Köpekler Sirenlerde Neden Ulur? İşte Beş Farklı Neden!

Köpekler Sirenlerde Neden Ulur? İşte Beş Farklı Neden!

Az önce bir ambulans geçti ve senin köpek ulumaya başladı ? Bu gürültülü veya rahatsız edici olsa da bazen kaçınılmazdır. Peki neden bazı köpekler sirenlere uluyor? Aslında, bir ambulans veya polis aracı geçerken bir köpeğin seslenmesinin birkaç nedeni vardır.

Eğer bir köpeğiniz varsa ulumaya eğilimli , bilirsiniz ki, uzaktaki bir siren onları kolayca harekete geçirebilir. Geçen bir ambulans, köpeğinizin yüksek sesle bir körükle pencereye kaçmasını sağlayabilir. Bu genellikle bu sirenlerin akıllarında neyi tetikleyebileceğini merak etmemize neden olur.Bu yazıda, köpeklerin sirenlere neden uluduğunun ayrıntılarına dalacağız ve ileride bu köpek davranışını daha iyi anlamanıza yardımcı olacağız. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Uluyan ve Olmasının Beş Sebebi

Siren

Uluma çeşitli nedenlerle gerçekleşse de, en yaygın olan beş neden vardır.Bir köpeğin sirenlere verdiği tepkinin arkasındaki nedenleri tartışmadan önce, uluma davranışı Genel olarak. Uluma, köpeklerimizin kurt atalarından miras aldıkları kökleşmiş bir iletişim yöntemidir. varken köpeklerimizin bizimle iletişim kurmasının birçok yolu , bazı yöntemler daha ilkel .

Köpeğimizin ataları ulumayı bir yol olarak kullandılar. paketin geri kalanını bilgilendir nerede oldukları hakkında. Aynı zamanda herhangi bir yabancı işgalciyi kovmak için iletişim kurmanın bir yolu. Yavrularımızın artık hayvan sürüleriyle iletişim kurmaları gerekmese de, bu davranış günümüzde hala birçok köpekte görülmektedir.

Köpeklerimiz bir kurt sürüsünün üyesi olmayabilir, ancak ailemizin bir üyesi . Bir aileyi sevmek tüylü dostumuzun gözünde büyük bir sorumluluk getirir ve onlar hala çevremiz hakkında bizimle iletişim kurma ihtiyacı hissederler. Her uluma, sevgili arkadaşınızdan önemli bir mesaj taşır, bu yüzden ulumalarını deşifre etmek bize kalmış!Köpeklerin sirenlerde ve diğer yüksek seslerde ulumasının birçok nedeni vardır. Yine de en yaygın olan beş neden vardır ve bunların her birini aşağıda ele alıyoruz.

İç Kurtlarına Dokunuyorlar

Husky uluyan açık havada

Tüm köpeklerin bazı ilkel iç kurt eğilimleri vardır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, en küçük tüylü arkadaşlar bile vahşi ataları var . Köpeklerimiz kurtların torunlarıdır ve vahşi kökleri zaman zaman zirveye çıkabilir. Bir kurt sürüsünden ayrıldığında, sürülerinin geri kalanını konumları konusunda uyarmak için tiz bir uluma çıkarırlardı.Yanından geçen bir siren tehlikede olan bir kurt olmasa da, kesinlikle sesi taklit eder . Yavrularımız bir siren sesiyle uluduğunda, uzaktaki yüksek perdeli bir 'uluma' sesine tepki veren iç kurtları olabilir.

Bizi Uyarıyorlar

Danua Uluyan

Yavru köpeğiniz sizi yakınlarda bir davetsiz misafir olduğu konusunda uyarıyor olabilir.

çikolata labrador isimleri kadın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi köpeklerimiz sevdiklerini koruma ihtiyacı hissederler. Ayrıca bizi çevremizden haberdar etmek istiyorlar. Köpeklerimiz evlerine yaklaşan bir siren duyduğunda, bunu farkında olmamız gereken olası bir tehdit olarak algılayabilirler. Sirenler gürültülü ve göz korkutucu olabilir ve yavrularımız genellikle biz duymadan çok önce duyarlar. Bu nedenle ihtiyaç duyabilirler. sirenin varlığından bizi haberdar et , sadece herhangi bir tehlike getirmesi durumunda.

Köpeğiniz sizi uyarmak için uluyorsa, onun yanınıza koştuğunu veya hatta dikkat çekmek için sana havlıyor . Siren söndükten sonra ulumaları hızla sona erdiğinde, yavrularınızın aciliyet duygusuyla uluduğunu fark edebilirsiniz. Bu sirenler gerçek olmasa da evdeki herkes için risk , yavrularımız her ihtimale karşı tetikte!Evlerini Koruyorlar

alman kurdu uluması

Bazı köpekler evlerini ve bölgelerini daha fazla korur.

Bir köpeği evimize kabul ettiğimizde, eviniz onların korumak istedikleri bir bölge haline gelir. Sadece evinizdeki alanı değil, içinde yaşayan aile üyelerini de koruyorlar. Köpeğiniz bir sirenin potansiyel bir tehdit olduğunu düşünüyorsa, bir sinyal göndermek isteyebilir. davetsiz misafirlere uzak durmalarını söyler .

Yüksek bir uluma, potansiyel yırtıcıları savuşturabilir ve bu belirli alanın zaten talep edildiğini gösterir. Yavru köpeğinizin evinize giren insanlara uluduğu biliniyorsa, mülklerini korumak için uluyabilirler.

Varlıklarını Belirtiyorlar

Açık havada uluyan husky köpek

Bazı köpekler varlıklarının hissedilmesine izin vermeyi sever.Yabani kurtlar, bölgedeki diğer kurtlara varlıklarını belirtmek için sık sık uzaklara uluyacaktır. Bu her zaman öyle oldukları anlamına gelmez potansiyel bir davetsiz misafiri tehdit etmek , daha ziyade varlığı genel olarak bilinir kılmak. Bir kurt ayrıca, eğer ayrılırlarsa sürülerine uluyarak, gerektiğinde diğer kurtların onları bulmasına yardımcı olur.

Bir siren ulumayı taklit edebildiğinden, yavrularınız bunun sıkıntı içindeki bir köpekten geldiğini düşünebilir. Yüksek sesli bir uluma, köpeğinizin “buradayım” deme şekli olabilir ve yardım eli uzatmak . Bir uluma, köpeğinizin diğer köpekleri bölgeye gelen tüylü bir arkadaşa uyarma yolu olabilir.

Sirenlerden Korkuyorlar

Karışık Irk Uluyan Köpek

Bazı yavrular sadece yüksek seslerden korkarlar.Bazı köpekler siren veya havai fişek gibi yüksek seslerde zorlanırlar. Geçen bir siren, sinirli bir yavruyu korkutabilir ve siren kaybolana kadar ulumalarına neden olabilir. köpekler korkuyu birçok şekilde göstermek , arasında değişen sürekli havlama yıkıcı davranışlara Köpeğiniz stresli bir durumdayken ulumaya dönüyorsa, korkudan sirenlere uluyabilir. Ayrıca tepki verebilirler başlarını eğmek , veya köpeklere özgü diğer davranışlar gibi pacing ve nefes nefese .

Sıkça Sorulan Sorular

Yavrularınızın neden uluduğuna veya bu davranışı durdurabileceğinize dair hala bazı sorularınız mı var? İşte bu davranışı çözmeye çalışırken sık sorulan bazı ek sorular.

Neden Bazı Köpekler Sirenleri Görmezden Gelir?

Bazı köpekler yanından geçen her sirene tepki verirken, bazıları sesi tamamen görmezden gel . Nasıl her insan bir şeye farklı şekilde tepki verebilirse, yavrularımız da aynıdır. Her köpeğin başa çıkmak veya problem çözmek için farklı bir yolu vardır ve bu, sirenlere tepkilerinde doğrudur.

Köpeğiniz sirenleri geçerken ulumuyorsa, bunun olası nedenlerinin bir listesi vardır. Bazı köpekler evlerinde kendilerini güvende hissedebilir ve uluma ihtiyacı hissetmeyebilir. Bir kaç köpek işitme güçlüğü olabilir. Ancak bazı yavrular sadece sese alışabilir ve bunun herhangi bir tehlike getirmediğini bilirler. Köpeğinizin sirenlere karşı ilgisizliğinin nedeni ne olursa olsun, her şey yolunda! Her köpek farklıdır ve her yavru geçen seslerde uluma ihtiyacı hissetmeyecektir.Sirenler Bir Köpeğin Kulaklarına Zarar Verir mi?

Sirenler geldiğinde birçok köpeğin verdiği tepki nedeniyle, bazı evcil hayvan sahipleri sirenlerin gerçekten de sirenlerin olup olmadığını merak ediyor. köpeğin kulaklarını incitmek . Yüksek bir ses, kulaklarımızı koruma amaçlı kapatmamıza neden olabilir. Peki sirenler evcil hayvanlarımıza aynı şeyi yapabilir mi? Sirenler kesinlikle şaşırtıcı olsa da, aslında bir köpeğin kulaklarını incitmeleri pek olası değildir.

Veteriner uzmanlarına göre, standart bir sirenin bir köpeğe gerçek acı vermesi pek olası değildir. Bir köpeğin sirenlere uluması, sirenlerin uluması olmasından çok, yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı çok daha olasıdır. kulakları için rahatsız edici . Bu, siren sesine doğru koşan yavrularda kanıtlanmıştır.

Standart sirenler bir köpeğin kulaklarına zarar vermese de, bazı yüksek perdeli sesler zarar verebilir. 25.000 Hz'in üzerindeki frekansların olduğu kanıtlanmıştır. son derece rahatsız edici olabilir tüylü dostlarımız için. Bu sesler yükseldikçe ve yükseldikçe daha da acı verici. Yerel itfaiye biriminiz kullanmadığı sürece yüksek perdeli siren , yüksek perdeli seslerin yapabileceği şekilde onlara zarar verme yeteneğine sahip olmayacaktır.

Bir köpeğin kulakları bir ses nedeniyle ağrıyorsa, davranışlarında fark edebileceğiniz birkaç şey vardır. Rahatsız bir köpek koşabilir ve saklanabilir, titreyebilir, adım atabilir, yıkıcı davranışlara başvurabilir veya başka herhangi bir stres belirtisine başvurabilir.

Bir Köpeğin Ulumasını Durdurabilir misin?

Sirenler geçtikten sonra birçok köpek ulumayı bırakacak olsa da, alışkanlık hala biraz sinir bozucu olabilir. Ani ulumalar evdeki herkesi şaşırtmak ve gecenin geç saatlerinde olursa sıkıntı olabilir. Peki bir köpeğin ulumasını nasıl durdurabilirsin? Bu davranışı sona erdirmek için en sevdiğimiz ipuçlarından bazılarına dalalım.

  • Onları görmezden gelin veya ulumaya başladıklarında odadan çıkın.
  • Bu onlara bu davranışla ödüllendirilmeyeceklerini gösterecektir.
  • Bir siren geçtiğinde köpeğinizi sessiz olduklarında ödüllendirin.
  • Bunu onlara övgü sunarak yapabilirsiniz.
  • Ayrıca onlara en sevdikleri muameleyi yapabilir veya göbek masajı sunabilirsiniz.
  • Yukarıdaki seçenekler başarısız olursa bir köpek eğitmeni ile iletişime geçin.
  • Bazı köpeklerin siren sesiyle rahatlamak için ekstra yardıma ihtiyacı vardır.

uluyan normal köpek davranışı , bu nedenle davranışı tamamen ortadan kaldırmak biraz zaman alabilir. Süreç boyunca yavru sabrınızı sunduğunuzdan emin olun ve görevle mücadele ediyorsanız bir köpek eğitmeni ile iletişime geçin.

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, tüylü dostlarımızın neden birçok olası nedeni var? sirenlerde ulumak . Yukarıda tartıştığımız bilgileri gözden geçirdiğinizden emin olun ve ileride köpeğinizin iç kurdunu daha iyi anlayabilirsiniz! Her şey başarısız olduğunda, olumlu pekiştirme teknikleri uygulayan yerel bir köpek eğitmenine başvurduğunuzdan emin olun.

Yorumlar