Pug Dökülmesi: Puglar Ne Kadar Tüy Döküyor ve Çok Mudur?

Pug Dökülmesi: Puglar Ne Kadar Tüy Döküyor ve Çok Mudur?

Öyleyse bunu yoldan çekelim. Puglar döken . Giysilerinize, döşemelerinize ve mobilyalarınıza (izin verirseniz) kendilerinden bir parça bırakacaklar. Pugların hem tek kat hem de çift katları olabilir. Çift kaplamalı Puglar doğal olarak tek kaplamalı boksörlerden daha fazla tüy dökeceklerdir çünkü daha fazla tüyleri vardır. Ayrıca Pug’unuzun tüy dökülme sıklığını etkileyebilecek belirli zamanlar da vardır.

Bir boksörün saçılma sıklığı seni bir tanesine sahip olmaktan alıkoymamalı . Hemen hemen tüm çift tüylü cinsler sık ​​sık tüy dökecektir. Örneğin, Corgi tutuyor bir Pug kadar, ancak daha uzun saçları daha görünür. Herhangi bir cins mülkiyeti ile, yavrularınız için bir tür bakım ihtiyaçları ve genel sağlık bakımı olacaktır. Bunun tek istisnası, bazen hipoalerjenik olarak sınıflandırılan düşük tüy dökücü bir köpek ırkıdır. Evcil hayvan tüyleri alerjiniz varsa, Pug yerine bu ırklardan birine bakmanızı öneririz.Etkileyecek birkaç faktör var ne kadar senin Pug barakalar. Bu, ceketlerinin rengine (bazı kürk renkleri daha fazla dökülür) ve yılın zamanına göre değişecektir. Yavru köpeğinizin günlük olarak ne kadar tüy döktüğünü de etkileyen dış faktörler olabilir. Aşağıdaki makalede, bu faktörlerin her birine ve yeni Pug'unuzun tüy dökülmesini yönetmenin en iyi yoluna atlıyoruz. Başlayalım!pitbull vs amstaff

Pug Mont

Belirtildiği gibi, Puglar hem tek kaplamalı hem de çift kaplamalı olabilir. Onlar ayrıca birkaç farklı renkte gel . Puglar siyah, açık kahverengi, kayısı ve gümüş açık kahverengi olabilir. Süre beyaz Puglar var , bu bir Albinizm türüdür ve diğer cinslerin sahip olduğu gibi gerçek bir beyaz önlük değildir. Size beyaz bir boksör satmaya çalışan bir yetiştiriciniz varsa, isteyebilirsiniz. meşruiyeti sorgulamak gerçek bir albino yavrusu değilse köpeğin.

Çift kaplamalı Pugların çoğu, açık kahverengi, kayısı veya gümüş açık kahverengi renktedir. Çoğu Siyah boksörün tek katları olacaktır, bu da daha az tüy dökecekleri anlamına gelir. Kalbiniz Pug cinsine bağlıysa, ancak bir dökücü istemiyorsanız, o zaman Siyah Pug muhtemelen en iyi seçeneğinizdir. Unutmayın ki siyah boksörler daha nadirdir açık kahverengi meslektaşlarından daha. Kayısı ve gümüş tokmaklar daha da nadirdir. AKC sadece siyah ve açık kahverengi paltoları tanır , eğer bir gösteri köpeği arıyorsanız, düşünmeniz gereken bir şey bu.

Puglar Neden Çok Tüy Döktü?

Pug Yavrusu

Puglar tüy döker ve çok tüy dökerler. Bunun nedeni, diğer ırklara kıyasla vücutlarının inç karesi başına küçük çerçevelerine daha fazla saç yerleştirilmiş olmalarıdır. Sonuç olarak, daha sık tüy dökerler . Bu, sizi bir tanesine sahip olmaktan alıkoymamalı. Dökülmelerini azaltmanın yolları vardır ve benzer miktarlarda dökülürler. diğer küçük ırklara kıyasla .Bahsettiğimiz gibi - Siyah Pugların tek kat olma olasılığı daha yüksektir. Bu, vücutlarında çift tüylü yavrulara göre daha az tüy bırakır. Bu, daha az sıklıkta tüy dökecekleri ve ayrıca yılda iki kez paltolarını uçurma olasılıklarının daha düşük olacağı anlamına gelir. Öyleyse yine, evinizin etrafında kürkünüz yoksa ama Pug'ın sizin için bir cins olduğunu biliyorsanız, paranız yetiyorsa siyah bir Pug edinmeye bakın.

Puglar Tüy Döktüğünde

Puglar, yıl boyunca döken hayvanlardır. Çift tüylü Puglar, 'ceketlerini havaya uçurduklarında' yılda iki kez daha fazla tüy döküyor. Bir köpek paltosunu havaya uçurduğunda, yazın kışlık paltolarını, kışın ise yazlık paltolarını kaybeden köpeklerden bahsedilir. Kış aylarında, köpeklerin daha kalın bir cekete ihtiyacı vardır, bu nedenle Pug sonbahar aylarında daha küçük ama yoğun bir astar kaplayacaktır. Bu, kış aylarında sıcak kalmak için kürklerini oluştururken kış aylarında tüy dökmeye başlamalarını tetikler.

İlkbahar ve yaz dönmeye başladığında, çift tüylü Pug'unuz tüm bu fazla kıllarını kaybetmek isteyecektir. Bu, güncel bilgilere sahip olmanız gerektiği anlamına gelir düzenli tımar Evinizin çevresinde yaratacağı etkiyi en aza indirmek için. Tek kaplamalı Puglar bunu yaşamaz ve genellikle tüm yıl boyunca paltolarını dökerek haftalık bakımı kolaylaştırır.Tetikleyicileri Atma

Sokakta oturan pug

Diğer cinsler gibi, Pug da döktükleri miktarı ve sıklığı etkileyen dış tetikleyicilere sahip olabilir. Bazı olaylar dökülme davranışını tetikleyebilir, bu nedenle Pug'unuz normalden daha fazla dökülme , neden olduğuna dair birkaç olası nedeni not edin. Her zaman olduğu gibi, davranışları normal değilse veya hasta davranıyorsa, kendi başınıza eğitimli bir tahminde bulunmaktansa, veterinerinize bir gezi planlamak en iyisidir. Pug'unuzun normalden daha fazla tüy döktüğünü fark ederseniz sormanız gereken bazı sorular.

  1. Yavru köpeğim henüz teşhis koymadığım alerjilerden muzdarip mi?
  2. Yavruğumu etkileyebilecek dış stres var mı?
  3. Son zamanlarda ev değiştirdiniz mi veya rutinlerinizi mi değiştirdiniz?
  4. Pug'umu etkileyebilecek altta yatan cilt sorunları var mı?
  5. Yakın zamanda şampuanları veya banyo rutinlerini değiştirdim mi?
  6. Pug'uma besleyici bir köpek maması mı besliyorum? Yoksa diyetlerini değiştirmem gerekiyor mu?
  7. Pug'um kızgın mı? Dişi puglar, ısı döngüleri sırasında daha sık tüy dökebilirler.

Olduğundan emin olmak için önce bu soruları yanıtlayın. dış faktör yok bu, Pug’unuzun tüy dökülme sıklığını etkileyecektir. Yavru köpeğinizin temiz bir sağlık faturası olduğu sürece, Pug'unuzu düzenli olarak fırçalamak ve yıkamak gibi temel bakım bakımı, aşırı saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olabilir.

Pug'unuzun Tüy Dökülmesini Yönetmek

Yüzme Pug

Yani ya bir Pug'a sahipsin ya da birini evine kabul etmeye hazırsın. Nasıl yönetiyorsun? Pug’unuzun tüy dökmesinin evinizin geri kalanı üzerinde yaratacağı etkiyi en aza indirmek için atabileceğiniz bazı önleyici adımlar vardır. Bu, fırçalama, banyo yapma, yavrunuzu uygun bir diyetle beslemeyi ve gerektiğinde takviyelerin verilmesini içerir. Ayrıca Pug'unuzu dehed edebilirsiniz, ancak genellikle iyi fırçalamak yeterlidir . Pug paltoları daha kısadır, bu nedenle tüylerinin çıkarılması gerçekten gerekli olmamalıdır. Evinizdeki ve giysilerinizdeki Pug tüylerini azaltmak için atabileceğiniz her adıma bakalım.

Fırçalama

Fırçalama, herhangi bir dökülme senaryosunda ikinci savunma hattıdır (ilki beslenme). Pug için yaz ve kış dökülme mevsimi boyunca günlük fırçalamayı öneriyoruz. Dökülmeyen mevsimlerde, çift kaplamalı bir Pug'un fırçalanması önerilir. haftada en az 3 kez . Tek bir tüylü Pug'unuz varsa, genellikle haftada bir kez saçlarınızı mobilyalarınızdan ve evinizden uzak tutmak için yeterli olacaktır. Bir Pug'ı fırçalamak için standart bir iğne veya kıllı fırça öneririz.Şampuanlar

Konu banyo olduğunda Puglar herkesin bildiği gibi hassastır. Doğru şampuan formülünü kullanmazsanız ciltleri tahriş olabilir. Genellikle ciltlerini sakinleştirmek için tavsiye ederiz. iyi bir yulaf ezmesi şampuanı veya a hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş şampuan . Puglar genellikle cilt ruloları var ve bu, merdaneler arasında sürtünmeye yol açabilir. Sert bir şampuan veya hatta dökülme önleyici bir formül kullanmak, geride onları tahriş eden ve hiçbir şekilde yardımcı olmayan kimyasallar bırakabilir. Pug'unuzu ayda en fazla bir kez yıkamanızı öneririz. Bundan daha fazlasını yaparsanız, derilerindeki yağları sağlıklı bir tüy elde etmeleri için tüketmeniz muhtemeldir.

Diyet

Diyet genellikle Pug sahipleri ve bu konudaki tüm köpek sahipleri tarafından gözden kaçırılır. Beslenme, Pug'unuzun saç dökülme alışkanlıklarının daha normal olmasını sağlamada ilk savunma hattıdır. Onları bir Puglar için özel olarak üretilmiş yüksek kaliteli kuru mama , Eğer mümkünse. Biraz daha fazla harcamak Yiyecekleri, cilt tahrişini ve aşağı doğru tüy sağlığını önleyebilir. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bakımından zengin bir kuru mama arayın. Bu, hem cilt hem de kürk sağlığını geliştirecek ve yavrularınıza lüks görünümlü bir ceket bırakacaktır.

Takviyeler

Takviyeler hem cilt hem de tüy sağlığı için iyidir. Çiğneme ürünleri son yıllarda çok popüler hale geldi. Yavru köpeğinizin derisinin ve tüylerinin, tek başına yiyecekleri işe yaramıyorsa sağlıklı olmasını sağlamanın bütçe dostu bir yoludur. Tipik olarak, üretilmiş bir eke bakmanızı öneririz. özellikle cilt ve kürk sağlığı için. Birkaç marka var ve genellikle herhangi bir yüksek kaliteli takviye işi yapabilir. Yavru köpeğiniz çiğnenebilir takviyelerden hoşlanmıyorsa, sıvı bir balık yağı formuna bakın. Yiyeceklerine birkaç damla damlatmak hem derilerine hem de tüylerine yardımcı olacak ve yemeklerini biraz daha cazip hale getirecektir.

Deshedding Ürünleri

Soyma araçları aşağıdakiler için iyi çalışabilir: Labradors gibi daha büyük tüy dökücü köpekler veya düşük frekanslı dökülme Goldendoodles . Ancak Pug gibi küçük bir köpek için tipik olarak bir fırlatmaya gerek yoktur. Aslında, ince bir iğne stili fırça sık sık yakalanabilir cilt rulolarında, sökme aletini tamamen işe yaramaz hale getirir. Bu nedenle, bir deshedding aracı Bir Pug'unuz varsa. En iyi sonuçlar için daha nazik bir iğneli fırçaya ve standart bir fırçalama rutinine bağlı kalın.Sıkça Sorulan Sorular

S: Pug'um normalden daha fazla dökülüyor, ne yapmalıyım?
C: Hayatlarında yeni bir stres unsuru olmadığından veya yeni bir şampuan gibi bir şeyin yakın zamanda kullanılmadığından emin olun. Şüphe duyduğunuzda DAİMA veterinerinize danışın. Köpeğinizin ciddi bir sağlık sorunu olduğunda aşırı tüy dökülmesi meydana gelebilir, bu nedenle herhangi bir şüpheniz varsa, veterinerinizden randevu alın.

kurda benzeyen köpek

S: Pug dökülme mevsimi ne zaman?
C: Tüm çift kaplamalı ırklar için tipik dökülme mevsimi kışın başı ve yazın başıdır.

S: Bir Pug tüy dökmeye başladığında kullanılacak en iyi araç nedir?
C: Normal, toplu iğne biçimli bir fırça veya tarak yeterlidir. Çift taraflı puglar için bile bir deshedder satın almanıza gerek yoktur.S: Pug'um kümeler halinde dökülüyor, bu normal mi?
C: Evet, kışın başlarında ve yazın başlarında topaklanma normaldir. Yılın başka herhangi bir zamanında bu bir sağlık durumunu temsil edebilir ve veterinerinize danışmalısınız.

Son düşünceler

Puglar, dünyadaki en iyi küçük ırklardan biridir. Dökülme alışkanlıklarına rağmen, harika aile arkadaşları olurlar ve genellikle oldukça sağlıklı yavrulardır. Tek başına sıklık saçma, herhangi bir köpek ırkı oluşturmamalı veya bozmamalıdır gerçekten alerjiniz yoksa . Evcil hayvan tüyü alerjiniz varsa, tüy dökmeyen bir cinsle devam edin. Pug tüy dökümü, zaman ayırıp doğru araçları kullanırsanız tamamen yönetilebilir bir şeydir.

Yorumlar