Köpekler Mango Yiyebilir mi? Mango Köpekler İçin Güvenli Bir Meyve mi?

Köpekler Mango Yiyebilir mi? Mango Köpekler İçin Güvenli Bir Meyve mi?

Meyve ve sebze yemenin köpekler için sağlıklı olduğunu düşünmek doğaldır çünkü bizim için sağlıklıdır. Köpekler gerçekten bir sürü benzer yiyecek yiyin insanlar için. Çoğu köpek, tıpkı bizim gibi, çeşitli bitki ve et bazlı yiyecekleri tolere edebilir.

Birçok köpek mutlu olacakyemek çoğu insan gıdası onlara teklif edildi. Aslında,belirli papaya gibi meyveler , muz , çilekler , karpuz , ve yaban mersini sağlamakbazı büyük antioksidan desteğiileonlarındiyetEğerkombineonların kuru ileGıda.Ancak, bazı meyveler de dahil olmak üzere, yediğimiz ve köpek dostlarımız için tehlikeli olan bazı şeyler vardır. Mangolar bizim için lezzetli ve besleyici bir atıştırmalıktır, ancak köpek arkadaşlarımız için güvenli midir? yoksa zehirliler mi ? Hadi başlayalım ve öğrenelim!

İçindekiler

Mango Köpekler İçin Güvenli mi?

Olgun Tropikal Meyve

Mango eti çoğu köpeğe beslenebilir, ancak diyetlerinin yalnızca küçük bir parçası olmalıdır.Birçok meyvede olduğu gibi, mango güvenlidir Köpekler için belirli önlemler alınırsa. Mango, sert kabuklu ve ortasında büyük bir çukur bulunan ve asla bir köpeğe verilmemesi gereken yumuşak bir meyvedir. Mangonun yumuşak, etli kısmı çoğu köpek için sağlıklı bir atıştırmalıktır ve boğulmayı önlemek için en iyi ısırık büyüklüğünde parçalar halinde beslenmesidir.

Ek olarak, mango köpeklere verildiğinde olgunlaşmış olmalıdır. Çok sağlam olursa olur küçük parçalar halinde kesmek zor ve boğulma tehlikesi olabilir. Bir mangonun olgun olup olmadığını kontrol etmek için hafifçe sıkın; dokunması yumuşak olmalı, cilde biraz vermelidir.

Lütfen unutmayın, köpekler her zaman dengeli ve eksiksiz bir ana yemekle beslenmelidir. Ticari olarak üretilmiş, köpeğe özel yiyecek en iyisidir çünkü bu, yavrularınıza doğru besin dengesini verecektir. Bu dengeyi kendi başınıza sağlamak son derece zordur.gümüş laboratuvarı

Köpeğinizin ana yemeği telafi etmelidir toplam gıda alımının %90'ı , meyve gibi diğer ikramlarla birlikte, %10 veya daha az. Meyve, ana besin kaynağı olarak köpekler için uygun değildir. Uygun köpek maması seçiminde yardıma ihtiyacınız varsa, veterinerinizle konuşmanız en iyisidir.

Mango Köpekler İçin Sağlıklı mı?

Dilimlenmiş Tropik Meyve

Mango, çoğu köpeğin yararlanabileceği birçok besin içerir.

Mango meyvesi çoğu köpek için iyi bir tedavi seçeneğidir çünkü yağ oranı düşük ve lif oranı yüksek . Köpekler, bağırsaklarındaki iyi bakterileri beslediği ve sağlıklı sindirimin korunmasına yardımcı olduğu için diyetlerinde bir miktar life ihtiyaç duyar. Köpekler mangodan biraz lif alacaklar.Mango ayrıca antioksidanlar içerir ve A, B6, C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere vitaminler. Ayrıca demir, kalsiyum ve çinko içerirler. Köpeğin A vitamini ihtiyacı diyetlerinde; sağlıklı cilt ve gözler ile parlak bir tüyün korunmasına yardımcı olur.

Lütfen çok fazla A vitamininin zarar verebileceğini unutmayın. Bir tedavi olarak biraz mango yemek, genel olarak dengeli bir diyetin parçası olarak uygun miktarda A vitaminidir. Lütfen Köpeğinize A vitamini yönünden zengin mamalar vermeyin (karaciğer ve balık yağları gibi) bir veterinere danışmadan.

C, B6 ve E vitaminleri köpekler için önemlidir. çeşitli işlevleri destekleyin vücudun etrafında. Dengeli ana yemeklerinin yanı sıra mango gibi bir muameleden bu vitaminlerden biraz fazla almak kötü bir şey değil.

Mango derisinin veya kabuğunun insanlarda ek sağlık yararları olduğu bildirilmektedir, ancak köpek tüketimi için güvenli değil , bu yüzden lütfen baştan çıkarmayın.Bir Köpek Ne Tür Mango Yiyebilir?

Tropikal Meyveler Parçalara Ayrılır

Köpeklere mango beslemenin en iyi yolu, taze, olgun, pişmemiş mango etidir ve ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesilir.

Kurutulmuş mango çok çiğnenebilir, bu nedenle iyi ve uzun süre kalıcı bir muamele olacağını düşünmek cezbedicidir. Ne yazık ki, kurutulmuş mango içerir çok daha fazla kalori ve şeker taze mangodan daha. Obeziteye yol açabilecek kurutulmuş mango ile bir köpeği aşırı beslemek kolay olurdu.

Mango aromalı dondurma köpekler için uygun değildir. Yavru köpeğiniz yanlışlıkla gizlice yalarsa, tek seferlik olarak tehlikeli olması pek olası değildir, ancak sağlıklı bir atıştırmalık seçimi değildir. Dondurma, laktoz içeren süt kreması içerir. Yetişkin bir köpeğin midesi laktozu sindirmek için tasarlanmamıştır , bu yüzden sütten en iyi şekilde kaçınılır.

Var garanti yok dondurmadaki mango aroması bile gerçektir ve yapay aromalar köpekler için önerilmez.Mango şerbeti mandıra içermez ancak içeriği nedeniyle köpekler için uygun bir atıştırmalık seçimi değildir. yüksek şeker içeriği . Ayrıca köpekler için iyi bir seçenek olmayan yapay tatlandırıcılar ve renkler içerebilir. Köpeklerin yemesi için mide dostu olacak şekilde formüle edilmiş, ancak her zaman etiketi kontrol eden dondurulmuş köpek 'dondurmaları' satın almak mümkündür.

Konserve mango, genellikle olduğu gibi köpekler için uygun değildir. şurup veya meyve suyu içinde korunmuş, yani taze meyveden daha fazla şeker içerir.

İnsanlar için tasarlanmış diğer mango aromalı ürünlerden sakının çünkü bunlar ksilitol adı verilen bir bileşen içerebilir. köpekler için toksik . Ayrıca aşırı şeker içerebilirler.Köpeğime Zarar Verebilir mi?

Kameraya Bakarken Başı Eğilmiş Bulldog

Mango, yanlış beslenirse köpek arkadaşınıza zarar verebilir.

Mango çekirdeği büyüktür ve kolayca çiğnenmez. Çukur, bir köpeğin boğulmasına veya yavru köpeğinizin bağırsağına sıkışmasına neden olabilir. yutulduğunda tıkanmaya neden olur . Hem boğulma hem de tıkanmalar potansiyel olarak yaşamı tehdit eder. Çukur, parçalandığında siyanür adı verilen bir zehir oluşturan amigdalin içerir. Siyanür zehirlenmesi yaşamı tehdit eder.

bu kabuğu serttir ve kolay çiğnenemez veya sindirilir. Ayrıca boğulma tehlikesi olabilir ve köpeğinizin bağırsaklarında tıkanma riski oluşturabilir. Dört ayaklı arkadaşınıza mango yedirmeden önce kabuğunu ve kabuğunu çıkarmanız çok önemlidir.

Hangi Köpekler Mango Yememelidir?

kameraya bakarak kilolu it

Kilo vermesi gereken köpekler gibi bazı köpeklerin diğerlerine göre mango yeme sorunları yaşama olasılığı daha yüksektir.Karınları hassas olan köpekler, tanıdık yiyeceklere yapışmalıdır. Hep köpeğinizin diyetini tartışın Kedinizin midesi hassassa ve yeni bir şey tanıtmadan önce veterinerinizle görüşün. Şeker ve lif içeriği hassas köpeklerde mide rahatsızlığına neden olabilir.

Fazla kilolu köpekler en iyisi olabilir meyveden kaçının şekerli olduğu için; sebzeler daha iyi olabilir. Yine, bunu veterinerinizle tartışmak en iyisidir.

bernese çoban karışımı

Peki ya diyabetli köpekler? Peki, mango şekerlidir, bu yüzden olabilir diyabetli köpekler için uygun değil , çünkü kan şekeri seviyelerindeki zirveler onları riske atabilir. Bununla birlikte, meyvelerde doğal olarak bulunan şekerlerin vücuda salınması, tatlı bisküvilerdeki ve daha az doğal olan diğer şekerlemelerdeki şekerlerden genellikle daha yavaştır.

Diyabetli köpeklerin günden güne değişmeyen istikrarlı bir diyette olması gerekir, ancak buna mangoyu dahil etmek istediğinizi düşünüyorsanız, bunu yapmak mümkün olabilir. Veterinerinizle konuşun diyabetik bir köpeğe mango beslemek hakkında.

Mangoyu Köpeğime Nasıl Güvenle Beslerim?

Bir Parça Meyve Yiyen Pomeranya Köpeği

Bir köpeği beslemenin en güvenli yolu, kabuğu çıkarılmış olarak soyulur ve küçük ısırıklar halinde kesilir.

Köpeğinizin diyetine yeni yiyecekler eklerken veterinerinize danışmak her zaman en iyisidir, çünkü bireysel köpeğinizin bir özel sebep Neden bazı gıdalar güvensizdir?

Mangoyu ilk kez tanıtıyorsanız, bunu yapın. gitgide . Herhangi bir yeni yiyecek mide rahatsızlığına neden olabilir. Bir rehber olarak, bir köpeğe ilk kez bir çay kaşığı yeni mamadan fazlasını vermemeli, ardından olumsuz etkileri kontrol etmek için 48 saat izlememelisiniz.

Mangoyu besleyin taze ve olgun . Köpeklerin yemesi için tehlikeli olduğu için her zaman kabuğunu ve çukurunu çıkarın. Meyveyi, bireysel köpeğinize uygun ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesin. Bu parçalar, bütün olarak yutulduğunda köpeğinizin boğulmasına neden olmayacak kadar küçük olmalıdır. İyi bir kılavuz, boyutlarına benzer parçaları kesmektir. normal mama tanesi .

Mango içerir doğal olarak oluşan şekerler fazla yenildiğinde kilo alımına neden olabilir. Fazla kilolu köpeklerin diğer sağlık sorunlarından muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. diyabet gibi durumlar ve eklem hastalığı.

xylitol içeren sakız markaları

Mangoyu beslerken istenmeyen kilo alımını önlemek için sadece besleyin. birkaç küçük parça , ve her gün değil. Köpeğinizin toplam kalori alımını hesaplarken ikramların dikkate alındığından ve bunların toplam mamanın %10'undan fazlasını oluşturmadığından emin olun.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Fransız Bulldogları gibi kısa burunlu köpekler mango yiyebilir mi?

  Dahil olmak üzere çoğu kısa burunlu köpeğe mango beslemek Fransız buldozerleri , iyi. Mango, Fransız Bulldogları için diğer köpeklerle aynı sağlık yararlarına sahiptir, ancak kısa burunlu köpeklerin kilo almaya daha yatkın olabileceğini ve aşırı kiloluysa egzersiz sırasında nefes alma zorluğu gibi komplikasyonlara maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğunu unutmayın. Boğulma, kısa burunlu ırklarda daha olası olabilir. Frenchie'nize veya başka bir kısa burunlu türe mango besliyorsanız, ısırık büyüklüğündeki parçaların ekstra küçük olduğundan emin olun.

 • Bir köpek mango tohumunu sindirebilir mi?

  Hayır, tohum veya çekirdek düzgün çiğnenemeyecek kadar büyüktür ve mide suları tarafından parçalanmayacaktır. Hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabileceğinden, mango çekirdeğini asla bir köpeğe beslemeyin. Köpeğiniz bir mango tohumu yemişse, tavsiye için veterinerinize başvurun.

 • Mango tohumları siyanür içerir mi?

  Mango tohumları/çekirdekleri, vücutta siyanüre dönüşen amigdalin içerir. Siyanür zehirlenmesi ciddidir. Bununla birlikte, boğulmaya veya bağırsaklarında tıkanmaya neden olabileceği gerçeği de dahil olmak üzere başka nedenlerle mango çukurlarını beslememelisiniz.

 • Bir köpek yavrusu ne kadar mango yiyebilir?

  Yavrular, veterinerinizin rehberliğinde kademeli olarak tanıtılırsa mangonun tadını bir tedavi olarak alabilirler. Yavruların ana gıda olarak dengeli, yavruya uygun köpek mamasına ihtiyacı vardır, bu nedenle mango sadece bir ödül olarak beslenmelidir. Mangonun sadece etini besleyin ve küçük parçalara ayırdığınızdan emin olun. Yavru köpeğiniz bir seferde en fazla 2-3 parçaya sahip olmalıdır, haftada bir veya iki kez.

 • Kuru mango köpekler için kötü mü?

  Olabilir. Kurutulmuş mango parçaları bir köpeğin boğulmasına neden olabilir. Kuru mango ayrıca taze mangodan daha fazla şeker ve kalori içerir, bu nedenle aşırı beslemek kolaydır. Yavru köpeğiniz birazcık gizlice girerse, boğulmadıkları sürece panik için bir neden değildir, ancak normal bir atıştırma için iyi bir seçim değildir.

 • Köpekler mangolu dondurma yiyebilir mi?

  Çoğu laktozu çok iyi tolere etmediğinden, köpeklere süt bazlı dondurma vermek akıllıca değildir. İnsan dondurmaları, hatta süt ürünleri içermeyenler bile, köpekler için iyi olmayan çok miktarda şeker ve yapay katkı maddeleri içerebilir. Dondurmalar ve diğer tatlı ürünler, köpekler için toksik olan ksilitol içerebilir.

 • Mango bir köpeği öldürebilir mi?

  Doğru beslenirse - sadece et ve küçük parçalar halinde, arada bir - o zaman mangonun zarar vermesi olası değildir. Bununla birlikte, herhangi bir yiyecek, nadir de olsa köpeklerde ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Mango, doğru şekilde beslenmezse yavrularınızın boğulmasına neden olabilir ve çukur ve deri yaşamı tehdit eden hastalıklara neden olabilir, bu nedenle bunlar her zaman çıkarılmalıdır.

Son düşünceler

Bu meyveyi, çekirdeği ve derisi çıkarılır ve eti küçük parçalar halinde kesilirse, çoğu sağlıklı köpeğe beslemek güvenlidir. Mango, ana besin kaynağı olarak değil, sadece bir ikram olarak beslenmeli ve sadece ara sıra beslenmelidir. Köpeğinize yeni bir mama veya tedavi vermeden önce, özellikle herhangi bir sağlık sorunu varsa, veterinerinizle konuşmanız mantıklıdır.

Yorumlar