Tosa Inu Cins Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

Tosa Inu Cins Bilgisi: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

'Toe-sa' olarak telaffuz edilen Tosa, Japonya'daki en büyük köpek ırkıdır. Ayrıca Tosa, Tosa Ken, Tosa Dog, Tosa Token, Japon Dövüş Köpeği ve Japon Mastiff gibi başka isimler de kullanıyorlar. Ama onları ne olarak tanırsanız tanıyın, onlar sakin ve sabırlı bekçi köpekleridir; her şey yolunda gittiğinde gerçek anlamda nazik bir devdirler. Ama aynı zamanda tetikte ve korkusuzdurlar ve davetsiz misafirlerin en kötü kabusudurlar.

Ailelerine karşı tatlı ve şefkatlidirler ancak başka kimseyle sosyal değildirler. Ve Tosa'ların çoğu diğer köpeklerle iyi geçinemiyor, bu nedenle köpek parkına ziyaretler mümkün değil. Ancak evde huzur dolu, sevecen bir bekçi köpeği arıyorsanız bu yavrudan daha iyisini bulamazsınız. Ancak deneyimli bir köpek sahibi olmanız ve yaşam boyu eğitime hazırlıklı olmanız gerekir çünkü bu zorlu olabilir.Tosa, ağırlığı 200 pound'a kadar olan dev köpeklerdir, bu nedenle oynamak ve büyük kuyruklarını sallamak için bolca alana ihtiyaçları vardır. Arka bahçeleri güvenli olmalı ve halka açık yerlerde daima tasmalı olmalılar. Neyse ki bakım ihtiyaçları basittir ve diğer cinsler gibi çok fazla egzersize ihtiyaç duymazlar. Tosa Inu ile iyi bir eşleşme olup olmadığınızı mı öğrenmek istiyorsunuz?

İçindekiler
 1. Tarih
 2. Mizaç
 3. Boyut ve Görünüm
 4. Ceket ve Renkler
 5. Egzersiz ve Yaşam Koşulları
 6. Eğitim
 7. Sağlık
 8. Beslenme
 9. bakım
 10. Yetiştiriciler ve Yavru Köpek Maliyetleri
 11. Kurtarma ve Barınaklar
 12. Aile Hayvanı Olarak
 13. Son düşünceler

Tarih

 Tosa Inu geleneksel Japon bornozuyla dövüş ringinde
Tosaların uzun bir köpek dövüşü geçmişi vardır.

Japon Tosa'sı 14. yüzyıl Japonya'sından kaynaklanmaktadır. Amiral Matthew Perry 1854'te deniz kuvvetleriyle adaya vardığında yetiştiriciler dövüşlerini karıştırmaya başladı. Şikoku köpekleri yeni gelen bu yabancı köpek ırklarıyla. Yapılarında Bulldogların, Mastifflerin, Alman İşaretçilerinin ve Büyük Danimarkalıların yer aldığına inanılıyor ve bazı hesaplar ayrıca Bull Teriyerlerin ve Saint Bernardların da kullanıldığını öne sürüyor.

Tosa Inu, Tosa Eyaletinden kaynaklanmaktadır, dolayısıyla isimleri de buradan gelmektedir. Bölge şu anda Şikoku Adası'nın güneybatı kısmı olan Kochi Eyaletidir. Japonya'da nispeten popüler olmasına rağmen onların büyük boyutları ve baskın kişilik onları birçok aile evine diğerlerinden daha az uygun hale getiriyor Japon köpek ırkları . Tosas, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere birçok ülkede yasaklanmış veya kısıtlanmış bir türdür. Ne yazık ki, Japonya'nın birçok yerinde köpek dövüşü hala yasal ve dövüş köpeklerinin çoğu Tosas'tır.Öksürüyorsun Sumo güreşçilerinin köpek eşdeğeri ve tam kıyafetle törenle onurlandırılıyorlar. Tosa, Amerika'da ve dünyanın geri kalanında nadir bulunan bir köpektir. Şu anda, nadir tür yetiştiricilerinin tam AKC tanınmasına yönelik çalışmaya devam etmelerine ve güvenilir bir cins kaydını sürdürmelerine olanak tanıyan American Kennel Club'ın (AKC) Foundation Stock hizmet grubunda yer alıyorlar. Şu anda yalnızca Refakatçi Etkinliklerine katılmalarına izin veriliyor.

Mizaç

 Tosa Inu çimenlerde büyüyor
Boyutları ve görünümleri davetsiz misafirleri caydırabilir ve bu da onları mükemmel bekçi köpekleri yapar.

Tosa, sakin tavırlı, nispeten sakin bir yavrudur, ancak her zaman belaya karşı tetiktedirler, hazırdırlar. ailelerini korumak için . Dikkatli ve koruyucu doğaları genellikle onları diğer köpeklere karşı ihtiyatlı hale getirir ve onlara karşı agresif davranabilir. . Bu nedenle Tosalar evdeki tek hayvan olarak en iyisidir.

köpeğim neden kokuyor

Tosalar ailelerine karşı şefkatlidirler, kanepede kucaklaşmanın keyfini çıkarırlar ya da sizinle temas kurmak için ayaklarınızın dibinde otururlar. Tosa'nızı ziyaretçilere ve yabancılara tanıtıp onayınızı göstermeniz en doğrusu olacaktır. Ancak aile dışından birini gördüklerine aşırı sevinmelerini beklemeyin. Yabancılara karşı mesafelidirler ve kenarda otururlar, bir gözleri daima insanların üzerindedir. Bu İtaatkar ve sakin bir bekçi köpeği arayan çoğu aile için harika, ancak sosyal ve şakacı, aptal bir yavru arıyorsanız ideal değil.Boyut ve Görünüm

 Tosa Inu dışarıda çimenlerin arasında duruyor
Tosalar, kare başlı ve ağızlı, etli kare burunlu, görkemli bir tavıra sahiptir.

Tosa dev bir köpek ırkı 100 ila 200 pound ağırlığında ve boyu 21,5 ila 23,5 inç arasındadır. Her iki cinsiyet de etkileyici derecede kaslı ve tıknaz olmasına rağmen, erkekler genellikle kadınlardan daha büyük ve uzundur. Kulakları neredeyse çene çizgisine kadar sarkmaktadır ve uzun, geniş kuyrukları kökte kalın ve uca doğru sivrilen güçlüdür. Bu köpeklerin yanında kendinize dikkat edin, çünkü bacağınıza kuyruk darbesi acı verebilir.

Tosa cins standardı tüm görünüm kurallarının ana hatlarını çizer. Gelecekte Tosa'nızı konformasyon halkasında göstermeyi düşünüyorsanız bu önemlidir. Ancak eğer onlar sadece bir aile hayvanıysa, Tosa'nızın biraz daha küçük, daha büyük veya normal Tosa görünümünden biraz farklı olması önemli değildir. Önemli olan sağlıklı olmaları ve davranışsal açıdan sağlam olmalarıdır. Japonya'da Tosa'ların ağırlığı genellikle yalnızca 80 ila 130 pound arasındadır. Japonya'nın ulusal hazinelerinden biri oldukları için onları sıklıkla tören kıyafetleri içinde görürsünüz.

Ceket ve Renkler

Tosa, dokunulması zor, pürüzsüz ve yoğun bir çift kata sahiptir. AKC'ye göre kırmızı, kayısı, açık kahverengi, siyah ve brindle olmak üzere beş ceket rengi var. Tüm Tosa'ların göğüslerinde ve ayaklarında hafif beyaz işaretlere izin verilir. Birçok Tosa'nın kulakları, kuyruk uçları daha koyu renklidir ve ağız ve göz çevresinde siyah renk vardır. İşte bu yüzden birçoğu sıklıkla Mastiffler için kafam karıştı veya Boerboels. Gözleri genellikle koyu kahverengidir ve tırnakları neredeyse siyahtır.Egzersiz ve Yaşam Koşulları

 Tosa Inu sahibiyle köpek parkında koşuyor
Sıkılmış veya huzursuz bir Tosa inanılmaz derecede yıkıcı olabilir.

Tosalar doğal olarak sakin bir türdür ve aşırı enerjik egzersiz seanslarına ihtiyaç duymazlar. Bunun yerine, onları sağlıklı ve mutlu tutmak için günde yalnızca 45 ila 60 dakika arasında rahat egzersiz yapmaları gerekir. Enerjik ve yorulmak bilmeyen bir yürüyüş partneri arıyorsanız bu sizin için en iyi cins değildir. Bunun yerine mahallede rahat yürüyüşler yapmayı, arka bahçede koşup eğlenceli vakit geçirmeyi düşünün. Çok sayıda etkileşimli oyun süresine veya erişime ihtiyaçları var sert köpek oyuncakları Onları zihinsel olarak uyarılmış tutmak için.

Tosa'nın güvenli bir arka bahçeye erişimi olan büyük bir eve ihtiyacı var. Bir şeyi veya birini kovalayarak kaçmayı başarabilmeleri ihtimaline karşı çitler yüksek ve sağlam olmalıdır. Alan ihtiyaçlarına saygı duyan, büyük boyutlarını ve sallanan kuyruklarını bilen, köpekleri seven çocuklarla yaşayabilirler. Tosa, çok sayıda evcil hayvanın bulunduğu evler, özellikle de diğer köpekler için uygun olmayan bölgesel bir köpektir. Bazı Tosalar diğer köpeklerle iyi geçinse de doğal içgüdüleri kendilerini tehdit altında hissetmektir.

Eğitim

 Tosa Inu yüzü yukarı dönük, tasmalı oturuyor
Tosa eğitilebilir ve itaatkardır.

Bu cins inatçıdır ve sahibinin onlara liderlik edemeyeceğini düşünürse inanılmaz derecede inatçı olabilir. Bu nedenle, eğer bir Tosa'yı evinize davet etmeyi düşünüyorsanız, deneyimli olmanız ve yaşam boyu eğitime kararlı olmanız gerekir. Bir Tosa'yı eğitmek kolay bir iş değildir, ancak onu çözdüğünüzde onlar harika derecede itaatkar ve sadık köpeklerdir. Ayrıca bu büyük cinsi fiziksel olarak idare edebilmeniz gerekir.

Tosas'ın köpek yavrusu kadar iyi sosyalleştirilmesi gerekir. Onları mümkün olduğunca çok sayıda yeni insanla, görüntüyle, sesle ve deneyimle tanıştırın. Buna aynı zamanda bakım da dahildir. Bu sadece onların güvenini arttırmakla ve kaygılarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda onlarla hayatınızı çok daha kolay hale getirebilir. Çünkü eğer 200 kiloluk iradeli bir köpek bir şeyi yapmak istemiyorsa, bunu yapmayacağına bahse girebilirsiniz.Tosas halka açık bir yerde daima tasmalı olmalı . Bu nedenle Tosa'nıza yavruluk döneminde tasma eğitimi vermek, özellikle de güçleri göz önüne alındığında, daha sonraki yaşam için kullanışlı bir araçtır. Yetişkin bir Tosa, tasmalı yürüme eğitimi almamışsa sahibini kolayca kenara çekebilir. Tosalar sert eğitim yöntemlerine iyi tepki vermezler, bu nedenle lütfen eğitime olumlu ve keyifli devam edin.

Sağlık

 Tosa Inu dışarıda bir tarlada duruyor
Tüm köpek ırkları belirli kalıtsal koşullara yatkındır.

Öksürüyorsun 10 ila 12 yıl yaşam beklentisi olan çok sağlıklı köpekler, Böyle büyük bir köpek için harika bir yaşam beklentisi. Tosa soyunda çok fazla endişe yoktur, ancak işte bilmeniz gereken en yaygın iki tanesi.

Mide Genişlemesi-Volvulus

Gastrik Dilatasyon-Volvulus (GDV) daha yaygın olarak şu şekilde bilinir: kabartmak . Tosa gibi birçok büyük, derin göğüslü ırkı etkileyen, yaşamı tehdit eden bir durumdur. Herhangi bir zamanda ortaya çıkabilmesine rağmen, genellikle egzersizden hemen önce veya sonra büyük bir yemek yedikten sonra ortaya çıkar. Mide havayla dolar, bükülür ve diğer organlara kan akışını kısıtlayarak şoka ve hızlı ölüme yol açar.

Kalça Displazisi

Bu gelişimsel durum, kalça eklemi düzgün şekilde oluşmadığında ortaya çıkar ve daha sonraki yaşamda aşırı aşınma ve yıpranmaya ve ağrılı artrite yol açar. Çoğunlukla daha büyük köpek ırklarında görülür ve yetiştiricinizden kalça sertifikalarını istemeniz çok önemlidir. Riskleri azaltmak için kalça displazisi Tosa yavru köpek mamanızı büyük cins yavru köpekler için özel olarak beslediğinizden emin olun. Ve gelişim aşamasında oldukça etkili egzersizleri sınırlayın.Beslenme

Tosa Inu, büyük bir iştahı olan dev bir köpek ırkıdır. Ne kadar yedikleri, yaşları, büyüklükleri, aktivite düzeyleri, yiyecek türleri ve daha fazlası dahil olmak üzere çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Tosa'nızı beslerken hatırlamanız gereken birkaç önemli şey var. İlk önce, yaşa uygun bir diyete ihtiyaçları var, bu özellikle köpek yavrusu döneminde önemlidir. Büyük veya dev cins yavru köpekler için özel olarak tasarlanmış bir diyet, büyüme hızının sabitlenmesine yardımcı olarak kalça displazisi olasılığını azaltır.

İkincisi, o beslenme ihtiyaçlarını karşılayan yüksek kaliteli bir diyet olmalıdır. Amerikan Yem Kontrol Yetkilileri Birliği'nin (AAFCO) onay mührünü arayın. Kibble, köpekleri beslemenin bütçeye uygun ve basit bir yoludur. A taze abonelik diyeti kullanışlıdır, lezzetlidir ve en iyi malzemeleri kullanır. Daha sonra, onları tek bir büyük öğün yerine gün boyunca daha küçük öğünlerle besleyin. Şişkinliği önlemek için aktiviteye yakın beslenme saatlerinden kaçının. Ve son olarak köpeğiniz için doğru porsiyon boyutunun farkında olun. Tosalar nispeten düşük enerjili köpeklerdir, bu da onların kilo almaya eğilimli oldukları anlamına gelir, bu da eklemlerinde daha fazla zorlanmaya neden olabilir.

bakım

Tosa köpeğinin bakım ihtiyaçları basittir. Sadece haftada bir fırçalanması gereken kısa bir çift katları var. onların en iyi şekilde görünmelerini sağlamak. Çoğu köpek gibi yıl boyunca orta derecede tüy dökerler. Onların bakımına dikkat etmeyi unutmayın diş hijyeni haftada birkaç kez dişlerini fırçalayarak.Bilmeniz gereken tek ek bakım görevi, Tosa'ların sert, çabuk büyüyen tırnaklara sahip olmasıdır, bu nedenle bir tırnak makası veya taşlama makinesine yatırım yapmalısınız. Aksi takdirde, bölünebilirler, çatlayabilirler ve pedlerin gerçekten ağrımasına yol açabilirler. Alternatif olarak, çoğu kuaför tırnak kesme hizmetleri sunmaktadır. Bir bakım rejimini erkenden oluşturmak çok önemlidir, özellikle de yeterince büyüdüklerinde bu rejime direnebilecek büyük, güçlü köpeklerle. 200 kiloluk bir köpeğin dişlerini fırçalamak veya korktuğunda tırnaklarını kesmek neredeyse imkansız bir iştir.

Yetiştiriciler ve Yavru Köpek Maliyetleri

 Tosa Inu köpek yavrusu dışarıda
Nadir olmaları göz önüne alındığında, ABD'de bir Tosa bulmak zor olabilir.

Tosa Amerika'da nadir görülen bir köpek ırkıdır ve çok fazla Tosa yetiştiricisi yoktur. Sorumlu yetiştiriciler kalça displazisini tarar ve yavru köpekle ve en az bir ebeveynle tanışmanıza izin verir. İyi yetiştiriciler, erken yaşlardan itibaren tıbbi bakım ve düzenli sosyalleşme sağlayarak yavrularına bakarlar. Tosa yetiştiricisi aramaya başlamak için harika bir yer Kuzey Amerika Tosa Inu Kulübü 'nin Facebook sayfası. Burada yetiştiricilerin ayrıntılarını bulabilirsiniz, ancak lütfen çalışmak istediğiniz yetiştiriciyi araştırmayı unutmayın.

Tosa yavrularının ortalama fiyatı genellikle 1.700 ila 2.500 ABD Doları arasında . Ancak sorumlu yetiştiricilerden gelen iyi yetiştirilmiş yavrular veya ödüllü ebeveynlerden gelen yavrular muhtemelen bundan daha fazlası olacaktır. Onların dev bir köpek ırkı olduklarını unutmayın; bu da ihtiyaç duydukları her şeyin maliyet ölçeğinin pahalı ucunda olacağı anlamına gelir.

Kurtarma ve Barınaklar

Kurtarma barınaklarında Tosa Inu bulmak pek mümkün değil. Bu yazının yazıldığı sırada, arama seçeneği olarak Tosa Inu'nun listelendiği tek güvenilir ulusal kurtarma web siteleri şunlardı: Evcil Hayvan Meraklısı Ve Evcil Hayvan Bulucu . Genellikle önerdiğimiz diğer popüler kurtarma web siteleri Tosas'ı aranabilir bir tür olarak listelemiyor. İşte bu kadar nadirdirler. Ömürlük yuvasına ihtiyaç duyan bir Tosa bulacak kadar şanslıysanız, kurtarma ücretinin diğer köpek ırklarından daha yüksek olmasını bekleyebilirsiniz.Aile Hayvanı Olarak

 • Tosa Inu son derece dikkatli, bölgeci ve koruyucu köpeklerdir.
 • Ağırlığı 100 ile 200 pound arasında değişen dev köpek ırklarıdır.
 • Tosaların onlardan en iyi verimi alabilmesi için ömür boyu eğitime ve deneyimli bir köpek sahibine ihtiyacı vardır.
 • Bağımsız ve iradeli olabilirler ancak iyi eğitildiklerinde itaatkar olabilirler.
 • Tosalar yakın ailelerine karşı şefkatlidir ancak yabancılara karşı mesafelidir.
 • Bu köpekler düşük ila orta enerjilidirler ve yavaş yürüyüşleri kuvvetli yürüyüşlere tercih ederler.
 • Tosalar köpeklere meraklı çocuklarla iyi anlaşabilir ancak diğer köpeklerle veya evcil hayvanlarla pek iyi anlaşamazlar.
 • Onları erken yaşlardan itibaren eğitmelisiniz.
 • Bakım rejimleri basittir.
 • Bu cins çoğu aile için uygun değildir.
 • Amerika'da çok nadir bulunurlar.

Son düşünceler

Tosa Inu, Amerika'da ve dünyanın geri kalanında nadir bulunan bir köpek ırkıdır. Köpek dövüşü geçmişleri onlara acımasız köpekler olarak haksız bir ün kazandırdı. Ve ne yazık ki, Japonya gibi bazı ülkelerde bugün hala köpek dövüşü için kullanılıyorlar. Ancak sorumlu yetiştiriciler Tosa'ları sakin, nazik ve dikkatli kişilikleri nedeniyle yetiştirirler. Doğal olarak bölgeci ve iradelidirler, dolayısıyla her aileye uygun değildirler. Ancak onlarla iyi bir eşleşme yaptığınızı düşünüyorsanız, sorumlu bir yetiştirici araştırın ve Tosa Inu sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu tartışmak için onlarla buluşun.

Yorumlar