yuh! Köpeğim Tavşan Kakası Yedi! Endişelenmeli miyim?

yuh! Köpeğim Tavşan Kakası Yedi! Endişelenmeli miyim?

Köpekler çok meraklı ve meraklı yaratıklar. Genellikle buldukları yeni nesneleri araştırmaya çalışırlar, genellikle burunlarını ve ağızlarını kullanırlar! Bu, köpeklerin genellikle evin ve bahçenin etrafındaki çeşitli şeyleri alacağı anlamına gelir. Ama köpeğiniz arka bahçenizden tavşan kakası yediğinde ne olur?

Dışkıya neden olan birkaç neden var aslında oldukça cazip olabilir köpek arkadaşlarımızın yemesi için. için alışılmadık bir şey değil köpeklerin kedi kakasını yemesi veya hatta kendi . Ancak bu son derece tuhaf davranışın arkasındaki ana faktör nedir?Bu yazıda, neler olabileceğini keşfetmek yavrunuz tavşan dışkısı yerse. Bir köpek sahibi olarak neler bekleyebileceğinize ve veterinerinizle ne zaman iletişime geçmeniz gerektiğine bakacağız.

İçindekiler

Köpekler Neden Tavşan Pisliği Yiyor?

çimenleri koklayan kahverengi köpek

Köpekler, ilginç aroması nedeniyle genellikle tavşan pisliği yerler.Bir köpeğe, başka bir hayvanın kakası her zaman gerçekten ilginç kokacak , bu yüzden köpeklerin onu alıp yutması alışılmadık bir durum değil! Kaka, insanlar için bile çok çeşitli aromalar içerir. Bir köpeğinki kadar hassas bir burun için ne kadar aromatik olduğunu hayal edin!İçeriğin kokuları, bakteri yaşamı ve keşfedilecek tavşan kokuları var. O bile uygun bir boyutta gelir bir köpeğin yemesi için ve genellikle evcil hayvan ebeveynlerinin onu onlardan alabileceği yerlerden uzakta bulunur! Bütün bunlar tavşan kakasını bir köpek için mükemmel bir atıştırmalık yapar.

Tavşan Pislikleri Köpeğimi Hasta Edebilir mi?

çimenlere düşen tavşan

Tavşan pisliği tuhaf bir kokuya sahiptir ve köpekler için mükemmel, küçük ısırık büyüklüğünde atıştırmalıklar olarak gelir.Tavşan dışkısı büyük ölçüde sindirilmiş çim, yeşil bitkiler ve sebzelerden oluşur , bir tutam tavşan kürkü ve bakteri ve baharatlarla birlikte bağırsak mukusu. Bunlar kendi içinde genellikle bir köpek için aşırı tehlikeli değildir. Bu nedenle, çoğu durumda az miktarda tavşan kakası yemek sorun yaratmaz. Ancak, köpek arkadaşınızın bir süre yüzünüzü yalamasını istemeyebilirsiniz!

Tavşan pisliği bazı durumlarda şunları içerebilir: potansiyel olarak sorunlu mikroplar mide bulantısına neden olabilir. Kaka, solucanlar gibi her zaman potansiyel bir parazit kaynağıdır. Bunlar, özellikle köpeğinizin zaten hassas bir karnı varsa veya önceden var olan sağlık sorunları varsa endişe vericidir. Tavşan dışkısı, evcil hayvanlardan ziyade yabani tavşanlardan geliyorsa mikrop taşıma olasılığı daha yüksektir.

Çoğu köpek tavşan pisliği yedikten sonra sorun yaşamazken, bazıları karın problemleri geliştirebilir , veteriner dikkati gerektirebilir. Tavşandan köpeğe geçebilen birçok mikrop ve parazitin insanlara da geçebileceğini belirtmek önemlidir. Bu yüzden kendi hijyeninize ve sağlığınıza dikkat edin. Ellerinizi sabunla yıkadığınızdan emin olun!Tavşan dışkısı yemek, yavrularınız için dünyanın sonu değil, ama herhangi bir semptom göstermeye başlarsa hafta veya daha sonraki bir hafta içinde sağlığınızın bozulması durumunda, durumu veterinerinizle görüşmeye değer.

Köpeğim Tavşan Kakası Yedi: Şimdi Ne Olacak?

Bir Kayanın Üzerinde Tavşanlı Kahverengi Köpek

Köpeğinizin tavşan dışkısı yemiş olabileceğini düşünüyorsanız, bu adımları uyguladığınızdan emin olun.

Fido kısa süre önce biraz tavşan dışkısı yediyse, atabileceğiniz birkaç adım var. Bu adımları takip ederek, veterinerinizin ihtiyaç duyduğu tüm bilgilere sahip olduğundan ve yavru köpeğinizin iyi bir yerde olacağından emin olacaksınız. veterinerinizin önerdiği her türlü eylemi yapın .

Adım 1: Köpeğinizi Güvende Tutun

yavrularını al kaynaktan uzak daha fazla yutulmasın diye tavşan pisliği. Güvenliyse, köpeğinizin ağzından herhangi birini deneyin ve çıkarın.Adım 2: Tüketilenleri Analiz Edin

Ne yediğinizi kabaca bulmaya çalışın ve zamanı not edin. Örneğin, olup olmadığını bilmek faydalıdır. evcil tavşan pisliği veya yabani tavşan yenen pislikler.

3. Adım: Veterinerinizi Arayın

Veteriner kliniğinin tavsiyelerine uyun. Köpeğinizi evde yönetmeye devam etmenizi tavsiye edebilirler. Ancak semptomlar ilgiliyse veya köpeğinizin hassas bir karın gibi önceden var olan sağlık sorunları varsa, o zaman profesyonel tavsiye gelmek olabilir ve veterinere sağlık kontrolünden geçirin.

4. Adım: Veterinerinizin Tavsiyelerine Uyun

Takip eden 24 saat boyunca köpek arkadaşınızı yakından izleyin. Onlara normal davranabilirsiniz, ancak herhangi bir hastalık belirtisi ortaya çıkarsa, o zaman yerel veterinerinize başvurun tavsiye için klinik.

Sonra ne olur?

Siyah Beyaz Köpek Dudaklarını Yalıyor

Bazı durumlarda, köpeğiniz tavşan dışkısı yemekten bir böcek veya parazit kapabilir.tavşan kakası çeşitli kötü mikroplar içerebilir bu bir köpeğin midesini bozabilir. Tavşan pisliği yendikten sonraki hafta, köpeğinizin uyuşuk hale geldiğini, daha az yediğini, kusma ve ishal olduğunu görebilirsiniz. Bu, hassas bir mideleri veya pankreatit gibi önceden var olan diğer durumları varsa daha olasıdır. Tavşan dışkısı yedikten sonra bu belirtilerden herhangi biri başlarsa, yerel veterinerinize başvurun tavsiye için klinik.

Genel olarak, tavşan dışkısı ile ilişkili karın rahatsızlıklarının kısa ömürlü olması muhtemeldir. Yavru muhtemelen sadece birkaç kısa gün hasta olacak. Çoğu köpek sorunsuz bir şekilde iyileşir. Bununla birlikte, tavşan dışkısındaki bazı böcek ve parazitler uzun süreli sorunlara neden olabilir. Bu sorunlar, birkaç hafta veya daha uzun süren kronik ishali içerebilir.

Bu enfeksiyonlar nadirdir ve düzenli olarak tavşanlarla ilişkilendirilmez, ancak teorik olarak tavşan kakası çeşitli böcekleri bulaştırabilir bu daha uzun vadeli sorunlara neden olabilir. Bu enfeksiyonların çoğunun 'zoonotik' olduğunu unutmayın; insanlara da geçebilirler, bu nedenle hijyene dikkat edin.Veteriner Köpeğime Nasıl Davranacak?

Köpek Mamasının Yanında Yatan Krem Renkli Köpek

Yavrunuz hastalık belirtileri gösteriyorsa, yerel veterinerinizle iletişime geçin.

Çoğu durumda, köpeğiniz hastalık belirtisi gösterme ve normal olarak kabul edilebilir. Bazı köpekler birkaç gün boyunca hafif bir karın ağrısı çekeceklerdir. Bu olursa, mantıklı onları yumuşak bir diyetle besleyin (haşlanmış tavuk ve pilav , örneğin), az ve sık verilir. Köpeğiniz hala zeki olduğu ve makul bir şekilde beslendiği sürece, bu vakalar evde iyi bir şekilde yönetilebilir.

Eğer köpeğiniz gerçekten kusma ve ishal ile mücadele veya bir günden fazla yemek yemiyorsa, profesyonel veteriner bakımı almak önemlidir. Aynı şekilde, bir haftadan uzun süren ishal gibi belirtiler fark ederseniz, veteriner yardımı istemek aynı zamanda mantıklıdır.

Tipik olarak, eğer bir köpek kötü ve yemek yemiyor tavşan kakası yedikten sonra, bir veteriner mide bulantısını azaltmayı ve herhangi bir karın ağrısını gidermeyi hedefleyen semptomatik ve destekleyici bakım önerecektir. Susuz kalmış bazı köpekler kısa süreli hastaneye yatış gerektirebilir Onları rehidrate etmek için intravenöz sıvılar için.Veteriner hekiminiz kan testi veya görüntüleme önermek (ultrason veya röntgen) eğer köpeğiniz çok hastaysa, ancak çoğu durumda bunlar gerekli olmayacaktır. Bu daha yoğun terapilerin, önceden var olan bir durum varsa kullanılma olasılığı daha yüksektir. Önceden var olan koşullar, hastalıkları daha da kötüleştirme eğilimindedir.

Bir köpek uzun vadeli, kronik sorunların belirtilerini gösteriyorsa, veterineriniz araştırma önerebilir. Bunlar şunları içerebilir: kan testi, karın görüntüleme veya büyük olasılıkla dışkı örneği aramak için bir laboratuvara gönderildi Salmonella gibi parazitler , giardia , ve solucanlar .

nutro vs bilim diyet

Tavşan dışkısından kaynaklanan bu enfeksiyonların büyük çoğunluğu yönetilebilir ve tedavi edilebilir. Ancak hepsi farklı özel tedaviler gerektirir, bu nedenle doğru bir teşhis önemlidir.

Köpeğim İyileşecek mi?

Siyah Köpek Kafasını Çitin Üzerinde Dinliyor

Çoğu köpek, tavşan dışkısı yedikten sonra çabucak iyileşir.

Uçsuz bucaksız köpeklerin çoğu tam bir iyileşme sağlayacak tavşan kakası yedikten bir hafta sonra. Daha uzun süreli semptomları olanların da sonunda iyileşmesi muhtemeldir. Ancak doğru teşhis ve doğru tedavi için bir veterinerin yardımına ihtiyaçları olacaktır.

Tavşan Dışkı Alımının Önlenmesi

Tavşan kakası ve diğer ilginç kokulu nesneler düzenli olarak sorunlu bir alışkanlıksa, mantıklı bir seçenek kedinizi bir sepet ağızlığı kabul etmesi için eğitin. Bu onların kolayca nefes almalarına ve nefes almalarına izin verecek, ancak dışarıdayken bir şeyler yemelerine izin vermeyecektir. Uygun eğitim de iyi bir fikirdir ve her zaman üzerinde çalışılacak bir şeydir. Tüm köpekler 'bırak' komutu olmalı , Örneğin.

Sorun yabani tavşan pisliğiyse, aramaya değer olabilir. en yoğun tavşan popülasyonlarından kaçınan yürüyüşler ve yollar . Bu, kakadan tamamen kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Sorun evcil tavşan pisliği ise, tavşanınızın ve yavrularınızın yaşam alanlarını ayırmaya çalışmak faydalı olabilir. Bu, tavşan dışkısını meraklı köpeğinizden uzak tutmanıza yardımcı olacaktır. Kırsal kesimde yaşıyorsanız ve bahçenizde yabani tavşanlar varsa, Fido'yu dışarı çıkarmadan önce bahçenize bakmanız gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler tavşan kakasından salmonella yakalayabilir mi?

Sağlıklı tavşanlar taşıyıcı olabilir salmonella bakterisi , tıpkı sağlıklı köpeklerin yapabileceği gibi. Salmonella'nın hemen hemen her memeli dışkısı yoluyla bulaşma olasılığı vardır ve salmonella köpeklerde uzun süreli ishale neden olabilir.

Köpekler tavşan kakasından solucan yakalayabilir mi?

Tavşanlar, köpekler ve kediler kadar yaygın olarak solucanlardan muzdarip değildir, ancak hala yuvarlak solucanları ve tenyaları geçebilir köpekler üzerinde. En olası olanı kıl kurdudur. Köpekler ayrıca solucanları tavşanlara geri verebilir. Bu da köpeğinizin kakasını almak için iyi bir neden! Köpekler, her durumda en az üç ayda bir solucanlar için tedavi edilmelidir.

Köpekler Giardia'yı tavşan kakasından yakalayabilir mi?

Giardia bir protozoal parazittir, yani ne bakteri ne de solucandır, ortadaki bir şeydir. Giardia'nın tavşan bağırsağında yaşamın normal bir parçası olduğu düşünülür ve genellikle onlara sorun yaratmaz. tavşan kakası genellikle giardia'yı geçmez , ama mümkün. Giardia, köpeklerde kronik bağırsak tahrişine ve uzun süreli ishale neden olur.

Son düşünceler

Tavşan kakası, öğrenmek için yaygın bir şeydir ve genellikle meraklı köpekler için karşı konulmaz ! Çoğu durumda tavşan dışkısı yemek köpek arkadaşlarımıza herhangi bir zarar vermez. Ancak Fido'nun önceden sağlık sorunları varsa veya çok miktarda kaka yenirse, köpeklerde hastalıklara neden olabilir.

Çoğu vakada birkaç gün boyunca hafif bir mide rahatsızlığı olur ve tamamen iyileşir. Bazı durumlarda, bu karın rahatsızlıkları daha şiddetli olabilir ve veteriner müdahalesi gerektirebilir.

Tavşan kakası ayrıca nadiren solucan, giardia ve salmonella gibi kronik mide enfeksiyonlarını da bulaştırabilir. özel bir teşhis ve tedavi gerektirir veterinerinizden. Unutmayın, bu problemlerin birçoğu insanları da etkileyebilir, bu yüzden kendi hijyeninizin en üst düzeyde olduğundan emin olun!

Yorumlar