Pitbull Terrier Chihuahua Mix: Chipit Irk Bilgisi

Pitbull Terrier Chihuahua Mix: Chipit Irk Bilgisi

Ailenize bir köpeği davet etmek istiyorsanız, pitbull Chihuahua karışımını düşünebilirsiniz. Pitbull Chihuahua karışımı, safkan bir Chihuahua ve safkan bir Amerikan pitbull teriyerinin melezlenmesiyle yaratılan alışılmadık bir karışık köpek cinsidir.

Bu yavrular eğlenceli ve hayat dolu, bu köpeği sosyal, eğlenceli bir evcil hayvan arayan aktif bir aile için ideal bir seçim haline getiriyor. Pitbull Chihuahua karışımı aynı zamanda Chipit ve Pithuahua olarak da bilinir. Peki, pitbull Chihuahua karışımı siz ve aileniz için mükemmel bir köpek arkadaşı olur mu?Bu, doğrudan bir yetiştiriciden ziyade bir kurtarma veya barınakta bulma olasılığınız daha yüksek olan benzersiz bir cinstir. Bu yazıda, cinse yakından bakıyoruz ve potansiyel Chipit sahiplerinin sahip olduğu en sık sorulan sorulardan bazılarına cevap veriyoruz.

Ebeveyn Irkları

Bir pitbull Chihuahua karışık cinsi, iki safkan ırk kasıtlı olarak çiftleştiğinde genellikle 'tasarımcı köpek' olarak bilinir. Tasarım köpekleri yaratma kavramı ilk olarak yirmi yıl kadar önce ortaya çıktı. Melezleme fikri, iki safkan hayvanın en çok arzu edilen özelliklerini bir melez üretmek için birleştirmekti.Melez köpekler tipik olarak daha sağlıklıdır ve safkanlardan daha uzun ömürlüdür. Bununla birlikte, safkan ırkın pek çok sadık destekçisi, çok fazla melezlemenin gen havuzunu sulandırdığını ve bunun belirli ırkların geleceği için olumsuz etkileri olabileceğini savunuyor. Görünüşe göre melez ırklar harika bir fikir. Bununla birlikte, melezlemenin birkaç dezavantajı vardır.İlk olarak, yavruların en çok hangi ebeveyni alacağından asla emin olamazsınız. Böylece, Chihuahua babasına fiziksel olarak çok benzeyen, ancak pitbull annesinin mizacına ve kişiliğine sahip bir köpek yavrusu ile bitirebilirsiniz. İkincisi, her iki ebeveyn cins için ortak olan bazı sağlık koşulları, yetiştirilmek yerine yavrularına aktarılabilir. Chipit karışımı ile daha derine dalmadan önce her ebeveyn ırkına daha derin bir göz atalım.

Amerikan Pitbull Teriyeri

Amerikan pitbull teriyeri aslında İngiltere ve İrlanda'dan geliyor. 1800'lü yıllarda, yetiştiriciler, daha küçük çerçeveli, daha az agresif bir köpek üretmek için eski tarz boğa güreşi köpekleri hafif teriyerlerle geçerek deneyler yapmaya başladı.Bu erken melez köpekler daha sonra, hayvanları sürü, avcılık ve refakatçi olarak kullanan erken öncüler ve göçmenlerle Gölet üzerinden Amerika Birleşik Devletleri'ne yolculuk yaptı. Bugün bildiğimiz Amerikan pitbull teriyerinin doğrudan ataları olan ilk köpek göçmenleridir.

Bununla birlikte, Amerikan Kulübesi Kulübü, pitbull terrierini hala belirli bir cins olarak tanımıyor.Birleşik Krallık da dahil olmak üzere bazı ülkeler, Amerikan pitbull teriyerlerini yasakladı, çünkü cins, suçlular tarafından bir saldırı köpeği olarak yetiştirilip eğitildi. Ayrıca, ABD'de cins, bazı eyaletlerde kısıtlanmıştır.

Örneğin, Missouri'nin Kearney şehrinde, sekiz pitbull özelliğinden beşini taşıyan bir köpek yasaklandı. Amerikan pitbull terrier doğuştan agresif değil. Onları karşı karşıya getiren şey, köpeklerin yanlış kullanılması veya kasıtlı olarak eğitilmesidir. Esasen, iyi sosyalleşmiş, uygun şekilde eğitilmiş bir pitbull, diğer köpek türleri kadar arkadaş canlısı, mutlu ve güvenlidir. Çukurlar da yaygın olarak diğer ırklarla karışık ve bazı popüler karışımlar şunları içerir: lab pitbull karışımı , ya da pitbull alman çoban karışımı .Chihuahua

American Kennel Club, minik Chihuahua'yı bir oyuncak cinsi . Küçük Chihuahua'nın sakin bir kucak köpeği olduğunu varsayabilirsiniz. Daha fazla yanılamazdın! Ayrıca, Chihuahua onaylanmış bir havlayıcıdır ve sakin bir hayatı seven yakın komşularınız varsa, bir tehdit olabilir!

Chihuahua, son derece popüler bir çanta köpeğidir ve dünya çapında birçok ünlü ve iyi topuklu insanlarla birlikte görülebilir. Chihuahua aynı zamanda Meksika'nın ulusal köpek elçisidir.

Ancak, cinsin sevimli görünümünün sizi aldatmasına izin vermeyin; bu küçük adamlar aynı zamanda 'koltuk altı piranaları' olarak da bilinirler ve çok alıngan olabilirler! Chihuahua aptalları seve seve çekmez ve bu yavrular beceriksiz çocuklara ve diğer köpeklerin istenmeyen ilgisine tahammül etmez. Chihuahualar popüler karışımlar bazen planlayarak bazen de değil. Diğer popüler chi karışımları chiweene dahil ya da yorkie chihuahua karışımı .

Pitbull Chihuahua Karışımı

Pitbull Chihuahua karışımı, eğlenceli, canlı ve girişken bir köpek olarak bilinir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu nadir melez aynı zamanda Chipit veya Pithuahua olarak da bilinir. Chipit, Dog Registry of America, Inc. ve International Designer Canine Registry (IDCR) tarafından tanınmaktadır. Ancak, Amerikan Kulübesi Kulübü şu anda cinsi kabul etmemektedir.Bir Chipit, yaklaşık 20 pound ağırlığında, omuza 20 inç yüksekliğe kadar büyüyebilir. Bununla birlikte, bazı pitbull Chihuahua karışımları, Chihuahua ebeveyninden sonra pitbull'dan daha fazlasını alırlarsa bundan daha küçük olabileceğinden, bu bir tahmindir. Chipit'ler genellikle sağlıklıdır ve oldukça uzun ömürlüdür, genellikle 13 veya 14 yaşına kadar yapar.

Mizaç

Chipit canlı bir teldir! Bu köpekler, tercihen insan aileleriyle paylaşılan aktif bir yaşam tarzını severler. Great Outdoors'da vakit geçirmeyi seven aktif çocukları olan bir aileniz varsa, pitbull Chihuahua karışımı sizin için ideal olabilir.

beagle vs basset hound

Chipit'inizle çok fazla zaman geçirmeye hazırlıklı olmalısınız. Bu yavruların, sıkıldıklarında yıkıcı olabildikleri için çok fazla egzersize ve eğlenceye ihtiyaçları var. Chipit'in özellikle evindeki yabancılara karşı sahibini uyarırken bir havlayan olabileceğini göreceksiniz.

Pitbull Chihuahua karışımı oldukça küçük bir köpek olmasına ve apartman hayatına uyum sağlayabilmesine rağmen, bu tür, oynayacak çok yeri olduğu bir yerde en mutludur. Etrafta koşup fazla enerjiyi yakabileceği bahçesi veya büyük bir arka bahçesi olan bir yer, Chipit'e mükemmel bir şekilde uyar.Chipit'ler sahiplerine çok sadıktır ve bazen yabancılar yaklaştığında aşırı savunmacı olabilirler ve bir tehdit algıladılar. Bu nedenle, ilk günden itibaren pitbull Chihuahua karışımınızı sosyalleşmek ve eğitmek için zaman harcamanız çok önemlidir.

Bazıları olmasına rağmen kanıt Amerikan pitbull teriyerlerinin diğer ırklara göre ısırılma olasılığının daha yüksek olduğunu öne sürmek için bu istatistikler yanıltıcı olabilir. Çoğu zaman, kafa karışıklığı ve yanlış tanımlama, ısırma olaylarının yanlış bildirimlerine yol açar. Ayrıca, pitbull'un acımasız bir çürütücü olarak itibarı, köpeklerini düzgün bir şekilde eğitip sosyalleştiremeyen sorumsuz sahipleri çekebilir.

Hem pitbull hem de Chihuahua, aynı zamanda son derece zeki olan kendine güvenen ırklardır. Yani, konu bu yavrulardan birini eğitmeye geldiğinde elinizde bir meydan okuma olduğunu fark edebilirsiniz.Boyut ve Görünüm

Bir pitbull Chihuahua karışımının görünümü ve boyutu, yavru köpeğin en çok hangi ebeveyni tercih ettiğine bağlı olarak değişecektir. Chipit tipik olarak omuzda 20 inç boyunda büyür ve 20 pound ağırlığa sahiptir. Chipit'lerin gövdesi genellikle kısa, geniş ve kaslıdır ve pitbull ebeveyninin karakteristik kısa boynu vardır. Birçok Chipit, Chihuahua'nın küçük ayakları, uzun kulakları ve ince ağzını miras alır.

Pitbull'un kendine özgü kubbe şeklindeki kafası genellikle Chihuahua'nın tanıdık elma şeklindeki kafasını ortaya çıkarır. Süper sevimli görünebilen bazı kişilerde, bazılarında ise baş orantısız şekilde küçük veya büyük görünebilir. Elbette, minik, tüylü köpeğiniz olgunlaşana kadar, nasıl doğru bir şekilde ortaya çıkacağını tahmin etmek imkansızdır! Karışık cins bir yavruyu bu kadar heyecanlı kılan da budur!

Ceket ve Renkler

Chipit cinsinin kürk tipi muazzam ölçüde değişebilir. Ebeveyn Chihuahua kısa tüylü ise, yavru köpekler genellikle pitbulllar için de yaygın olan kısa, yakın, parlak tüylere sahip olacaktır. Bununla birlikte, Chihuahua ebeveyni uzun tüylü ise, Chipit yavruları bu palto tipini miras alabilir. Bununla birlikte, kısa tüylü bir Chihuahua bulmak daha olağandır, çünkü uzun tüylü safkan çeşitlerinin bulunması daha zordur.

Genellikle, pitbull Chihuahua karışımı siyah, beyaz, ten rengi, altın, kahverengi ve hatta farklı tonlarda brindle olacaktır. Aslında bulamayacağınız tek renk merle. Tüm söylenenlerle birlikte, bu karışım çeşitli farklı renklerde gelir ve daha kısa veya daha uzun saçlara sahip olabilir.Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Chipit enerji dolu! Pitbull Chihuahua karışımınızı her gün en az iki yürüyüşe çıkarmanız gerekecek. Ayrıca, her gün birkaç oyun seansı, yavru köpeğinizin zihinsel olarak uyarılmasına yardımcı olacak ve can sıkıntısının içeri girmesini engelleyecektir. Köpeğinizin yaşlandıkça enerjisinin biteceğini de düşünmeyin! Üst düzey pitbull haçlarının bile yakmak için fazlasıyla fazla enerjisi var!

Eğitim

Pitbull Chihuahua karışımı, evde aşırı baskın hale gelmeyecekse, uygun şekilde eğitilmesi ve iyi sosyalleşmesi gereken oldukça zeki bir köpektir. Chipit'inizi eğitirken gitmenin yolu olumlu pekiştirmektir. Chihuahua oldukça inatçı olabilir ve bu, pitbull'un enerjisi ve gücüyle birleştiğinde, eğitilmesi için zorlu bir kombinasyon oluşturabilir. Bu nedenle, pitbull Chihuahua karışımı, ilk kez köpek sahipleri için evcil hayvan olarak önerilmemektedir.

Sağlık

Bir Chipit'in yaşam beklentisi tipik olarak ortalama on ila 13 yıl arasındadır, ancak bazı yavrular daha uzun yaşayabilir. Pitbull Chihuahua karışımı oldukça sağlıklı bir cins olma eğiliminde olsa da, bu yavruların eğilimli olabileceği Patella Luxation, Hipoglisemi, Kalça Displazisi, Kalp Sorunları ve hatta Çökmüş Trakea gibi bazı sağlık koşulları vardır.

Patellar Luxation: Patellar lüks genellikle küçük köpeklerde görülen ortopedik bir durumdur. Patella luksasyonu genellikle yaralanma veya travma sonrasında ortaya çıkar ve köpeğin diz kapaklarından birinin veya her ikisinin yerinden çıkmasına neden olur. Durumun sadece birkaç aylık genç yavrularda görülen kalıtsal olabileceğini de unutmayın.

Hipoglisemi: Chihuahuas dahil birçok küçük köpek türü hipoglisemi denen bir durumdan muzdarip olabilir. Hipoglisemi, köpeğin kan şekeri seviyesi çok düştüğünde meydana gelir. Bu genellikle bir egzersiz seansından sonra, köpek bir öğünü kaçırdığında veya heyecan verici bir olay meydana geldiğinde olur. Köpeğinizin hipoglisemiden muzdarip olabileceğinden endişeleniyorsanız, acil olarak veterinerinize başvurmalısınız.

Kalça Displazisi: Kalça displazisi, birçok köpek ırkında kalça eklemlerini etkileyen ve malformasyona neden olan yaygın bir genetik durumdur. Ortaya çıkan deformite, kalça ekleminin parçalanmasına neden olarak hayvanı kronik ve ağrılı artrit ile bırakır. Küçük kalça displazisi vakaları ilaç tedavisi ile etkili bir şekilde yönetilebilmesine rağmen, daha ciddi vakalar cerrahi düzeltme gerektirir.

Kalp sorunları: Pitbulllar kalp rahatsızlığına yatkın olmasa da, Chihuahuaları etkileyebilecek iki kalp problemi vardır. Patent duktus arteriozus (PDA) ve Mitral kapak hastalığı . PDA, köpek yavrusu doğduktan sonra ortaya çıkan bir durumdur. Kalpteki küçük bir kan damarını etkileyerek düzgün kapanmamasına neden olur. Mitral kapak hastalığı tamamen yetişkin köpeklerde gelişir. Bu durum, zayıflamış kalp kapakçıkları kanın geriye doğru akmasına izin verdiğinde ve kalbi önemli ölçüde zorladığında ortaya çıkar.

Çöken Trakea: Köpeğin nefes borusu veya nefes borusu, çevreleyen yumuşak kıkırdak halkaları tarafından desteklenen kaslı bir tüptür. Trakea, akciğerlere giderken köpeğin boynundan geçer. Trakeal çöküş, bir köpek bir tasma veya boğma zincirine sert bir şekilde çektiğinde meydana gelebilir. Bununla birlikte, birçok küçük köpek deforme olmuş veya zayıflamış trakeal kıkırdak ile doğar. Bu, nefes borusunun çökmesine izin vererek köpeğin nefes alma yeteneğini bozabilir.

Beslenme

Pitbull Chihuahua karışımı herhangi bir süslü diyet gerektirmez ve yüksek kaliteli, yaşa uygun köpek mamasında işe yarar. Chipit zaman zaman konserve, ıslak köpek mamasından hoşlansa da, köpeğiniz bir mama diyeti ile en iyisini yapacaktır. Muhtemelen bu karışım çok aktif olduğu için normal büyüklükteki bir türe uygun bir yiyeceğe ihtiyaç duyabilir, chihuahualar için özel olarak tasarlanmıştır .

Kibble (kuru bisküviler), köpeğiniz yemeğini yerken köpeğinizin dişlerindeki bakteri ve plak birikintilerini temizlemeye yardımcı olur. Bu, dişleri temizler ve köpeklerde periodontal hastalıkların ve diş eti iltihabının başlamasını önlemede çok etkili olabilir. Köpeğinize gün boyunca, özellikle yemesi için kuru maması olduğunda sınırsız tatlı su sağlamayı unutmayın.

kızıl tilki laboratuvarı

Bakım

Pitbull Chihuahua karışımı genellikle çok fazla tımar gerektirmeyen kısa, parlak bir kürke sahiptir. İdeal olarak, ölü ve gevşek tüyleri temizlemek için köpeğinizi haftada iki kez sert kıllı bir fırçayla fırçalamalısınız, böylece yavru köpeğiniz iyi görünmesini sağlar. Kısa tüylü olmasına rağmen, Chipit ılımlı bir tüy dökücüdür, bu yüzden bu yavru alerjisi olan bir eve yakışmaz.

Aile Hayvanları Olarak

 • Pitbull Chihuahua karışımı, aktif bir yaşam tarzınız varsa harika bir evcil hayvan yapar.
 • Chipit arkadaş canlısı, sevecen ve sadık bir köpektir.
 • Chipit'inizi kullanmak için bol bol boş zamanınız olması gerekir.
 • Bu köpekler, can sıkıntısını önlemek için çok sayıda fiziksel ve zihinsel uyarıma ihtiyaç duyar.
 • Pitbull Chihuahua karışımı oldukça baskın bir kişilik olabilir.
 • Erken sosyalleşme ve eğitim şarttır.
 • Chipit, apartman hayatı için mükemmel büyüklükte bir köpektir.
 • Bununla birlikte, bu canlı, enerjik yavrular için açık alana erişim şarttır.
 • Pitbull Chihuahua karışımı, fazla tımar gerektirmeyen, az bakım gerektiren bir kabuğa sahiptir.
 • Bu yavrular yıl boyunca sürekli olarak tüy dökerler.
 • Bir Chipit, alerjisi olan bir ev için iyi bir seçim değildir.

Yavru Fiyatları

Barınaklarda daha yaygın olarak bulunduklarından, genellikle bu karışım için çok fazla lisanslı yetiştirici bulamazsınız. Bu yavrular, genellikle diğer tasarımcı köpeklerle karşılaştırıldığında Chipit yavruları için büyük bir pazar olmadığından, genellikle çiftleşen iki başıboş köpeğin yavrularıdır.

Köpeğinizi nerede bulduğunuza bağlı olarak, bu köpek yavrusu için fiyatlar değişecektir. Genellikle bir Rescue'dan evlat ediniyorsanız, organizasyona bağlı olarak bu yavruları 100 dolardan 500 dolara kadar bulabilirsiniz. Tasarımcı bir köpek yetiştiricisi bulursanız, bu karışım için 800 $ 'dan fazla ödeme yapmayı bekleyin ve safkan ebeveynlerle tasarımcı bir köpek olarak pazarlanıyorlarsa, ebeveynlerin kağıtlarını her zaman kontrol etmelisiniz.

Kurtarma ve Sığınaklar

Pitbull Chihuahua karışımı, bolca bulacağınız bir melez olmasa da, şansınızı yakalayabilir ve bir eve ihtiyacı olan bu süper köpeklerden birini bulabilirsiniz. Kar amacı gütmeyen birçok web sitesinde, şefkatli, sevgi dolu bir aile evine kabul edilmeyi uman, her şekil ve boyutta çok sayıda hak eden yavru var. Bu karışımı yerel barınağınızda bile bulmanız muhtemeldir.

Bazı kurtarma merkezleri, potansiyel sahiplerin köpekleri bir ay kadar deneme amaçlı olarak almalarına izin veren bir program yürütür. Köpeğinizin aileniz için uygun olduğu ortaya çıkarsa, onu resmi olarak evlat edinmek için başvurabilirsiniz. Ancak, ikiniz anlaşamazsanız, daha uygun bir yuva sağlanana kadar yavruyu barınağa geri getirebilirsiniz.

Son düşünceler

Canlı, aktif eviniz için uygun olacak eğlenceli bir köpek arıyorsanız, pitbull Chihuahua karışımı sizin için mükemmel bir köpek yavrusu olabilir. Chipitler sadık, arkadaş canlısı ve sosyaldir, ancak bu hassas köpeklerden biri küçük çocuklarla ve diğer köpeklerle iyi anlaşamayabilir. Ayrıca, bu özelliği melezin Chihuahua tarafından alırsa, Chipit bir mızrak olabilir.

Chipit'in kısa, parlak tüylerini iyi durumda tutmak için çok fazla fırçalamaya ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, bu yavrular tüy döker ve bu, evinizdeki alerji hastaları için bir sorun olabilir. Artık Chipit hakkında her şeyi bildiğinize göre, ideal köpek arkadaşını aramaya başlamanın zamanı geldi!

Yorumlar