Chihuahua Yorkie Mix: Chorkie Irk Bilgisi, Yavru Köpek Maliyetleri ve Daha Fazlası

Chihuahua Yorkie Mix: Chorkie Irk Bilgisi, Yavru Köpek Maliyetleri ve Daha Fazlası

İki şımarık küçük oyuncak türünün kombinasyonu Chorkie'yi yapar! Dışarıda daha enerjik bir köpek bulamazsınız çünkü bu yavrular koşmayı, atlamayı ve zıplamayı sever! Şımarık Chihuahua ve giden Yorkie, peşinden koşmanız gereken bir arkadaş olacak.

Chihuahualar, büyük bir köpek zihniyetine sahip küçük köpekler olarak bilinir; favorileri seçmeyi ve evi korumayı severler. Yorkie ise eskiden öncelikle kemirgenleri izlemek için eğitilmiştir ama çok geçmeden kraliyetlerin kucağına oturmaya yükseldi. Bu iki yavru, birlikte çok nazik, ancak her zaman oynamak isteyen koruyucu bir kucak köpeği olur.Chihuahua ve Yorkie, ilk kez köpekleri düşürenler için harikadır. Chorkie de kolaydır; çoğunlukla size bu kadar çabuk bağlanmaları nedeniyle. Sadece minik köpek sendromu için endişelenmeniz gerekecek, ancak yeterince eğitilmişlerse, yanlış davranma olasılıkları düşüktür.

Chorkies, mükemmel bir kucak köpeğidir ve fazla alana ihtiyaç duymaz. Enerjik olmalarına rağmen, egzersiz ihtiyaçları için sokakta hızlı bir yürüyüş yeterli olacaktır. Dikkat ve sevgiyi severler. Bu tatlı hane halkına uygun mu? Bu kılavuzda, sizi en çok aranan tasarımcı ırklarından biri olan Chorkie'nin günlük yaşamlarına götüreceğiz.

Küçük Tasarımcı Köpekler

Bir 'tasarımcı köpek', iki safkan ebeveyn arasındaki herhangi bir karışımdır. Herhangi bir karma cinsin tasarımcı olarak sınıflandırılması için, ebeveynlerin başka bir cinsle yetiştirilme noktasına kadar nesiller boyunca saf olarak yetiştirilmesi gerekirdi. Gerçek bir safkan köpek, ebeveynleriyle aynı özelliklere ve mizaca sahip yavrulara sahip olacaktır.

Tasarımcı köpeklerin hastalıkları miras alma olasılığı, safkan ebeveynlerine göre daha azdır ve bu, belirli ırklar için cankurtaran olabilir. Bazı haçlar daha az eşit bir bölünme gerektirdiğinden, tüm tasarımcı köpeklerin tamamen safkan olması gerekmediğini unutmayın.

Bu iki türün pek çok ortak noktası olduğu için, muhtemelen en sevdiklerini seçen, enerjik, eğlenceli ve bölgesel bir köpek edineceksiniz. Şımarıklıkları onların en büyük varlığı ve eğitilmesi en zor kişilik özellikleri olacak. Yine de, iyi kalpli olacaklar ve sizi yabancılardan korumak isteyecekler.Yorkie'ye Genel Bakış

Yorkshire terrier, Viktorya döneminde İngiltere'de yetiştirildi ve Malta, Manchester ve Dandie Dinmont teriyerinin bir kombinasyon ırkı olduğu düşünülüyordu. Ayrıca artık nesli tükenmiş bir köpek ırkı olan Clydesdale terrier ile yetiştirildiler.

köpekler neden ayaklarını yalar?

Yorkie'nin başlangıçta ne için yetiştirildiğine ilişkin tarihsel bilgiler tutarsızdır. Bazı raporlar bunların öncelikle refakatçi olarak kullanıldığını belirtir. Diğerleri fareleri yakalamak için kullanıldığını söylerken bir başka teori ise yün fabrikalarında çalıştıklarını söylüyor. Eskiden şimdi olduklarından çok daha büyüklerdi, ancak 1900'lerin başından beri oyuncak arkadaş köpekler olarak yetiştirildiler.

Yorkie, çok sayıda karaktere sahip küçük bir köpektir! Enerjik, otoriter ve alıngandırlar - küçük bir köpeğin sahip olabileceği tüm özellikler. Gerçekten sevecen ve ilginizi çekiyorlar. Teriyerlerin küçük bir kafası, orta uzunlukta bir ağzı, v şeklinde kulakları ve uzun, düz ve ince katları vardır.Başkalarıyla agresifleşebilen ve havlamayı seven mükemmel bekçiler, yeterince eğitilmişlerse Yorkies mükemmel arkadaş olabilirler. Kedileri severler. Uzun ömürlüdürler - 14-16 yaş arası ve 9 inç boyunda duruyorlar. Salya akıtma, horlama eğilimleri düşüktür ve orta derecede dikkat gerektirirler. Küçük ve şımarık tavırları nedeniyle, genellikle diğer oyuncak türlerine kıyasla pomeranya gibi. Ayrıca göreceğiniz en yaygın türlerden biridir. başkalarıyla karışık .

Chihuahua'ya Genel Bakış

Chihuahua, rotaları Aztekler ve İnkalara kadar uzanan eski bir cinstir. Ya da belki bazı uzmanların 1500'lerde kurulmuş bir İspanyol köpeği olduklarına inandıkları gibi değil. Bununla birlikte, bu cins yüzyıllardır etrafta. Bu oyuncak cinsi, Meksika'nın Chihuahua eyaletinin adını almıştır ve 1850 civarında yerleşimciler tarafından keşfedilmiştir.

Köpek uzmanları Chihuahua'nın önemi konusunda bile aynı fikirde değiller, çünkü bazıları Yerli Amerikalıların onları yemek için kullandığını düşünürken, diğerleri bunun dini önemi olduğuna inanıyor. Chihuahua, alışılmadık şekillerde popülerlik kazandı. Opera Şarkıcısı Adelina Patti'ye 1890'da Meksika Cumhurbaşkanı tarafından bir gül buketi içinde bir Chihuahua verildi. Bir çete lideri olan Xavier Cugat, birini kollarının altına sıkıştırmasıyla biliniyordu. Elbette kimse ünlü Taco Bell köpeğini unutamaz.

Dikkat arayanlar, şımarık havlayanlar ve sevimli kucak köpekleri Chihuahualar, sizi hayatlarıyla koruyacak, eğitilmesi kolay sevimli bir arkadaştır. Hatta isterlerse büyük köpeklere bile meydan okumaya çalışacaklar. Çocuklara takılmak konusunda korkunç bir üne sahip olmalarına rağmen, doğru eğitildikleri takdirde çok sevecen olurlar.Bu sevimli bebeklere bakmak için çok fazla yere ihtiyacınız olmayacak, bu yüzden eğer paranız varsa ve onları eğitmek için iradeniz varsa, ömür boyu bir arkadaşınız olacak. Yaklaşık 14 yılda uzun ömürlüdürler ve ortalama olarak sadece 2-6 kilo ağırlığındadırlar. Salya akıtma eğilimleri düşük, horlama eğilimleri yüksek ve yüksek dikkat ihtiyacı var. Chihuahuas, tasarımcı köpek kalabalığı arasında oldukça popülerdir ve genellikle karıştırılır. bir dizi başka cinsle . En popüler olanlardan bazıları şunlardır: Chihuaha Shih Tzu çapraz , ve Pug chihuahua karışımı .

Chihuahua Yorkie Karışımı

Chorkies, oyuncak ırkları çok popüler olmaya başladığında 90'lı yıllarda yetiştirildi. Yorkie ve Chihuahua'nın ikisi de çok sevilen yoldaşlardı, bu yüzden yetiştiricilerin onları birlikte deneyecekleri ve çiftleşecekleri açıktı. Kabarcıklı ve eğlenceli, giden bir cinstir. Chorkies, sosyalleşirse kendinden emin, hevesli ve arkadaş canlısıdır.

En belirgin nitelikleri, şiddetli sadakatleri ve koruyucu doğalarıdır. Hem Chihuahuas hem de Yorkies, olasılıklar onlara karşı yığılmış olsa bile, sizi her zaman koruyacak bekçi köpekleridir. Eğlendirilmesi gereken hevesli havlayanlardır, yoksa bütün mahalleyi uyandırırlar.

Chorkies, daha büyük olmadıkça çocuklarla ısınmaz. Çocukları yakalama konusunda bir üne sahiptirler, ancak onları çocuğunuzla sosyalleştirirseniz bu öğrenilemeyebilir. Şımarıklıkları onları iyi geçinmeye zorlar ama aynı zamanda çekici kılar!Sınırsız heyecanları ve memnun etmeye istekli olan Chorkies eğitilebilir ama otoriter serilerine dikkat ediyor. Enerjilerini nasıl idare edeceklerini bilen hasta sahiplerine ihtiyaç duyarlar. Oynamayı sevseler de günde sadece 30 dakika egzersize ihtiyaç duyarlar. Chorkies, 8-15 pound'da Chihuahua'dan daha ağırdır.

Görünüm ve Bakım

Chorkie, kabarık ve yumuşak, düz, orta uzunlukta tüyleri olan oyuncak boyutlu bir köpektir. Çok fazla tüy dökmezler, bu yüzden her gün süpürme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. 6-9 inçte duruyorlar ve 8-15 pound ağırlığındalar. Üçgen şeklinde sivri kulakları, orta şekilli bir burunları ve genellikle kahverengi gözleri vardır.

En yaygın kürk renkleri açık ten rengi, kahverengi, beyaz, kırmızı, gri veya siyahtır. Her iki cins de küçük olduğundan ve ağırlıkları ve boyları tüm Chorkies'te standart olduğundan, chorkies her zaman küçük olacaktır. Bir daire, bu küçük adamlar için fazlasıyla yeterli yer olacaktır.Chorkies'in hipoalerjenik olduğu düşünülmese de, fazla tüy dökmezler ve fazla tımar gerektirmezler. Biraz yağlı olabilirler, ancak düzenli banyolar bunu düzeltir. Düğümlenme ve dolaşma olasılığını azaltmak için düzenli olarak fırçalayın. Tüyleri kulaklarında kesmek, oldukça uzadıkları için onları temiz tutmak için önemli bir adımdır.

Kulaklarına ve tırnaklarına da dikkat edin. Kulaklarında koku, nem veya kir birikip birikmediğini görmek isteyeceksiniz çünkü bu enfeksiyona işaret edebilir. Yavru köpeğinizin tırnaklarını iki ila üç haftada bir kesin.

Eğitim

Ne kadar şımarık olduklarını yeterince ifade edemeyiz ve küstahlıkları eğitimlerinin önüne geçebilir. İnatçı, otoriter ve size ne yapmanız gerektiğini söylemekten hoşlanırlar. Bu bilgilere dayanarak, Chorkies'i eğitmenin zor olduğunu düşünebilirsiniz, ancak durum böyle değil. Sabır onlarda çok yol kat edecek ve birkaç hafta içinde Alfa'nın kim olduğunu anlayacaklar.

Olumlu pekiştirme, herhangi bir köpek için en iyi yöntemdir. Yanlış bir şey yaptıklarında onları tokatlamaya veya azarlamaya çalışmayın, çünkü yavrularınız size kızacak ve onları eğitmeyi zorlaştıracak. İyi yapılmış bir iş için onlara ödül veya oyuncak vermek onları hızlı bir şekilde eğitecektir.İtaat eğitimi yavru olur olmaz yapılmalı, böylece doğru ya da yanlış olduğunu düşündükleriniz arasındaki farkı anlayabilirler. Köpekler rehberlik için alfalarına bakarlar ve sizi bir otorite olarak görürlerse itaatsizlik etme olasılıkları daha düşüktür.

Çoğu küçük köpek, mesanesini uzun süre tutmakta zorlanır. Evin etrafında çiş pedlerine sahip olmak, yavru köpeğinize lazımlık eğitimi konusunda yardımcı olacaktır. Gençken onları sosyalleştirmeye özen gösterin, böylece insanlara güvenecek şekilde büyürler.

büyük tüylü köpek cinsleri

Egzersiz ve Yaşam Koşulları

Chorkie'nin orta düzeyde bir aktivite seviyesi gereksinimi vardır ve günde ortalama 30 dakika oyun süresine ihtiyaç duyar. Onları ya blok etrafında bir yürüyüşe ya da kısa bir yüzmeye götürebilirsiniz, ancak çoğu zaman birkaç tur getirmekten memnun olacaklardır.

Chorkies enerjiktir ve sizi her zaman ayak parmaklarınızın üzerinde tutar. Çok fazla şefkat ve ilgiye ihtiyaçları var ve olumlu pekiştirme konusunda gelişiyorlar. Her zaman sizi etkilemek ve korumak isteyeceklerdir. Chorkies, kışın kar çok yüksek olmadığı sürece iyidir - onları kaybetmek istemezsiniz!

Chories dışarıda çok uzun süre kalmak istemeyecek ve dışarıda yaşamak pek iyi olmayacaktır. Her zaman yanınızda olmak isterler ve sizden çok uzun süre uzak kalırlarsa korkunç ayrılık endişesi yaşayabilirler. Yağmur yağıyor veya kar yağıyorsa dışarı çıkmalarına izin vermeyin ve hava soğuduğunda bir palto ve çizme alın.

Sağlık

Tasarımcı ve oyuncak köpek ırkları ortalamada daha sağlıklı olsalar da yine de sağlık sorunlarına yatkın olabilirler. Bu özellikle en küçüğü için geçerlidir. minyatür Yorkie gibi yavrular . Bazı ilaçlara alerjisi varsa veya mevsimsel alerjileri varsa, cilt sorunları ortaya çıkabilir. Çok kaşınıp kaşınmadıklarına bakın ve kızarıklık olup olmadığını kontrol edin.

Atopik dermatit, alabilecekleri en şiddetli döküntülerden biridir. Genetik bir durumu varsa bu geliştirilebilir. Chorkie'nizin içinde bulunduğu ortam da bu kızarıklığın ortaya çıkmasına neden olabilir, bu nedenle nerede oynamayı sevdiklerine dikkat edin ve tepkilerine bunun neden olup olmadığına bakın.

Diz kapaklarının çıkması (Patella Luxation) yavrularınız yaşlandıkça başına gelebilir. Bu, köpeğinizin yüksek bir yüzeyden atlaması ve yanlış yere inmesi durumunda da meydana gelebilir. Bu durumun tedavi edilmemesine izin vermeyin, aksi takdirde ameliyat olmaları gerekebilir. Semptomları, bacaklarını uzun süre yukarıda tuttularsa ve bacaklarına dokunulduğunda havlarlarsa topallıktır. Kalp sorunları, hidrosefali (beyindeki su) ve hipoglisemi, dikkat edilmesi gereken diğer sağlık sorunlarıdır.

Beslenme

Chorkies küçük köpeklerdir ve gün boyunca çok fazla yiyeceğe ihtiyaç duymazlar. Her seferinde yaklaşık 100 kalorilik yiyecekle günde 3-4 kez beslenmesi önerilir. Ne kadar yediklerini izleyin çünkü küçük köpeklerin obez olma olasılığı daha yüksektir, bu da kalp sorunlarına neden olur.

Günde 400 kalori bir Chorkie için idealdir, ancak her zaman ihtiyacınız olan miktarı doğru bir şekilde belirleyebilmeleri için veterinerinize gidin. Beslenmeleri pahalı değildir ve muhtemelen 1-2 ay içinde büyük bir köpek maması torbasından geçeceklerdir. Özellikle küçük ırklar için hazırlanmış bir yiyecek seçin chihuahua gibi .

Aile Hayvanları Olarak

Chorkies, sizi dış tehditlerden koruyacak mükemmel bir arkadaştır, ancak bu hiperaktif tatlılar aileniz için en iyi köpek mi?

 • Chorkie şımarık, bağımsız, eğlenceyi seven ve favorileri seçmeyi seven bir kişidir.
 • Çok genç yaşta sosyalleşirlerse çocuklarla veya diğer insanlarla iyi anlaşırlar.
 • Sosyalleşseler bile, yine de yabancılara havlama olasılıkları yüksektir.
 • Çok fazla oda veya arka bahçe gerektirmezler.
 • Küçük bir daire, etrafta dolaşıp eğlenmeleri için fazlasıyla yeterli.
 • Bakım gereksinimleri düşüktür.
 • Günde bir kez fırçalanmaları gerekir, ancak birkaç günü kaçırmak paltolarına zarar vermez.
 • Chorkie'nizin ayda birkaç kez yıkanması gerekebilir çünkü tüyleri yağlı olabilir.
 • Hipoalerjenik olarak kabul edilmemelerine rağmen, neredeyse hiç dökülmezler.
 • Aktif ve eğlenceli, Chorkie'niz her zaman ilginizi çekecek.
 • Onlarla oynamazsanız sıkılırlar ve canı sıkılan bir köpek yavrusu malların zarar görmesine neden olabilir.
 • Şımarık tarafı olan bir bekçi köpeği, her zaman sizinle birlikte olmak ve kucağınızda uyumak istiyorlar.
 • En sevdikleri kişiyi seçecek ve koruyacaklar.
 • Tanımadıkları birinin yanında gergin olabilirler.
 • Küçük bir köpek için çok fazla sağlık problemi yoktur.
 • Onları iyi bir kiloda tutun ve sağlık sorunları geliştirme olasılıkları daha düşüktür.
 • Yetiştiricinizden, ebeveynlerin de sağlığını ve mizacını gösteren belgeler alın.

Chorkie sizin için mükemmel mi? Nasıl bulacağınızla ilgili aşağıda okumaya devam edin!

köpeğimin dışkısı çok kokuyor

Yetiştiriciler ve Köpek Fiyatları

Tasarımcı köpek ırklarının, bir yetiştirici bulurken atlamak için bir engelleri vardır. Bir tasarımcı köpeği yetiştirmek safkan bir köpekten daha zordur, ancak her iki ırkın da popülaritesi nedeniyle Chorkie'yi bulmak daha kolay olacaktır.

İyi yetiştirilmiş bir Chorkie size 400-500 $ 'lık para verebilir, bu bir oyuncak köpek için pahalıdır, ancak ebeveynleri için ödeyeceğiniz tutarın yakınında bile değildir. Daha ucuz olan yavruların büyük olasılıkla üreme köpekleri için belgeleri olmayacak, daha yüksek fiyatlı olanlar ise olacaktır.

Hasta bir köpek yavrusu satılmak istemediğiniz için satın almak istediğiniz yetiştiriciler hakkında her zaman araştırma yapın (onları daha iyi hale getirecek paranız yoksa). Chorkies'in sağlık sorunları olduğu bilinmemektedir ve yine de nispeten sağlıklıdır. Bir yetiştiriciden satın almak istemiyorsanız, bölgenizde bir kurtarma arayışı başka bir seçenektir.

Yerel yetiştiriciler ve kurtarıcılar için yerel Yorkie ve Chihuahua kulüpleriyle iletişime geçin.

Chorkie Kurtarır

İnsancıl bir toplumda bir Chorkie bulabilirsin, ama büyük ihtimalle ebeveynlerini veya başka bir Chihuahua karışımını tamamen bulacaksın. Chihuahua'lar, sahiplerinin onları düzgün bir şekilde eğitmemesi ve onları idare etmek için çok fazla görmesi nedeniyle sık sık teslim oluyor.

Bu seçenek daha ucuzdur, tek olumsuzun köpeğin ebeveynlerini bilmemesi. Yine de, bu evcil hayvanların sevgi dolu evlere ihtiyacı olacak ve safkan olsun ya da olmasınlar harika arkadaşlar olacaklar. Kontrol et Chihuahua Kurtarma ve Taşıma ve Yorkie Rescue'yu Kurtarın Potansiyel Chorkie kurtarma fırsatları için.

Son düşünceler

Chorkies bir avuç olabilir ve başkalarının yanında rahat olmaları için biraz eğitim ve sosyalleşme gerektirebilir, ancak sizi ve ailenizi koruyacak harika kucak köpekleri yapacaklar. Bekçi köpeği doğaları, yabancılara havlayacakları ve çocuklara saldıracakları anlamına gelir.

Bunun sizi caydırmasına izin vermeyin! Şımarık olmalarına rağmen, çok sevecen, dikkat, oyun ve katılımı seven sevimli köpeklerdir. Ayrıca bakımı kolaydır, eğitilir ve birkaç tur getirme ile eğlenirler. Chorkies küçük bir apartman dairesinde yaşamaya aldırış etmez.

Yorumlar