Köpekler Jöle Fasulye Yiyebilir mi? Jöle Fasulye Köpekler İçin Zehirli midir?

Köpekler Jöle Fasulye Yiyebilir mi? Jöle Fasulye Köpekler İçin Zehirli midir?

Jöle fasulye bir insanlara yönelik tatlı muamele , senin köpeğin değil. Şeker, yapay tatlar, renklendiriciler ve muhtemelen ksilitol veya kafein gibi diğer toksik bileşenlerle doludurlar. Bu bileşenlerin bazıları, köpek arkadaşlarımız için zararlı, hatta ölümcül olabilir.

Köpeğinize jöle vermeyi düşünmemiş olsanız bile, bir tanesini yere düşürmek kolay olabilir ve siz farkına bile varmadan yutmuş olur. Peki köpekler onları yiyebilir mi? Güvenli mi yoksa zararlı mı ?Köpeğinizin jöle fasulye yememesine rağmen, bazı çeşitler diğerlerinden daha güvenlidir . Yavrularınızın ne tür tükettiğinden emin değilseniz, iyi görünseler bile tavsiye için veterinerinizi arayın. Ne bekleyebileceğinize ve sonraki adımlarınıza bakalım.

İçindekiler

Jöle Fasulye Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpekler Jöle Fasulye Yiyebilir mi?

Kazara yenen jöle iyi olabilir, ancak çok fazla tehlikeli olabilir.Köpeğinize jöle fasulye yedirmeniz tavsiye edilmese de kazalar olabilir. Yavrunuz onları yemişse, malzemeleri kontrol et güvende olup olmadıklarını bilmek için. Hastalanıp hastalanmamaları, kaç tane yediklerine de bağlı olabilir.

Bazı türler yalnızca hafif bir karın rahatsızlığına neden olabilir, ancak bunu güvenli bir şekilde oynamak ve veterinerinizi aramak en iyisidir. İçindekiler listesini okursanız, tüketilenlerin güvenli olup olmadığını size söyleyebilirler. Semptomların gelişmesi zaman alabileceğinden, yavru köpeğiniz iyi görünse bile bunu yapın. 'bekleyip görmemek' en iyisi .

Köpekler İçin Neden Kötüler?

Jöle fasulye bir bir tedavi olarak kötü seçim . Herhangi bir besin değeri sağlamazlar ve onları yavrularınıza beslemek, bazı bileşenler dahil edildiğinde ciddi zararlara neden olabilir.köpekler neden ayağa kalkar

Onlar da olabilir özellikle zararlı köpeğinizin diyabet, kalp rahatsızlığı, karaciğer hastalığı, cilt alerjileri, bağırsak sorunları veya obezite gibi başka bir hastalığı varsa. Köpek yavruları ve yaşlı köpekler, hastalıkların üstesinden gelmeyi daha zor bulurlar, bu nedenle onları tüketmenin bir sonucu olarak daha ciddi komplikasyonlar geliştirme riski daha yüksektir.

Oluşturabilecekleri tehlike, değişebilen bileşenlerine bağlıdır. Sırasında bazı bileşenler çok az tehdit oluşturur , diğerleri daha büyük bir soruna neden olabilir. Köpek sağlığına en büyük tehdidi oluşturan maddeler şunlardır:

 • ksilitol
 • kafein
 • pektin veya nişasta
 • Şeker
 • tatlandırıcılar

ksilitol

Veterinerde Labrador

Yapay bir tatlandırıcı olan ksilitol ölümcül olabilir, bu nedenle bir köpek tarafından yenilirse derhal harekete geçilmelidir.Ortak yapay tatlandırıcı , Ksilitol, genellikle şekersiz şekerlemelerde kullanılır. Jöle fasulye ve şekersiz olarak satılan sakız, fıstık ezmesi, jöle ve şeker gibi diğer ürünlerde bulunur. Bazı diş macunlarında ve gargaralarda da bulunur.

Bu yapay tatlandırıcı ölümcül olabilir Fido, onu içeren tatlı ikramları yerse. neden olur kan şekerinde ani düşüş 'hipoglisemi' olarak adlandırılan tehlikeli derecede düşük seviyelere. Genellikle bu, ksilitol içeren yiyecekleri yedikten sonraki 30 dakika içinde olur, ancak şekerin ne kadar hızlı sindirildiğine bağlı olabilir.

Bazı köpeklerde, semptomları geliştirmeden önce ksilitol tükettikten sonra 18 saate kadar sürebilir. Toksisite belirtileri için etrafta beklemeyin Eğer ksilitol içeren herhangi bir şey yediklerini biliyorsanız. Hemen veterinerinizi arayın.

Ksilitol toksisitesinden kaynaklanan hipoglisemi belirtileri şunlardır: • uyuşukluk
 • kusma
 • aşırı salya
 • şaşırtıcı
 • bilinç kaybı veya yanıt vermede yavaşlama
 • nöbetler
 • yemek

Ksilitol tüketimi de neden olabilir Karaciğer yetmezliği bazı köpeklerde. Ne yazık ki, ksilitol toksisitesi ölümle sonuçlanabilir yeterince hızlı tedavi edilmezse. Bu nedenle ksilitol herhangi bir şekilde tüketildiyse en kısa zamanda veterinerinize başvurmalısınız. Fido yukarıda listelenen semptomlardan herhangi birini gösteriyorsa ve ksilitol yiyip yemediğini bilmiyorsanız, tavsiye için veterinerinizi arayın.

Kafein

Siyah Beyaz Köpek Veteriner Tarafından Kontrol Ediliyor

Bazı durumlarda, jöle fasulyelerinde kafein bulunabilir ve bir köpek tarafından tüketilirse ölümcül olabilir.

kafein olabilir kahvede bulunan , çikolata, çay (yeşil ve siyah), gazlı içecekler, enerji içecekleri ve hatta bazı ilaçlar. Ayrıca kafein de eklenir. bazı enerji şekerleri için uyarıcı . neden olan kimyasal toksin olan teobromin ile aynı bileşikten gelir. köpeklerde çikolata toksisitesi .

bu kafeinin köpeğiniz üzerindeki etkileri insanlarda olduğundan daha şiddetlidir. Az miktarda kafein tüketilmiş olsa bile, toksisite belirtileri ortaya çıkabilir. Yemekten sonra, kafein, köpeğinizin bağırsağında 45 dakika içinde emilir ve semptomlar genellikle iki saat sonra görülür. Bu nedenle, yavrularınızı mümkün olan en kısa sürede bir veteriner tarafından görülmesi önemlidir.Kafein toksisitesinin belirtileri şunlardır:

 • huzursuzluk
 • yüksek vücut ısısı (hipertermi)
 • hızlı nabız
 • nöbetler
 • sallamak
 • dokunmaya veya etraflarındaki harekete anormal tepki

Ne yazık ki, ksilitol gibi, kafein toksisitesi ölümle sonuçlanmak .

Kafein ve ksilitol zehirlenmesi veteriner acilleridir. Mecbursun veterinerinizi arayın Ksilitol veya kafein içeren herhangi bir şey tüketildiğinden şüphelenirseniz. Bu onlara hayatta kalmak için en iyi şansı verir.Şeker

Bir kaşık şeker ve küp şeker

Şekerlerdeki şekerin besin değeri yoktur, bu nedenle köpek arkadaşınız için alternatif bir muamele seçin.

Çoğu şeker gibi, onlara şekerlerini vermek için ilave şeker içerirler. tatlı tat . Köpekler bunu karşı konulmaz bulabilir, ancak çok fazla şeker sorunlara neden olabilir.

Köpeğiniz tek seferde çok miktarda şeker veya şeker yerse, kusabilir veya ishal olabilir. Fido çok sık şekerli ikramlar alırsa, kilo almak . Fazla kilolu köpeklerin diyabet ve kalp hastalığı geliştirme olasılığı daha yüksektir. Ekstra ağırlık ayrıca kemiklerine ve eklemlerine baskı uygular, bu nedenle ağrılı artrit geliştirmeleri daha olasıdır. Şeker ayrıca dişleri ve diş etleri için de kötüdür.

Şeker içermeyen daha sağlıklı ikramlar veya doğal şekerler alan daha güvenli alternatif . Veterineriniz, yavrularınıza verebileceğiniz en iyi muamele konusunda size tavsiyede bulunabilecektir.pektin veya nişasta

Sahibi Tarafından Evcil Hayvan Olan Köpek

Bazı şekerleme ürünlerinde sıklıkla bulunan pektinden dolayı sindirim rahatsızlığı meydana gelebilir.

Çoğu jöle fasulye, onlara nişastalarını vermek için nişasta ekledi. jöle benzeri kıvam . Pektin, bazı şekerlemelerde bulunan bir nişasta türüdür. Ayrıca ishali tedavi etmek için bazı veterinerlik ürünlerinde de bulunabilir. Pektin toksik olmasa da, çok miktarda yenirse köpeğinizde kabızlık gibi bağırsak sorunlarına neden olabilir.

tatlandırıcılar

Paskalya Sepetinde Kabarık Siyah Köpek

Tat vermek için kullanılan bileşenlerin küçük parçaları köpek tüketimi için güvenli olmayabilir.

Jöle fasulyeleri bir sürü lezzetle gelir. Çoğu yapaydır ve çok fazla yenirse köpeğinizin midesini bozabilir. Bazı türler, çikolata (kakao) veya üzüm gibi eser miktarda içerik içerebilir. güvenli değil Fido'nun yemesi için.

Bu ürünlerdeki tatlandırıcıların tam miktarını ve zarar verip vermeyeceğini belirlemek kolay değildir. Ancak, başka bir iyi neden onları köpeğinize beslemekten kaçının veya herhangi bir şey yemişlerse veteriner kliniğinizi aramak için.

Veterinerim Ne Yapacak?

Veterinerde Çoban Karışımı

Veterineriniz tüketilenlerle ilgili bir takım sorular soracaktır, bu nedenle elinizden gelenin en iyisini yapmaya hazır olun.

Veterineriniz tam olarak hangi şekerin yendiğini bilmek isteyecektir. Bunu yapmak iyi bir fikirdir. şeker paketini yanına al Köpeğinizi kliniğe götürdüğünüzde, veteriner malzemeleri inceleyebilir. Ayrıca ne kadar zehirli olduklarına karar vermek için zehir kontrolünü çağırmak isteyebilirler.

görünüşte iyi çalışan bir model. & text = Onun boyutu benzersiz

Veterineriniz isteyebilir köpeğini kustur zararlı toksinleri bağırsaklarında emilmeden önce atmak için. Bunu bir enjeksiyon vererek yapabilirler. Genellikle, şeker daha yeni yendiyse veya herhangi bir toksisite belirtisi yoksa tedavi budur.

Yavru köpeğinizi evde kusturmayın bir veteriner tarafından istenmedikçe. Evde bir köpeğin nasıl kustuğuna dair tariflerin çoğu tehlikelidir ve Fido'yu daha fazla riske atabilir. Veterineriniz, riskleri tartmak ve hangi eylem yolunun alınacağına karar vermek için en iyi kişidir.

Köpeğiniz hastaysa, ek tedavi veya gözlem için veteriner kliniğinde kalmaları gerekebilir. bir gecede . Tedavi için kliniğe ne kadar erken giderseniz, toksinlerin köpeğinizin vücuduna girme şansı o kadar az olur.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Köpeğim jöle yedi, ne yapmalıyım?

  Paket hala sizdeyse, içindekileri kontrol edin ve köpeğinizi bir veterinere götürmeniz gerekebileceği ihtimaline karşı paketi saklayın. Ksilitol veya kafein ile yapılmışlarsa, Fido iyi görünse bile hemen veteriner kliniğinizi arayın. Ksilitol veya kafein içermiyorlarsa, yavrularınızı izleyebilirsiniz, ancak daha ciddi semptomlar fark ederseniz tavsiye için veteriner kliniğinizi aramaya hazır olun.

 • Köpeğim ksilitol yediyse ne yapmalıyım?

  Küçük bir miktar yemiş olsalar veya rahatsız olmasalar bile veteriner kliniğinizi acilen arayın. Ksilitol toksisitesi, bir köpeğin kan şekerinin tehlikeli derecede düşmesine neden olur ve ölüme neden olabilir. Köpeğinizin, onlara doğru tedaviyi verecek bir veteriner tarafından muayene edilmesi gerekecektir.

 • Ksilitol zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

  Ksilitol zehirlenmesi, kan şekerinde tehlikeli derecede düşük bir düşüş olan hipoglisemiye neden olabilir. Semptomlar kusma, uyuşukluk, sendeleme, bilinç kaybı, nöbetler, komadır ve sonunda ölüme neden olabilir. Yavru köpeğinizde herhangi bir semptom yoksa, ksilitol içeren herhangi bir şey yediğini düşünüyorsanız, yine de acilen veterinerinizi aramalısınız.

 • Bir jöle fasulye bir köpeği öldürebilir mi?

  Bazı jöle fasulyeleri, minimum miktarlarda yenseler bile köpeklerde ölüme neden olabilen ksilitol veya kafein gibi maddeler içerir. Köpeğinize herhangi bir insan şekeri vermekten kaçınmak ve daha sağlıklı alternatifler seçmek en iyisidir. Yavrunuz herhangi bir şeker yemişse, tavsiye için veterinerinizi aramalısınız.

Son düşünceler

Hayır, köpeğinizi kasıtlı olarak jöle fasulye ile beslemek iyi bir fikir değildir. . Yavrunuz yanlışlıkla onları yemişse, ksilitol veya kafein içerip içermediğini görmek için malzemeleri kontrol edin. Bunlar köpekler için zehirli ve yenilirse ölüme neden olabilir. Fido, ksilitol veya kafein içeren herhangi bir şey yemişse acilen veterinerinizi arayın.

Ksilitol veya kafein içermeyen jöle fasulye bile genellikle yüksek şeker ve nişasta içeriğine sahiptir ve mide rahatsızlığına neden olabilir. Uzun vadede kilo alabilirler, diyabet, kalp hastalığı ve diş hastalığı geliştirebilirler. Çoğu şeker köpekler için uygun bir tedavi değil . Köpeğinize bir tedavi vermek istiyorsanız, sağlıklı alternatifler için veterinerinizden isteyin.

Yorumlar