Köpekler Ispanak Yiyebilir mi? Faydalar ve Potansiyel Riskler

Köpekler Ispanak Yiyebilir mi? Faydalar ve Potansiyel Riskler

Ispanak, salatadan çorbaya kadar her şeyde kullanılabilen lezzetli ve çok yönlü bir sebzedir. Yapraklar, bazılarının olduğu gibi atıştırması için bile yeterince lezzetlidir.

Ispanak, yüksek besin yoğunluğu nedeniyle sıklıkla bir süper gıda olarak adlandırılır. ve insanlar için sağlık yararları. Ispanağın insanlar için inanılmaz bazı sağlık yararları olduğunu biliyoruz ve buna genellikle 'süper besin' deniyor - haklı olarak! Peki ya köpekler?Ispanağın sizin için olduğu gibi köpeğiniz için de aynı sağlık yararlarına sahip olup olmadığını ve kasesine birkaç yaprak atıp atamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz.

İçindekiler

Köpekler Ispanak Yiyebilir mi?

Kısa cevap evet. Ispanak, köpekler için güvenli bir sebzedir, çünkü toksik değildir ve besinlerle doludur, ancak yalnızca küçük miktarlarda. Bunun için çok az kanıt olmasına veya hiç kanıt olmamasına rağmen, ıspanağın köpeklere bizim için sağladığı sağlık yararlarının aynısını sağlayabileceğini varsayabiliriz. Sağlıklı vücut fonksiyonlarını sürdürmek için gerekli olan demir, lif ve B ve K vitaminleri ile doludur.Ancak ıspanak köpekleri sadece küçük beslemek güvenlidir, seyrek miktarlar, bu nedenle, bu sağlık yararlarının görülmemesi muhtemeldir. Ispanak adı verilen bir bileşik içerir. oksalik asit evcil hayvanınızın sağlığı üzerinde bazı olumsuz etkileri olabilir - böbrek hasarına neden olabilir ve bağırsaktan kalsiyum emilimini etkileyebilir. Tüm mamalarda olduğu gibi, köpeğinizin diyetinde herhangi bir değişiklik yapmadan önce her zamanki veterinerinizle konuşmanız çok önemlidir.

Ispanak Köpekler İçin İyi mi?

  Bıçak havai atış ile bir kase ıspanak
Ispanak vitamin deposu olmasının yanı sıra demir ve lif kaynağıdır.

Bu yapraklı sebzenin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu ve bizi kalp hastalığı ve diyabetten korumaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Aynı şeyin köpekler için söylenebileceğini gösteren çok az kanıt var veya hiç yok ve evcil hayvanınızı zaten tam ve dengeli bir diyetle besliyorsanız, sağlıklı kalmak için ihtiyaç duydukları her şeyi alıyor olacaklar. Ancak arada bir biraz ıspanak yemek, yine de köpeğiniz üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir!

Ütü

Muhtemelen ıspanağın en meşhur besin maddesi olan demir, sağlıklı kırmızı kan hücrelerini korumak için gereklidir. Kırmızı kan hücreleri vücutta oksijen taşır, bu nedenle demir açısından zengin yiyecekler yemek, vücuttaki tüm hücrelerin ve dokuların oksijen almasını ve karbondioksitin taşınmasını sağlamak için arzın tamamlanmasına yardımcı olur. .Lif

Lif önemli bir besindir çünkü bağırsakların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. İnsanlarda bağırsak kanseri riskinin yanı sıra kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini azaltmak için lifin gerekli olduğu bilinmektedir. Köpeklerde lif, bağırsak sağlığının iyileştirilmesine ve korunmasına yardımcı olur.

Vitaminler

Ispanak birçok vitamin ve mineralle doludur. Bu özellikle iyi kaynak K vitamini , kanın pıhtılaşma sürecinde önemli bir bileşendir. Ispanak ayrıca metabolizmada ve enerji seviyelerinin korunmasında rol oynayan harika bir B vitamini kaynağıdır. Köpeğinizi tam ve dengeli bir ticari diyetle beslerseniz, ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alacağını unutmayın. Ispanak gibi sebzelerden ekstra herhangi bir şey ek bir ekstradır.

Kronik Hastalık Önleme

ıspanak antioksidanlarla dolu vücudun hücrelerini ve dokularını oksidatif hasardan koruyan. Ispanak ayrıca diyabet ve yüksek tansiyon gibi hasarı ve kronik hastalıkları önlemede rolü olabilecek fitokimyasallar adı verilen bir şey içerir. Köpeklerde bunun için çok az kanıt vardır veya hiç yoktur, ancak ıspanak kesinlikle köpeklerde bazı benzer sağlık yararları olabilecek sağlıklı bir sebzedir.Ispanağın Köpekler İçin Tehlikeleri

  Bir kasede ıspanaklı enginar sosu
Peynir veya soğan gibi bir köpeğin midesini rahatsız edebilecek diğer malzemeleri içeren ıspanağı paylaşırken dikkatli olun.

Bu nedenle, ıspanağın sağlık açısından pek çok faydası olan harika bir süper besin olduğunu biliyoruz. Ancak köpeğinize yem vermeden önce bilmeniz gereken bazı riskler de vardır.

Ispanak, oksalik asit adı verilen bir maddeyi yüksek miktarda içerir. . Böbrekler genellikle oksalik asitten kurtulur, ancak yalnızca küçük porsiyonlarda. Ancak ıspanak çok sık beslenirse, köpeğinizin kan dolaşımında oksalik asit birikebilir. Bu hemen tehlikeli değildir, ancak köpeğinizin sağlığı üzerinde gerçekten kaçınılması gereken bazı olumsuz etkileri vardır. Ayrıca, köpeğinizin sahip olabileceği inanılmaz sağlık faydalarından yararlanmak için yeterince ıspanak yemeyeceği anlamına da gelir.

Pyrador

Yüksek hacimlerde oksalik asit, bağırsakta kalsiyum ile reaksiyona girerek kalsiyum oksalat oluşturduğu için kalsiyum emilimini azaltabilir. – kan dolaşımına geri emilemeyen çözünmez bir bileşik. Kalsiyum sağlıklı kemikler ve dişler için gerekli olduğundan, kalsiyum emiliminin azalması uzun vadede tehlikeli olabilir. Kalsiyum oksalat ayrıca böbreklerde birikebilen kristaller oluşturabilir - aksi halde böbrek taşı olarak bilinir, böbrek hasarına neden olabilen ağrılı bir durumdur.

Şimdi, köpeklerin bu tür bir hasara neden olmak için çok büyük miktarda ıspanak yemeleri gerektiğini not etmek önemlidir. Fakat, Uzun süreli çok fazla ıspanak tüketimi böbreklerde strese, kas zayıflığına veya anormal kalp ritmine neden olabileceğinden, yine de köpeğinizi her gün ıspanakla beslememelisiniz. Ayrıca, çok fazla sebze bazı köpeklere mide rahatsızlığı . Böbrek sorunları olan veya daha önce böbrek veya mesane taşı olan köpeklere ıspanak verilmemelidir, çünkü bu sorunların endişe kaynağı olma riski daha yüksektir. Uygun olduğundan emin olmak için köpeğinizin diyetindeki değişiklikleri veya eklemeleri her zaman önce veterinerinizle görüşmelisiniz.Köpeğinize Ispanak Nasıl Beslenir?

Ispanağı köpeğinizin diyetine karıştırmanın sağlık açısından faydaları olabilir. Ama ne kadar tavsiye edilir?

Artık bildiğimiz gibi, ıspanak köpeğinizin diyetinde çok fazla yer almamalıdır. Ancak arada bir mamasına biraz eklemek isterseniz, köpeğinize ıspanağı tam olarak nasıl yedireceğinizi merak edeceksiniz.

Besin açısından en yoğun olduğu için taze ıspanak her zaman en iyisidir, ancak buzu çözülmüş ve pişirilmiş donmuş ıspanak da güvenlidir. Herhangi bir ilave şeker veya koruyucu içermemesine rağmen her zaman donmuş ıspanak kullandığınızdan emin olun, çünkü bunlar mide rahatsızlığına neden olabilir. Konserve ıspanak genellikle katkı maddeleri içerir, bu nedenle sadece suyla konserve edildiğinden emin olun.

Köpeğime Ne Kadar Ispanak Besleyebilirim?

Ispanak sadece beslenmelidir 1-2 yemek kaşığı taze veya pişmiş ıspanak max. Bu, köpeğinizin boyutu ne olursa olsun, köpeğinizin mamasına bir ödül olarak eklenebilir. . Bu muhtemelen bir avuç taze ıspanak yaprağına eşittir.

Köpeğinizin ıspanağın sağlık yararlarını deneyimlemesini istiyorsanız, bir denemeyi düşünebilirsiniz. ıspanaklı köpek maması . Ollie taze köpek maması ayrıca ıspanak içerir bazı tariflerinde.Köpeğime Ispanağı Ne Sıklıkla Besleyebilirim?

Ispanağı çok sık beslemek kalsiyum emilimini azaltabilir ve böbrek hasarı riskini artırabilir, bu nedenle lokma büyüklüğünde beslenmeli, seyrek miktarlar Köpeğinizin büyüklüğü ne olursa olsun, onu birkaç haftada bir köpeğinizin yemeğine eklemek bol miktarda bulunur.

Ispanak İçeren Diğer Besinler Ne Olacak?

Mutfağınızda bulabileceğiniz tek ıspanak kesinlikle taze ıspanak değildir. Peki köpekler başka yemeklerde ıspanak yiyebilir mi? ben t yemeğe ve diğer malzemelere bağlıdır . Çoğu ıspanak yemeği şunları içerir: toksik olabilecek diğer yiyecekler , örneğin soğanlar Ve sarımsak . Ancak bunlar ayrıca baharatlı veya çok zengin olabilir ve muhtemelen köpeğinizin midesini bozabilir. Bu yüzden bunları evcil hayvanınızla paylaşmaktan kaçınmak en iyisidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ispanak köpekler için zehirli midir?

Ispanak köpekler için toksik değildir ve ölçülü olarak beslenmesi güvenlidir. Ancak çok miktarda veya çok sık beslenirse kalsiyum emilimini azaltabilir ve böbrek hasarına yol açabilir.Köpekler donmuş ıspanak yiyebilir mi?

Köpekler donmuş ıspanak yiyebilir herhangi bir katkı maddesi veya şeker içermediği sürece. Önce iyice çözülmesi gerekir. Ayrıca, paketin sarımsak gibi diğer toksik bileşenleri içermediğinden emin olun.

Köpeğimi hangi sebzelerle besleyebilirim?

Çoğu sebze köpeklerin yemesi için güvenlidir . Havuç, patates, brokoli, tatlı patates ve bal kabağı pişirildiğinde köpeklere güvenle yedirilebilir.

Köpekler için ne kadar ıspanak güvenlidir?

Küçük bir porsiyon ıspanak, ara sıra bir ödül olarak köpekler için uygundur. ancak her gün veya çok miktarda beslenmemelidir. Bir porsiyonda bir veya iki yemek kaşığı ıspanak bol miktarda bulunur.

Son düşünceler

Ispanak, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıkları önlemenin yanı sıra bağışıklık sistemi, enerji seviyeleri ve demir seviyelerinin korunması için bazı büyük faydaları olabilecek, besin açısından zengin bir sebzedir.Ispanak toksik değildir ve köpeklere yedirilmesi güvenlidir, ancak yalnızca küçük miktarlarda ve ara sıra bir ödül olarak verilir, ancak köpeğinizi çok sık beslemek isteyeceğiniz bir sebze değildir. Ispanak, vücuttaki kalsiyum emilimini azaltabilen ve böbrek hasarına yol açabilen oksalik asit bakımından yüksektir. Arada bir biraz (1-2 yemek kaşığı) iyidir, ancak böbrek sorunları yaşayan köpeklere verilmemelidir.

Köpeğinizin diyetini değiştirmeden önce, onlar için uygun olduğundan emin olmak için daima veterinerinize danışın.

Yorumlar