Saint Bernard ve Labrador Retriever: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Saint Bernard ve Labrador Retriever: Irk Farklılıkları ve Benzerlikleri

Yeni bir aile köpeği sahiplenmeyi düşünüyorsunuz, ancak aralarında karar veremiyorsunuz. Labrador Retriever, Saint Bernard'a Karşı ? Her iki köpek türü de tanınmış aile hayvanları . Bu ırkların bazı benzer özellikleri olsa da, oldukça farklıdırlar.

Labradorlar bunlardan biridir. en popüler ırklar Amerika ve İngiltere'de. Saint Bernards, çizgi filmler ve filmler aracılığıyla popüler hale getirilen kurtarma hayvanları olarak neredeyse efsanevi bir statüye sahiptir. Ama ikisi de aile hayvanları olarak nasıl ücret alıyor?İster bir sonraki evcil hayvanınız için bu iki köpek arasında seçim yapıyor olun, ister sadece cinsler arasındaki farkları merak ediyor olun, bu makale seni eğitmeye yardımcı olacak her iki köpeğin özellikleri hakkında. Hangisinin yaşam tarzınıza daha uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için her iki cinsi de karşılaştırıyoruz.

Irk Karşılaştırması

Aziz Bernard

 • Yükseklik 32-37 inç
 • Ağırlık 140-180 Pound
 • Mizaç Dost canlısı, Akıllı, Dikkatli
 • Enerji Ilıman
 • Sağlık Ortalamanın Biraz Altında
 • Ömür 8-10 Yıl
 • Fiyat 2.400 - 10.000 ABD Doları

Labrador • Yükseklik 21-24 inç
 • Ağırlık 55 - 80 Pound
 • Mizaç Çalışkan, Arkadaş canlısı, Akıllı
 • Enerji Enerjik
 • Sağlık Ortalamanın üstü
 • Ömür 13-14 Yaş
 • Fiyat 1,000$-1,200$

İçindekiler

Irk Tarihi

Her iki köpeğin de geçmişi büyüleyici , kısaca söylemek gerekirse. Her iki cins de kendi topraklarının kültürel geleneğini besleyerek dünya çapında zekaları ve cesaretleriyle ün kazandı. Her iki cins de yüzyıllar öncesine dayanıyor ve uzun süredir çalışan köpeklerden geliyor. Her iki türün de nereden geldiği ve ne için yetiştirildikleri hakkında biraz daha öğrenelim.

Aziz Bernard

Büyük Köpek Ayakta Profili

Cinsin tarihi, çığlardan hayat kurtarmak için yetiştirildikleri için kahramanca ve şaşırtıcıdır.bu Aziz Bernard bir asil var Tarih bu onu diğer birçok ırktan ayırır. Diğer köpek türleri, yardım ettikleri iş veya sağlanan arkadaşlık konusunda bir üne sahip olsa da, cins bir şey için biliniyordu: hayat kurtarmak .

1660 civarında, İsviçre ve İtalya Alpleri arasında tehlikeli bir bölgede bulunan Saint Bernard bakımevi keşişleri, Asya mastiff ırkı görevlerinde onlara yardımcı olmaktır.

Bu cins orta büyüklükte, kısa kırmızımsı ve beyaz kürklü ve uzun kuyrukluydu. Köpekler mükemmel bekçilerdi ve keşişler tarafından arkadaşlıkları için değer verilirdi.1750'ye gelindiğinde, keşişler bu köpeklere manastır görevlilerine İsviçre'deki yakındaki bir kasabaya kadar eşlik etme görevi verdi. Geniş sandıkları, kalın kar yolunu temizlemeye yardımcı oldu ve hizmetçiler, köpeklerin bir inanılmaz derecede keskin koku ve yön duygusu .

Sonunda, köpeklerin karda mahsur kalmış kayıp yolcuları bulma sorumluluğu vardı. Bu noktada, kalın kürkleri, daha kısa kuyrukları ve daha da iyi koku alma duyuları olacak şekilde yetiştirildiler. Bu köpekler binlerce hayat kurtardı bakımevindeki görevlerinde, ırkın efsanesini doğuruyor.

Bugün, Saint Bernard'lar insanları çığlardan kurtarmak için sıklıkla kullanılmamaktadır. Görünüşleri sık melezleme nedeniyle değişmiştir, ancak itibarları arkadaş canlısı, sevimli ve akıllı yoldaşlar azalmadı.

Labrador

Suya Yakın Duran Siyah Köpek

Labradorlar her zaman son derece zeki ve kolay eğitilmiş kişiler olmuştur.Adına rağmen, Labrador Retriever köken Newfoundland, Kanada'da, komşu Labrador'da değil. Soyu, Saint John'un su köpeği olarak bilinen bir cinsten gelir. Tarih önce su köpeğini 1500'lerin başı Bölgenin Fransız ve İngiliz kolonizasyonu sırasında.

Aslen bir balıkçı köpeği olan Saint John'un su köpeği işinde başarılı oldu. Oltaları getirir, oltadan balık almak için suya dalar ve hatta tüm balık ağlarını kendi başına getirirdi. Bölgenin yerel çiftçileri ve balıkçıları çok değer verilen cins iş ahlakı, zekası ve yüksek enerjisi için.

Yerel popülaritesine rağmen, su köpeklerinin başka yerlere seyahat etmesi 1800'lere kadar değildi. Giderek daha popüler hale gelen köpek yetiştirme alanındaki potansiyeli, kraliyet ailesi arasında değerli . Su köpeğini bir av köpeğine dönüştürmek için çeşitli kraliyetler işbirliği yaptı ve böylece Labrador Retriever doğdu.

Onlarca yıl geçtikçe, Labrador itibar kazandı Avlanma ve çeşitli çiftlik işleri için mükemmel, fantastik bir iş köpeği olarak Amerikalı çiftçiler arasında. Oradan, onun popülerlik sadece büyüdü ve bir çiftlikte veya zengin bir evde bir Labrador'u görmek oldukça normal hale geldi.Şimdi, Labrador, ABD ve İngiltere'deki en popüler köpek ırklarından biridir. Laboratuvarlar daha da tanımlanmış üreme hatlarına sahiptir nereden geldiklerine bağlı . Golden Retriever gibi sadece birkaç başka cins Amerikan hane statüsüne bile yaklaşabilir.

Görünüm

Güneşli Bir Günde Ayakta İki Köpek

Labrador oldukça büyüyebilse de, Saint Bernard 180 pound ağırlığa sahip devasa bir köpektir.

Bunlar, karıştırabileceğiniz iki köpek türü değil. Bir Labrador orta ila büyük boy bir cins iken, bir Saint Bernard bunlardan biridir. etraftaki en büyük köpekler . Erkek laboratuvarlar tipik olarak yaklaşık 65 ila 80 pound ağırlığındadır, dişiler ise 55 ila 70 poundda biraz daha hafiftir.Öte yandan Saint Bernards, ağır bir ağırlığa sahip 140 ila 180 pound ortalamada. Bunlar, yalnızca birkaç başka ırkla rekabet edebilen dev köpeklerdir.

rottweiler vs Alman kurdu

Laboratuarlar, görünüm açısından sarı, siyah veya çikolata renklerinde yönetilmesi kolay bir kısa cekete sahiptir. Geniş bir kafatasına ve yontulmuş yüz hatlarına sahiptirler. imza görünümü birçok insan sevmeye başladı. Laboratuvarlar, kaslı ve sağlam çerçevelerini destekleyen ince bacaklara sahiptir.

Saint Bernard'ların tipik olarak hepsi, vücutları boyunca beyaz ve kahverengi yamalar ile sadece biraz farklı olsa da aynı renk aralığına sahiptir. Kalın kürkleri var soğuk hava için demek , büyük bir kuyruk ve geniş bir göğüs . Kasları belirgin olmasa da kalın tüy tabakasının altında saklandıklarından emin olabilirsiniz.

Mizaç

Birbirlerinin Yanında Duran Mutlu Köpekler

Bu ırkların her ikisi de arkadaş canlısı ve girişken oldukları için bilinir ve bu da onları insanlar için köpek yoldaşları olarak ideal kılar.Laboratuarlar, son derece enerjik köpekler oldukları için bir üne sahiptir. Tipik olarak çok arkadaş canlısı ve akıllı , oldukça yaramaz oldukları biliniyor, hatta yetişkinliğe kadar. Büyük ve küçük çocuklarla son derece iyidirler ve tüm aile için harika oyun arkadaşlarıdırlar.

Boyutları biraz ürkütücü olsa da, bir Saint Bernard ile vakit geçirmek size nasıl olduğunu gösterecek. inanılmaz derecede arkadaş canlısı onlar. Cinsin nazik, dikkatli, zeki, canlı ve nazik olduğu bilinmektedir.

Her iki cins de özellikle büyümekte olan çocuklar için mükemmel birer arkadaştır. Yetişkin bir Saint Bernard iri olsa da, bilmiyormuş gibi ağırlığını etrafa dağıtmaz. Benzer şekilde, iyi eğitimli Laboratuarlar, küçük bir deli gibi etrafta koşuştursa bile, küçük bir çocukla çok sert olmaz.

Egzersiz yapmak

Dışarıda Eğleniyor İki Köpek

Labradorlar, Saint Bernard'lardan yaklaşık iki kat daha fazla aktif zaman gerektirir.

Daha önce de belirtildiği gibi, Labradorlar günlük egzersiz yapmaları gereken enerjiyle doludur. Blok etrafında bir yürüyüş yeterli olmayacaktır. Genel bir kural olarak, yetişkin bir Laboratuarın her gün 2 saat spor fiziksel ve zihinsel olarak formda tutmak için. Bu, bahçede oyun seanslarını, havuzda veya gölde yüzmeyi veya köpek parkında diğer köpeklerle oynamayı içerebilir.

Saint Bernard'lar sağlıklı kalmak için biraz daha az egzersiz gerektirir. veterinerler önermek hakkında günlük bir saatlik egzersiz , güvenli bir ortamda tasmalı yürüyüşler ve zaman dahil. Diğer köpeklerle mükemmel bir şekilde oynayabilmelerine rağmen, boyutlarının diğer köpek sahiplerini korkutabileceğini bilmelisiniz.

Tüm köpeklerin yeterli egzersize ihtiyacı olmasına rağmen, bu cinslerin her ikisi de çoğundan daha aktif . Bir köpek yavrusu için bu cinsler arasında seçim yapmayı planlıyorsanız, günlük aktivitelerine uyum sağlamak için aktif bir yaşam tarzına öncülük etmeniz gerekir.

Eğitim

Yakışıklı Köpekler Yukarıya Bakıyor

İstenen davranışı geliştirmek için antrenman yaparken ikramlar, övgü ve sert ancak yumuşak bir ton kullanın.

Her iki köpek ırkını da eğitmek oldukça benzerdir, ancak sahip olduğunuz köpek yavrusuna bağlı olarak, diğerlerinden daha fazla strese girmeniz gereken bazı alanlar vardır.

Her iki cinsin de taşıma ve onları aradan çekmeniz gerektiğinde zamanlar için yeterince eğitilmiş olması gerekecektir. sahip olmanız gerekecek büyük sandık her ikisi için, özellikle boyutları mevcut en büyük köpek sandığından daha küçük bir şeyi yasaklayan Saint Bernard'lar için.

Olumlu pekiştirme, her iki köpekte de iyi davranışı teşvik etmenin anahtarıdır. Davranır ve övgü bağırmanın ve diğer olumsuz pekiştireçlerin düz düştüğü uzun bir yol kat edecek.

Her iki cins de yanlış bir şey yaptığında, iyi davranışı teşvik etmek kötü davranışı caydırmak yerine. Köpek, olumlu pekiştirme ile ne yapacağını ve ne yapmayacağını çabucak öğrenecektir.

Özellikle, bir Saint Bernard eğitmeniz gerekiyor. atlamamak genç yaştan beri. Boyutları nedeniyle yaşlandıklarında bu büyük bir sorun haline gelir.

Benzer şekilde, eğitim laboratuvarları çiğnememek veya kazmamak da anahtardır. Çok meraklı köpekler olma eğilimindedirler, ancak burunlarını olmaması gereken yerlere sokmalarını istemezsiniz!

Sağlık

Yatan Yaşlı Köpekler

Dişlerde, deride ve eklemlerde yaygın sağlık sorunları her iki cinste de düzenli olarak ortaya çıkar.

Her köpek türü, cinsine özel sağlık sorunları geliştirebilir, bu köpeklerde de durum farklı değildir. Her iki cins de gelişme eğilimindedir. ortak sorunlar daha sonraki yaşamlarında, özellikle büyüklükleri nedeniyle Saint Bernard'lar. Veterineriniz kalça ve dizlerindeki yükü azaltmak için daha az oyun süresini teşvik edebilir.

Bununla birlikte, gençken bol miktarda fiziksel aktiviteyi teşvik etmelisiniz. Her iki köpeğin de bir daha yüksek obezite riski diğer köpeklerden daha. Koşmak gibi egzersiz yapmak, yaşlandıkça obez olma şanslarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Saint Bernards'ın diğer ırklardan daha fazla diş sorunu yaşama olasılığı daha yüksektir. Şunları kullanmak diş sağlığını geliştirmek dişlerini düzenli olarak fırçalamanın yanı sıra, bunun olmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Addison hastalığı, adrenal bezlerin normal şekilde çalışmayı bırakmasıyla ortaya çıkan ciddi bir genetik durumdur. Saint Bernards'ın bu durumu geliştirmesi daha olasıdır. Neyse ki, düzenli testler hastalığı tespit et Ciddileşmeden önce ve tedavi mevcut.

Laboratuvarlar, birçok köpeğin kaçınabileceği cilt koşullarına eğilimlidir. Bunlar köpek için son derece rahatsız edici ve hatta acı vericidir ve bakması da hoş değildir. Köpeğinizde bir döküntü veya garip şişlikler tam olarak ne yapacağını görmek için.

Beslenme

Yemek Dileyen İki Köpek

Her iki türün de sağlıklı iştahları vardır, ancak sonunda Saint Bernard'a daha fazla yiyecek besleyeceksiniz.

İyi dengelenmiş bir diyet, bu ırkların her ikisini de mutlu ve sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Labradorlar için bu oldukça basit olabilir: diyetleri oldukça benzer diğer karşılaştırılabilir köpek ırklarına.

Ancak Saint Bernards biraz daha bakım gerektiriyor diyetlerine gelince . Boyutları nedeniyle, diğer köpeklerden daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyarlar. Ancak, Aşırı beslenme obeziteye neden olabilir ve sayısız sağlık sorunu, bu nedenle kalori alımını yakından izlemeniz gerekir.

Köpeğinizi beslediğiniz yiyecek türü, enerjisini ve ağırlığını önemli ölçüde etkileyecektir. Yalnızca ucuz, işlenmiş gıdalara bağlı kalırsanız, köpeğinizin sağlığı bunu yansıtacaktır. Var sağlıklı köpek maması mevcut her iki cins için de, ancak biraz daha pahalıya mal olabilirler.

Alternatif, kendi köpek mamasını yapmaktır. Bu kesinlikle sizin açınızdan biraz daha fazla çaba gerektirecek olsa da, sonuç sağlıklı bir yavru olacaktır ve buna kim bir fiyat biçebilir?

tımar

Galvanizli Küvetlerde Sevimli Köpek Yavruları

Köpeğinizin tüylerinin kalın ve sağlıklı kalması için düzenli bir tımar rutini sürdürmek çok önemlidir.

Bu iki köpeğin tımar süreci oldukça farklıdır, bu yüzden iki cins arasında karar verirken bunu aklınızda bulundurmalısınız.

Her iki cins de büyük tüy dökücüdür, özellikle de kürk kümeler halinde çıkacak düzenli olarak. Ekstra tüy almak ve aşırı dökülmeyi önlemek için bu cinsi haftada birkaç kez büyük bir tımar tırmığı ile fırçalamanız gerekir.

Labradorların sadece tımarlanmaya ihtiyacı var haftada bir . Rağmen çok döktüler ayrıca, pek sık çıkmayan kısa bir ceketleri var. Laboratuarı aşırı tımar etmek aslında cilt bozukluklarına neden olabilir, bu yüzden onları çok fazla fırçalamadığınızdan emin olun.

Banyo yapmak önemlidir ilave olarak. Kalın tüyleri nedeniyle Saint Bernard'ların her 8 haftada bir yıkanması gerekir. Onlar ayrıca büyük salyalar , bu da daha fazla bakım bakımı anlamına gelir. Buna karşılık, ihtiyaç duyduklarında ve ihtiyaç duyduklarında Labs'ı yıkayabilirsiniz. Bununla birlikte, bir rutin istiyorsanız, ayda bir kez hafif bir banyo tamamen iyidir.

köpek fiyatları

Çimlerde Oynayan Yavru Köpekler

Her iki cinsten de safkan bir köpek yavrusu için en az 1.000 $ ve daha fazla ödemeyi bekleyin.

Bir barınakta safkan köpek yavruları bulabilmenize rağmen, bir köpek yavrusu edinme olasılığınız daha yüksektir. bir yetiştiriciden . Yavru fiyatları, yetiştiricinin kalitesine ve köpeğin soyağacına bağlı olacaktır.

Labrador yavruları genellikle arasında herhangi bir yere mal olur. 1.000 $ ve 1.500 $ . Ancak Chocolate Labs, ceket rengi nedeniyle daha pahalıya mal olabilir. Diğer nadir Laboratuvar renkleri kırmızı gibi , veya gümüş rengi , her ikisi de alabilir iyi bitti tartışmalara rağmen bu 1.500 dolarlık fiyat noktası.

Saint Bernard yavruları oldukça pahalı olabilir. 1.000 $ gibi düşük bir fiyata mal olabilseler de, onları yaklaşık olarak görmek daha tipiktir. 2.600$ ve hatta 10.000$'a kadar . 1500 dolardan az olanlar çok dikkatli alınmalıdır.

Daha önce belirtilen fiyatlardan daha ucuza mal olan herhangi bir köpek yavrusuna karşı dikkatli olun. Sağlık sorunları olabilir veya yetiştirici, yavrulara ve ebeveynlere yetersiz bakıyor olabilir. en iyisi köpek çiftliklerini desteklememek ya da hayvanlara saygı göstermeyen yetiştirme fabrikaları.

boerboel yavru

Son düşünceler

Umarım, bu makale ne zaman sahip olabileceğiniz sorularınızı yanıtlamıştır. Saint Bernard ve Labrador Retriever köpek ırklarının karşılaştırılması . Her iki cins de mükemmel seçimlerdir, özellikle de bir aile yetiştiriyorsanız ve kendi yararları ve sakıncaları varsa.

Hangi ırkı seçerseniz seçin, doğru eğitim, diyet ve egzersizle aileye mutlu ve sağlıklı yeni bir üye katacağınızdan emin olun. Yeni köpek arkadaşınız onları evinize kabul etmek için sizi bekliyor!

Yorumlar