Köpekler Havuç Yiyebilir mi? Havuç Köpekler İçin Güvenli Bir Sebze mi?

Köpekler Havuç Yiyebilir mi? Havuç Köpekler İçin Güvenli Bir Sebze mi?

Sağlığımıza kavuşmamızı sağlamak için sıklıkla tavsiye ediliriz. günlük meyve ve sebze dozu , ama bu evcil hayvanlarımız için de geçerli mi? Havuç, dünyadaki birçok insanın favori sebzesidir. Fido'nun, tabağınızdan bir havuç tatmak için yalvaran yavru köpek gözleriyle masanıza gelmesi genellikle uzun sürmez. Ama köpekler için güvenli mi?

Cevap Evet! Havuç çok çeşitli sağlayabilir önemli diyet besinleri senin yavruna. Ancak, onları yavrularınıza beslemek biraz risksiz gelmez. Sadece kabak gibi , veya armutlar , havuçlar daha sıkı bir sebzedir. Dikkatli olmazsanız, köpeğinizin sindirim sistemine takılabilir veya boğulmasına neden olabilir. Bu nedenle, bunları evcil hayvanınıza beslerken dikkatli olunması gerekir.Yavrularınızın yemeğine fazladan bir şey eklemeden önce, buna değer. saygın kaynakları araştırmak köpekler için uygun olduğundan emin olmak için. Bu yazıda, havuçların köpeklerimiz için sağlıklı bir diyetin parçası olup olamayacağını ve onları köpeğinizle ne zaman test etmenin güvenli olduğunu tartışacağız.

İçindekiler

Havuçlar Köpekler İçin Güvenli ve Besleyici mi?

Pomeranya Köpeği Turuncu Sebzeyi Çiğniyor

Havuç, köpekler için faydalı olan birçok besine sahiptir.bullmastiff vs İngiliz mastiff

Cevap Evet, bir havucun tüm parçaları çoğu köpek için güvenlidir ve çiğ veya pişmiş olarak verilebilir. Pek çok köpek, bir muamele veya gevrek bir çiğneme olarak havuçtan oldukça hoşlanır. Havuç ayrıca doğranabilir, rendelenebilir veya yiyeceklerin içine veya üzerine rendelenebilir. Hem normal havuçlar hem de bebek havuçları, üstleri kadar güvenlidir.

Havuç insanlar için iyidir ve aynı zamanda köpekler için de iyidir. Hem köpekler hem de insanlar omnivorlar Bu, sindirim sistemlerinin hem hayvansal hem de bitkisel ürünleri içeren çok çeşitli bir diyete uyarlandığı anlamına gelir. Sağlıklı bir diyet, tüm bu spektrumda doğru besin dengesini içeren bir diyettir.

Havuç Besinleri

Havuç çok sayıda sağlıklı lif, karbonhidrat ve antioksidan sağlar. Ayrıca sağlarlar K vitamini ve Beta-karoten A vitamini yapmak için kullanılır. İnsanlarda yapılan araştırmalar, bunların kolesterolü düşürebileceğini ve göz sağlığı için iyi olduğunu göstermiştir. A vitamini vücuttaki diğer birçok önemli rolün yanı sıra görme ve görmede özel bir rol oynar.Havuç besleniyor ham da gevrek ve bu onların olduğu anlamına gelir dişleri temiz tutmak için yararlıdır . Fido'nun çiğnemesi sırasında dişlerdeki çatırtı ve liflerin doğal olarak hafif aşındırıcılığı, plak ve tartarın çıkarılmasına yardımcı olur. Yavrularınıza bir 'Hollywood Gülümsemesi' vermezler, ancak iyi bir diş bakımı stratejisinin bir parçasını oluşturabilirler.

Önemli olan çok sert olmaması ve temizlerken dişlere zarar vermemesidir. Kemik ve boynuz gibi çok sert çiğnemeler dişleri temizler ancak çatlayabilir ve zarar verebilir aynı anda onları!

Onlar da bir dolgu ama nispeten düşük kalorili atıştırmalık ve aşırı hoşgörü ile sorunları olan veya her zaman aç olan köpekler için kilo vermeye yardımcı olabilir.Köpeğime Ne Kadar Havuç Verebilirim?

Fransız Bulldog Turuncu Sebzeyi Çiğneme

Köpeğinize verebileceğiniz havuç miktarı, ağırlık ve boyut gibi birkaç faktöre bağlıdır.

Her gıdada olduğu gibi havuç da ölçülü tüketilmelidir. Diyetin herhangi bir parçasının aşırı miktarı sağlıksız ve dengesizdir. bir sürü içerirler doğal şekerler , düzenli olarak büyük miktarlarda verilirse zararlı olabilir.

Köpek yavruları ve daha küçük köpekler için küçük bir havuç veya 2 ila 3 bebek havuç günlük makul bir maksimum miktar olacaktır. Daha genç köpekler için onları rendelemek veya parçalamak en iyisi olabilir. boğulma riski .

Daha büyük köpekler için, günde 1 ila 2 tipik tam boy havuç, maksimum veya 5 ila 6 bebek havuç olarak makul olacaktır. Bunlar beslenebilir bütün veya daha küçük parçalar halinde .Havuç Köpekler İçin Ne Zaman Kötüdür?

Havuçların pek çok besinsel faydası vardır, ancak köpek arkadaşınız için her zaman harika değildirler. Aşağıdaki senaryoların çoğu evcil hayvanınız için zehirlilik riski oluşturmasa da, yavrularınızı bu sebzeyi beslerken duraklamanıza neden olabilecek durumların farkında olmak istersiniz.

Aşırı Beslendiğinde

Bir Demet Turuncu Sebzeyi Ağzında Tutan Border Collie

Çok fazla havuç köpeğinize zararlı olabilir, bu yüzden alımını izlediğinizden emin olun.

Belirtildiği gibi aşırı miktarda havuç beslemek sağlıksız ve dengesizdir. Büyük miktarlarda havuç çok fazla şeker içerir ve aşırı A vitamini sonuçları da olabilir. Bazı vitaminleri (çoğunlukla A, D, E ve K) aşırı dozda almak mümkündür. Havuç, sadece ılımlı bir şekilde diyetin sağlıklı bir parçasını oluşturur.

Büyük miktarda havuç kilo alımına ve obeziteye yol açacaktır. Köpekler artrit, diyabet ve kalp rahatsızlıkları tıpkı insanların yaptığı gibi obezite ile ilişkilidir. Büyük miktarlarda şeker de diş hastalıklarına katkıda bulunur, bu nedenle çok fazla besleyerek havucun dişler için potansiyel faydalarını tersine çevirebilirsiniz.Tıbbi Durumları Olan Köpekler

Battaniyenin Altında Kanepede Yatan Bulldog

Köpek arkadaşınızın bazı yiyeceklere nasıl tepki vereceğini etkileyebilecek önceden var olan koşullar vardır.

Bazı özel sağlık koşullarına sahip köpeklerde havuçtan kaçınılmalıdır. Köpekler hassas mideler veya gıda intoleransları genellikle havuçla çok iyi başa çıkmalıdır. Emin olmak için önce havuçları küçük miktarlarda yavaşça tanıtın.

köpekler diyabetli kan şekerini etkileyeceğinden (tıpkı diğer şekerli yiyecekler gibi) ve durumlarını daha az stabil hale getirebileceğinden havuç ile beslenmemelidir. Köpekler şeker hastalığı Düzenli diyet ve egzersiz rutinlerinin bir parçası olarak ek ekstralar veya atıştırmalıklar olmadan günde yalnızca iki öğün yemek yemeleri gerekir.Boğulma Tehlikeleri

Jack Russell Portakallı Sebze Çiğniyor

Havuçların ve diğer çiğ kök sebzelerin sert dokusu, yavrularınız için boğulma tehlikesi oluşturabilir.

Havuç, herhangi bir köpekte potansiyel olarak boğulma tehlikesi oluşturabilir. Özellikle izlenmesi gereken bir şey daha küçük köpeklerde, köpek yavrularında ve daha az dişi olan köpeklerde (kaybolmuş veya kaldırılmış). Yavru köpeğinizin boğazında veya yutkunmada ciddi bir sorunu varsa, havuç da bir risk olabilir.

Bu köpekler için daha güvenli rendeleyin veya parçalayın havuçları daha büyük parçalar veya bütün havuçları beslemek yerine yiyeceklerine ekleyin. Pişmiş havuç da daha yumuşak olacağı için daha iyi bir strateji olabilir.

Havuç suyu

Portakal Köklü Sebze Suyu

Havuç suyunun köpek tüketiminden kaçınmak en iyisidir, ancak dökülen içeceğin birkaç damlası zarar vermez.Genel olarak köpeklere havuç suyu verilmemelidir. Havuç suyu çok miktarda şeker ve daha az sağlıklı lif içerecektir, bu nedenle bazı besinsel faydalar kaybolur. Bütün havuçlar tercih edilir , küçük miktarlarda havuç suyu çoğu köpek için genellikle tehlikeli değildir.

Genellikle meyve suları, yavrularınızı herhangi bir meyve veya sebzeyle beslemenin en iyi yolu değildir. Parçalara ayrılmış çiğ meyve ve sebzeler en kolay sindirilir ve meyve suları yavrularınıza verebilir. mide bulantısı . Havuç suyunu kullanmanın yaratıcı bir yolu, eğer gerçekten keyif aldıkları bir şeyse, onu yavru kuru mama tanesine yaymak olabilir.

Alman kurdu dökülmesi için en iyi fırça

Diğer Malzemelerin Yanında

Sebze Tabağı

Çoğu zaman tehdit oluşturan havuçlar değil, aynı tabakta servis edilen diğer yiyeceklerdir.

Havuç, köpekler için tehlikeli ürünler de içeren tariflerde bulunabilir. Bu, diğer malzemeleri de kontrol etmeye değer olduğu anlamına gelir. Gibi şeyler soğan , Sarımsak , ve Avokado köpekler için tehlikeli olabilir herhangi bir miktarda tüketilirse. Bu sebzeler genellikle havuçların yanında bulunur.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Havuç köpeklerin dişlerini temizler mi?

  Çiğ havuçlar bütün olarak veya büyük parçalar halinde verilirse, köpeğinizin diş sağlığına iyi geldiği düşünülür. Gevrek ve oldukça liflidirler, bu da biraz aşındırıcı oldukları anlamına gelir. Aşındırıcı yiyecekler plak ve tartarı çıkarmak için iyidir.

  Yine de havuçların oldukça şekerli olduğunu ve diğer şekerli yiyecekler gibi diyetteki fazla şekerin diş hastalıklarının kötüleşmesine yol açabileceğini unutmayın. Havuç daha küçük parçalar halinde veya pişmiş olarak beslenirse bu daha büyük bir risk olacaktır.

 • Köpekler neden havuç sever?

  Havuçlar, özellikle çiğ olduklarında, iyi bir gevreklik ile tatlı ve lezzetlidir. Köpekler ilginç yiyecekleri ve dokuları severler ve havuçlar, oynamaları, çiğnemeleri ve tüketmeleri için sağlıklı bir atıştırmalık sağlar.

  Bununla birlikte, tüm köpekler hemen havuç yemeyecektir. Bazılarının havuçları diyetlerine dahil etmek için cesaretlendirilmesi gerekebilir ve bu, havuçları rendeleyerek, doğrayarak veya başka yiyeceklere rendeleyerek başarılabilir.

 • Bir köpek günde kaç tane bebek havuç yiyebilir?

  Havuç diyetinde belirli bir kural yoktur; hiçbir miktarda toksik değildirler, ancak uzun bir süre boyunca büyük miktarlarda, köpeğinizin diyetini dengesizleştirmede yarardan çok zarar verebilirler. Kaba bir kılavuz olarak, daha küçük bir köpek veya köpek yavrusu için günde 2-3 bebek havuç mantıklı olmalıdır.

  Daha büyük bir köpek için günde 5-6 bebek havuç makul olacaktır. Bütün veya parçalar halinde verilebilirler, ancak tamamen küçük köpeklere verilirse havuçların boğulma tehlikesine karşı dikkatli olun.

 • Havuç köpeklerin sindirimi zor mu?

  Köpekler tıpkı insanlar gibi omnivorlardır ve bu nedenle sindirim sistemlerimiz sebzeleri doğal olarak sindirmek için tasarlanmıştır. Havuç, vücudumuz tarafından kolayca sindirilen ve emilen birçok hazır besin içerir.

  Havucun sindirimi oldukça zor olan tek kısmı lif içeriğidir, ancak bu normaldir ve aslında sağlıklıdır. Normal bir diyette bağırsakta hareket eden sindirilemeyen lif beklenir ve normal bağırsak fonksiyonu ve sağlığı için önemlidir.

 • Normal köpek mamasında havuç var mı?

  Ticari olarak temin edilebilen birçok köpek maması, halihazırda havuç veya havuç özleri içermektedir. güvenli, doğal ve etkili Bir dizi önemli besin sağlamanın yolu. Varsa, köpek maması kabındaki içerik listesinde listelenmelidirler.

Son düşünceler

Genel cevap bir ezici evet köpeklerin büyük çoğunluğu için. Sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak güvenli ve ölçülü bir şekilde beslenen havuçlar, birçok önemli vitamin ve besin içeren köpekler için mükemmeldir.

Onlar da harika yapıyorlar atıştırmalıklar ve çiğnemeler , çünkü köpekler gevrek dokudan hoşlanır ve bir süre üzerlerinde çalışabilir. Bu, hızlı yiyenleri yavaşlatmak ve kilo vermeye yardımcı olarak aşırı kilolu köpekleri doldurmak için harikadır.

Her çeşit havucun tüm kısımları çiğ veya pişmiş olarak beslenebilir. Havucun hastalık oluşturabileceği köpeklerde dikkatli olun. boğulma tehlikesi veya bazı özel köpekler tıbbi durumlar ve köpeğinizin bir günde çok fazla yemediğinden emin olun! Bu, çok sayıda doğal şeker içerdiğinden kilo alımına neden olabilir.

Yorumlar