Köpeğim mısır koçanı yedi! Ne yapmalıyım?

Köpeğim mısır koçanı yedi! Ne yapmalıyım?

köpeğin mi sadece mısır koçanı ye ? Köpekler, özellikle kokan ve tadı heyecan verici yiyecekler için doğal olarak meraklıdır! Omnivorlar olarak, kendilerine sunulan veya kazara düşürülen veya gözden kaybolan birçok farklı yiyeceği neşeyle yiyecekler! Barbeküden veya boş bir tabaktan çalınan yaygın bir şey mısır koçanıdır.

Yerdeki hasta köpek, Köpekler Veteriner Faturalarını Hızlı Bir Şekilde İlan Ediyor - evcil hayvan sigortası size para kazandırabilir ve fiyat teklifi butonumu alabilir Reklamcılık

Hala mısırlı olsun ya da olmasın, bunlar genellikle sıcak, tatlıdır ve tereyağı ile kaplı . Bir köpek için çok çekici bir hedef sunarlar. Ne yazık ki, köpekler için sorun yaratma konusunda da kötü bir üne sahiptirler. Bunun nedeni, genellikle bütün olarak yutulmaları ve kolayca sindirilmemeleridir.Mısır koçanları asla kasıtlı olarak köpeklere verilmemelidir. . Zararsız gibi görünseler de, yutulduğunda ve uygun şekilde tedavi edilmediğinde aslında ölümcül olabilirler. Yine de panik yapmayın - yavrularınız için en iyi sonucu sağlamak için yapabileceğimiz birçok müdahale var.

İçindekiler

Köpekler Mısır Koçanı Yiyebilir mi?

Tarlada Mısır Yiyen Köpek

Köpekler mısır koçanı yememelidir, ancak bazen kazara olabilir.Kısa cevap hayır, mısır koçanları köpek refakatçisine yedirilmemelidir. tek başına tatlı mısır köpeklere yedirilebilir ve bir diyete lezzetli bir ektir. Ancak, iç katı mısır koçanları çok lifli ve sindirilemez . Ayrıca tipik olarak bütün olarak yutulurlar ve sindirilemezler. Bu, ağızdan veya diğer uçtan bütün olarak geri gelmeleri gerektiği anlamına gelir!Bunun gibi nesneler yüksek bir bağırsak tıkanıklığı riski taşır. Midede veya bağırsaklarda çok kolay bir şekilde sıkışabilirler. Bu olduğunda, tüylü arkadaşınızı oldukça hızlı bir şekilde hasta edebilir. İlerici sonuçlar ölümcül olabilir, tıpkı köpeğinizin bağırsaklarını delebilecek bir şey yer .

Sıkıştıkça, bağırsak içeriğinin tıkanmasına neden olabilir. Ayrıca içine sıkıştığı bağırsağı tahriş eder ve alevlendirir. Ayrıca kan akışını kesmek bağırsakların o bölgesine. Bu, tıkanıklığın etrafındaki bağırsağın ölmeye başlamasına neden olur. Daha sonra patlar veya yırtılır. Bu olduğunda, herhangi bir köpek için hızla yaşamı tehdit eder. Bağırsak yırtılması, peritonit adı verilen tüm karın boşluğunun büyük bir enfeksiyonuna neden olur.Bu, köpekleri çok hasta edebilen ve tedavisi de çok zor olan çok tehlikeli bir durumdur. Mükemmel bir bağırsak tıkanıklığı olmak için doğru boyuta, şekle, dokuya ve güce sahiptirler, bu nedenle veteriner hekimler arasında itibarları vardır!

Sonra ne olur

Başlangıçta, birçok köpeğin hiçbir semptomu olmayacak ve oldukça mutlu görünecek. Bu, mısırın aşağı inerken biraz boğaz tahrişine neden olmadıkça. 6-24 saat sonra , mısır koçanı tahriş etmeye ve bağırsağa zarar vermeye başladığından. Bu, muhtemelen bir tıkanıklık haline gelebileceği zamandır.

Köpeğiniz uyuşuk, hasta ve düz görünmeye başlayacaktır. Köpekler kusmaya veya öğürmeye başlayabilir ve daha fazla yiyeceği reddeder. Mideleri sert ve ağrılı hale gelebilir. İşte sonraki adımlarınız.Atacağınız Adımlar

 1. Köpeğinizin ulaşabileceği diğer parçaları çıkarın.
 2. Yavru köpeğinizin zaten kaybolanlardan daha fazlasını yiyemediğinden emin olun.
 3. Köpeğinizin ne yediğini olabildiğince doğru bir şekilde belirlemeye çalışın.
 4. Mümkünse nesnenin ne zaman yendiğini belirleyin.
 5. Bu, veterinerinizle aynı çizgide karar vermenize rehberlik edecek ve bilgi verecektir.
 6. Mümkün olan en kısa sürede yerel veteriner kliniğinize veya en yakın açık cerrahiye başvurun.
 7. Onlara ne yendiği ve ne zaman yendiği hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi vermelisiniz.
 8. Herhangi bir belirgin semptom da dahil olmak üzere, köpeğinizin şimdi nasıl olduğunu tartışmaya hazır olun.
 9. Veterinerinizin talimatlarını izleyin.
 10. Bu genellikle tam bir muayene için gelmeyi içerir.
 11. Tamamlandığında, durumu düzeltmek için veterinerinizin atacağı ek adımlar olabilir.

Tedavi

Red Husky Veterinerde Muayene Ediliyor

Köpeğinizin tedavisi, boyutlarına ve tükettikleri koçandaki mısır miktarına bağlı olacaktır.

Veterineriniz genellikle sorunu ve semptomları sizinle tartışacak ve daha sonra karın ağrısı ve mide bulantısı gibi belirgin semptomları arayan tam bir fizik muayene yapacaktır.

Köpek arkadaşınız varsa sadece mısır koçanı yedim son dört saat içinde veterinerinizin kusturmak için güçlü bir enjeksiyon yapması mümkün olabilir. Bu, onu bu şekilde geri getirmeye çalışacak ve daha fazla soruna neden olabileceği bağırsaklara girmesini önleyecektir.

Bu her durumda bir seçenek değildir, çünkü yemek borusuna takılıp boğulmaya neden olma riski vardır. Ayrıca kusma, koçanın mideden çıkmasına neden olmak için yeterli olmayabilir.Riskler ve faydalar, veterineriniz tarafından özel durumunuz için sizinle tartışılacaktır. Kusmaya neden olma riskinin değer olup olmadığı, duruma göre verilmesi gereken bir karardır. Veteriner hekiminiz tarafından aksi belirtilmedikçe, köpeğinizi kusturmak için ev ilaçları kullanmayın. İnternette önerilen birçok ev ilaçları tehlikelidir ve veterinerinizin tedavi seçeneklerini daha da sınırlandırır.

Bağırsak Tıkanıklığı Olduğunu Nasıl Anlarım?

Koçanı yemenin üzerinden dört saatten fazla zaman geçtiyse veya yavru köpeğiniz bağırsak tıkanıklığı belirtileri göster kusma ve karın ağrısı gibi, plan biraz değişir. Çoğu zaman, mısır koçanı aramak için daha fazla görüntüleme önerilir.

Bu, karın röntgenlerini içerebilir. Mısır koçanları, özellikle daha küçük olanları, doğrudan röntgen fotoğraflarında görmek zor olabilir, bu nedenle veterinerler deneyime ve yargıya güvenmek tıkanmış bir bağırsağın üreteceği kalıpları yorumlamak.

Bazen bir süre boyunca birden fazla röntgen gerekir. Bu, veterinerinizin gazın midede hareket edip etmediğini veya sıkışmış gibi görünüp görünmediğini görmesine yardımcı olur. Ultrason taramaları da yapılabilir.Cob Sıkışırsa Ne Yapmalıyım?

Husky Veterinerde Kontrol Ediliyor

Çoğu durumda, köpeğinizin hayatını kurtarmak için veterinerinizin ameliyat etmesi gerekebilir.

koçanın geçmesine izin vermek çok riskli olabilir . Eğer koçan zaten sıkışmışsa ve ilişkili semptomlarla tıkanmaya neden oluyorsa, köpeğinizin hayatını kurtarmak için mısır koçanının veterineriniz tarafından cerrahi olarak çıkarılması gerekir. Nadiren koçanın midede olduğu durumlarda, bunu endoskop (veya 'gastroskop') adı verilen bir kamera kullanarak yapmak mümkün olabilir.

Bununla birlikte, çoğu durumda, karın ameliyatı sorunu bulmak için gerekli ve kaldırın. Cerrahi ayrıca veterinerinizin köpeğinizin bağırsaklarının sağlığını değerlendirmesini sağlar. Herhangi bir doku onarılamayacak şekilde hasar görmüşse veya patlamışsa, bunun da çıkarılması gerekir, böylece sadece sağlıklı doku içeride kalır.Neyse ki, yabancı cisim ameliyatları çoğu veteriner kliniği için rutin ve düzenli bir olaydır. Tüm bağırsak ameliyatları her zaman anestezi ve zayıf bağırsak iyileşmesi ile ilişkili riskler taşır. Veterineriniz herhangi bir ameliyat yapılmadan önce bunları sizinle görüşecektir. Ancak mısır koçanı bırakılamaz bir kez bu aşamadadır ve bu nedenle genellikle ameliyat olmaktan başka seçeneği yoktur.

Bu ne kadar erken yapılırsa, köpeğinizin iyileşmesi o kadar hızlı olur. Ve sonucun daha iyi olması muhtemeldir. Genellikle köpekler ameliyattan sonra eve gitmeden önce ağrı kesici almak için klinikte bir veya iki gün geçirirler. Daha karmaşık ameliyatlar, muhtemelen yavrularınızın geceyi veya biraz daha uzun süre kalmasını gerektirecektir.

Bağırsak Tıkanıklığı Ameliyatı Maliyetleri

Herhangi bir ameliyatın maliyeti klinikler ve bölgeden bölgeye değişir. Köpek refakatçisinin benzersiz durumu, kullanılan ekipman miktarı ve ameliyatı yapan personelin nitelikleri ameliyatın maliyetini değiştirecektir. Bağırsak tıkanıklığı ameliyatı büyük bir ameliyattır ve 1500 $ veya daha fazlaya mal olmasını bekliyoruz .

Ancak, maliyeti kliniğinizle görüşmelisiniz. Beklenen cerrahi zorluk düzeyine ve normal klinik fiyatlarına bağlı olarak size doğru bir tahminde bulunabileceklerdir. Bütçeniz varsa, lütfen bu konuda veterinerinize karşı açık ve dürüst olun. Para biriktirmek, kredi kabul etmek veya ödeme planları sağlamak için köşeleri kesebilirler.Sıkça Sorulan Sorular

Köpeğiniz mısır koçanı yemeye karar verirse ne olabileceği hakkında hala sorularınız mı var? Burada, ne beklemeniz gerektiğiyle birlikte aldığımız diğer bazı yaygın sorular.

Mısır Koçanı Ne Kadar Sürer?

Küçük bir mısır koçanı ve büyük bir köpek gibi bazı durumlarda, veterineriniz müdahale olmaksızın durumun dikkatli bir şekilde izlenmesini önerebilir. Umut, yabancı cismin (koçanın) bağırsaktan doğal olarak geçmesi ve diğer uçtan çıkmasıdır. Bu karar, risksiz olmadığı için yalnızca dikkatli bir veteriner katılımı ve rehberliği ile alınmalıdır.

İşlem sırasında herhangi bir noktada bağırsak tıkanıklıkları olabilir, bu nedenle köpeğinizin gelişen herhangi bir semptom için dikkatle izlenmesi gerekir. Köpeğinizin yabancı cismi geçmesi 72 saat sürebilir. Sıkışır ve kusma, uyuşukluk ve karın ağrısı gibi semptomlara neden olursa, daha fazla müdahaleye ihtiyaç duyulacaktır.

Köpekler Bir Engelle Ne Kadar Yaşayabilir?

Köpeğiniz bir engel geliştirdiğinde, zamanları sınırlıdır. bu köpeğinizin bağırsakları için kötü sonuçlar veteriner yardımı olmadan kaldıkça daha da kötüleşecek ve bu, olumlu bir sonuç alma şansının giderek daha da kötüleşeceği anlamına geliyor.

Ayrıca, yavru köpeğiniz çok uzun süre bırakılırsa, ameliyat ve buna bağlı iyileşme daha karmaşık olacaktır ve bu da muhtemelen daha pahalı olacaktır. Hızlı bir ameliyat ve buna bağlı olarak daha hızlı iyileşme, köpeğiniz ve sizin için çok daha iyi olacaktır.

Mısır koçanının yutulması sorunu, yerel veteriner kliniğinizle birlikte hızlı ve profesyonel bir şekilde ele alınırsa, çoğu köpek için sonuç mükemmeldir. Ölüm de dahil olmak üzere kötü sonuçların riskleri, sorun çözümsüz kaldıkça artar.

Köpeğimi Mısır Koçanı Besleyebilir miyim?

Mısır koçanları köpekler için güvenli değil ve koçanın boyutu veya şekli ne olursa olsun köpeklere kasıtlı olarak verilmemelidir. Bağırsaklara takılmak ve bağırsak tıkanıklığı ve hasar gibi ciddi sorunlara neden olmak için mükemmel bir boyut ve şekildedirler.

Köpeğiniz yanlışlıkla bir koçanı yakalarsa, sorun yerel veteriner kliniğiniz aracılığıyla ne kadar erken ele alınırsa, sonucun sizin ve köpeğiniz için o kadar iyi olması muhtemeldir. Yavrularınız için daha güvenli bir mısır bazlı tedavi alternatifi arıyorsanız, onları beslemeyi düşünün. bir avuç patlamış mısır .

Son düşünceler

Şimdiye kadar, köpeğiniz mısır koçanı yerse, umarım veterinerinizle iletişime geçmişsinizdir. Bir köpeğin az miktarda yuttuğu çoğu durumda, küçük bir köpek türü olmadığı sürece ölümcül olmaz. Sonuç olarak, veterineriniz köpek arkadaşınız için en iyi hareket tarzını ve durumu nasıl düzelteceğinizi bilecektir. Mısır koçanı yemek ideal olmasa da, olması muhtemel değildir. üzüm gibi ölümcül ya da köpeğiniz bazı fındık türlerini tüketin .

Yorumlar