Uzun Saçlı Chihuahua Cinsine Genel Bakış, Gerçekler ve Bakım

Uzun Saçlı Chihuahua Cinsine Genel Bakış, Gerçekler ve Bakım

Chihuahua, dünyadaki en minyatür ırklardan biri olmasıyla ünlüdür. Chihuahua'nın çeşitli varyasyonları vardır ve uzun tüylü Chihuahua bu varyasyonlardan biridir. Kısa tüylü Chihuahua ile aynı cins olmalarına rağmen, bu tüylü yavrulardan birini hayatınıza almayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken birkaç fark vardır.

Uzun saçlı Chihuahua'lar, herhangi bir partinin hayatı ve ruhudur. Chi'ler şiddetli arkadaşlardır ve küçük köpek karakteri ile ağzına kadar doludur. Chihuahua'lar kendilerini en iyi köpek olarak düşünürler, bu yüzden köpek parkında biraz otoriter olduklarını görebilirsiniz. Bu nedenle güçlü iradeli bir köpek sahibi ve sürü lideri olmanız gerekir. Ama küstah karakterlerinin ve onca uzun tüylerinin altında, aynı zamanda tatlı ve hassas yavrulardır.Uzun tüyleri de dahil olmak üzere Chihuahualar çok popüler bir türdür ve muhtemelen daha önce bir tanesiyle tanışmışsınızdır. Ama senin bilmediğin bir sürü tuhaflıkları var. Ekstra bakım gereksinimlerinden sağlık sorunlarına kadar, uzun tüylü Chihuahua hakkında bilmeniz gereken her şeye bir göz atalım.

Uzun Saçlı Chihuahua
  • Ağırlık 6 liradan fazla değil
  • Yükseklik 5-8 inç
  • Ömür 14-16 yaş
  • Renkler Siyah, Tan, Mavi, Çikolata, Krem, Açık Kahverengi, Beyaz, Kırmızı
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • Bakım Bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

bu Chihuahua geldikleri yer olan Meksika'nın ulusal köpeğidir. , binlerce yıl öncesine dayanan Tolteklerin orada yaşadığı zamana kadar. Eserler, Techichi olarak bilinen Chihuahua'nın daha büyük versiyonlarını gösteriyor. Zamanla değerli Techichi küçüldü. Ancak Azteklerin ve ardından İspanyolların istilaları, medeniyetlerin kaybolmasına yol açarak, Chihuahua ırkının sonsuza kadar kaybolduğu düşünülüyordu.Bu 1800'lerin ortalarına kadardı. O zamana kadar onlar Chihuahua eyaleti çevresindeki küçük köylerde yaşadı . Amerikalı gezginler bu küçük cinsi keşfettiklerinde, onlara devletten sonra Chihuahuas adını verdiler. 1908'de American Kennel Club'a (AKC) kayıtlı ilk Chihuahua'ya Beppie adı verildi. Bundan kısa bir süre sonra Chihuahua, Amerika'nın en sevilen ırklarından biri oldu.

Beverley Hills Chihuahua, Legally Blonde ve Sex and the City gibi şovlar bu küçük köpeği popüler hale getirdi. AKC'ye göre popülariteleri yıllar içinde biraz düşmüş olsa da, genellikle kendilerini Amerika'daki en popüler 40 tür .

Mizaç

 Açık havada çalışan uzun saçlı chihuahua
Uzun tüylü Chihuahua, kocaman bir kişiliğe sahip küçük bir köpektir, bu yüzden birçok insan onlara bayılır.

Bir tişörte sadıklar ve ailelerinin süper koruyucusu , herkesin bundan haberdar olmasını sağlamak. Bu komik bir özellik ama kontrol edilmezse başlarını belaya sokabilir. Bu nedenle Chihuahualar, onları iyi eğitmek ve görgü kurallarını korumak için güçlü bir ustaya ihtiyaç duyar.Bu kabadayılığın altında, ailelerine tapan tatlı ve sevecen bir köpek var. Chihuahua, benzeri olmayan bir arkadaşlık köpeğidir ve onlar yalnız kalmaktan nefret etmek . Tüm günlerini aileleriyle birlikte televizyon karşısında oturmayı, birbirlerine sokulmayı veya büyük dünyada maceraya atılmayı severler. Küçük boyutları, onları dışarıda bırakmak için hiçbir bahaneniz olmadığı anlamına gelir.

Chihuahualar ailelerini severler ama yabancılara karşı aşırı derecede şüpheci . Çoğu ile mesafeli ve kendinden çok emin ve sesli, bu yüzden alıngan karakterler. Küçük bir bekçi köpeği arıyorsanız, bu yavrudan daha iyisini bulamazsınız. Ama sessiz bir köpek arıyorsanız, bu cinsten kaçınmak istersiniz.

erkek sibirya kurdu isimleri

Boyut ve Görünüm

Uzun tüylü Chihuahua, oyuncak köpek grubunun bir parçasıdır ve dünyanın en minyatür köpeklerinden biri . Genellikle 6 pounddan daha ağır değildirler ve pençeden omuza sadece 8 inç boyundadırlar. Chihuahua'lar küçük ırklar olsalar da, gösteriş yapmaktan hoşlandıkları küçük kasları olan atletik bir yapıları vardır. Ancak, bunu tüm o saçların altında göremezsiniz.Chihuahualar var büyük sevimli gözler ve uzun boylu, dik kulaklar, muhteşem ve uyanık görünümlerine katkıda bulunur. AKC, Chihuahua cinsi standardında beklenen görünümü ortaya koymaktadır. Bu, tüm Chihuahua'lar için bir zorunluluk olmasa da, uzun tüylü Chihuahua'nızı AKC'ye kaydettirmek istiyorsanız, buna uymaları gerekir.

Kısa tüylü Chihuahualar gibi, uzun tüylü Chihuahua'ların iki kafa şekli vardır. – elma kafa vs geyik kafa chihuahuas . Elma kafalı Chihuahualar, daha büyük fakat daha dar kafataslarına sahip geyik başlı Chihuahualara kıyasla daha yuvarlak, kubbe şeklinde kafataslarına sahiptir. AKC yalnızca elma kafalı Chihuahua'ları kabul eder.

Ceket ve Renkler

Chihuahua'nın iki tüy tipi vardır, uzun tüylü ve çoğu kişinin kısa tüylü olarak adlandırdığı düz tüylü. Diğer tüm açılardan aynı olmalarına rağmen, kürk tipleri onları daha sonra keşfedeceğimiz çeşitli şekillerde ayırır. Renk söz konusu olduğunda, uzun tüylü Chihuahualar Etraftaki her köpek renginde gel , düz veya desenli.

Saçın ne kadar uzun olması gerektiğine dair bir tanım olmasa da düz bir saçtan daha uzun olmalı ve yere değmemelidir. Uzun tüylü Chihuahua'ların boyunlarında bir fırfır, kulaklarında saçaklar ve ayaklarında ve bacaklarında tüyler vardır. Kuyrukları da tüylü olmalıdır. Uzun saç yumuşaktır ve düz veya hafif dalgalı olabilir. Uzun tüylü Chihuahualar genellikle Papillon ile karıştırılır yavrulamak.Egzersiz ve Yaşam Koşulları

 Gri Koltukta Beyaz Uzun Saçlı Chihuahua
Uzun tüylü Chihuahua, diğer birçok oyuncak türünden daha fazla enerjiyle cesurdur. Bu yavruda maceracı bir ortak bekleyin.

Ancak küçük bacakları ve ciğerleri çok fazla egzersizi kaldıramaz. Bekliyoruz günde yaklaşık 20 dakika yürüyün açık havada bir bacak için gerin ve koklayın. Egzersizlerinin geri kalanını evde insanlarıyla oynayarak alıyorlar. yatırım yaptığınızdan emin olun Chihuahua'nız için bir emniyet kemeri , tasmalarını bağlamak trakeal çökme riskini artırdığı için.

Uzun tüylü Chihuahualar, günün tamamı olmasa da büyük bir bölümünde insanlarıyla birlikte oldukları sürece çok uyumlu yaratıklardır. Tek istedikleri ailelerinin yanlarında olması çünkü ayrılık kaygısına eğilimlidirler. Daha bağımsız bir köpek arayan aileler, bu muhtaç yavrudan uzak durmalıdır.

Chihuahua'lar harika aile hayvanları olmasına rağmen, küçük boyutları onları yaralanmaya eğilimli hale getirir. Bu sebeple yaşamaları gerekir. köpeklerden anlayan çocuklarla onları yanlış kullanmayacak veya oyuncak olarak görmeyecek. İyi sosyalleşirlerse, Chihuahualar diğer köpeklerle ve diğer hayvanlarla yaşayabilir.

golden retriever gelişim tablosu

Bunun dışında herhangi bir konaklama yerinde yaşayabilirler ve küçük boyut, onları apartman ve şehir yaşamına ödünç verir . Her fırsatta kaçmaya çalışacakları için evinizin ve bahçenizin güvende olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, Chihuahua'lar çakallar, yırtıcı kuşlar ve diğerleri gibi yırtıcı hayvanlar tarafından yakalanma riski altındadır, bu nedenle onları korumak çok önemlidir.Eğitim

Chihuahualar alıngandır ve en iyisini kendilerinin bildiğini düşünür, bu da Chihuahua yetiştirmek hileli Bu nedenle Chis, deneyimli köpek sahipleri için en uygun olanıdır. Eğitim erken başlamalı, tutarlı olmalı ve en önemlisi eğlenceli olmalıdır. Aksi takdirde Chihuahua'nız dakikalar içinde sıkılacaktır.

İstediklerini yapabilen eğitimsiz Chihuahua'lar muhtemelen acı çekecektir. küçük köpek sendromu . Bu, sadece küçük oldukları için kontrol edilmeden gitmelerine izin verilen küçük şımarık köpeklerde bulunan bir dizi asi davranıştır. Davranışlar arasında hırlamak, kıstırmak, temel komutları dinlememek ve insanların üzerinden atlamak yer alır. Sahipler genellikle bu davranışların sevimli olduğunu ve küçük oldukları için tehlikeli olamayacaklarını düşünürler, ancak olabilirler. Bu çok önemli sen Chihuahua'nızı düzeltin, bu yüzden sorumlu olmadıklarını biliyorlar.

Sosyalleşme hayati önem taşır tüm köpekler için, özellikle bu köpek yavrusu gibi ailelerini korumaya eğilimli ırklar için. Saygın bir yetiştirici, süreci ilk günden itibaren başlatır ve siz devam ettirmelisiniz. Köpeğinizin kalabalık bir kaldırımda yürümek veya yüksek seslere maruz bırakmak gibi yeni durumları deneyimlemesine izin verin. Etrafında kendilerine güvenmeleri için onları diğer köpeklerle tanıştırın. Yerel köpek parkınız bunu yapmanın harika bir yoludur.Son olarak, Chihuahua'nız için bir başka önemli eğitim yönü de sandık eğitimi . Ayrılık kaygısına eğilimli köpekler, sandık eğitiminden büyük ölçüde yararlanır çünkü emekli olmaları için onlara güvenli bir alan sağlar yalnızken veya stresli hissettiğinizde. Ayrıca, siz yokken küçük yavrularının evi idare etmediğini bilmek sahiplerine gönül rahatlığı sağlar.

Sağlık

 Pembe Çiçeklerin Arasında Dili Dışarı Çıkmış Chihuahua
Uzun tüylü Chihuahualar nispeten sağlıklı bir cinstir.

Ancak tüm köpek ırkları gibi, uzun tüylü Chihuahua da çeşitli sağlık koşullarına eğilimlidir. Onlar uzun bir ömrün tadını çıkarın , ancak bu altın çağa ulaşmak için onlarla ilgilenilmesi gerekiyor. Düzenli sağlık kontrolleri ve Chihuahua'lardaki yaygın sağlık sorunları hakkında farkındalık çok önemlidir. Ayrıca, yaygın sağlık sorunlarını tarayan saygın bir yetiştiriciyle çalışmak çok önemlidir.

Kardiyak Endişeler

Uzun tüylü Chihuahua'lar kalp rahatsızlıklarına eğilimlidir, ancak dikkat edilmesi gereken iki kalp rahatsızlığı vardır - patent duktus arteriozus ve mitral kapak hastalığı . Her iki duruma da ölümcül olabilen anormal kalp oluşumu neden olur. Veterinerlerdeki düzenli muayeneler, bu durumu erkenden ele almalı ve yönetilmelerine izin vermelidir.

köpekler çekirdek yer mi

patella luksasyonu

patella luksasyonu küçük köpek ırklarında bulunan yaygın bir durumdur ve ortaya çıkar diz kapağı olması gereken yerden çıktığında . Yani bacak uzatılamaz veya normal şekilde kullanılamaz. Bacağını dışa doğru uzatmak veya sektirmek patella luksasyonunun bir göstergesidir. Bu son derece acı verici olabilir ve genellikle ameliyat gerektirir.Göz Koşulları

Uzun tüylü Chihuahualar, aşağıdakiler gibi çeşitli göz rahatsızlıklarına karşı hassastır: ilerleyici retinal atrofi ve glokom . Her ikisi de gözün dejenerasyonuna neden olur ve bu, ele alınmadığı takdirde tam körlüğe yol açabilir. Yine, veteriner ile düzenli kontroller erken teşhis için çok önemlidir.

Beslenme

Uzun tüylü Chihuahualar küçük oldukları için sadece az miktarda yiyin . Tipik olarak bir Chihuahua günde yaklaşık yarım bardak yemek yer. Ancak bu, boyutlarına, yaşlarına, aktivite seviyelerine ve yedikleri yiyeceğe bağlıdır. Tüm köpek mamaları beslenme talimatlarıyla birlikte gelir, bu yüzden onlara uyduğunuzdan emin olun. Chi kibble'ınızı beslemeyi seçerseniz, birini seçmek çok önemlidir. küçük ırklar için özel olarak tasarlanmıştır . Normal boyuttaki kuru mama parçaları genellikle Chihuahualar için çok büyüktür.

bakım

Bakım uzun saçlı ve düz saçlı Chihuahualar arasındaki temel fark . Daha uzun tüyler daha fazla kir toplar ve daha kolay karışır, bu nedenle tüylerini sağlıklı ve temiz tutmak için haftada birkaç kez fırçalayın. Ancak çok küçük oldukları için çok uzun sürmemelidir. Aynı miktarda dökülseler de saçları daha uzun olduğu için daha çok dökülüyormuş gibi görünür. Yumuşak bir iğne veya daha ince bir fırça, Chihuahua'nın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için en iyi bakım fırçasıdır.

Uzun tüylü Chihuahua'nızı yıkamak, onları sağlıklı tutmaya yardımcı olan bir diğer önemli bakım faaliyetidir. onları yıka iki ayda bir veya uzun saçları kirlenirse bazen daha fazla. Daima yulaf ezmesi veya hindistancevizi yağı gibi doğal bileşenler içeren yumuşak bir köpek şampuanı kullanın.

Diş hijyeni başka bir kritik husustur üstünde tutmak için. Uzun tüylü Chihuahua gibi küçük köpeklerin ağızlarında sınırlı yer vardır, yani dişleri birbirine tıkıştırılmıştır. Bu, bakterilerin daha hızlı birikmesine ve periodontal hastalıklar nedeniyle daha erken diş kaybına yol açar. Haftada birkaç kez dişlerinin fırçalanmasına ihtiyaç duyarlar. Erken bir bakım rutini oluşturmak, sizin ve Chi'niz için çok daha kolay hale getirir.

Yetiştiriciler ve Köpek Yavrusu Maliyetleri

 Papillion Chihuahua Karışımı
Uzun Tüylü Chihuahua'yı kurtarmak, ihtiyacı olan bir köpeğe sevgi dolu bir yuva vermenin bir yoludur.

Ne yazık ki, Chihuahua'lar en popüler küçük ırklardan biridir ve onları vicdansız yetiştiricilerin ve köpek değirmenlerinin hedefi haline getirir. Bu sebeple sen yetiştiricileri titizlikle araştırmalıdır. En azından onlarla, yavru köpeklerle ve anneyle tanışmayı isteyin. Sağlık sertifikaları isteyin ve çevrimiçi olarak bağımsız tavsiyeler veya incelemeler arayın. Araştırmanıza başlamak için harika bir yer, AKC'nin Chihuahua yetiştiricileri listesi .

Saygın bir yetiştiriciden alınan uzun tüylü bir Chihuahua yavrusunun ortalama fiyatı her yere düşer. 500$ ile 1500$ arası . Ödüllü bir yetiştirici veya şampiyon soyundan gelen uzun tüylü bir Chi arıyorsanız, bundan daha fazlasını ödemeyi bekleyebilirsiniz. Ayrıca, yatak, kasa, yiyecek, oyuncak, biniş, sigorta ve çok daha fazlası gibi bir köpek yavrusu edinmeyle ilgili diğer maliyetleri de göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kurtarma ve Barınaklar

Uzun tüylü bir Chihuahua'yı kurtarmayı düşünüyorsanız, yeni bir köpek yavrusu almaktan daha az ödemeyi bekleyin. Kurtarma ücretleri genellikle birkaç yüz dolardır. Yerel barınaklarınıza gidin ve yerel bölgede evlat edinilecek herhangi bir uzun tüylü Chihuahua'yı bilebilecek personelle konuşun. Alternatif olarak, kontrol edin Chihuahua odaklı kurtarma siteleri .

Aile Evcil Hayvanları Olarak

 • Uzun tüylü Chihuahualar alıngandır ve patron olduklarını düşünürler.
 • Chihuahualar yabancılara karşı mesafelidir ve ailelerini korurlar.
 • Çok sesli olabilirler
 • Uzun tüylü Chihuahualar sevimli ve eğlenceli arkadaşlık köpekleridir.
 • yalnız bırakılmayı sevmezler
 • Chihuahualar inatçı ve eğitilmesi zor olabilir
 • Uzun tüylü Chihuahua'ların ek bakıma ihtiyacı vardır.
 • 20 dakikalık egzersize ve ek oyun süresine ihtiyaçları var
 • Chihuahuas, köpek meraklısı çocuklar ve diğer köpeklerle yaşayabilir

Son düşünceler

Uzun tüylü Chihuahua, minik bir çerçeveye sığdırılmış eğlenceli ve şımarık bir köpek karakteridir. Hayatınızda bu yavrulardan biriyle asla sıkıcı bir an olmaz. Ancak, eğitilmesi zor olabilir ve önceki köpek deneyimi önerilir. Ayrıca, uzun tüylerini tımar ederken ekstra özveri gerekir. Ancak onlara ihtiyaç duydukları şeyi sunabilirseniz, bu kıllı tazıda harika bir en iyi arkadaş bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yorumlar