Flat-Coated Retriever Bilgileri: Cins Gerçekleri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Flat-Coated Retriever Bilgileri: Cins Gerçekleri, Özellikleri ve Daha Fazlası

Çoğu kişi bir Golden Retriever'ı tanır ve belki de birisinin 'siyah' Golden Retriever'den bahsettiğini duydunuz ve ilginizi çekti. Bu insanlar muhtemelen bir Flat-Coated Retriever (FCR) ile karşılaştı. Flat-Coated Retriever, Retriever'in öncülüydü. Altın ve üstünkörü bir bakışta ona benziyor, ancak Flat-Coat'un hem görünüş hem de mizaç açısından belirgin farklılıkları var. 1880'lerde bir cins olarak yaratılan Flat-Coated Retriever, şehirdeki en mutlu köpek olarak hak edilmiş bir üne sahiptir.

Başlangıçta Dalgalı Tüylü Retriever olarak bilinen, 1800'lerde bu sınıfta gösterilen köpekler çeşitli kürk renklerine sahipti. Sonunda, meraklılar ırkları farklılaştırdı ve Flat-Coat yalnızca siyah veya karaciğerle sınırlandırıldı.Neşeli ve eğlenceli Flat-Coats, gençlik pınarını ele geçirdi. Neşelidirler, oynamayı severler ve köpek yavrusu gibi ebedi bir coşkuyu yetişkinliğe taşırlar. FCR'ler mükemmel aile köpekleridir ve ideal insanları onlarla bolca zaman geçirir. Bol miktarda enerji ve onu harcama arzusuyla, istikrarlı bir rutine sahip aktif bir açık hava insan ailesi için idealdirler.

Düz Kaplamalı Retriever
  • Ağırlık 60-70 lira
  • Yükseklik Erkekler için 23-24,5 inç, kadınlar için 22-23,5 inç
  • Ömür 8-10 yıl
  • Renkler Siyah veya Ciğer
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Irk Tarihi

 Ağzında mavi oyuncak olan Flat-Coated Retriever
Bu eğitilebilir av köpeğini oluşturmak için Newfoundlands ve çoban köpekleri karışıma karıştırıldı.

1800'lerde İngiliz sporcular av hayvanları ve su kuşları için köpek yetiştiriyorlardı. Hayvanın işlevi en önemli özellikti, bu nedenle İspanyollar, setterler, Orijinal Kıvırcık Tüylü Retrieverler daha sonra Kıvırcık ve Dalgalı Tüylü Retrieverler olmak üzere iki kategoriye ayrıldı. Köpekler hem çalışmak hem de gösteri yapmak için yetiştirildi ve iki çizgi gösteri tezgahında birbiriyle yarıştı.S.E. British Kennel Club'ın kurucusu ve Başkanı Shirley, çift amaçlı bir gösteri ve çalışma türü yaratmak için Wavy Coat soyunu babasının kulübesindeki siyah geri getiricilerle iyileştirmeye başladı. Newfoundland tipi kafanın kabalığını ortaya çıkardı ve muhtemelen karışıma kömür ocağı ekleyerek ceketi düzleştirdi. Hem Flat-Coat hem de Wavy-Coat olarak adlandırılan yeni cins, zengin sporcular için onlarca yıldır tercih edilen köpek oldu.

Labradorların ve Altınların artan popülaritesi, Flat-Coat'ın popülaritesinin azalmasındaki bir faktördü. Yine de, II. Dünya Savaşı, sayılarının azalmasında daha önemli bir faktördü. Savaşın İngiliz halkı ve ekonomisi üzerindeki katıksız zorlukları, o dönemde köpek hastalığının yaptığı gibi, bir bedel aldı. Mevcut Flat-Coat soylarının çoğu, cinsi gelecek nesiller için koruyan birkaç kararlı yetiştirici tarafından tutulan köpeklere kadar uzanır.

Mizaç

Flat-Coated Retriever'in köpeklerin takma adı olan 'Peter Pan', türün mutlu-talihsiz tavrını özetler. Sadece hissettiğiniz kadar yaşlı olduğunuz fikrini gerçekten yansıtıyorlar ve kalpleri tüm günleri boyunca genç kalıyor. Anında sonuç almayı bekleyen eğitmenler, Flat-Coat'ı ve kendilerini hayal kırıklığına uğratacaktır. Tipik olarak, yavaş olgunlaşan bir cins hakkında konuştuğumuzda, bu fiziksel büyümedir. Flat-Coat'ta zihinleri yavaş olgunlaşır ve bazı yönlerden hiç olgunlaşmayabilir. Son nefesine kadar, beklentiye bağlı olarak büyüleyebilen veya hayal kırıklığına uğratabilen bir köpek yavrusu havasını korur.Flat-Coats asla bir yabancıyla tanışmaz ve bu nedenle harika bekçi köpekleri olmaz. Doğal geri alma içgüdüleri güçlüdür, ancak sizinle güvenilir bir şekilde avlanması için size bağlanması gerekir. Onu mükemmel bir avcı yapan aynı çevik ve bağımsız zihin, genel olarak sadece avlamak için değil, özellikle sizin için çalışmak istemesi gerektiği anlamına gelir. Geri alma içgüdüsü yeterli değil. Sahada ne kadar iyi çalıştığı, idarecisi ile olan ilişkisine bağlıdır. Evinizi paylaşıyorsa ve ona zaman ayırıp ilgi gösteriyorsanız, görev ne olursa olsun sadık ve özverilidir.

Boyut ve Görünüm

 Çayırda tipik Flat Coated Retriever
Birçoğu, bu türün Labradors veya Golden'lardan daha zarif şekilli bir vücut tipine sahip olduğunu düşünür.

Orta boy köpeklerdir (bilerek taşıma kolaylığı için) ve gösterişli olarak tanımlanırlar. 'kerestesiz güç ve yabani otsuz müstehcenlik.' Hâlâ sağlam ve dengeli bir köpektir ancak daha ağır olan geri getiricilerden daha hafif ve daha rafinedir. . Özellikle kafası bu inceliği yansıtıyor. Flat-Coat'ın kafası bir Golden'ınkinden daha dar ve uzundur, daha az belirgin bir duruşu vardır, yüzünün gözlerinin hemen altında burnunun kafatasıyla birleştiği çukur.

Adından da anlaşılacağı gibi, Flat-Coat kalın siyah veya karaciğer ceketi düz durur , ancak bacakları ve etkileyici kuyruğu tüylü. Cins standardı, erkekler için omuzda 23 ila 24½ inç ve dişiler için 22 ila 23½ inç yükseklik gerektirir. Zayıf ve fazla kilolardan arınmış olmalıdır.Kabanlar ve Renkler

 İsveç Gölü'nde Mavi Suyla Yüzen Düz Kaplamalı Retriever
Bu türün tanımlayıcı adı, kürkünün doğasını doğru bir şekilde yansıtır.

Suda ve sert havalarda onu korumak için kalın ve astarlı, FCR'nin ceketi asla kıvırcık olmamalıdır. Flat-Coat'ın bacakları ve kuyruğu, Golden Retriever gibi şık bir şekilde tüylüdür.

Flat-Coats, Altınların türetildiği cinsti. Başlangıçta, siyah veya karaciğer yavruları dışındaki herhangi bir şeyin standart olarak üremediği düşünülüyordu. Kürk rengi, köpeğin genetiğinin bir ifadesidir ve Düz Tüylü Retrieverler baskın E aleline sahip olmak , siyah veya karaciğer kaplama rengini üreten. Resesif e aleli sarı veya kırmızı bir kaplama yapar. Bu resesif e aleli, Golden Retriever'in altın olmasının nedenidir ve baskın E aleli, Flat-Coated Retriever'in siyah veya ciğer olmasının nedenidir.

Egzersiz Gereksinimleri

 Bir çayırda koşan siyah bir Flat Coated Retriever köpeğinin yandan çekim sırasıyla aksiyon çekimi
FCR'lerin fiziksel ve duygusal sağlık için çok fazla egzersize ihtiyacı vardır.

İdeal olarak, en sağlıklı olacaklar günde iki saat uzun yürüyüşler . Genetikleri, çoğu retriever gibi yüzmekten ve bir şeyler getirmekten zevk aldıkları anlamına gelir. Koşullarınız izin veriyorsa, koşmak ve yüzmek için köpeğinizi yerel plaja veya göle götürün. Flat-Coat'unuzla patika koşusu veya avlanma gibi aktiviteler sizi hem aktif hem de tatmin edici tutar.

Yaşam koşulları

 Baltık Denizi kenarında koşan düz kaplamalı retriever
Flat-Coat'unuzla açık havada daha geniş alanlarda önemli ölçüde zaman geçirmeyi bekleyin.

Bazı Flat-Coats'lar arka bahçedeki hayata, en sevdikleri insanları yalnızca hafta sonları görmeye alışabilirken, çoğu bunu yapmayacaktır. O sadık bir aile üyesidir ve sizin tarafınıza yakın durma eğilimindedir. Bu enerjik köpek yavrusu için çitle çevrili büyük bir bahçe şarttır, ancak fiziksel ve zihinsel meşguliyet ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olmayabilir. Apartman köpeği değiller.Eğitim

 Yürüteç ile çayırda tipik Flat Coated Retriever
Flat-Coat'un iyi ayarlanmış ve huylu bir arkadaşa dönüşmesine yardımcı olmak için erken sosyalleşme ve eğitim önerilir.

Flat-Coats çok eğitilebilir ve memnun etmeye heveslidir, ancak tipik bir geri getiriciden daha fazla sabır gerektirir. Yeni komutları hızlı bir şekilde alan, doğal olarak zeki köpeklerdir, ancak nazik bir eğitim gerektirirler. Sert düzeltmelere karşı hassastırlar ve sessiz ve adil bir idareciye ihtiyaç duyarlar. İnsanlarla birlikte çalışmak üzere yetiştirilen çoğu köpek gibi, Flat-Coat da ailesiyle birlikte olmak ister. Uzun süre yalnız kalırsa, zamanı istenmeyen davranışlarla dolduracaktır.

İlk ve en önemli, Flat-Coated Retriever'lar av köpekleri olarak yetiştirildi. Temel itaat eğitiminden sonra, bir yem almak için Flat-Coated Retriever'ınızla birlikte çalışın ve ardından köpeğinizi koku yoluyla iz araması için eğitin. Ona koku izini nasıl takip edeceğini öğretmek için bir sprey kokusu kullanın. Sahada çalışmaya geçiş, onun hazır olup olmadığının gerçek testi olacaktır. İkiniz, günün sonunda evinizin ve ocağınızın konforuna dönmeden önce yere düşen kuşları yıkamaya ve almaya hazır olacaksınız.

Düz Tüylü Retrieverler, tarla köpeklerinin kulübesi değildir. Onlar da ev arkadaşı. Çabuk yapılan çalışmalardır, ancak katı tekrardansa sevgi dolu övgülere daha iyi yanıt verirler ve bir ergen gibi, fazla zorlanırlarsa isyan edebilirler. Flat-Coat'unuzun gün içinde sizden uzakta geçen zamanı kaldırabilmesini istiyorsanız, onunla sadece bir tarla köpeği değil, bir ev köpeği olarak kaliteli zaman geçirmelisiniz.

Sağlık

Eklem Displazisi

Düz Kaplamalı Retrieverler diğer birçok orta ve büyük köpek ırkı gibi kalça ve dirsek displazisi geliştirme riski . Orthopedic Foundation for Animals (OFA testi) tarafından test edilen ebeveynlerden bir yetişkin veya yavru seçmek, riski azaltmaya yardımcı olur. Yine de displazi, köpek yavrusu olarak hızlı büyümeden de ortaya çıkar. Büyük cins yavru köpekler için tasarlanmış beslenme şarttır. Kalçalarda eklem displazisi ve dirsekler tipik olarak uyuşukluk, genel sertlik ve ağrı belirtileri olarak ortaya çıkar.patellar luksasyon

Tıpkı insanlarda olduğu gibi patella diz kapağıdır. Patella, kaval kemiğinin tepesindeki bir olukta oturur. Lüks bir patella bu oyuğa girip çıkarak dizin düzgün şekilde bükülmesini engeller ve yerinden çıkar. Bu sadece topallığa neden olmakla kalmaz, aynı zamanda ağrı ve artrite de neden olabilir.

Patella lüksü genellikle genetik bir durumdur. Tipik olarak küçük ırkları etkilemesine rağmen, patellar luksasyon daha büyük köpekleri etkileyebilir. Köpeğinizin koşarken bir bacağını birkaç adım yukarı kaldırdığını fark ederseniz, ancak daha sonra tekrar normal şekilde kullanırsa, kontrol etmesi için köpeğinizi veterinere götürün. Bu durum yaşamın ilerleyen dönemlerinde sertliğe ve artrite yol açabilir. Tedavi, durumun ciddiyetine göre değişir. Hafif patellar luksasyon vakaları, rahatsızlığı hafifletmek için NSAID'lerle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, ciddi vakalarda, cerrahi tavsiye olacaktır.

Kanser

Flat-Coated Retrieverlerde kanser insidansı yüksektir Yetiştirme organizasyonunun üyeleri bir şeye katkıda bulunmaya çağırması yeterlidir. genetik veritabanı . Flat-Coats özellikle yumuşak doku sarkomuna (özellikle histiyositik sarkom) karşı hassastır. Bu kanserlerin prognozu kötüdür ve daha genç Flat-Coats'ta önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.Beslenme

 Düz Tüylü Retriever anne yemek yaparken bekliyor
Köpeğinizin sağlıklı kalması için ihtiyaç duyacağı mama miktarı kilosuna, yaşına ve aktivite düzeyine bağlıdır.

Ortalama bir yetişkin Flat-Coated Retriever, günde yaklaşık üç ila dört bardak yemek yiyin. Köpeğinizin vücut kondisyonu izlenecek en iyi rehber olacaktır. Ödeyebileceğiniz en kaliteli mamayla beslemek, uzun vadede uygun fiyatlı bir mama tanesiyle yetinmekten daha uygun maliyetli olabilir.

Seçin yavrunuzun yaşına uygun yüksek kaliteli formül Bu aktif cinsi sağlıklı tutmak ve displazi ile ilişkili sağlık risklerini azaltmak için . Et proteini, lif, sağlıklı karbonhidratlar, omega-3 yağ asitleri, vitaminler ve mineraller içeren yüksek kaliteli bir kuru mama, Flat-Coat'unuzun beslenme ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Pahalı takviyeler eklemek zorunda kalma olasılığınız daha düşük olacak .

bakım

 Flat Coated retriever gölde eğleniyor
Parlak ceket, dışarıda çok zaman harcıyorsa haftada birkaç kez veya daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar.

Dışarıda topladığı kir ve kalıntıları temizlemek için onu neredeyse her gün fırçalamanız gerekecek. A daha ince fırça ceketlerindeki kiri ve kiri temizlemenize yardımcı olur ve bir kıl fırça ceketlerini parlatmak için. Kulakları ve ayakları keçeleşme olasılığı en yüksek olan bölgelerdir, bu nedenle tamir edilemeyecek şekilde düğümlenmeden önce iyice kontrol edin.

Düzenli fırçalama, kan dolaşımını uyarır ve yağları saçına dağıtır, böylece kaba tüyleri bile sağlıkla parlar. Mevsimler değiştiğinde, Flat-Coated Retriever'lar astarlarını dökecek ve bir fırça ile fırçalanmanın faydasını göreceklerdir. astar tırmığı Bu ekstra gevşek saçları çıkarmak için. İki ana tüy dökme mevsimi ilkbahar ve sonbahardır ve kalın kışlık kürkün döküldüğü ilkbahar dönemi daha belirgin olacaktır.Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

 Çimenlerde düz kaplamalı bir retriever yavrusunun portresi
Damızlık hayvanları genetik olarak bağlantılı koşullar için tarayan saygın bir yetiştirici arayın.

Düz Kaplamalı Bir Retriever için 1.500 ila 4.000 ABD Doları arasında ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz. bir yetiştiriciden. Gösteri kalitesindeki köpekler daha da pahalıya mal olacak. Seçtiğiniz yetiştiricinin, köpeklerinin sağlığının arkasında durduğundan emin olun.

Kurtarma ve Barınaklar

dikkate aldığınızdan emin olun Flat-Coated Retriever'ı benimsemek. Nadir olmalarına rağmen, yalnız bir yavru köpek size yakın bir barınakta ömürlük yuvasını bekliyor olabilir. Bir köpeği sahiplenmek, bir yetiştiriciden satın almaktan daha ucuzdur.

Flat-Coated Retriever'lar, eski aileleri, türün mizacını anlamadıkları ve Golden veya Labrador gibi olgunlaşmasını bekledikleri için kurtarmaya gelmiş olabilir. Yeni en iyi arkadaşınız alıştıkça, ona bolca ilgi gösterin ve oyun zamanı verin. Fiziksel olarak olgun olsa da, türün doğası gereği öyle davranmaması gerektiğini kabul edin. Onun için bir top atın ve geri alma becerilerini göstermesine ve yerleşmesine izin verin.

Aile Evcil Hayvanları Olarak

Genel olarak, bu cins:

cane corso bir pitbull mu
 • Zeki ve eğitilebilir.
 • Yaşlılıkta bile ruhen genç.
 • Sert eğitime duyarlı.
 • Aile dostu.
 • Diğer köpeklerle arkadaş canlısı.
 • Aktif ve enerjik.
 • Mükemmel çalışan bir retriever.
 • Orta boy ve yapı.
 • Tarladan ocağa çok yönlü bir yol arkadaşı.

Son düşünceler

Flat-Coated Retriever'in hayata neşeli, yüksek enerjili yaklaşımı bulaşıcıdır. Yaşı ne olursa olsun, kalbi genç ve hayatı seviyor. Av köpeği ve aile refakatçisinin mükemmel bir karışımı olan FCR, aktif, açık havada yaşayan aileler ve onun benzersiz, tasasız hayata bakış açısını anlayan bireyler için ideal bir seçimdir.

Yorumlar