Köpekler Bal Yiyebilir mi?

Köpekler Bal Yiyebilir mi?

Bir evcil hayvan ebeveyni olarak, köpeğinizi doğru beslenmeyle beslemenin ne kadar önemli olduğunu bileceksiniz. Fazladan birkaç kalori ve kilo alırlar, çok fazla yağ ve pankreatit geliştirebilirler ve vitamin ve minerallerden yoksun bir köpek maması hasta olmalarına neden olabilir.

Köpeğinizi sağlıklı tutarken diyetlerine çeşitlilik katmak her zaman kolay değildir, özellikle de sunduğunuz insan mamasının köpek meslektaşlarımız için güvenli olup olmadığını da düşünmeniz gerektiğinde.Köpeğinizin kovandan veya yuvadan bal almak için yardım etmesini ve öfkeli arı sürülerinin saldırısına uğramasını istemeseniz de, bal küçük miktarlarda oldukça faydalı olabilir.

İçindekiler

İnsanlar Neden Bal Yiyorlar?

  Masada petek ve bal
Pek çok insan balı, bazen tostta, sıcak içeceklerde tatlandırıcı olarak veya yemek pişirme malzemesi olarak sever.

Bal, doğal bir tatlandırıcıdır ve rafine şeker veya benzeri yapay tatlandırıcılardan biraz daha sağlıklı bir seçimdir. Ksilitol . Ama onu çekici yapan sadece tatlı tadı değil. Balın bir miktar etkinliği olabilir. antibakteriyel ve antifungal ve ayrıca iltihabı azalttığı ve hatta alerjileri azalttığı düşünülmektedir. Polen alerjisi olan bazı kişiler, mevsimsel semptomlarını iyileştirmeye çalışmak için her gün az miktarda yerel kaynaklı bal tüketecektir. İyileşmeye yardımcı olması için yanıklara ve diğer cilt yaralarına da uygulanabilir.Bal, Köpeklerin Yemesi İçin Güvenli mi?

Bal, köpekler için toksik değildir, bu nedenle ara sıra küçük bir miktar beslenirse, tüylü arkadaşınıza herhangi bir zarar vermesi olası değildir. . Ama balın köpeğinizi daha sağlıklı yapması muhtemel mi? Yoksa riskler faydalardan daha mı ağır basıyor?

Köpeğinize Bal Vermenin Potansiyel Sağlık Faydaları Nelerdir?

Bal, tıbbi özellikleri ve insan sağlığına çok çeşitli faydaları ile kulağa harika bir malzeme gibi geliyor. Fakat, bu sağlık yararlarının çoğu henüz güvenilir kanıtlarla desteklenmemektedir. Yani, birçok olmasına rağmen insanlar balın saman nezlesine iyi geldiğine veya enfeksiyonla savaşmasına yardım ettiğine yemin ederler, bu faydalar köpeğiniz bir yana, sizin için kesinlikle garanti değildir.

Bunun istisnalarından biri, Yara ve yanıklarda etkili olduğu kanıtlanmış manuka balı kullanımı . Bal ayrıca hem insanlarda hem de köpeklerde öksürüğü hafifletmek için yararlıdır, bu nedenle köpeğinizde köpek kulübesi öksürüğü , bal verme konusunda veterinerinizle konuşun.Elbette, bal, rafine şekere göre daha sağlıklı bir alternatiftir, ancak köpeğinizin diyeti zaten çok fazla şeker içermemelidir. Ayrıca iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilecek birçok antioksidan içerir. Balda az miktarda vitamin ve mineral vardır, ancak köpeğinizin tüketeceği küçük miktarlar pek fayda sağlamayacaktır.

Bal, köpeğinize yedirmenin yanı sıra, köpeğinizin tüylerinin parlaklığını da artırabilir, bu yüzden yaygın bir baldır. doğal köpek şampuanlarının içeriği .

Köpeğinize Bal Vermenin Riskleri Nelerdir?

Bal köpekler için zehirli olmasa da yine de bazı sorunlara neden olabilir. P Belki de en yaygın sorun, doğal olmasına rağmen balın yine de şeker olmasıdır. . Bu nedenle, çok fazla hoşgörü ve evcil hayvanınız birkaç kilo alabilir. Biraz bodur bir köpeğin dünyanın sonu olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak obezite diyabete yol açabilir ve eklemler, kalp ve akciğerler üzerinde baskı oluşturabilir.pitbull labrador mix

Kilo alımına neden olmasının yanı sıra, çiğ bal özellikle çok genç, hasta veya bağışıklığı baskılanmış köpeklerde küçük bir botulizm riski taşır. Tıpkı şeker gibi bal da tüylü dostlarımızda diş çürümelerini hızlandırabilir, bu da diş fırçalamanın ekstra önemli olduğu anlamına gelir.

Bir Köpek Ne Kadar Bal Yiyebilir?

Köpeğiniz daha önce hiç bal denemediyse, işe küçük bir miktar bal tattırarak başlamalısınız. Bunun nedeni, herhangi bir yeni yiyeceğin mide rahatsızlığına neden olabilmesidir. Köpeğiniz baldan hoşlanıyorsa ve herhangi bir kusma, ishal veya başka rahatsızlık belirtileri göstermiyorsa, bir dahaki sefere biraz daha verebilirsiniz. Şeker oranı çok yüksek olduğu için bir porsiyon balı birden fazla vermemek en iyisidir.

Bir Köpek Ne Sıklıkta Bal Yiyebilir?

Köpeğinizin bal yemesine gerek yok, ancak ara sıra küçük bir miktar onlara zarar vermez . Köpeğinize düzenli olarak bal vermeyi seçerseniz, haftada bir veya iki defadan fazla vermemelisiniz. Köpek arkadaşlarımıza lezzetli bir şeyler ikram etmek harika olsa da, günlük ödeneklerinden çiğ havuç veya kuru mama parçaları gibi daha sağlıklı şeyler seçmek en iyisidir. Bu, kilo almamalarını sağlayacaktır ve havuç, dişlerinin sağlıklı kalmasına bile yardımcı olabilir.

Köpeğiniz Çok Bal Yiyorsa Ne Yapmalısınız?

  Ekmeğin üzerine gezdirilmiş bal çubuğuna bakan şövalye
Tamam, peki ya köpeğinizin bir şekilde bal kavanozuna gidip yalayarak temizlediğini fark ederseniz?

Köpeğiniz bir kereye mahsus olmak üzere çok miktarda bal yemişse, bunun ciddi sonuçları olmamalıdır. Kusma veya ishal gelişebilir ve normalden biraz daha enerjik davranabilirler. İçiniz rahat olsun diye, kontrol etmesi için veterinerinizi aramanız en iyisidir. Köpeğiniz şeker hastasıysa veya başka nedenlerle kısıtlı veya reçeteli bir diyet uyguluyorsa, bunu bildirmek için veterinerinizle konuşun.Sıkça Sorulan Sorular

Köpek Bal Yalarsa Ne Olur?

Ara sıra bal yalamak, başka türlü iyiyse, köpeğinize zarar vermez. Düşük bir bağışıklık sistemine sahiplerse veya çok gençseler, küçük bir risk vardır. botulizm , bu yüzden davranışlarını yakından izleyin ve endişeleniyorsanız veterinerinizle konuşun.

Balın Köpekler İçin Faydaları Nelerdir?

Bal yaraları iyileştirmek için harika ve kuru öksürüğü yatıştırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, antibakteriyel, anti-alerji ve anti-inflamatuar etkisi gibi ek faydaları henüz verilerle desteklenmemiştir.

Bal Köpekler İçin Ne Kadar Toksiktir?

Bal, köpekler için toksik değildir, yani köpekler az miktarda güvenle yiyebilir. Zehirlenmeye yol açmasa da bal, diş hastalıkları ve obezite gibi diğer sağlık sorunlarına yol açar. Bu nedenle, onu sadece arada bir ödül olarak vermek iyi bir fikirdir.

Son düşünceler

Neyse ki, bal köpekler için zehirli değildir, bu nedenle köpeğinize zarar verme olasılığı zayıftır. Ancak bu, bazı risklerin olmadığı anlamına gelmez. Köpeğiniz balı seviyorsa, ara sıra bir ödül olarak küçük miktarlarda sunabilirsiniz, ancak önce veterinerinize danıştığınızdan emin olun.Yorumlar