Köpek Sahibi Olmaya Hazır mısınız? Beklentiler ve Sorumluluklar

Köpek Sahibi Olmaya Hazır mısınız? Beklentiler ve Sorumluluklar

Bir köpeğiniz olmaya hazır mısınız? Çoğu insan, bir köpeğe sahip olmanın zenginleştirici bir deneyim olabileceğini bilir. Köpek, sadık ve sevgi dolu bir arkadaştır. Köpeğinizi gezdirmek mükemmel bir egzersizdir ve yerel köpek sahibi topluluğunuzda da yeni arkadaşlarla tanışacaksınız.

Ancak köpek sahibi olmak, herkes için parkta bir yürüyüş değildir! Acele etmeden ve bir köpek yavrusu satın almadan veya barınaktan bir köpeğe ev teklif etmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli şey var. Köpekler yanlarında çok fazla maliyet taşır ve bazı ırklar eğitmek için düpedüz inatçı olabilir.Bu yazıda, sizin için kritik soruları soruyoruz zorunlu bir köpeğe sahip olmaya hazır olup olmadığınızı görmenize yardımcı olacak kendinize (ve evinizdeki diğer kişilere) sorun. Ayrıca, yeni başlayanlar için en iyi köpek ırklarına ve acemilerin kaçınması gereken zorlu yavrulara bir göz atıyoruz!

Bir Köpeğe Sahip Olmaya Hazır mısınız? (Sorular)

Köpek ile oturan sahibi

İşte size köpek sahibi olmaya hazır olup olmadığınıza dair net bir fikir verecek, kendinize sormanız gereken bazı temel sorular.Bir köpeği tutmaya gücünüz yetiyor mu?

Köpek sahipliği ucuz değil! Köpeği satın aldıktan sonra, veteriner ücretleri, yemek, sigorta ve ödemeniz gereken diğer onca temel ihtiyaç gibi devam eden harcamalarınız olacak. Çoğu köpek ırkının 15 yıla kadar yaşam beklentisine sahip olduğunu unutmayın!Bir köpeği tutmanın maliyeti her ay yüzlerce doları bulabilir. Şu gibi aptalca şeyler yapan yavruların veteriner faturaları yemek çubukları binlerce kişiye mal olabilir. Ayıracak kadar nakit paranız yoksa tekrar düşünün.

Köpek sahipliğinin ne kadara mal olduğunu görmek için bu bağlantıdaki makalemize göz atın.Gelecekte koşullarınız ne olacak?

Çoğu köpek ırkı 15 yıla kadar yaşayabilir ve hatta bazı melezler bunu aşabilir.

Uzun süre buralarda olacağınızdan emin olun. Bir köpeği almak adil değildir, sadece gelecekteki koşullarınız değişirse ve artık hayatınızda evcil hayvanınız için bir yer yoksa onu bir barınağa geçirmek adil değildir.

Eviniz uygun mu?

Nerede yaşadığınızı düşünün. Bir yer kiralarsanız, ev sahibi köpeklere izin veriyor mu? Dışarıda alanı olmayan küçük bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, köpeğinizi nerede çalıştıracak veya banyo molalarına götüreceksiniz?Ayrıca, bazı apartman daireleri, köpek boyutuna genellikle ağırlık olarak bir kısıtlama getirir. Eve bir köpek getirmeden önce nelere izin verildiğini ve neyin verilmediğini kontrol edin. Bir apartman kompleksinde yaşıyorsanız, dışarı çıktığınızda gün içinde havlayan bir köpeğe komşularınız itiraz edecek mi?

Günün tamamında mı yoksa büyük bir kısmında işte mi çalışıyorsun?

Çoğu köpek uzun süre evde yalnız bırakılmayı sevmez. Köpekler, bizim sahip olduğumuz zaman algısına sahip değillerdir ve bir yavruyu saatlerce tek başına bırakmak evcil hayvanınızın büyük sıkıntılarına neden olacaktır. Ayrılık kaygısı, sürekli havlama, çiğneme ve diğer yıkıcı davranışlar, evde karışıklık ve hatta kendine zarar verme gibi sorunlara yol açabilir.

Tüylü arkadaşınızın günü bir evcil hayvan bakıcısı hizmetiyle geçirmesi veya siz işteyken bir arkadaşının yanına gitmesi için ödeme yapmaya hazır değilseniz, köpek almayın.

Köpeğinizi çalıştırmak için erken kalkacak mısınız?

Köpeklerin çoğu şafak sökerken ayağa kalkar, kendilerini rahatlatmak ve enerjilerini yakmak için dışarı çıkmak ister. Böylece hafta sonu yalanlarınızı unutabilirsiniz!Köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak veya biraz egzersiz yapmak için köpek parkına götürmek için erken kalkmaya hazır olmalısınız. Ve bunu hava nasıl olursa olsun günde iki kez yapmanız gerekecek! Yaz ve kış aylarında köpeğinizin güvenliği ve rahatlığı için rutininizi de değiştirmeniz gerekebilir.

Tabii ki, siz işteyken yavru köpeğinize öğleden sonra köpek parkını ziyaret etmek için bir köpek gezdirme hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu şekilde, çoğu cins için kısa bir akşam yürüyüşü yeterli olacaktır. Profesyonel bir köpek gezdirme hizmeti için haftada yaklaşık 50 $ ödeyebilir misiniz?

Yaşam tarzınız ne kadar meşgul?

Çocuklar gibi köpeklerin de onların bakımı için çok fazla zaman ve enerji ayırmanıza ihtiyacı vardır. Zaten yoğun bir yaşam tarzınız varsa, köpeğinizi tımar etmek, eğitmek, sosyalleşmek ve egzersiz yapmak gibi işlere ne zaman uyacaksınız?

Bir gün köpeğiniz ölecek. Nasıl başa çıkacaksınız?

Bir köpeğe sonsuza kadar ev verdiğinizde, bir gün sevgili köpek arkadaşınızın sizi terk edeceğini anlamalısınız. Muhtemelen, yaşlılık ve sağlık sorunları nihayet onu yakaladığında, evcil hayvanınızı uyutmak için yürek parçalayıcı bir karar verecek olan kişi siz olacaksınız. Duygusal ve zihinsel olarak bunu yapacak kadar güçlü müsünüz?Evinizdeki herkes köpek ister mi?

Köpek sahibi olma hayalinizi daha ileri götürmeden önce oturun ve tüm ailenizle bu fikri konuşun. Eşiniz, özellikle köpeğinizin bakımı paylaşılacaksa, evini salya akan, havlayan, talepkar bir yaratıkla paylaşmakta sorun değil mi?

Peki ya diğer evcil hayvanlar? Tibbles kedi, alanını Fido ile paylaşma konusunda ne hissedecek? Bir köpeği diğer evcil hayvanlarınıza en iyi nasıl tanıtabileceğiniz konusunda veterinerinizle sohbet edin.

Evinizde köpeğe alerjisi olan var mı?

Minimum düzeyde tüy dökücü cinsler satın alabilmenize rağmen, şiddetli köpek alerjisi olan biri, evlerine yürüme sağlığı tehlikesi getirdiğiniz için size teşekkür etmeyecektir!Cidden, evcil hayvan alerjileri, alerjisi olanlar için kronik sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sefaleti çocuklarınızdan birine mi yoksa eşinize mi vermek istiyorsunuz?

Çocuklarınız bir köpek yavrusu için çaresiz mi?

Ebeveynlerin çoğu, çocuklarının Noel Baba'ya bir köpek yavrusu istemek için yazdıkları mektupları okur. Evet, yavru köpekler şüphesiz sevimli, sevimli, eğlenceli, eğlenceli ve tatlıdır. Ancak yavru köpekler çok hızlı bir şekilde minik, kabarık neşe demetlerinden çetrefilli, serseri yuva yıkıcılarına dönüşebilir!

Hatırlamak; yavrular büyür köpekler . Bu nedenle, nihayetinde istediğiniz şeyin bir köpek olduğundan kesinlikle emin olun!

kabarık İngiliz mastifi

Çocuklarınızın köpeğine bakmaya hazır mısınız?

Demek sonunda teslim oldun ve çocuklarına bir köpek yavrusu aldın. Sence işin çoğunu kim yapacak? Ve, yenilik sona erdiğinde ve köpek yavrusu yetişkin bir köpeğe dönüştüğünde, 'çocuklarınızın' köpeğinin ihtiyaç duyduğu bakımın çoğunu sağlamaya hazır mısınız?Unutmayın, o minik köpek yavrusu, çocuklarınız yuvayı uçurduktan çok sonra 15 yıl veya daha fazla yaşayabilir. Bu, bir fırça veya aletle 15 yıl boyunca soyulma anlamına gelir ve çivi taşlamak köpeğiniz için.

Olumsuz cevap verdiyseniz HİÇ Yukarıdaki sorulardan bir köpek almadan önce tekrar düşünmelisiniz. Her soruya 'evet' cevabını verdiyseniz, okumaya devam edin!

Evlat Edinmeden Önce Daha Fazla Soru

Kadın sahibi ile erkek köpek

Demek köpek sahipliğini üstlenmeye hazırsınız! Bu harika bir haber! Ama acele etmeyin ve gördüğünüz ilk köpeği yakalamayın! Köpek avına çıkmadan önce düşünmeniz gereken bazı önemli şeyler var.

Erkek ya da kız?

Bir kız mı yoksa erkek köpek mi istiyorsun? Her ikisinin de artıları ve eksileri var. Hangi kararı verirseniz verin iyi hazırlanmış olmalısınız, ancak erkek ve dişi köpekler arasında kesinlikle belirgin farklılıklar vardır.

Bütün erkek köpekler baskın olabilir ve insanlara karşı agresif ve diğer evcil hayvanlar ve sabitlenmemiş bir Fido'nun tasmasız köpek parklarına girmesine izin verilmez. Ayrıca, erkek köpekler, tamamen büyüdüklerinde kız köpeklerden daha büyük olma eğilimindedir; bu, emrinizde sınırlı alanınız varsa bir sorun olabilir.

Kızgın bir dişi köpek hormonal hale gelebilir ve yanlış gebeliklerden muzdarip olabilir. Bir kız köpek mevsiminde halılarınızı dağıtır ve yerel köpek parkınıza girmesine de izin verilmez. Ayrıca, evinizin dışına her ayak bastığınızda kendinizi ve zavallı yavru köpeğinizi bir dizi aşık erkek köpek tarafından takip edilirken bulabilirsiniz!

Yukarıdaki sorunlardan kaçınmak ve yanlışlıkla bir bağlantı durumunda istenmeyen yavruların gelmesini önlemek için hem erkek hem de kız yavruların cinsiyetleri ayrılmalıdır.

Yavru mu, Yetişkin mi?

Kalbinizi bir köpek yavrusu üzerinde mi tutuyorsunuz yoksa bir kurtarma merkezinden yetişkin bir köpeğe ev mi vermeyi tercih edersiniz? Yine, her iki seçeneğin de artıları ve eksileri var.

Yavru köpekler çok fazla ilgi ister! Yavru köpeğinize ev eğitimi vermeniz, ona köpek sandığını kullanmayı öğretmeniz, onu itaat derslerine götürmeniz ve onunla sosyalleşmek ve oyun oynamak için çok zaman harcamanız gerekecek.

Barınaklardaki yetişkin köpekler her zaman evde eğitim görmez ve mizaçları belirsiz olabilir; bu, evinizde çocuklarınız veya başka evcil hayvanlarınız varsa potansiyel bir sorundur.

Büyük Köpek mi, Küçük Köpek mi?

Satın almayı düşündüğünüz köpeğin cinsini düşünün. Sevimli yavru köpekler hızla büyüyerek büyük, gürültülü yetişkinlere dönüşebilir! Kendinize şu soruları sorun:

 • Köpeğinizin seçimi evinize sığacak mı?
 • Köpeğinizin oynayabileceği bir bahçeniz veya arka bahçeniz var mı?
 • Yetişkin köpek arabanıza sığacak mı?
 • Çok canlı, çalışan bir köpek türünü egzersiz yapmak için vaktiniz var mı?
 • Daha küçük ve daha rahat bir köpeği tercih eder miydiniz?

Ne Tür Ceket?

Bazı köpeklerin çok fazla tımar gerektiren uzun, kabarık tüyleri vardır. Sürekli olarak kulübeye benzeyen birçok çift kaplamalı cins. Örneğin, Beagle'lar bir aile favorisidir ve yıl boyunca sürekli dökülür . İlkbahar ve yaz aylarında iki önemli küfü vardır. Siz, mobilyalarınız ve halılarınız bununla yaşayabilir mi?

Ayrıca bazı insanların köpek alerjisi vardır. Evinizdeki herhangi birinin evcil hayvan tüylerine alerjisi varsa, yapmanız gereken asgari düzeyde dökülen bir cins seçin .

Cins Sağlığı Bir Endişe mi?

İnsanlar gibi köpekler de zaman zaman rahatsız olur. Bununla birlikte, bazı ırklar belirli sağlık koşullarına diğerlerinden daha yatkındır. Örneğin, brakisefalik veya düz yüzlü ırklar özellikle sıcak havalarda sık sık solunum problemleri yaşar. Ayrıca, Golden Retriever ve Labradors gibi cinsler de dahil olmak üzere ortak problemler geliştirebilir. kalça ve dirsek displazisi .

Nakit paranızla (ve kalbinizle!) Ayrılmadan önce araştırmanızı yaptığınızdan ve köpek sağlığınızın bir veteriner tarafından kontrol edildiğinden emin olun.

İnsanların melezlerin soy köpeklerinden daha sağlıklı olduğunu söylediklerini duymuş olabilirsiniz. Durum bu olmak zorunda değildir. Bir melez ırkın soyuna dikkatlice bakın; her ebeveynden bazı sağlık özelliklerini, görünüşlerini ve mizacını miras alacak.

Cins Mizaç Önemli mi?

Görünüş ve sağlığın yanı sıra, cins türü bir köpeğin mizacını ve karakterini de etkileyebilir. Senin için doğru köpek aile durumunuza uygun , ev ve yaşam tarzı. Doğa yürüyüşü yapmayı, sahilde yürüyüş yapmayı veya geniş bahçenizde çalışmayı seven bir açık hava aileyseniz, aktivitelerle büyüyen, çalışan bir tür iyi bir bahis olabilir. Bununla birlikte, huzurlu bir hayattan zevk alan emekli bir son sınıf öğrencisiyseniz, küçük bir kucak köpeği sizin için ideal bir seçim olabilir.

Köpeğinizi seçmeden önce, yerel bir veterinerle sohbet edin. Ayrıca, bölgenizdeki farklı ırkların sahipleriyle konuşabileceğiniz ve köpeklerin adımlarını attığını görebileceğiniz bir itaat sınıfını ziyaret edin.

Soy ağacı mı Mutt mu?

Soyağacı bir köpek yavrusu almaya veya uzman bir tür kurtarma merkezinden bir yetişkini yeniden barındırmaya karar verirseniz, köpeğinizin olası mizacı ve sağlığı hakkında iyi bir fikre sahip olacaksınız.

Eğer sen melezlemek , nasıl olacağını kimse tahmin edemez! Yavru köpeğinizin veya köpeğinizin soyunda hangi karışımı olduğunu bulmaya çalışın. Bu size olası sağlığı, karakteri ve boyutu hakkında bir fikir verebilir, ancak yine de bir sürpriz bekliyor olabilirsiniz!

Her zaman, hem yavru köpeğin ebeveynleri için veteriner sağlık kontrolü belgeleri sağlayabilecek lisanslı, saygın bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu satın alın. Asla bir köpek yavrusu satın al yavru değirmeni !

Yasaklı Bir Cinsi Kabul Etmeli misiniz?

Bazı bölgeler belirli ırkları yasaklar. Örneğin, Miami-Dade County'de bir Amerikan çukur boğa güreşi, Amerikan Staffordshire teriyeri, Staffordshire boğa güreşi veya bu cinslerin özelliklerine sahip herhangi bir köpeğe sahip olmanın yasa dışı olduğunu biliyor muydunuz?

Bölgenizde hangi cinslere izin verildiği konusunda yerel veterinerinize danışmayı unutmayın.

Yeni Sahipler İçin 10 Harika Köpek

Açık havada oynayan çikolata labrador

Daha önce hiç köpeğiniz olmadıysa, cinslerin sayısından bunalmış aralarından seçim yapabileceğiniz. Listeyi, yeni başlayan bir sahibi için harika bir seçim olacağını düşündüğümüz on ırka indirgedik. Evinize ve yaşam tarzınıza uyan bir cins seçtiğinizden emin olun ve son kararınızı vermeden önce her zaman veterinerinizden tavsiye isteyin.

 1. Labrador köpeği
 2. Süvari kral charles spaniel
 3. Boksör
 4. Collies
 5. Standart veya Oyuncak Kaniş
 6. Golden Retriever
 7. Shih Tzu
 8. Tazı
 9. Brittany
 10. Bichon frise

Deneyimli Sahipler İçin 19 Irk

Saint Bernard yapraklarda döşeme

İlk kez sahipler için uygun olmayan birkaç köpek ırkı vardır. Bu ırkların bazılarının eğitilmesi ve yönetilmesi zor olabilirken, diğerlerinin diğer köpeklere karşı saldırgan olduğu ve küçük çocuklara karşı hoşgörüsüz olduğu söylenir.

Yapardık değil köpek sahipliğinde yeniyseniz, bu köpek ırklarından birini seçmenizi tavsiye ederiz. Bu ırklar genellikle en iyi inatçı ırkları yönetmek için kullanılan deneyimli köpek sahiplerine aittir. Bu cinsler:

 1. Bloodhound
 2. Airedale terrier
 3. Alaska kurdu
 4. Sibirya kurdu
 5. Akita
 6. Avustralya sığır köpeği
 7. Amerikan Pitbull Teriyerleri
 8. Border collie
 9. Cane Corso
 10. Bullmastiff
 11. Çin Shar-Pei
 12. Chow Chow
 13. Dalmaçyalı
 14. Alman Kurdu
 15. Rottweiler
 16. Skye korkunç
 17. Tibet mastifi
 18. Aziz Bernard
 19. Weimaraner

Bu liste kapsamlı değildir ve siz ve aileniz için en iyi köpek seçimi hakkında daha fazla tavsiye almak üzere veteriner hekiminizle sohbet etmeniz önerilir.

Sarmak

Çoğu insan var hayatlarının bir noktasında merak ettiler eğer bir köpek ailesini tamamlarsa. Kabarık, sevimli bir köpek yavrusu evinize harika bir katkı gibi görünse de, lütfen bir köpeğin en az 15 yıl yaşayabileceğini ve o zamanın çok küçük bir bölümünde sadece küçük bir tüy yığını olacağını unutmayın.

Kuşkusuz, bir köpek sadık bir arkadaştır, ancak bu taahhüdü vermeden önce uzun ve sıkı düşünmelisiniz. Barınaklar ve hayır kurumları, köpek yavrusu çekiciliğini aşan ya da sahipleri için uygun olmayan istenmeyen köpeklerle doludur; lütfen bu yükü eklemeyin.

Yorumlar