahip oldukları için, bu Çoban varyantının yeniden doğması olasıdır.

Uzun Saçlı Alman Çoban Genetiği

Uzun Saçlı Alman Çoban Köpeği

İki uzun saçlı Alman Çoban anne babasının çiftleşmesi, birinin uzun tüylü olması ya da hiç olmaması daha kolaydır. Uzun saçlı bir Çoban alma olasılığı iki uzun saçlı ebeveyn yüksektir. Bununla birlikte, iki baskın ebeveynle bile orta veya kısa boy tüylü yavrular elde etmek hala mümkündür.red nose pitbull

Uzun Saçlı Bir GSD Bulma

Alanda Kabarık GSD

Cinsin bu benzersiz varyantını görebileceksiniz kilometrelerce uzakta , oldukça palto giyiyorlar. Muhtemelen kısa saçlı bir Çoban görmüşsünüzdür, bu yüzden ikisini karşılaştırmak kolay olacaktır. Kulaklarının etrafında, bacaklarının arkasında, arka kısımlarında, kuyruk çevresinde ve pençelerinin arasında tüy öbekleri vardır.

En uzun tüylü çobanlar astarım yok ve sonuç olarak, parlak görünüyorsun. Von Stephanitz'in önerdiği gibi, elementlerden daha az korumaya sahip oldukları için harika çalışanlar olmuyorlar. Tek önemli fark, standart bir Alman Çoban Köpeği ile karşılaştırıldığında, öncelikle ceketin uzunluğudur.

Ceket ve Renk

Uzun Siyah Kaplamalı GSD

Daha önce de belirtildiği gibi, uzun tüylü Alman Çoban Köpeğinin en benzersiz özelliği uzun, lüks tüyleridir. Çoğunun astarı yok ama bazıları onlara sahip olmak için yetiştirildi . Bu astar çeşitleri büyük ve kabarıktır ve çok fazla bakım gerektirmeselerdi kış ayları için harika olurdu.Tüm standart kısa ve orta uzunlukta bulunabilirler. siyah gibi renkler ve ten rengi, siyah ve krem, siyah ve gümüş, kırmızı ve siyah, siyah ve kırmızı, düz siyah, samur, karanlık samur, siyah samur ve iki renkli / iki siyah. Uzun saçlı çobanlar resesif kabul edilir , uzun tüyleriyle eşleştirmek için resesif renkli bir köpeğinizin olması daha olasıdır.

Eşsiz Renkler

Uzun Saçlı Alman Çoban Köpeği

Nadir olmakla birlikte saf beyaz, düz mavi, açık kahverengi, saf kırmızı ve benekli siyah ve beyaz da bulunur. Ancak, bu renklerden hiçbiri yarışmalara geliyor . Bu renkler yalnızca genetik mutasyonlar nedeniyle bulunacak veya sadece gösteri için cins standartlarına uymuyorlar. Bir cinsin renginin mutlaka sağlık sorunları olması gerekmez ve bunların hiçbiri de yoktur.

Alman çoban köpeğinizin gerçekten uzun saçlı olup olmadığını anlamak için yapmanız gereken tek şey ona bakmak. Uzun tüylü Çobanlar, kürklerinde parlak bir parlaklık yaratan astarın olmaması da dahil olmak üzere, cinsleriyle ilişkili benzersiz özelliklere sahiptir. Ortalama bir Alman Çoban köpeğinin kalın bir alt kürküne sahip olduğunu ve genellikle orta tüylü olduğunu fark edeceksiniz. Uzun tüylü varyant nadirdir ve kalabalıktan kolayca seçilebilir.

Yarışmada Mont ve Renkler

Uzun Saçlı Alman Kurdu Yarışıyor

Yarışma sırasında renk önemli köpeğinizi gösterirken. Daha önce belirtildiği gibi saf beyaz, düz mavi, açık kahverengi, saf kırmızı ve benekli siyah beyaz dahil çoğu yarışmada birden fazla renge izin verilmez. Gri, ciğer, açık mavi ve panda gibi bazı renkler, her zaman olmamakla birlikte, büyük köpek kulübeleri tarafından hatalı kabul edilir.cane corso bir pitbull mu

Uzun saçlı varyant uzun bir geçmişi var yasaklanma ve eski durumuna getirilme. Uzun saçlı güzelliğinizi göstermek istiyorsanız, bir alt kürkü olsa iyi olur, yoksa kabul edilmeyecektir. Siyah ve ten rengi, siyah ve krem, siyah ve gümüş, kırmızı ve siyah, siyah ve kırmızı, siyah, samur, koyu samur, siyah samur ve iki renkli / çift siyah kabul edilen renk çeşitleridir, bu nedenle uygun rengi bulmak endişelerinin en küçüğü.

Almanya Çoban cinsinin uzun olmasına rağmen yarışma galibiyetlerinin geçmişi , uzun tüylü varyant, sık sık kazanma veya hiç kazanma söz konusu olduğunda şanssızdır. Uzun tüylü çeşitlerin yasaklanması, tanınmalarını zorlaştırdı.

Klasik cins görünüm lehine köpek şovlarında genellikle göz ardı edilir: siyah ve krem. Bu, bu köpeklerin rekabette kötü . Cinsle olan ilişkinin ten rengi veya samur renk şemasıyla daha güçlü olması daha olasıdır. Bir gösteri köpeği istiyorsanız, uzun tüylü varyantı geçmenizi tavsiye ederim. Sadece kısa ve orta tüylü versiyonu aramalısınız.

Bakım ve Yaşam Koşulları

Uzun Tüylü Alman Çoban Köpekleri İçin Bakım

Uzun saçlı çobanlar tüm yıl boyunca çok tüy döker. Tüy dökme, sonbahardan üç hafta önce veya ilkbahardan üç hafta önce de meydana gelecektir. Tüyleri topaklanma ve matlaşma eğilimi gösterdiği için tüylerini diken diken eden kabuslardır - bu köpekleri tımar etmek için çok sabır gerekir. Mükemmel fırçaya ihtiyacınız olacak. uzun dişli metal fırça ceketin derinliklerine inmek için tercih edilir ve bir pimli fırça önerilir yavrularınızın tüylerini parlak ve temiz tutmak için.

Her gün birkaç dakika fırçalama düğümleri önleyecek gelecekte. Çevrenizi temiz tutmak için sık sık elektrikli süpürge yapmaya hazır olun ve evden çıkmadan önce kendinizi temizlemek için daima yakınlarda bir tüy silindiri bulundurun. Alman Çobanların iri, güçlü olmaları ve güçlü koruma içgüdülerine sahip olmaları nedeniyle, onları satın alırken büyük özen gösterilmelidir. Kötü yetiştirilmiş köpeklerin kaygı ve gerginlik gösterme olasılığı daha yüksektir.

Aşırı koruma davranışını önlemek için en iyisi onları erken yaşta sosyalleştirin yanı sıra kapsamlı itaat sınıfları var. Aile ile birlikteyken, yüksek sesler ve çocuklar dahil olmak üzere farklı unsurlara maruz kalmalıdırlar. Aktif olmayı severler ve kolayca sıkılabilirler, bu yüzden onları meşgul etmek için bol miktarda egzersiz yapmak gerekir.

Uzun saçlı Alman Çobanlar içeride tutuldu Kolay keçeleşebilen geniş tüyleri sayesinde. Yazın aşırı ısınmayı ve kışın donmayı önlemek için en iyi şekilde içeride tutulurlar.

Köpeğinizi temiz ve bakımlı tutun. kürk kiri çekecek ve çamur ve sık yıkanmazsa matlaşmaya başlayabilir. Evden ayrılıyorsanız, bir bakıcı bulundurmak veya onu bir kulübeye götürmek iyi bir fikirdir, çünkü çok dikkat gerektirecektir.

Uzun Tüylü Bir Yavru Köpek Bulmak

Kaba Kaplamalı GSD Yavrusu

Saygın bir yetiştirici bulmak, uzun saçlı bir Çoban bulmanın en olası yoludur. Yerel bir hayvan barınağında bir tane bulabilirseniz, size çok para kazandıracaktır. Bu özel köpekler için bir yetiştirici bulmak zor olsa da, bir tane bulmak için en iyi senaryo budur.

Uzun Ceket GSD Fiyatı

Cinsin nadir olması nedeniyle ortalama maliyet biraz daha yüksek olacaktır. Çöpte kaç köpek yavrusu olacağını belirlemek de zordur. Bu, uzun tüylü köpekleri kasıtlı olarak yetiştiren bir yetiştirici bulsanız bile, bunun işe yaramayabileceği anlamına gelir. Daha uzun kaplanmış Çobanlar daha pahalı olabilir. Fiyatı uzun saçtan çok saç rengine göre belirler. Maliyet, fiyatın 700 ABD Doları kadar düşük ve 2500 ABD Doları kadar yüksek .

Uzun tüylü çobanlar bilinecek doğumdan itibaren . Bu cins varyant, uzadıkça saçın uzunluğunu değiştirmez. Bu, yetiştiricinin saçlarının daha uzun uzadığını belirtirse, bu bir aldatmaca olduğu anlamına gelir. Paltolarının bir alt kürkü olup olmadığını sorun. Uzun saçlı Alman Çobanların çoğu bu özelliğe sahip değildir, ancak bazı yavrularda olabilir.

Saygın yetiştiriciler, size yavrularınızın ebeveynlerini gösterme konusunda hiçbir sorun yaşamayacaklar. Ayrıca, satın almak istediğiniz yavruların ebeveynlerinin kağıtlarını da göstermeye istekli olmalıdırlar. Bu konuda koruyucu olmaları büyük bir kırmızı bayraktır. Meşru bir yetiştirici, onlara güvenmenizi isteyecektir. Ebeveynliği görmek, potansiyel sağlık sorunlarını veya yavru köpeğin kalitesini de belirleyebilir.

Son düşünceler

Yüzyıllık bu varyantı varolmadan üretme girişimi nihayetinde başarısız oldu . Uzun saçlı Çoban, büyük bir tarikatla yaşıyor. Muhteşem saçları, cesur hafif yürekli mizaçları ve coşkulu tavırları onları kendi başlarına eşsiz kılar.

Çok fazla özen ve dikkat gerektiren yüksek enerjili, aktif bir köpeğe hazır mısınız? Yavru köpeğinizi tımar etmek için günde en az 10-15 dakika harcamak sorun değil mi? Tüm bunlar size kolay geliyorsa, uzun saçlı Alman Çoban tam sokağınızda olacak!

Yorumlar