Köpeğinizin Sürekli Esnemesinin 6 Sebebi ve Ne Anlama Geldiği

Köpeğinizin Sürekli Esnemesinin 6 Sebebi ve Ne Anlama Geldiği

Köpeğiniz her komut verdiğinizde size esniyor mu? Belki sadece yatarken ya da köpek oyuncaklarıyla oynarken esniyorlardır. Bir köpeğin esnemesi, size o anki durumu hakkında düşündüğünüzden daha fazlasını söyleyebilir.

Metin ile yerde hasta köpek Reklamcılık

Bir insanın esnemesi can sıkıntısına işaret etmek ya da bitkinlik, esneyen bir köpek yavrusu size daha fazlasını söylemeye çalışıyor olabilir. Peki köpekler neden esniyor ve bu ne anlama geliyor?Bu işaretlerin neyi işaret ettiğini öğrenerek, yavrularınızın size ne söylemeye çalıştığını belirlemek için bunları kullanabilirsiniz. Bu yazımızda tüylü dostlarımızda esnemenin detaylarını ele alacağız. Bu, ileriye dönük davranışı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır!

İçindekiler

Bir Esneme Nedir?

Köpeklerde esnemenin olası nedenlerine geçmeden önce, öncelikle esnemenin ne olduğunu anlamamız önemlidir. Esneme eylemi, tüylü dostlarımızda da sizde ve bende olduğu gibi aynıdır. Bir köpeğin esnemesi bir çoğunlukla istemsiz refleks Bu, ağzın geniş açılmasını ve ciğerleri hava ile doldurmak için derin bir nefes almayı içerir.Her insan ve çoğu omurgalı hayvan esnemesine rağmen, bilim camiasında hala büyük bir gizemdir. Esneme, insanlarda yorgunluk ve sıcaklık değişiklikleri ile ilişkilendirilmiştir, ancak bu istemsiz refleksin arkasında kesin bir neden yoktur. Köpek arkadaşlarımızla bu kadar gizemli bir davranışı paylaşmamız sık rastlanan bir durum değildir!

Peki Köpekler Neden Esner?

Köpek esnemesinin arkasındaki kesin sebep bilinmeyebilir, ancak köpek arkadaşlarımızı birkaç olası neden bulmak için yeterince inceledik. Çoğu zaman, bu nedenler endişelenecek bir şey değildir. Yavrularınızın davranışını daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, hadi tartışalım en yaygın teoriler altında.

Onlar yoruldu

Kanepede Uyuyan Beagle

Çoğu zaman köpekler de tıpkı insanlar gibi yorgun oldukları için esnerler.Köpeklerde esnemenin en yaygın olarak anlaşılan nedeni ile başlayalım: yorgunluk. Tıpkı senin ve benim gibi, köpeklerimiz de yorgun oldukları için esneyebilirler. yavrularımız sersemlik yaşayabilir gün boyunca, uzun bir günün sonunda yorgunluk ve her uyku nöbeti ayaklarına uzanmak .

Bu zamanlarda ara sıra bir esneme, onların kestirmeye ihtiyaç duyduğunu gösterebilir ve iyi dinlendiklerinde sona erebilir. Yavru köpeğiniz standart uyku saatinde esnerse, bu onların kıvrılıp uyumaya hazır olduklarını size söylemenin yolu olabilir!

Stresliler

Esneme Kahverengi Su Köpeği

Köpekler stresli olduklarında, çoğu zaman buna esneme eşlik eder.Köpeğiniz aşırı esneme yaşıyorsa, bu bir stres belirtisi olabilir. Stresli köpekler olabilir birçok farklı şekilde tepki vermek . Tüylü arkadaşınız için yatmadan önce esnemek son derece normal olabilir, ancak frekanstaki herhangi bir artış size gergin olduklarını söylemenin bir yolu olabilir. Bazı insanlar, kaygılarının bir belirtisi olarak esnemeyi bile yaşarlar ve köpekler de farklı değildir.

Esnemenin stresten kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek, davranışın ne zaman gerçekleştiğine dikkat etmenizi gerektirecektir. Örneğin, köpeğiniz arabadayken ve veterinere giderken aşırı derecede esniyorsa, esnediğini söyleyebiliriz. sinirlilik veya endişe nedeniyle . Bu aynı zamanda tüylü dostlarımızdaki heyecan için de geçerlidir, çünkü köpeklerimiz hoşlandıkları bir aktiviteyi beklerken esneyebilir.

Köpeğinizin stres nedeniyle esnediğini düşünüyorsanız, bu onların size bir molaya ihtiyaçları olduğunu söyleme şekli olabilir. Mevcut aktiviteden bir nefes almak için elinizden gelenin en iyisini yapın, hatta onları dışarıda özel bir yürüyüşe çıkarın. Eğer esnemelerinin gerçek nedeni kaygıysa, sakinleştiklerinde bu durum sona ermelidir.

Fazlası var köpeklerin iletişim kurmasının aktif yolları , ancak davranış istemsiz bir iletişim biçimi olabilir. Yavru köpeğiniz her zaman aşırı esneme yaşıyorsa, en iyisi profesyonel bir eğitmenle iletişim kurun veya kronik kaygılarını gidermek için veteriner.Empati Gösteriyorlar

Jack Russell Teriyer İnsanla Esneme

Kendinizi kötü hissediyorsanız, köpeğinizin empati belirtisi olarak esnediğini görebilirsiniz.

Esnemenin bulaşıcı olduğunu hiç fark ettiniz mi? Yanınızda esneyen bir arkadaşınız sizin de esnemenize neden olabilir. Bu, esnemelerin geçebileceğine inanmanıza neden olabilir. Bu sadece insanlarda yaygın bir olay değil, aynı zamanda köpekler yakalıyor gibi görünüyor ilave olarak. Peki bu ne anlama gelebilir? A son çalışma düşünüyor bu sadece köpeklerimizin bize bağlanmaya çalıştığının bir işareti.

alman kurdu ömrü

Tüylü arkadaşlarımızda empatiyi ölçmek zor olsa da, köpeklerimiz bize ne kadar değer verdiklerini gösteren birçok davranışa katılırlar. Bu, bizi evin içinde takip ettiklerinde, üzgün olduğumuzda yanımızda oturduklarında ve hatta esnemelerimizi eşleştirmek . Köpeğiniz bir dahaki sefere esnemenizi taklit ettiğinde, sizi sevdiğini söylemenin yolu olabilir.

Onlar itaatkar

Parkta Beyaz Uysal Köpek

Bazı köpekler esnemeyi başka bir köpeğe boyun eğmenin bir işareti olarak kullanır.Köpeğiniz diğer köpeklerin yanında aşırı derecede esniyorsa, bu onların çatışmadan kaçınma yolu olabilir. Esneme, diğer köpeklere boyun eğmenin bir işareti olabilir, yani bir köpek pasif veya tehditkar görünmeye çalışıyorsa esneyebilir. Bu, bir köpek ilk olduğunda ortaya çıkabilir. yeni bir köpekle tanışmak veya oyun süreleri çok sertleştiyse.

beyaz kurt köpeği cinsi

Yavru köpeğiniz bir dahaki sefere tüylü bir arkadaşla tanıştığında veya oynadığında, etkileşimleri sırasında herhangi bir esneme olup olmadığına dikkat edin. Bu, başkalarıyla oynarken sınırlarını belirlemenin ilginç bir yolu olabilir ve onların sosyal davranışlarını biraz daha anlamanıza yardımcı olabilir.

Heyecanlılar

Battaniye esneyen mutlu köpek

Köpekler bazen aşırı heyecanlandıklarında veya mutlu olduklarında esnerler.Stresli durumlarda esnemeye benzer şekilde, yavrularınız heyecanlandıklarında da esneyebilir. Ezici heyecan, bir köpeğin yönetmesi zor olabilir, kabarmalarına neden oluyor bazı durumlarda. Heyecan, yavrularımız için harika bir şey olsa da, aşırı derecede çalışırlarsa, ortak kaygı belirtilerine yol açabilir.

Örneğin, her gün eve geldiğinizde uzun bir getirme oyunu oynarsanız, kapıdan girdiğiniz anda heyecanlanabilirler. onları görebilirsin daire çizerek ve pacing mutlulukla, hatta zaman zaman esneyerek. Bu, köpek arkadaşlarımızda normal bir tepkidir ve bekledikleri aktiviteye girdiklerinde azalmalıdır.

Kafaları Karışık

Dışarıda Eğitilen Küçük Köpek Yavrusu

Antrenman sırasında, köpekler kendilerinden ne istendiğini anlayamayabileceğinden, esnemenin meydana gelmesi nadir değildir.

Tıpkı insanlar gibi, köpeklerin de kafası karışabilir. Aslında, belirli türden itaat eğitimlerinden geçerken bir köpeğin esnediğini görmek nadir değildir. Yeni bir komut verirken, çoğu zaman onlardan ne istendiğini tam olarak anlamazlar. Onlara ne yapmalarını istediğinizi söylediğinizi gerçekten öğrenmeden önce tekrarlamak gerekir.Sonuç olarak, esneme davranışı görebilirsiniz. Bu mutlaka hayal kırıklığı değil, sadece yeni komut hakkında biraz kafa karıştırıyor. Uygun adımları tamamladıktan sonra, köpeğiniz bu davranışı durdurmalı ve bunun yerine komutları uygulamaya başlamalıdır. İnatçı köpekler için veya düşük zeka olarak kabul edilir , komutları öğrenmek için birkaç tekrar daha gerekebilir.

Endişelenmeli misiniz?

Esneme, hem insanlarda hem de köpeklerde görülen normal bir davranıştır. Yavru köpeğiniz yorulduğunda ara sıra bir esneme olması beklenir ve herhangi bir endişeyi garanti etmemelidir. Onun tamamen normal köpeğinizin esnemesi için. Ancak iki kez düşünmenize neden olması gereken bazı durumlar vardır.

Herhangi bir durumda aşırı esneme fark ederseniz, uzaklaşmaları ve sakinleşmeleri gerektiğinin bir işareti olabilir. Bu, durumsal kaygısı olan köpekler için iyileştirici olsa da, evinizde meydana geldiğinde daha zor hale gelir. Yavru köpeğinizin evinizin rahatlığında hızla art arda esnediğini fark ederseniz, evinizi olası tetikleyiciler için değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Köpeklerde stres, ani bir ortam değişikliği, evde yeni evcil hayvanlar, sevilen birinin aniden yokluğu ve daha fazlası tarafından tetiklenebilir. tanımlama köpeğinizin kaygısının kaynağı yavru konforunuzu getirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca sık esnemeye son vermeye yardımcı olabilir. Streslerinin nedenini belirleyemiyorsanız, rehberlik için profesyonel bir eğitmen veya veteriner ile iletişime geçmenin zamanı gelmiş olabilir.

Esnemeler Köpekten Köpeğe Bulaşıcı mı?

Köpeklerin esnerken sahiplerini aynalayabileceğinden bahsetmiştik ama köpekler diğer köpekleri de aynalayabilir mi? Araştırmalar gösteriyor ki köpekler sahiplerinin arkasından esneyecek Empati göstermek için çabalıyorlar, ancak birçoğu aynı şeyi tüylü arkadaşları için yapıp yapmadıklarını merak ediyor. Kesin olarak bilmek zor olsa da, kanıtlar olabileceğini gösteriyor.

Yakın tarihli bir çalışma bulaşıcı esneme gösterdi köpekler arasında stresli durumlarda daha yaygındı. Çalışmadaki barınak köpekleri genellikle birbirlerinden bulaşıcı esneme kapıyordu. Köpekler sakin bir durumda değildi. Bu çalışma, köpeklerin Birbirinizin esnemelerini aynalayın , birbirine sempati duyma çabası olabilir. Bununla birlikte, esneme, her köpek arasındaki artan stresin bir sonucu olabilir.

Esneme, asla tam olarak anlayamayacağımız garip bir davranıştır. Araştırmalar, esnemenin ardındaki potansiyel nedenleri geliştirmemize yardımcı olsa da, hem insanlar hem de hayvanlar için hala bir gizem.

Son düşünceler

Esneme bir normal köpek davranışı bunun birden fazla nedeni olabilir. Çoğu durumda, endişelenmeniz gereken bir şey değildir. Genellikle herhangi bir tıbbi sorunla doğrudan bir ilişkisi yoktur ve daha çok sosyal veya davranışsal bir eylem olarak kabul edilir.

Yukarıda tartıştığımız bilgileri anlayarak, ileride köpek arkadaşınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Unutmayın, eğer yavrunuz eğitim egzersizleri sırasında esniyorsa, onlara yeterince tekrar verdiğinizden emin olmanız gerekir.

Yorumlar