Kaniş Cinsi Bilgisi: Mizaç, Sağlık ve Boyutlar (Standart, Minyatür, Oyuncak)

Kaniş Cinsi Bilgisi: Mizaç, Sağlık ve Boyutlar (Standart, Minyatür, Oyuncak)

Aslında Kanişler ördek avcısıydı . Bir Kaniş suya atlar ve almak istediği ördeğe yüzerdi. Çok iyi yüzücü olarak yetiştirildiler.

Aynı zamanda popüler bir cinstir melezleşen diğer köpeklerle labrador retriever gibi veya Golden Retriever . kaniş parlak, canlı ve çok yönlü bir türdür ve şu anda American Kennel Club’ın popülerlik listelerinde yedinci sırada yer almaktadır.Bugünlerde Kanişler birçok farklı aktivite yapabilir . İyi birer arkadaştırlar ve itaat, çeviklik, flyball, dock dalışı, konformasyon, köpek serbest stil, avlanma ve izlemeye katılırlar. Ayrıca mükemmel kurtarma köpekleri ve hizmet köpekleri yaparlar.

Ayrıca, kaniş çok düşük bir tüy dökücüdür, bu da bu cinsi alerjisi olan bir ev için mükemmel bir seçim haline getirir. Kaniş genellikle Fransa ile ilişkilendirilse de, cinsin aslında Almanya'dan geldiğini biliyor muydunuz? Bu yazıda kanişin geçmişine, karakterine ve sağlığına ayrıntılı bir şekilde bakacağız.

Tarih

Kanişler eskiden Almanya'dan geliyordu. Kanişin Almanca adı 'pudel' dir ve 'suya sıçrama' anlamına gelir. Bu, türün bir su avcısı olarak birincil işine bir göndermedir. Aslında, bugün görülen süslü gösteri klipleri, bir zamanlar köpeği soğuk suda çalışırken sıcak tutmanın pratik bir yolu olarak kullanıldı.

Bir üyesi spor yapmayan grup Kaniş, üç resmi boyutta gelir - standart, minyatür ve oyuncak.

Kanişin üç çeşidinden standart en eskisidir. Oyuncak ve minyatür kaniş ırkları, daha küçük boyutlu bir köpek üretmek için seçici olarak çiftleştirilerek yaratıldı. Ancak, bu kanişler sadece kucak köpeği değildi! Onların da yer mantarı koklayarak yapacak bir işi vardı.french bulldog vs pug

Tarihin ilerleyen dönemlerinde oyuncak ve minyatür kanişler, üstün zekaları, numara öğrenme yetenekleri ve coşkulu bir seyirci için performans gösterme sevgisi sayesinde sirke popüler bir katkı haline geldi.

Poodles, özellikle seçkinlerin arkadaşı olarak hızla statü kazandıkları Fransa'da popüler hale geldi. Kral Louis XVI, oyuncak kanişleri o kadar çok sevdi ki, cins kısa süre sonra Fransa'nın resmi köpeği olarak düşünülmeye başlandı.

Kaniş artık dünya çapında seviliyor ve aile dostu köpeklerin en popüler ırklarından biridir. Üç boyuttaki kanişten minyatür, çoğu insanın favorisidir.Bazı kanişler hala su toplayıcı olarak çalışsa da, çoğunluğu aile hayvanları olarak mutlu bir şekilde yaşıyor. Kanişler itaat, çeviklik, flyball ve dock dalışı gibi performans disiplinlerinde çok başarılıdır. Kanişler zeki, sadık ve eğlencelidir. İlgi odağı olmayı severler ve numara yapmaktan zevk almak .

Sağlık

Sağlıklı bir kaniş on ila 18 yıl yaşayabilir. Bununla birlikte, kanişler, bazıları kalıtsal olan birçok hastalığa eğilimlidir. Genel olarak, standart kanişler, üç boyutun en sağlıklısı olma eğilimindedir.

İşte tüm kaniş çeşitlerini etkileyen en yaygın sağlık koşullarından bazıları:

 • Addison hastalığı
 • Cushing hastalığı
 • Hipotiroidizm
 • Progresif retinal atrofi (PRA)
 • Katarakt
 • Glokom
 • Von Willebrand hastalığı
 • Kabartmak
 • Sebasöz adenit
 • Kalça displazisi

Cushing hastalığı: Cushing hastalığı, köpeğin böbrek üstü bezlerinin aşırı miktarda kortizol üretmesine neden olur. Etkilenen hayvanlar kilo alır, aşırı susar ve acıkır ve mesane enfeksiyonlarına yakalanır. Daha önce ev eğitimi almış bazı köpekler evde idrar yapmaya başlar.Hipotiroidizm: Hipotiroidizm, kanişlerin eğilimli olduğu başka bir hormonal sorundur. Durum, tiroid bezi köpeğin ihtiyaçları için yeterli tiroid hormonu üretmediğinde ortaya çıkar. Sonuç, saç dökülmesi, kilo alımı, zayıf hastalık direnci, soğuğa karşı artan duyarlılık ve aşırı açlıktır. Durum genellikle ömür boyu süren ilaçlarla etkili bir şekilde yönetilebilir.

Progresif retinal atrofi (PRA): Progresif retina atrofisi (PRA), tipik olarak körlüğe yol açan genetik bir göz rahatsızlığıdır.

Von Willebrand Hastalığı: Von Willebrand hastalığı, yaygın bir genetik kanama hastalığıdır. Durum, kanın pıhtılaşmasını destekleyen protein eksikliğinden kaynaklanır. Von Willebrand hastalığına sahip köpekler, bir yaralanmaya maruz kaldıklarında genellikle ciddi kan kaybı yaşarlar.

Kabartmak: Standart kanişler, şişkinlik ataklarından muzdarip olabilir. Bloat daha doğru olarak bilinir mide genişlemesi volvulusu . Durum, mide büküldüğünde, havayı içeride tuttuğunda ortaya çıkar. Şişkinlik potansiyel olarak ölümcüldür ve sorunu düzeltmek için genellikle acil ameliyat gerekir.Sebasöz Adenit: Sebasöz adenit, bazen standart ve oyuncak kanişleri etkileyen bir deri hastalığıdır. Durum, ciltteki yağ bezlerinin iltihaplanmasını içerir, bu da cilt sorunlarına ve saç dökülmesine neden olur.

Kalça Displazisi: Kalça ekleminin bir malformasyonu kalça displazisine neden olur. Durum kalıtsaldır ve etkileri küçük sorunlardan yaşamı değiştiren bir engelliliğe kadar değişebilir. Kalça displazisi ilaçla veya daha ciddi durumlarda büyük bir ameliyatla tedavi edilebilir.

Oyuncak Kanişler İçin Diğer Koşullar: Aşağıdaki koşullar daha küçük kaniş ırklarıyla sınırlı olma eğilimindedir:Lüks Patella: Patella, köpeğin dizkapağıdır. Sağlıklı bir eklemde diz kapağı, dizin hemen yukarısında, uyluk kemiğinin ucundaki bir oyuğa oturur. Lüks diz kapağı olan köpeklerde diz kapağı sürekli olarak yerinden kayarak aralıklı topallığa neden olur. Lüks patella cerrahi olarak düzeltilebilir.

Legg-Calvé-Perthes Hastalığı: Legg-Calvé-Perthes hastalığı, femur başı veya bilyeli eklemin aseptik veya avasküler nekrozu olarak da adlandırılır. Durum, femur başının dejenere olmasına neden olarak kalça ekleminin çökmesine ve kronik artrite yol açar.

Durum genellikle köpek yavrusu döneminde ortaya çıkar ve cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Sağlık SertifikalarıKanişleri etkileyebilecek potansiyel sağlık sorunlarının sayısını göz önünde bulundurarak, yetiştiricinin üreyen hayvanlarının yukarıda belirtilen koşullar için tarandığına dair yazılı kanıtlarını görmeniz çok önemlidir.

National Breed Club aşağıdaki sağlık testlerini önermektedir:

 • PRA Optigen DNA testi (oyuncak ve minyatür çeşitleri)
 • Kalça değerlendirmesi (standart ve minyatür çeşitleri)
 • Patella değerlendirmesi (oyuncak ve minyatür çeşitleri)
 • Göz doktoru değerlendirmesi (tüm çeşitler)
 • OFA tiroid klirens testi (standart çeşit)

Amerika Kaniş Kulübü (PCA), Canine Health Information Center (CHIC) sağlık veritabanına katılır. Veritabanı, sağlığı test edilen her köpeğin ayrıntılarını içerir, böylece yavru köpeğinizin ebeveynlerinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. burada listelenmiştir .

Saygın yetiştiriciler, yalnızca genetik hastalık için taranmış ve temizlenmiş üreme köpeklerini kullanırlar, bu nedenle teoride, yavrularının kalıtsal sağlık koşullarından arınmış olması gerekir.

Egzersiz yapmak

Tüm kaniş türleri, her gün bol miktarda egzersize ihtiyaç duyan çok aktif, yüksek enerjili köpeklerdir.

Bir kanişe sahipseniz, köpek arkadaşınızı eğlendirmek için çok zaman ayırmanız gerekir. Kanişler yüzmeyi ve geri çekilmeyi sever, bu yüzden parka bir topla veya bir iskele noktasında dalış yapmak, köpeğinizi çalıştırmanın harika bir yoludur.

Eğitim

Bir kanişe binerseniz, onu eğitmenin çocuk oyuncağı olduğunu göreceksiniz!

Bunlar, bir meydan okumayı seven ve öğrenmede başarılı olan son derece zeki, eğitilebilir yavrulardır. Kanişler itaat, flyball, havuz dalışı ve çeviklik etkinliklerine katılmak için eğitilebilir. Egzersiz rutinlerinizi eğlenceli ve tutarlı tutun, kanişiniz buna bayılacak!

Boyut ve Yaşam Koşulları

Standart kaniş, 15 inç uzunluğunda ve 40 ila 55 pound ağırlığında, üç kaniş türünden en büyüğüdür. Minyatür kanişler on inçten daha küçük, ancak 15 inçten daha küçük ve 12 ila 15 pound ağırlığında. Oyuncak kanişler, omuzda on inç veya daha az olan ve beş ila on pound ağırlığındaki çeşitlerin en küçüğüdür.

Cazip olmayın 'çay fincanı' kaniş satın almak için! Bu küçük köpekler genellikle nadir olarak satılır ve tüm çay fincanı köpekleri gibi süper sevimli olmalarına rağmen, genellikle sağlıksızdırlar ve nispeten kısa ömürleri vardır. Daha rahat bir kaniş istiyorsanız, aşağıdaki gibi bir karışım deneyin: Cavapoo .

Bir kaniş dışarıda yaşayabilir mi?

Kanişler, yalnızlıktan nefret eden oldukça sosyal köpeklerdir. Bir kulübeye bir kaniş koyarsanız veya evcil hayvanınızı dışarıda yaşamaya zorlarsanız, köpeğiniz büyük olasılıkla ayrılık kaygısından muzdarip olacaktır.

Ayrıca bir kanişin tek, ince tüyü onu dondurucu havada yeterince sıcak tutmaz.

Beslenme

Kaniş köpeğinizi elinize aldığınızda, yetiştiriciye hangi yiyecek markasını tavsiye ettiğini sormanız iyi bir fikirdir. Köpeğinizin hayatının ilk altı ayı boyunca o mama ile devam edin ve ardından evcil hayvanınızı yüksek kaliteli bir yetişkin tarifi ticari mama ile değiştirin.

Oyuncak bir kanişiniz varsa, özellikle küçük köpekler için yapılmış bir marka kuru mama (mama) arayın. Kıtır kıtır kıtır kıtır kıtır kıtır kıtır köpeğin dişlerinde diş eti iltihabına ve periodontal hastalığa yol açabilecek plak ve bakterilerden kurtulmasına yardımcı olur. Bu, özellikle dişleri çok kalabalık ve birbirine çok yakın olan minik köpekler için önemlidir.

Kanişinizi neyle besleyeceğiniz konusunda daha fazla tavsiye için, veterinerinizle sohbet edin.

shih tzu koşum takımı

Ceket ve Bakım

Kanişler, aşağıdakiler dahil birçok farklı renkte gelir:

 • Siyah
 • Mavi
 • Kahverengi
 • Kayısı
 • Beyaz
 • Gümüş
 • Gümüş / bej
 • Sütlü kahve
 • Krem

Ayrıca, iki tonlu 'poodle'ları ve bir Doberman pinscher'dakine benzer ten rengi lekelere sahip hayali kanişler de bulabilirsiniz. Kanişin kıvırcık tüyü çok belirgindir. Tüyleri ince ve kıvrımlıdır ve cinsi çok düşük bir tüy dökücüdür. Bu, kanişi evcil hayvan tüyü alerjisi olan bir aile için harika bir seçim haline getirebilir.

Bakım Sıklığı

Paltosunun kırpılması için kanişinizi her dört ila altı haftada bir bakım setine götürmeniz gerekir. Kanişinizi düzenli olarak kırpmazsanız, tüyü hızla keçeleşir ve cilt enfeksiyonlarının gelişmesine neden olabilir. Kesmeler arasında, tüylerin dolaşmasını önlemek için kanişinizi her gün yumuşak kıllı bir fırçayla fırçalamanız gerekecektir.

Tüm Kanişlerin özel tımarlanması gerekir. Düzenli banyoya ihtiyaçları vardır ve özellikle kırpılmaları gerekir. Birçok insan Poodle'larını profesyonel kuaförlere götürür. Cinsi bir gösteri köpeği gibi gösterebilirler veya onlara saçlarının çoğunun aynı uzunlukta olduğu bir köpek yavrusu kesimi yapabilirler.

Kanişler, kürkleri ve kürklerinin hipoalerjenik ırkları tercih eden popüler aileler olması nedeniyle diğer ırklarla melezlemek için de çok popülerdir. Bazı popüler kaniş karışımları şunları içerir: goldendoodle ve labradoodle yanı sıra bir olan bernedoodle Bernese dağ köpeği kaniş karışımı . Maltipoos da popüler Maltalı ve oyuncak kaniş arasında geç .

Bazı sahipleri, kanişlerinin tüylerini doğal kordonlara dönüşmek üzere bırakmayı severler. Bununla birlikte, çoğu insan köpekleri için düzgün, kırpılmış bir görünüm tercih eder.

Oyuncak veya minyatür kaniş sahipleri, köpeklerinin dişlerini uygun bir veteriner diş macunu ve diş fırçasıyla her gün fırçalamalıdır. Bu, diş eti iltihabına (diş eti hastalığına) ve nihayetinde diş eti iltihabına neden olabilecek dişlerde bakteri ve plak oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. periodontal hastalık .

Hipoalerjenik mi?

Çoğu zaman alerjisi olan insanlar için mükemmel köpeklerdir. Bununla birlikte, bazı insanlar çok hassastır ve hipoalerjenik olduğu düşünülen bir köpekte bile sorun yaşayabilir. Yeni bir köpek satın almadan önce bir alerji doktoruna danışmak en iyisidir.

Arkadaş canlısıdırlar ve yaptığınız her şeye dahil olmayı severler. Diğer köpekleri ve kedileri severler ve çocuklarla iyi geçinirler.

Bu yakışıklı köpeklerin, onları güçlü kılan çok sayıda kasları vardır. Kanişler çok iyi yüzücülerdir.

Zekidirler ve neredeyse her şeyi öğretebilirler. Pek çok köpek gibi Minyatür ve Oyuncak boyutları da yapacak bir şeyleri yoksa aşırı heyecanlanabilir. Hepsi itaat etmekten zevk alır ve sınıflarda ve köpek gösterilerinde başarılı olur.

Evcil Hayvanlar gibi

Size sağladığımız tüm bilgilerle donanmış bir kaniş, eviniz için mükemmel bir evcil hayvan olur mu?

 • Kanişler çocuklar, diğer köpekler ve kedilerle iyi geçinir. Bununla birlikte, erken sosyalleşme şarttır.
 • Kanişler oldukça zekidir ve öğrenmesi hızlıdır. İsterseniz ya da belki sadece köpeğinize eğlenceli parti numaraları öğretmek için zaman harcarsanız, kanişinizi köpek sporlarına katılmak için eğiterek saatlerce eğlenebilirsiniz.
 • Minyatür kanişler, insan ailelerini takip etmeyi sever ve evinizde küçük çocuklarınız varsa en iyi seçimdir.
 • Mizah anlayışı olan eğlenceli bir kucak köpeği arıyorsanız, oyuncak bir kaniş sizin için iyi bir seçim olacaktır.
 • Standart bir kaniş satın alırsanız, onu barındırmak için bir arka bahçe de dahil olmak üzere bol miktarda alana ihtiyacınız olacaktır.
 • Bir apartman dairesinde veya küçük bir evde yaşıyorsanız, oyuncak ve minyatür kanişler iyi bir seçim olacaktır.
 • Kanişin ince kıvırcık tüyü çok az dökülür, bu da cinsi evcil hayvan tüyü alerjisi olanlar için iyi bir seçim haline getirir.
 • Kanişlerin çok fazla tımarlanması gerekmese de, tüyün birbirine dolanmasını ve keçeleşmesini önlemek için köpeğinizi profesyonel bir bakım görevlisi tarafından düzenli olarak kırpmanız gerekecektir.
 • Tüm kaniş çeşitleri, bol miktarda egzersize ihtiyaç duyan enerjik ve canlı köpeklerdir.
 • Daha aktif bir melez ırkınız varsa egzersiz gereksinimleri artar Siberpoo gibi .

Yani, bir kaniş, çocukları ve diğer köpekleri olan bir evde aktif bir aile için ideal evcil hayvan olacaktır. Kanişinizi çalıştırırken ve eğitirken tımar etmeye harcayacağınız zamanı harcadığınızdan emin olun; seni bunun için sevecek.

Yavru Köpek Satın Almak

Mükemmel kaniş köpek yavrusu bulma arayışınıza başlamak için en iyi yer Amerika'nın Kaniş Kulübü İnternet sitesi. Kaniş yetiştiricileri aramak için başka bir iyi yer de American Kennel Club’ın web sitesidir.

Sorumlu yetiştiriciler, açık artırmalar, aracılar veya evcil hayvan dükkanları gibi ticari satıcılar aracılığıyla yavru köpeklerin satışını yasaklayan PCA'nın katı, etik kurallarına uymalıdır. Ayrıca, evcil hayvanınızı tutamazsanız, köpeği hayatı boyunca herhangi bir zamanda geri almayı vaat eden yazılı bir sözleşme verecek bir yetiştirici aramalısınız.

İyi yetiştiriciler, yavrularının ebeveynlerinin sağlık taramasından geçirilecek ve kaniş ırkının duyarlı olabileceği tüm şiddetli doğumsal koşullardan arındırılacaktır.

Öyleyse, tehlikeli bir yetiştiriciden iyi bir yetiştiriciyi nasıl bilebilirsin?

İşte özellikle çevrimiçi reklamlara bakarken bilmeniz gereken birkaç uyarı işareti:

 • Satılık birden fazla litresi olan yetiştiriciler
 • Görünüşe göre sınırsız sayıda yavru satışı olan yetiştiriciler
 • Size yavru köpeğiniz için kredi kartıyla çevrimiçi ödeme yapma seçeneği sunan yetiştiriciler
 • 'Kağıtsız' çok ucuz yavrular sunan yetiştiriciler

Dikkat edilmesi gereken diğer bir yaygın aldatmaca, yavru köpeği size göndermeyi teklif eden bir web sitesidir. Çoğu alıcı, hiç köpek yavrusu ya da reklamı yapılmadığı gibi bir köpek yavrusu ile sonuçlanır. Herhangi bir nakit parayla ayrılmadan önce yavru köpeği ve ebeveynlerini etli olarak görmek için daima yetiştiricinin kulübelerini ziyaret etmelisiniz.

Safkan Yavru Köpekler

Bir kaniş köpek yavrusu maliyeti, nerede yaşadığınıza, yavru köpeğin cinsiyetine ve yavrunun ebeveynlerinin ne tür bir gösteri kaydına sahip olduğuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Saygın bir yetiştiriciden gelen iyi yetiştirilmiş bir köpek yavrusu size yaklaşık 1.000 ila 5.000 dolara mal olur.

Puppy Mills'e dikkat edin

Size ucuz bir köpek yavrusu teklif edilirse, bir köpek fabrikasından gelebilir. Asla bir köpek yavrusu fabrikasından veya çiftlikten bir köpek yavrusu satın almayın. Yavru değirmenler, olabildiğince hızlı ve ucuz bir şekilde çok sayıda yavru köpek üretmek üzere kurulmuştur.

Değirmenlerde kullanılan üreme stoğu, genellikle doğumsal hastalıklar ve yavrularının miras alabileceği koşullar açısından sağlık taramasından geçirilmez. Ayrıca, bir değirmenden gelen bir köpek yavrusu büyük olasılıkla aşılanmayacak, kurtlanmayacak veya pireler için tedavi edilmeyecektir. Sonuç olarak, bir sürü potansiyel olarak ciddi sağlık sorunlarıyla birlikte gelen hasta bir köpek yavrusu ile işinizi bitirebilirsiniz. Burada birçok küçük evcil hayvan dükkanının yavrularını köpek değirmenlerinden sağladığını unutmayın.

Kanişli Karışık Irk Köpekler

Ayrıca birçok farklı melez kaniş yavrusu var. Tasarımcı Köpekler, son birkaç on yılda giderek daha popüler hale geldi ve bazıları oyuncak versiyonu, diğerleri ise standart kaniş serisinden. En sevdiğimiz kaniş karışımlarından bazılarına bakalım.

Kurtarmalar

Yavru bir köpek istemiyorsan ve yetişkin bir köpeği almayı tercih edersen, bir kurtarma barınağından bir kanişi yeniden barındırabilirsin.

Bu bağlantıya göz atın Poodle Club of America’s Rescue Foundation kurtarılan kanişlerin şu anda benimsenmeye hazır olduğunu görmek için.

Barınaktan bir kaniş almak size iyilik yaptığınıza dair sıcak ve bulanık bir his verse de, dikkatli davranmalısınız. Barınaktan gelen her köpeğin bir geçmişi yoktur, böylece pek çok sorunla karşılaşabilirsiniz.

Mümkünse, evinize yerleşip yerleşmediğini görmek için kanişi birkaç hafta deneme amaçlı götürmek için barınakla düzenlemeler yapın. Duruşmadan sonra, kaniş herhangi bir nedenle uygun olmadığında köpeği tutabilir veya barınağa geri gönderebilirsiniz.

Son düşünceler

Çevrenizde tüm aile üyelerinizle ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinecek canlı, zeki, eğlenceli bir köpek istiyorsanız, cevap bir kaniş olabilir.

Yeterli alana sahip olanlar standart bir kaniş almak isteyebilirken, sınırlı odası olan müstakbel sahipleri yine de bir oyuncak veya minyatür kanişe ev sunarak kanişin birçok çekici özelliğinin tadını çıkarabilir.

Cinsin kıvırcık tüyleri minimum düzeyde döküldüğü için kanişler, evcil hayvan tüyü alerjisi olanlar için harikadır. Kanişinizin altı haftada bir kırpılması, ayrıca tüy dökülmesini en aza indirmeye ve köpeğinizin tüylerinin paslanmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Yorumlar