Köpekler Brüksel Lahanası Yiyebilir mi? Veterinerin Risk ve Fayda Analizi

Köpekler Brüksel Lahanası Yiyebilir mi? Veterinerin Risk ve Fayda Analizi

Onları sevin veya onlardan nefret edin, Brüksel lahanası, özellikle tatillerde, birçok ev yemeğinin içinde yer alır.

Kalan filizleri evcil hayvanınızla paylaşıp paylaşamayacağınızı veya bir kısmını tabağınızdan alıp alamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu sebzeye daha ayrıntılı ve köpeğinizin yemesinin güvenli olup olmadığına bakalım.Ayrıca, Brüksel'i yemenin bazı yararları ve risklerinin yanı sıra köpeklerin yemesi için diğer güvenli ve zehirli sebzelere de bir göz atıyoruz.

İçindekiler

Brüksel lahanası nedir?

Brüksel lahanası mini lahanalara benziyor, ancak Gemmifera Lahana grubundan gelseler de sadece küçük lahanalar değiller. Bir bahçede büyüdüğünü gördüyseniz, uzun bir sapta bitki başına 50 kadar tomurcuk büyüyebileceğini bilirsiniz.Ve isimlerini merak ettiyseniz, ilk olarak Brüksel, Belçika'da mutfak şöhretine yükseldiler ve hala en büyük hayranlarının adını taşıyorlar.Brüksel Lahanası Köpekler İçin Güvenli mi?

Ölçülü olarak, filizler genellikle köpeklerin ara sıra bir muamele olarak yemesi için güvenlidir. Her yeni mamada olduğu gibi, karın sorunlarına neden olma potansiyeli her zaman vardır, bu nedenle evcil hayvanınıza başlangıç ​​için sadece küçük bir miktar vermelisiniz. Filizler, ikramlar ve diğer insan yiyecekleri dahil olmak üzere dengesiz yiyecekler, köpeğinizin toplam günlük kalori miktarının yalnızca %10'unu oluşturmalıdır. e. Bundan daha fazlası, köpeğinizin diyetinin dengesiz hale geldiği ve beslenme eksikliklerini riske attığı anlamına gelebilir. Ayrıca, özellikle hassas bir mideleri varsa, sindirim sorunları yaşamaları daha olasıdır.

Bu küçük lahana benzeri sebze tomurcukları en iyi şekilde pişirilir, ancak herhangi bir ilave malzeme veya sos bırakmaz. Buharda pişirilmiş sebzeler, besin maddelerinin çoğunu korur, ancak haşlanmış, buharda pişirilmiş veya mikrodalgada pişirilmiş filizler de kabul edilebilir. Çiğ Brüksel, köpeğinizin yemesi için biraz zor olabilir ve hepsini yutmaya çalışırsa boğulma tehlikesi olabilir.Brüksel Lahanası Köpekler İçin İyi mi?

Bir kase Brüksel lahanası

Besinlerle doludurlar, ancak acı tadı rahatsız edici olabilir.

Köpeğiniz yaşına ve boyutuna uygun tam bir diyet yapıyorsa, ihtiyacı olan tüm besinleri alıyor olmalıdır, ancak arada sırada biraz takviye yapmak herhangi bir zarar vermeyecektir. Brüksel lahanası şunları içerir:

Vitaminler

Filizler birden fazla vitamin içerir. K vitamini bunlardan biridir ve kanın pıhtılaşması ve güçlü, sağlıklı kemikler oluşturmak için gereklidir.Filizler de zengindir. C vitamini . Bu, sağlıklı bir bağışıklık sisteminin yanı sıra sağlıklı cilt ve bağ dokusunun korunmasına yardımcı olur. Köpekler harici bir C vitamini kaynağına ihtiyaç duymazken (insanlar ve kobaylar kendi kaynaklarını üretemeyen tek hayvanlardır), biraz fazladan bir miktar kötü bir şey değildir.

A vitamini cilt ve tüy sağlığını korumak için gereklidir. Aynı zamanda kas koşulları ve sağlıklı bir sinir sistemi ile yardımcı olur.

birkaç farklı var B vitaminleri karbonhidrat metabolizmasına yardımcı olan ve beyin ve sinir sisteminin sağlığına yardımcı olan B1 vitamini (tiamin) dahil.

Mineraller

Brüksel lahanası aynı zamanda birçok temel mineral için mükemmel bir kaynaktır. Manganez, sağlıklı kemik ve kıkırdakların yanı sıra karbonhidratlar gibi diğer besinlerin metabolizmasına yardımcı olan bunlardan biridir. Kalbin, kasların ve sinirlerin etkili bir şekilde çalışması için gerekli olan potasyum da mevcuttur.Lif

Filizler, diğer birçok meyve ve sebze ile birlikte, sağlıklı sindirimin korunmasına yardımcı olan lif içerir. Köpeklerde lif, dışkı kalitesini iyileştirme ve anal bez problemlerine yardımcı olma ile ilişkilidir. Fiber ayrıca evcil hayvanınızın daha dolgun hissetmesine yardımcı olabilir, bu da kilo verme rejiminde olduklarında yardımcı olabilir. Bu nedenle, bazı Brüksel lahanalarından elde edilen biraz ekstra lif, evcil hayvanınızın sindirimine yardımcı olabilir. Sadece fazlasının sorunlara neden olabileceğini unutmayın.

antioksidanlar

Brüksel lahanası zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bunlardan biri kaempferol , vücuttaki iltihabı azaltmak ve oksidatif hasarı önlemek de dahil olmak üzere birçok faydası vardır.

Brüksel Lahanası Zehirli Olabilir mi?

Brüksel lahanası sapı

Bahçenizdekiler de dahil olmak üzere, köpeklerin çiğ Brüksel lahanası yemesine izin vermeniz önerilmez.

Brüksel lahanası zehirli olmasa da büyük miktarlarda içerir. izotiyosiyanat , bağırsaklardaki kasları etkiler. Fazla tüketilirse, sindirilen gıda maddesinin sindirim sisteminden çok hızlı atılmasına neden olarak geride bir gaz oluşumuna neden olan bakteri fazlalığı. Bu şişkinliğe yol açar, ancak ishal gibi karın rahatsızlıklarına da neden olabilir.Köpeğiniz filizlere aşırı düşkünse ve kendini kötü hissediyorsa, onları alın. daha ciddi bir şey olmadığından emin olmak için veterineriniz tarafından kontrol edin. Bu nedenle, zehirli olmasalar da, onları sadece ölçülü olarak vermelisiniz. Bunları her gün vermemelisiniz. Onları ara sıra bir muamele olarak kaydedin.

Köpekler İçin Güvenli Olmayan Sebzeler

Bununla birlikte, bazı sebzeler köpekler için oldukça tehlikelidir, bu nedenle evcil hayvanınızı aşağıdakileri beslemekten kaçınmalısınız:

Soğan, Pırasa, Arpacık ve Sarımsak

Bunların hepsi üye allium ailesi , ve hepsi toksik köpeklere. Bu sebzeler, kırmızı kan hücrelerini etkileyen ve hasar görmelerine neden olan bir durum olan hemolitik anemiye neden olabilir. Kırık kırmızı kan hücreleri artık vücutta oksijen taşıyamaz, bu da zayıflığa ve yüksek kalp hızı, diş etlerinde solgunluk ve çökme gibi diğer yan etkilere neden olur.mısır koçanı

Koçanı üzerindeki mısır köpekler için zehirli olmasa da, köpeğinizin sindirim sistemini tıkayabilir koçanı ya da büyük bir kısmını yutarlarsa. Bu, köpeğinizin onu çıkarmak için acil ameliyat gerektirmesine neden olabilir.

çiğ patates

Pişmemiş patatesler solanin içerir. glikoalkaloid zehir . Çiğ patates veya patates kabukları, yavaş kalp hızına, sindirim rahatsızlığına ve olası görme sorunlarına neden olabilir. Yeşil veya filizlenmiş patatesler solanin açısından çok yüksektir. Bununla birlikte, pişmiş patatesler köpeğinizi küçük miktarlarda beslemek için güvenlidir.

Şili biberi

acı biber içerir kapsaisin , köpeğinizin midesini tahriş edebilecek bir şey. Köpekler için zehirli olmasa da kusma ve ishal ile mide rahatsızlığına neden olurlar. Bunları beslemekten kaçınmalısınız, çünkü bunlar evcil hayvanınızın diyetine besin değeri açısından fazla katkı sağlamaz ve sadece çok fazla rahatsızlığa neden olabilir.

Köpekler İçin Başka Hangi Sebzeler Güvenlidir?

brokoli yiyen siyah beyaz köpek

Köpeğiniz için daha iyi bir muamele yapan başka birçok sebze var. Öyleyse neden karıştırmıyorsunuz?Köpekler için güvenli sebzeler şunları içerir:

  • dolmalık biber - Dolmalık biber, köpekler için mükemmel bir gevrek atıştırmalıktır. En iyi pişmiş veya çiğ dilimler halinde servis edilirler. Kırmızı veya sarı biber, yeşil olanlardan daha tatlı veya daha lezzetli olma eğilimindedir. Tüm dolmalık biberler mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Köpeklerin mutlaka bu kaynağa ihtiyacı olmasa da (kendi C vitaminini ürettikleri için), ara sıra artış kötü bir şey değildir.
  • Brokoli - Köpeğiniz bu lifli sebzeyi pişmiş veya çiğ olarak küçük miktarlarda yiyebilir. Birçok köpek dokusundan hoşlanır ancak brokoli, filizler gibi, sindirim sistemini yüksek seviyelerde tahriş edebilecek izotiyosiyanat içerdiğinden çok fazla beslememeye özen gösterir.
  • bal kabağı -Balkabagi, tohumlarını ve derisini çıkarırsanız köpekleri beslemek için güvenli bir sebzedir. Portakal eti oldukça tatlıdır ve en iyi şekilde pişirilir, bu da onu daha sindirilebilir hale getirir. Balkabagi ayrıca iyi bir A vitamini ve karotenoid kaynağıdır (bunlar görme için iyidir).
  • Havuçlar - Havuç hem çiğ hem de pişmiş olarak servis edilebilir ve mükemmel bir gevrek ikramdır. Bununla birlikte, doğal şekerlerde oldukça yüksektir, bu nedenle büyük miktarlar kilo alımına katkıda bulunabilir. Havuç harika bir beta karoten, K vitamini ve potasyum kaynağıdır.
  • Salatalık - Salatalık, yüksek nem içeriği nedeniyle kalorisi çok düşüktür. Diğer sebzelerden daha az vitamin ve mineral içerirler, ancak birçok köpek ferahlatıcı, gevrek dokusunun tadını çıkarır.
  • Yeşil fasulyeler - Köpeğiniz, tuzlu suda işlenmediği veya konserve edilmediği sürece çiğ veya pişmiş yeşil fasulyelerin tadını çıkarabilir. Bunlar, vitaminlerin yanı sıra sindirime yardımcı olan iyi bir lif kaynağıdır.
  • Tatlı patates - Tatlı patates, çiğ olarak sindirilmesi zor olabileceğinden en iyi pişmiş olarak servis edilir. Mükemmel bir lif ve mineral kaynağıdır, ancak aynı zamanda nişastalı bir karbonhidrattır, bu nedenle çok fazla yemek kilo almaya neden olabilir.
  • bezelye - Bezelye yüksek oranda protein içerir ve kalp, cilt ve gözler için iyi olan lutein adı verilen bir antioksidandır.Bahçe bezelyeleri, petit pois ve şeker çıtçıtları da dahil olmak üzere tüm bezelye türleri köpeklerin yemesi için güvenlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bir köpek ne kadar Brüksel lahanası yiyebilir?

Köpeğinize sadece birkaç filiz vermek en iyisidir ve günlük rasyonlarının hacminin %10'undan fazlasını oluşturmamalıdır. Çok fazla filiz, sindirim rahatsızlıklarına ve aşırı gaza neden olabilir. Filizleri her gün beslemeyin – bunun yerine güvenli listemizdeki diğer sebzelerden birini deneyebilirsiniz!

Köpekler neden onları sever?

Bazı köpekler yapar ve bazı köpekler yapmaz - biraz insanlar gibi. Köpeğiniz onlardan hoşlanıyorsa, elbette, ara sıra bir muamele olarak verin. Yine de, onları sevmeyen bir köpeği asla yemeye zorlamayın.

Köpekler Brüksel lahanasını çiğ yiyebilir mi?

Onları çiğ olarak beslemeniz tavsiye edilmez. Filizler çiğ olarak beslendiğinde sindirimi zor ve zor olabilir. Küçük, sağlam ve yuvarlak olmaları, özellikle evcil hayvanınız onları bütün olarak yutmaya çalışırsa, köpekler için boğulma tehlikesi oluşturabilir.

Köpeğim biraz Brüksel lahanası yedi - endişelenmeli miyim?

Köpeğiniz birkaç sade pişmiş Brüksel lahanası yerse, sorun olmaz. Filizler zehirli değildir, ancak çok miktarda yemek, mide sorunlarına ve şişkinliğe neden olabilir. Evcil hayvanınıza göz kulak olun ve herhangi bir endişeniz varsa veterinerinizle iletişime geçin.

Son düşünceler

Brüksel lahanası toksik değildir, bu nedenle ara sıra ikram olarak verebilirsiniz. Malısın onları sadece pişmiş köpeğinize besleyin, haşlanmış filizlerden daha fazla besin tutan buğulanmış filizler. Sebzeler asla köpeğinizin günlük rasyonunun %10'undan fazlasını oluşturmamalıdır. Aksi takdirde, karın ağrısına neden olabilir ve köpeğinizin diyetinin dengesini etkileyebilirler.

Evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini alabilmesi için kaliteli, eksiksiz köpek maması aldığından emin olun - sebzeler sadece ilave bir ikramdır. Bu yüzden, bir dahaki sefere, tatilde köpeğinizin filizlerinden birini bırakıp bırakamayacağınızı merak ediyorsanız, cevap evet, tüm aile üyeleriniz gizlice aynı şeyi yapmadığı sürece.

Yorumlar