Kaniş Dökülmesi: Kanişler Aslında Ne Kadar Dökülür?

Kaniş Dökülmesi: Kanişler Aslında Ne Kadar Dökülür?

Kanişler üç boyutta gelir: Standart, Minyatür ve Oyuncak. Hangi bedene sahip olursanız olun, hepsinin ceketi aynı. Bu nedenle, bu kılavuz, mevcut veya yakında olacak tüm yavru ebeveynler için mutlaka okunmalıdır. Kanişler eğlenceli doğaları, zeki zihinleri ve sevecen kişilikleri ile tanınırlar. Ama hepsinden önemlisi, arzu edilen, kıvırcık paltolarıyla ünlüdürler.

Kanişler, hipoalerjenik bir köpek ırkı olarak sınıflandırılır, yani onlar az tüy döken köpeklerdir. Ne yazık ki, tüysüz olmadıkça tüy dökmeyen köpek diye bir şey yoktur. Kanişler düşük tüy dökücüler olmasına rağmen, tüylerini ve tüylerini yönetmek için hala bilmeniz gereken şeyler var.Kanişler ne kadar tüy döker sorusunu yanıtlamanın yanı sıra, kürklerinin makyajını da keşfediyoruz. Ayrıca, yılın hangi zamanında en çok tüy döktüklerine, tüylerin nasıl idare edileceğine ve çok daha fazlasına bakıyoruz. O halde gelin bu gösterişli Fido ve onun göz alıcı kürk mantosunun detaylarına birlikte göz atalım.

İçindekiler

kaniş mont

Aslan kesilmiş çimlerde oturan 2 kaniş

Fino köpeğinin paltoları az tüy döker.Saçma sapan olarak üne sahip olmasına rağmen, durum böyle değil. kaniş tek katmanlı bir ceketleri vardır, yani altlarında yumuşak, tüylü bir kürk yoktur. Köpek tüyüne alerjisi olanlar, genellikle tüyün kepek olarak da bilinen bu kısmına alerjidir. ÇünküKanişlerin çok daha az tüyü vardiğer köpeklerden daha fazla, bu onları alerjisi olanlar için daha tolere edilebilir kılar.

Paltoları, diğer köpeklerin kürklerinden daha çok insan saçına benzer. Kanişlerin ayrıca yoğun, dalgalı veya kıvırcık tüyleri vardır. Yani döktüklerinde,saç dökülmek yerine ceketin içine düşer.Ve siz fırçalayana kadar genellikle çıkmaz, bu yüzden bir Fino köpeği evi, bir Sibirya Husky'sine kıyasla nispeten tüysüzdür.

jack russell chihuahua karışımı

kaniş renkleri

Kaniş ailesi renkli bir gruptur ve köpek ceketi gökkuşağının hemen hemen tüm renklerini taşırlar. Kaniş soyunda bulunmayan tek renk merle'dir. Bir Fino köpeği hangi gölgeyi tercih ederse etsin, hemen hemen hepsi aynı şekilde dökülür ve aynı seviyede tımar gerektirir. Tek fark, örneğin koyu bir dekorunuz ve açık renkli bir Kanişiniz varsa ortaya çıkar. O zaman koyu renkli bir Fino köpeğiniz olduğundan daha fazla saç fark edebilirsiniz.Kaniş Dökülme Sıklığı

Kanişler diğer birçok köpek ırkı gibi mevsimsel olarak tüy dökmezler, bu nedenle mevsimler değiştiğinde “paltolarını uçurmazlar”. Bunun yerine, saçları sürekli uzar veyıl boyunca istikrarlı bir şekilde düşüyor,Bu, bir Kaniş dökülmesini neredeyse hiç fark etmemenizin bir başka nedenidir. Tabii ki, evinizdeki saç miktarı konusunda endişeleniyorsanız, Standart Kaniş'ten Oyuncak Kaniş'ten daha fazla saç göreceksiniz çünkü daha çok saç var.

Hipoalerjenik Köpekler

Kanişler düşük tüy dökücü oldukları için kendilerini hipoalerjenik köpekler listesinde bulurlar. hipoalerjenik köpekler vardıralerjik reaksiyona neden olma olasılığı daha düşüktürköpek alerjisi olanlarda. Ancak alerjiye neden olan sadece kepek değildir. İdrardaki tükürük ve proteinler de alerjendir.

Dander sadece bir Fino köpeğinin saçı değildir; saç, ölü deri, kürk yağları ve tozun karışımıdır. Tüm köpeklerde vardır, tıpkı tüm köpeklerin tükürük ve idrar üretmesi gibi. Bu nedenle tamamen hipoalerjenik köpek diye bir şey yoktur. Elbette,Kanişler bu alerjenlerden daha az salıyorama yine de giysilere, mobilyalara ve duvarlara yapışırlar.Poodles'ın alerjinizi tetiklemeden bir köpeğe sahip olmanın cevabı olup olmadığını merak ediyorsanız, haklı olabilirsiniz. Ancak, bir tanesini evinize kabul etmeden ve en iyisini ummadan önce çeşitli Kanişlerle vakit geçirmeniz en iyisi olacaktır. Bazı alerji hastaları hala onlarla yaşamayı dayanılmaz buluyor.

Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Saç dökülmesi olan kaniş

Saç dökülmesi genellikle bir sağlık sorununun belirtisidir.

Neyse ki, kanişler diğer köpekler kadar tüy dökmediği için, saç dökülmesinin bir endişe haline geldiğini fark etmek daha kolaydır. Tüm Kanişler farklıdır, bu nedenle köpeğiniz için neyin normal olduğunu öğrenmeniz gerekir. Poodles'ın saç dökülmesinden muzdarip olmasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

  • Stres: Kanişler, insan stresini alan hassas köpeklerdir. Bu genellikle ailenizde veya evinizde önemli bir değişiklik olduğunda, köpeğinizin diyetinde veya yaşam tarzında bir değişiklik yaşadığında veya bir sandık hareketi kadar basit bir şey olduğunda ortaya çıkar.
  • Gebelik: Bir annenin hormonları değiştiğinde, etkilerden biri ek saç dökülmesi olabilir. Bu sebep genellikle endişelenecek bir şey değildir ve sedye gelip hormonları yatıştıktan sonra normale dönmelidir.
  • Alerjiler, Enfeksiyonlar veya Parazitler: Poodles'ın alerjisi varsa, cilt enfeksiyonu veya parazitleri varsa, muhtemelen tüylerini kaybedeceklerdir. Genellikle etkilenen alanın çevresinde yoğunlaşan yamalar halinde oluşur. Bazen güçlü bir kokunun eşlik ettiği açık yaralar, kuru ve kaşıntılı cilt de görebilirsiniz.
  • Sebasöz Adenit : Bu, Kaniş soyunda bulunan genetik bir sağlık bozukluğudur. Standart Poodles'ı etkileme olasılığı daha yüksektir. Bu bozukluk, ciltteki yağ üreten yağ bezlerinde iltihaplanmaya neden olur ve bu da saçların dökülmesine neden olur. Ayrıca kistlere neden olabilir, ancak enfeksiyon yayabileceğinden bunları kendiniz boşaltmaya çalışmayın.
  • Cushing Hastalığı: Kanişler, Cushing hastalığı denen bir şeye yatkındır. Kortizol olarak bilinen bir hormonun aşırı üretiminden kaynaklanır. Kortizol, köpeklerin strese tepki vermesine, enfeksiyonla savaşmasına, kiloyu yönetmesine ve kan şekeri düzeylerini kontrol etmesine yardımcı olur. Cushing hastalığının bir belirtisi, tüylerin dökülmesidir.

Kanişler döküldüğünde saç miktarında önemli bir artış fark ederseniz,onları kontrol için veterinere götür. Bir profesyonel, aşırı tüy dökülmesinin altında yatan nedeni, bunun stres veya zaten bildiğiniz bir şey olduğunu varsaymak yerine belirlemelidir.Kanişin Dökülmesini Yönetme

kaniş saç fırçası

Fırçalama, köpeğinizin tüy dökülmesini yönetmenin bir numaralı yoludur.

köpeğim kakasını yapmıyor

Elbette, Poodles az tüy döken bir türdür, ancak yine de yönetmek için bir tımar programına ihtiyaç duyan yüksek bakım ceketleri vardır. Tüylerini yönetmenin ve dökülmeyi azaltmanın en iyi yolları burada.

fırçalama

Dökülen saçlar tekrar paltoya düşer ve sizin onu taramanızı bekler. Ne kadar çok fırçalarsanız, onu koltukta bulma olasılığınız o kadar azalır. Ayrıca, matlaşmayı ve karışmayı önlemek için buklelerinin fırçalanması gerekir. Fırçalama ayrıca kan dolaşımını uyarmaya yardımcı olur ve bu da sağlıklı bir tüy oluşumunu teşvik eder. kanişen az gün aşırı fırçalamaya ihtiyaç var, ama günlük daha iyi.

Fırça Çeşitleri

Doğru araçları kullanmak, etkili bir fırçalama seansı ile zayıf bir fırçalama seansı arasındaki fark olabilir. Daha ince bir fırça veya iğneli bir fırça, tüylerini yönetmek için en iyi bakım aracıdır. Poodles'ın astarı olmadığı için ciltleri daha hassastır. Bu nedenle, daha yumuşak uçlu daha ince veya iğneli bir fırçaya yatırım yapın. Ek olarak, tarak yüz veya gözler gibi hassas bölgelerin etrafındaki saçları taramak ve Poodles'ın sahip olması gereken kıvırcık görünümü tamamlamak için idealdir.Şampuan

kullanmadoğru şampuandökülmelerini başarılı bir şekilde yönetmenin başka bir yoludur. Cildine uymayan bir ürün kullanırsanız, daha fazla saç kaybedebilirler. Fino köpeğiniz hassas bir cilde sahipse, yatırım yapmalısınız. nazik bir şampuan formülü bu tahrişi önler. Yulaf ezmesi şampuanları da cilt hassasiyeti olanlar için mükemmel bir seçenektir.

Tüy dökücü şampuanlar mevcut olsa da, bunlar en iyi şekilde aşırı tüy dökücüler için saklanır. Kaniş'in dolaşmaya meyilli kilitleri nedeniyle,bakım şampuanı kullanmaktüylerinin paslanma olasılığını azaltır. Aynı zamanda göz alıcı bir parlaklık sağlar. Kanişinizin belirli bir cilt rahatsızlığı varsa, veterineriniz ilaçlı bir şampuan reçete edebilir.

Veterineriniz tarafından aksi belirtilmedikçe, bu cinsi ayda bir kez yıkayın.Kanişleri kurutmak da bir o kadar önemlionları şampuanlamak gibi. Bir Fino köpeğinin paltosunu nemli bırakırsanız, bu daha fazla cilt enfeksiyonuna, küflü bir kaplamaya ve daha fazla saç dökülmesine neden olabilir.Diyet

Tüm köpekleryüksek kaliteli bir diyete ihtiyacım varpaltolarını mümkün olduğunca sağlıklı tutmak için. Ve sağlıklı bir tüy, sağlıksız olandan çok daha az tüy döker. AAFCO uyumlu ve iyi dengelenmiş en kaliteli ürünü arayın. Ne yazık ki, kalitesiz köpek mamaları, derileri ve tüyleri de dahil olmak üzere Poodles sağlığınıza zarar verecek şekilde genellikle besleyici olarak tam değildir.

Yemek de listelenmelibol miktarda sağlıklı omega yağ asitleribir Fino köpeğinin tüylerini içten dışa doğru besler. Et, balık, balık yağı, yumurta, keten tohumu ve diğer yağlar gibi maddeler mükemmel omega yağ kaynaklarıdır. Meyveler, sebzeler ve biotin, çinko, E vitamini ve folik asit gibi ek vitamin ve mineral takviyeleri de sağlıklı bir ceket sağlar.

Takviyeler

Diyet takviyeleri, yiyeceklerinin yeterince sağlamaması durumunda diyetlerine daha fazla omega yağı eklemenin basit bir yoludur. Balık yağları sağlıklı bir tüy oluşumunu destekler, tüylerin en iyi şekilde görünmesini ve hissetmesini sağlar ve tüy dökülmesini azaltır. Ve fayda sağlayan sadece onların ceketleri değil.Balık yağı takviyeleriayrıca sindirime, eklem desteğine, kalp sağlığına, genel sağlık ve çok daha fazlasına yardımcı olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Damat şirketinde kaniş

Kanişler az tüy dökebilir, ancak tımar programları söz konusu olduğunda hala yüksek bakım gerektiren bir ceketleri vardır.İşte en sık sorulan sorular.

Poodles çok tüy döker mi?

Kanişler tüm köpekler gibi tüy dökse de çok tüy dökmezler. Ayrıca, döktükleri minimum saç genellikle kıvırcık paltoya geri döner, bu da evinizin etrafında daha az gördüğünüz anlamına gelir. Kanişler mevsimlik tüy dökücüler değildir. Bunun yerine, tüm yıl boyunca saçlarını hafifçe kaybederler.

Kanişimi kuaföre götürmem gerekir mi?

Hayır, tüylerini sağlıklı tutmak için Fino köpeğinizi kuaföre götürmeniz gerekmez. Bununla birlikte, birçok Fino köpeği sahibi, köpeklerini klips, banyo ve fön için ayda bir kez profesyonel bir bakıcıya gönderir. Aylık düzeltme ve yıkama zaman alıcıdır ve bir miktar beceri gerektirir. Sizin için en iyisi hangisiyse, çoğu gün onları fırçalamayı unutmayın.

Kanişimde düğümler var. Onlardan nasıl kurtulurum?

Kanişlerin dolaşmaya ve paslanmaya eğilimli kalın, kıvırcık bir ceketi vardır. İlk önce, parmaklarınızla düğümleri çözmeye çalışın. Bir dolaşıklık açıcı sprey bu konuda yardımcı olabilir. Günlük fırçalama, gelecekte dolaşmaları önlemeye yardımcı olur. Paspas, ağrılı yaralara, enfeksiyona ve saç dökülmesine neden olabilir, bu nedenle bunu önlemek önemlidir.

Kanişimi veterinere götürme zamanı ne zaman?

Kanişinizin dökülmesi önemli ölçüde arttıysa, veterinerinizin kontrol etmesi gereken altta yatan bir neden olması muhtemeldir. Yukarıda listelenen yaygın saç dökülmesi nedenlerinin bir sonucu olabilir veya tamamen başka bir şey olabilir. Kanişiniz yamalar halinde dökülüyorsa veya ağrılı, ağlayan, kokulu veya iltihaplı bir cilde sahipse, bu tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduklarının başka bir işaretidir.

Son düşünceler

Kafasında havlu olan kaniş

Kaniş, insanların onları sevmesinin birçok nedeninden biri olan, düşük tüy döken bir köpektir.

Bir Fino köpeğinin paltosu da bu kadar çok olmasının en önemli nedenidir. kaniş karışımları . Bununla birlikte, bir yetiştirici size aksini ne kadar söylerse söylesin, tüy dökmeyen Kanişlerin var olmadığını hatırlamak önemlidir. Diğer köpeklerden daha az tüy dökerler ve tüyleri tüylerinin içine düşerek sizin onu fırçalamanızı bekler.

labrador yavru fiyatları

Kanişinizi çoğu gün doğru fırçalarla fırçalayarak ve yumuşak bir köpek şampuanı kullanarak, tüy döktüğü miktarı en aza indirebilirsiniz. Ayrıca, onları yüksek kaliteli bir diyetle beslemek, daha az tüy döken sağlıklı bir tüy yetiştirmede uzun bir yol kat eder. Bir Fino köpeğinin paltosuna bakmak nispeten basittir. Sadece çoğundan daha fazla çaba gerektirir. Her köpek farklı olsa da, Kanişiniz için neyin normal olduğunu öğrendiğinizden emin olun.

Yorumlar