Köpeğim Az önce Peygamber Çiçeği Yedi! Peygamber Çiçeği Köpekler İçin Güvenli mi, yoksa Zehirli mi?

Köpeğim Az önce Peygamber Çiçeği Yedi! Peygamber Çiçeği Köpekler İçin Güvenli mi, yoksa Zehirli mi?

Köpeğiniz yürüyüşe çıkarken ya da dışarıdayken bir peygamber çiçeği mi yedi? arka bahçenizde gezinmek ? Köpek arkadaşlarımızın yememeleri gereken şeyleri yemeleri alışılmadık bir durum değil. Bu genellikle bitkilerde veya birçok farklı yabancı cisimde olur.

Eğer yeterince şanslıysan peygamberçiçekleriyle bir tarlanın yakınında yaşamak , köpeğiniz lezzetli bir atıştırmalık için kendine yardım edebilir. Ancak bu, peygamberçiçeklerinin köpeklerin yemesi için güvenli olup olmadığını veya yavrularınızın kalıcı etkilerden muzdarip olup olmayacağını merak etmenize neden olabilir.Bu yazımızda, aşağıdaki durumlarda nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakıyoruz. köpek peygamberçiçeklerini yedi . Fido çok fazla yerse ne olacağını ve veterinerinize telefon etme zamanı geldiğinde öğreneceksiniz. Hadi atlayalım.

İçindekiler

Peygamber Çiçeği Nedir?

Tarlada Mavi Çiçekler

Peygamberçiçekleri, tarlalarda yabani olarak yetişen, tipik olarak mavi olan güzel çiçeklerdir.peygamberçiçekleri (centurea cyanus) 'Lisans Düğmeleri' ve 'Bluebottle' olarak da bilinen yaygın bir tarla kenarı kır çiçeğidir. Vahşi versiyonlar genellikle parlak mavi, ancak pembe ve beyaz versiyonları mevcuttur ve genellikle güzel renkleri için ticari çiçek çiftçileri tarafından yetiştirilir.Çiçekler biraz küçük devedikeni gibi görünüyor. Yaprakları diken veya tüylerle kaplı olmamasına ve çok daha ince olmasına rağmen. Ayrıca kır çiçeği karışımlarına dahil olduklarını görün , bu yüzden kenarlarda, parklarda ve bahçelerde daha yaygın hale geliyorlar.

Peygamber Çiçeği Gibi Görünen Bitkiler

Uzun Mavi Çiçek

Sisteki Aşk gibi, Peygamber Çiçeği'ne benzeyen ancak köpeğiniz için bir tehdit oluşturabilecek bazı bitkiler var.Yavrunuz bir peygamber çiçeği yemişse, bitkinin kimliğinden emin olmak önemlidir. Çok fazla gerçek mavi çiçek olmasa da, bir iki benzer var bahçelerden veya çiçek çiftliklerinden de kaçmış olabilir.

çörek otu(Aşk-in-a-sis) ince, eğreltiotu yaprakları vardır. Bildirilmiş bir toksisitesi olmamasına rağmen, güvenli olarak listelenmemiş , herhangi biri.Borago officinalisveya hodan da mavi çiçeklere sahiptir, ancak bunlar yıldız şeklindedir ve yapraklar geniştir. Bununla birlikte, yenilirse kusmaya ve tükürük salgılamasına neden olabilir, bu nedenle yavrularınızın hodan yerine peygamber çiçeği yediğini iki kez kontrol edin.

Peygamber Çiçeği ile karıştırılan bir diğer bitki ise; koni çiçeği – benzedikleri için değil, isimleri çok benzer geldiği için. koni çiçeği (Ekinezya) bitkiler uzun boyludur, mor, beyaz veya başka renklerde büyük, papatya benzeri çiçekleri vardır. farklı papatyalar Yaprakları yukarı bakan koni çiçeği yaprakları aşağıya doğru sarkarak ona adını verir.Peygamber Çiçeği Köpekler İçin Zehirli midir?

Mavi Çiçekler Arasında Avustralyalı Çoban

Peygamberçiçekleri tüylü dostlarımız için zehirli sayılmaz.

ASPCA, peygamberçiçeklerini şu şekilde listeler: köpekler için toksik olmayan (ve kediler - her ne kadar Evcil Hayvan Zehir Yardım Hattı onu kediler için zehirli olarak listeler) ve hatta onu köpekler için güvenli bitkiler . Bununla birlikte, herhangi bir bitki materyalini yemek, midenin tahriş olması nedeniyle kusmaya neden olabilir, bu nedenle biraz mide rahatsızlığı görebilirsiniz.

Peygamber Çiçeği, bahçenizde olması iyi olan diğer evcil hayvan için güvenli bitkilere katılır. Bunlardan bazıları Petunyaları dahil et , ayçiçekleri , ve leylaklar .

Peygamber Çiçeği üzerindeki kimyasallar

Kimyasallarla Püskürtülen Kiraz Çiçekleri

Herbisitler ve böcek ilaçları, yavrularınız tarafından tüketilirse ciddi yan etkilere neden olabilir.Ayrıca arazide kullanılmış olabilecek kimyasalların da farkında olmalısınız. Kır çiçeği çayırlarının çoğu kimyasal içermezken, tarlaların kenarlarında yetişen yabani peygamberçiçekleri herbisit ve pestisit sürüklenmelerine maruz kalabilir . Bunlar çok küçük miktarlar olsa da, köpeklerde yabani ot öldürücü ve pestisit zehirlenmesi ile ilgili işaretlerin farkında olmaya değer.

Köpeğim Peygamber Çiçeği Yedi: Şimdi Ne?

Corgi kameraya bakıyor

Peygamberçiçeklerinin yutulması durumunda paniğe gerek yoktur; sadece birkaç saat boyunca izleyin.

Fido biraz peygamber çiçeği yerse, paniğe gerek yok . Peygamberçiçekleri köpekler için toksik değildir. Endişelenecek bir şey olmadığından emin olmak için adım adım bir kontrol listesi.

Adım 1: Fido'nun Bitkiyi Yemesini Durdurun

Köpeğinizin bitkiyi yemesini durdurun ve kontrol edin - salyaları mı akıyor yoksa ağızları tahriş mi ediyor? Fido'yu bitkiden arındırılmış başka bir odaya veya alana sabitleyerek bitkiden ayırmanız gerekebilir.Adım #2: Neyin Tüketildiğini Analiz Edin

Kanıt arayın - ne yiyorlardı? Peygamber Çiçeği olduğundan eminsen, harika. Ancak benzer görünen diğer bitkileri kontrol etmeye değer. Olabilecek başka bir şey olmadığından emin olmak istiyorsun.

Adım #3: Çevredeki Alanı Kontrol Edin

Tüketilenin yalnızca peygamber çiçeği olduğundan emin olmak için çevreyi kontrol edin. Bunlar genellikle bir kır çiçeği karışımının parçasıdır ve diğer, daha zehirli bitkilere yakın büyüyor olabilir.

Adım #4: Belirtileri İzleyin

Sadece peygamberçiçeklerinin yutulduğunu ve Fido'nun herhangi bir belirti göstermediğini biliyorsanız, onu izlemek için eve götür . Etkiler geliştirmesi ihtimaline karşı 24 saat boyunca ona göz kulak ol. Tahriş lif veya bitkiden gelebilir. Ne yazık ki, bölgede yakın zamanda herhangi bir kimyasalın kullanılıp kullanılmadığını söylemenin bir yolu yok. Ayrıca yabani ot öldürücü ve pestisit toksisitesi belirtilerine de dikkat etmelisiniz.Adım #5: Sorun Duyduğunuzda Her Zaman Veterinerinizi Arayın

Fido kusmaya başlarsa, kısa ömürlü ve hafif olması muhtemel . Az ve sık yiyecek verin, ancak hemen istemezse şaşırmayın. Kusmaya devam ederse, yemeğini veya suyunu tutamıyorsa, uyuşuklaşırsa veya başka belirtiler geliştirirse, veterineri ziyaret etmeniz gerekir.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Mavi Çiçekler Tarlasında Yavru Köpekler

Köpek arkadaşınız, evcil hayvanlarımız için toksik olmadığı için herhangi bir peygamber çiçeği tüketiyorsa gayet iyi olacaktır.

Peygamberçiçeklerinin köpekler için toksik olmadığı düşünülür, bu yüzden çoğu köpek iyi olacak peygamberçiçeklerini yedikten sonra. Bununla birlikte, bazen köpeklerde kusma veya ishal gelişir. Bu, tükettikleri lif miktarı nedeniyle olabilir. Ayrıca bitki materyali ipliklerinin bağırsaklarını tahriş etmesi nedeniyle de olabilir. Bu kusma ve ishal genellikle hafiftir ve hızla durur. Ancak, yavru köpeğiniz başka belirtiler gösteriyorsa, kusmayı bırakmıyorsa veya uyuşuk hale gelirse veterinerinizle iletişime geçmelisiniz.

Bekarın düğmelerine ot öldürücü veya böcek ilacı sıkılmışsa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere başka işaretler görebilirsiniz. yaralar, kaşıntılı cilt, gergin nefes alma, huzursuzluk veya ciddi vakalarda nöbetler . Köpek arkadaşınızın ciddi şekilde hastalanacak kadar zehir alması pek olası olmasa da, herbisitler ve böcek ilaçları peygamberçiçeklerinden çok daha zehirli olduğu için akılda tutulması gereken bir şey. BenceFido, kimyasalların uygulandığını bildiğiniz bir bitkiyi yemişse, veterinerinize telefon edin veya en kısa sürede tavsiye için evcil hayvan zehiri yardım hattına başvurun. Emin değilseniz, evde izlemenizde sorun yok, ancak hastalanırsa harekete geçmeye hazır olun.

Peygamber Çiçeği Yutma Önleme

Peygamberçiçeklerinin herhangi bir zarar verme olasılığı düşük olsa da, yine de onları yemeye teşvik etmek iyi bir fikir değil . Özellikle yavru köpeğiniz genç ve meraklıysa veya ot öldürücü veya kimyasal böcek ilacı uyguladıktan sonra bahçenin alanlarını çitle çevirmeye çalışın.

Ona 'Bırak'ı Öğretin

Köpek Eğitiliyor

Köpeğinizi eğitmek için zaman ayırmak, “bırakın” komutu uzun bir yol kat edecektir.

Ayrıca köpeğinize iyi bir 'bırak' komutunu da öğretmelisiniz. acil durumlarda faydalı . Bunu yapmak için, köpeğinize kapalı bir elle her zamanki mama tanesinin bir parçası gibi heyecan verici olmayan bir muamele yapın. Köpeğinizin elinizi koklaması ve sonunda kafa karışıklığı içinde geri çekilmesi muhtemeldir. O uzaklaşır uzaklaşmaz, bir tıkırtı ya da 'iyi çocuk' ile davranışını işaretleyin. Ardından, diğer elinizden daha iyi bir muamele ile onu ödüllendirin.

Kapalı eldeki muameleyi görmezden gelene kadar bunu tekrarlayın. Ardından, her seferinde 'bırak' komut kelimesini ekleyin. Ardından, 'bırakın' diyerek heyecan verici olmayan ikramı yere bırakabilirsiniz. Ardından, köpeğini ödüllendir tedaviyi görmezden gelmek veya uzaklaşmak için.

Bu güvenilir olduğunda, ondan ayrılmasını istediğiniz her şeyden uzaklaşmasını sağlayana kadar yem olarak daha lezzetli ikramlar kullanmayı deneyin. unutma dışarıda pratik yapmak ve farklı durumlarda ne yapacağını hatırlaması için.

Sıkça Sorulan Sorular

  • Peygamberçiçekleri evcil hayvanlar için zehirli midir?

    ASPCA'ya göre, peygamberçiçekleri köpekler için zehirli değildir. Ancak, Pet Poison Yardım Hattı onları kediler için zehirli olarak listeliyor. Neyse ki, kedilerin bu güzel çiçekleri yeme olasılığı köpeklerden çok daha az! Peygamberçiçekleri de insanlar için toksik değildir ve bazen salataları ve kekleri süslemek için kullanılır.

  • 'Mısır unu' peygamber çiçeği ile ilgili mi?

    Bu makale peygamber çiçeği, bitki hakkında olsa da, başka bir mısır unu türü daha vardır - mısır kabuğundan yapılan un. Bu, genellikle gıdalara koyulaştırıcı bir madde olarak eklenen glütensiz bir tozdur. Mısır unu köpekler için tamamen güvenlidir, ancak fazla besin değeri katmaz. Bazı köpeklerin mısır unu alerjisi olabilir, ancak mısır unu alerjisi nadir görülür.

  • Bekar düğmeleri köpekler için zehirli midir?

    Lisans düğmeleri, başka bir addırcenturea cyanusveya peygamber çiçeği. ASPCA'ya göre, köpekler için toksik değildirler ve birçok 'evcil hayvan için güvenli bitki' listesinde görünürler. Toksik olmasalar da, herhangi bir bitki veya çiçek yemek, bağırsakları tahriş eden bitki materyali nedeniyle köpeğin kusmasına veya ishal olmasına neden olabilir.

Son düşünceler

peygamberçiçekleri köpekler için toksik olduğu bilinmemektedir , yani Fido bir peygamber çiçeği yemişse, muhtemelen endişelenmenize gerek yok. Ancak yine de herhangi bir bitki gibi kusma ve ishale neden olabilirler.

Köpeğiniz peygamberçiçeklerini yemişse, iki kez kontrol edin. bitkiyi doğru tanımladınız , ardından sorun belirtileri için onu evde izleyin. Çoğu köpek görünürde her şeyi yemekten kurtulur, ancak bir Labrador veya benzer şekilde açgözlü bir ırkınız varsa, çok fazla yemelerini önlemek için bahçe bitkilerinize erişimi engellemeniz gerekebilir.

Yorumlar