Köpekler Karnabahar Yiyebilir mi? Veterinerin Risk ve Fayda Analizi

Köpekler Karnabahar Yiyebilir mi? Veterinerin Risk ve Fayda Analizi

İster kendinizi besliyor olun, ister aileniz ve evcil hayvanlarınızı besliyor olun, diyetler zor bir iştir. Dışarıda çok fazla seçenek ve birbiriyle çelişen tavsiyeler var ve herkesin farklı bir görüşü var.

dişi alman kurdu isimleri

Beslenmenin tek bir doğru cevabı yoktur (hiçbir şey mükemmel değildir), ancak ne yazık ki birçok yanlış cevap vardır. Köpeğinizin diyetinin öğelerine ve nelerin dahil edilmesinin güvenli olduğuna bakalım.Sebzelerin hem insanlar hem de köpekler için çeşitli diyetlerin önemli bir parçası olduğunu biliyoruz, ancak karnabahar köpeğiniz için uygun olabilir mi?

İçindekiler

Karnabahar Köpeğimi Hasta Edecek mi?

Karnabahar kafasına bakan köpek

Köpeğinizin yemesi için hangi parçaların güvenli olduğunu öğrenin.İyi haber şu ki karnabahar köpekler için çok güvenlidir ve toksik değildir - köpekleri hasta etmez. Bununla birlikte, bir diyetin tüm bölümlerinde olduğu gibi, köpeğiniz de ölçülü olarak karnabahar yemelidir. Aynı anda çok miktarda yemek yemek, ishal ve gaz da dahil olmak üzere biraz mide rahatsızlığına neden olabilir. Ancak dengeli beslenmenin bir parçası olarak normal miktarlarda beslendiğinde hiçbir tehlikesi yoktur. Bir köpek çok fazla karnabahar yedikten sonra hastalansa bile, semptomlar genellikle kısa ömürlü olur.

Karnabahar temiz olduğu sürece, köpeklerin yemesi güvenlidir. Karnabaharın reaksiyonlara veya intoleransa neden olma olasılığı düşük olduğundan, hassas sindirimleri veya gıda alerjileri olan çoğu köpek için de iyi bir seçimdir (her köpek farklı olsa da, köpeğiniz karın ağrısına karşı çok savunmasızsa dikkatli olun).

Önceden işlenmiş veya mağazadan satın alınmış karnabahar kullanıyorsanız, buna değer köpeğiniz için kötü olabilecek hiçbir katkı maddesi veya ekstra bileşen olmadığını kontrol edin. Sade karnabahar güvenlidir, ancak soğan veya Sarımsak köpeğiniz için tehlikeli olabilir, bu nedenle beslemeden önce içerik listesini kontrol edin.Yapraklar ve Saplar Köpekler İçin Güvenli mi?

Karnabahar yaprakları ve sapları da köpekler ve insanlar için çok güvenlidir. Bazı insanlar, bitkinin bu kısımlarını karnabahar başının kendisi yerine pişirmeyi ve yemeyi tercih eder. Yine, büyük miktarlar biraz mide rahatsızlığına neden olabilir, ancak dengeli bir diyetin parçası olarak makul miktarda beslenirse sorun olmaz.

Bahsetmeye değer Köpekler (özellikle daha küçük köpekler) büyük gövde parçalarını bütün olarak yutarsa, bunların bağırsak tıkanıklığına neden olma riski vardır. (bağırsak tıkanıklığı), bu nedenle mümkün olduğunda büyük katı parçaları beslemekten kaçının.

Köpeğiniz büyük bir parça karnabaharı bütün olarak yuttuysa ve kendini iyi hissetmiyorsa (iştahsızlık, kusma ve ağrı gösteriyorsa), daha sonra mümkün olan en kısa sürede yerel veteriner kliniğinize başvurun. Semptomlar genellikle 4 ila 24 saat içinde ortaya çıkar. Saplar ve yapraklar küçük doğrandıklarında en güvenlidir ve pişmiş , onları daha yumuşak ve sindirimi daha kolay hale getirir. Ancak, genel olarak, köpeğinize beslemek için kabul edilebilirler.Karnabahar Köpekler İçin İyi mi?

Bir kase karnabahar havuç ve sebzeler

İnsanlar ve köpekler için karnabahar dengeli beslenmenin sağlıklı bir parçasıdır.

İnsanlar gibi köpekler de omnivordur, bu nedenle bağırsakları birçok farklı gıda türünü işlemek için geliştirilmiştir. Aslında, köpekler optimal sağlık için çeşitli bir diyete ihtiyaç duyar.

Karnabahar gibi sebzeler şunları sağlar:

  • hayati lif
  • Vitaminler (C ve K gibi)
  • Mineraller (kalsiyum, potasyum ve demir gibi) .

Bunlar, köpeğinizin uzun vadeli sağlığı için gereklidir ve karnabahar bitkisinin her yerinde bulunur.Bu diyet öğeleri, köpeğinizin vücudunun tüm kısımlarını destekler ve lif, bağırsak sağlığı için de iyidir. Yaprakları ve sapları da birçok besinsel iyilik içerir. Karnabahar nispeten doyurucudur ancak kalorisi düşüktür, onu herhangi bir köpeğin kilo yönetimi planının değerli bir parçası yapar. Köpeğiniz her zaman yiyecek arıyor veya yalvarıyorsa, sebzeler dikkatlerini dağıtmak ve boş kalori vermeden onları doldurmak için iyi bir tedavi olabilir.

Köpeğime Nasıl Beslemeliyim?

Karnabahar dondurulmuş, çiğ veya pişmiş olarak beslenebilir - hepsi faydalıdır ve besinlerle doludur. Hangi formun en iyi olduğunu seçerken köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarını ve kişiliğini dikkate almaya değer. Örneğin, donmuş karnabahar, köpeğinizin üzerinde şiddetli bir şekilde gıcırdatması durumunda dişlerine zarar verebilir. Bu durumda, çözülmüş çiğ karnabahar daha iyi bir seçim olabilir.

Küçük köpekler için, bütün olarak yutulduğunda herhangi bir bağırsak tıkanması riskini önlemek için daha küçük parçalar daha iyi olabilir – daha büyük köpekler daha büyük parçaları tolere edebilir. Daha yaşlı köpekler veya hassas mideleri olanlar için, daha yumuşak ve sindirimi biraz daha kolay olduğu için pişmiş karnabahar daha iyi olabilir. Tüm karnabaharlar yıkanmalı ve köpeğiniz için makul bir ısırık boyutunda doğranmalıdır.

beagle boyutu

Dondurulmuş veya Çiğ ve Pişmiş Karnabahar

Dondurulmuş veya çiğ karnabaharın en fazla besin maddesi içermesi muhtemeldir. , ancak bunlar köpeğinizin vücuduna erişemeyebilir. Bunun nedeni, bitki materyalinin besinlerini serbest bırakmak ve bağırsak tarafından emilimine izin vermek için sindirilmesi gerektiğidir - ancak çiğ bitkileri sindirmek çok zordur. Otçul hayvanlar, bitkilerden iyi maddeleri çıkarmak için son derece sıkı çalışmalıdır. Çiğ veya donmuş karnabahar en fazla lifi sağlarken, en fazla besin emilimine izin vermeyebilir.Karnabaharın pişirilmesi bitkinin dayanıklılığının bir kısmını bozar ve besin maddelerine izin verir. bağırsaklar tarafından daha kolay çıkarılması için. Ayrıca karnabahar pişirirken şişkinliği ve gazı azaltın , sindirimi kolaylaştırır. Dezavantajı, ısı hasarının toplam besin içeriğini azaltabilmesidir. Herhangi bir yöntem iyidir; Bununla birlikte, çoğu zaman, deneme yanılma yoluyla köpeğiniz için en iyi olanı keşfetmek en basit yoldur.

Ne Kadar Karnabahar Yiyebilirler?

Ne kadar karnabahar besleneceği açısından - çok fazla hatırlamak mide rahatsızlığına ve aşırı gaza neden olabilir, bu yüzden köpeğinizin vücut ölçüsüne uygun miktarı verin. Küçük bir köpeğin günde sadece bir veya iki parça karnabahara ihtiyacı olabilir (çok küçük bir çocuğa verebileceğinize eşdeğer). Daha büyük köpekler günde 4-5 parça karnabahar yiyebilir (10 yaşındaki bir çocuğun miktarına kıyasla). Karnabahar, diğer birçok farklı sebze ile birlikte dengeli bir diyetin parçası olmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Karnabahar başını doğrama

Boğulmayı önlemek için sebzeleri küçük, sindirilebilir parçalar halinde doğradığınızdan emin olun.Karnabahar bir köpeğin midesini rahatsız edebilir mi?

Köpeğiniz çok miktarda karnabahar tüketirse, midesini rahatsız edebilir - genellikle ishal veya aşırı gaz şeklinde. Bu, yalnızca topraktan bile olsa kirlenmişse doğru olabilir.

Büyük karnabahar parçaları, daha küçük köpeklerde bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Köpeğinizle ilgili endişeleriniz varsa, mümkün olan en kısa sürede yerel veteriner kliniğinize başvurun.

Köpekler donmuş karnabahar yiyebilir mi?

Dondurulmuş karnabahar, köpeklerin yemesi için güvenlidir, ancak dikkatli olun, köpeğinizin çok fazla ezmemesine veya büyük parçaları yutmamasına dikkat edin. Köpekler onlara çok fazla saldırırsa donmuş ürünler dişlere zarar verebilir ve büyük parçalar bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Herhangi bir şüpheniz varsa, önce karnabaharın çözülmesine izin verin.

Köpekler karnabahar pirinci yiyebilir mi?

Karnabahar pirinci genellikle rendelenmiş veya işlenmiş karnabahardır, bu nedenle köpeğinizin diyetine eklemek kesinlikle iyi olmalıdır. Mağazadan satın alınan veya ticari karnabahar pirinci kullanıyorsanız, köpekler için toksik olabilecek ekstra bileşenlerin (soğan veya sarımsak gibi) eklenmediğinden emin olun. Pirincin kendisi köpekler için güvenlidir ancak çok miktarda beslerseniz şişkinlik veya diğer mide rahatsızlığı semptomlarına neden olabilir.Bir köpek hangi sebzeleri yiyebilir?

Köpekler güvenle karnabahar, brokoli yiyebilir, Brüksel lahanası , havuç, kereviz, yeşil fasulye, bezelye, salatalık, tatlı patates, patates ve tatlı mısır (ancak koçanın üzerinde değil - mısır koçanları tehlikeli olabilir ). Bunların tümü, dengeli beslenmenin bir parçası olarak gerçekten yararlı ve sağlıklı olabilecek, köpeğiniz için besleyici ancak düşük kalorili seçeneklerdir. Genel olarak, yıkanmış sebzeleri çiğ veya pişmiş olarak besleyebilirsiniz, ancak şüpheniz varsa, her ihtimale karşı onları pişirmeye değer.

Bir köpeğin yememesi gereken sebzeler var mı?

Köpeklerin allium ailesinden (soğan, sarımsak, pırasa, arpacık) hiçbir şekilde yemesine izin verilmemelidir. Diğer sebzelerin çoğu iyidir. Avokado ve üzüm (kuru üzüm dahil) dahil olmak üzere bazı meyveler köpekler için tehlikelidir. Ayrıca, tehlikeli olabilecekleri için meyve çukurlarına dikkat edin. Köpeğinizin elma veya kiraz çekirdeklerini yemesine izin vermeyin, ancak eti iyidir. Ve kaçınılması gereken her tür ürünü bilmek istiyorsanız, işte size bir köpek dostu olmayan kapsamlı meyve ve sebzeler listesi .

husky için kasa boyutu

Son düşünceler

Tezgahtaki karnabahar güvecine bakan köpek

Köpeğe karnabaharı, soğan veya baharat gibi diğer malzemelerle birlikte bir güveçten beslemeyin.

Köpekler de bizim gibi omnivorlardır ve optimal tüm vücut, uzun süreli sağlık için düzenli, çeşitli ve dengeli beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Karnabahar gibi sebzelerin köpeklere ölçülü olarak verilmesi güvenlidir. Sebzeler diyetin gerçekten önemli bir parçasıdır ve yüksek kalorili bir sayı olmaksızın bol miktarda lif, vitamin ve mineral sağlar.

Herhangi bir biçimde sade karnabahar, köpeğinizin diyetine dahil etmek için güvenli ve sağlıklı bir seçenektir. Kilo vermeye çalışan köpekler için de büyük bir yardımcı olabilir. Karnabaharı her zaman köpeğinize uygun şekilde hazırlayın ve çok fazla beslemeyin. Bunun dışında, yemek zamanı için düzenli olarak karnabahar gibi sebzeleri kullanmayı denemekten çekinmeyin.

Yorumlar