En Sağlıklı 10 Köpek Irkı: Mutlu Av Köpeklerinin Faktörleri

En Sağlıklı 10 Köpek Irkı: Mutlu Av Köpeklerinin Faktörleri

Köpek sahipliğinin heyecan verici yolculuğuna yeni mi başlıyorsunuz yoksa halihazırda kurulmuş olan yavru sürüsünüze yenilerini mi eklemek istiyorsunuz? O zaman muhtemelen sağlıklı ve mutlu kalması ve sizinle olabildiğince uzun süre birlikte olması muhtemel yeni bir köpek arkadaşı seçmek istersiniz.

Dünyanın en sağlıklı köpek ırklarının 'kesin ilk 10'unu' veren bir sürü makale var. Bununla birlikte, bu, kategorik olarak yapamayacağımız bir ifadedir çünkü orada 100'lerce tür vardır ve kimin gerçekten en sağlıklı olduğunu onaylayacak veya çürütecek uygun bir bilimsel çalışma yapılmamıştır.Bunun yerine, bir köpeği neyin sağlıklı yaptığını düşünürken birkaç farklı faktörü göz önünde bulundurmalıyız. Bu faktörler arasında yetiştirilme tarzları, ebeveynlerinin sağlıklı olup olmadığı, cinslerinin hangi sağlık koşullarında daha fazla risk altında olabileceği ve ortalama cins yaşam süresi (ortalama olarak küçük cins köpekler büyük veya daha uzun süre yaşayacağı için bu yanıltıcı olabilir) yer alır. dev ırklar). Bazı ırklar diğerlerinden daha sağlıklıdır, ancak cinsleri ne olursa olsun, sağlıklı büyüme şanslarını en üst düzeye çıkarmak için yavrularınızın hayata en iyi başlangıcı yapmasını sağlamak önemlidir.

İçindekiler

Yeni Bir Yavru Seçerken Nelere Bakmalı?

Irk Araştırmanızı Yapın

Yeni bir köpek yavrusu almadan önce, Yapabileceğiniz en önemli şey, satın almayı düşündüğünüz cinsi araştırmaktır. Asla anlık bir köpek yavrusu almayın.Örneğin, Border Collie gibi oldukça aktif bir cins, çalışan veya aktif bir ev için harika olurdu, ancak yaşam tarzınız daha hareketsizse, bu, yeni yavrunuzu zihinsel sağlık bozuklukları riskine sokabilir (evet, bu bir şeydir) .

Düz yüzlü ırklar çok revaçta, ancak birçoğunun ciddi sağlık sorunlarına neden olan (ve tedavisi size çok pahalıya mal olan) ciddi anatomik deformasyonlardan muzdarip olduğunu biliyor muydunuz? Ne yazık ki, bu, cins için hala 'normal' kabul ediliyor ve birçok insan, hayvan refahı kuruluşlarının itirazlarına rağmen, görünüşlerini şiddetle savunacak.

Seçtiğiniz köpek ırkının yaşam tarzınıza uygun olduğundan ve benzersiz ihtiyaçlarını uygun şekilde yönetebildiğinizden emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır. . Bu, bakımınızdaki bir türün ne kadar sağlıklı olduğunu büyük ölçüde etkileyebilir.Genetik test

Bu günlerde sağlık koşulları için birçok genetik ve tarama testi mevcuttur. evde DNA testleri sağlık belirteçlerinin yanı sıra cins tanımlamasının belirlenmesine yardımcı olmak için.

İskoç kurt köpeği

Sorumlu köpek yetiştiricileri, mümkün olduğunda testler yaparak cinslerindeki hastalıkların prevalansını azaltmak için çalışıyorlar. Bir kurtarma kuruluşundan sahiplenmek yerine bir köpek satın alıyorsanız, yetiştiriciyle konuş yavruları ve test uygulamaları hakkında. Sorumlu bir yetiştirici sizinle bu konuyu görüşmekten mutluluk duyacaktır.

bu Amerikan Kulübesi Kulübü web sitesi, belirli bir cinsteki herhangi bir sağlık durumu hakkında bilgi edinmek için mükemmel bir yerdir.Çevre

Mümkün olunca, yeni yavru köpeğinizi kendi evlerinde görmeyi isteyin ev çevresi köpek anneleriyle. Yetiştiricinin ziyaretinize izin vermemesi, yavruyu size teslim etmeyi teklif etmesi veya siz oraya vardığınızda yetiştiricinin evinde birkaç litre yavru varsa, bunun iyi yetiştirilmiş bir köpek yavrusu olmadığına dair uyarı işaretleri olabilir. Sorumlu yetiştiriciler genellikle siz, koşullarınız ve köpeklerle olan deneyiminiz hakkında biraz bilgi edinmek isteyeceklerdir. gelip potansiyel yeni yavrunuzu ziyaret etmenize izin vermeden önce.

İnternet reklamcılığı

Craigslist veya benzeri sitelerdeki 'Satılık Köpek Yavruları' ilanlarına yanıt verirken dikkatli olun. Saygın yetiştiriciler genellikle kendi web sitelerine sahip olacak veya yavrularının reklamını ağızdan ağza yapacaktır. veya Kennel Club web siteleri aracılığıyla. Aynı yetiştiriciden birden fazla liste görmek, Puppy Mill'in kırmızı işaretidir.

Köpek Değirmenleri

Köpek değirmenleri, insanların yalnızca kar için aşırı derecede köpek yetiştirdiği yerlerdir. Çoğu zaman, kötü koşullarda tutulan ve daha fazla çöp taşıyamayana kadar sürekli olarak yetiştirilen birçok köpeğe sahiptirler. Genellikle bu köpekler daha sonra terk edilir veya daha kötüsü olur. Yavru değirmenler için kırmızı bayraklar şunları içerir:

 • Gelip ziyaret etmene izin vermeyi reddetmek annesi ile köpek yavrusu.
 • Birçok farklı ırk yavru satılıktır.
 • Çok sayıda yavru satmak veya çok sayıda çevrimiçi liste.
 • Kötü konut koşullar.
 • Yavruların annelerini terk etmelerine izin verme sekiz haftalıktan önce.
 • Köpekler sağlık kontrolünden geçmedi veya herhangi bir belge ile satılıyor.
 • bu yetiştirici size soru sormuyor.

Kendinizi “köpek değirmeni” diye bağıran bir durumda bulsanız bile, bir köpek yavrusu “kurtarma” arzusuna karşı koymak neredeyse imkansız olabilir. Biz sadece insanız ve yavru köpeklerin acı çektiğini görmek yürek parçalayıcı olabilir. Fakat, Bu durumlarda en iyisi çekip gitmeniz ve tesisi ilgili makama bildirmenizdir.Eve getirdiğiniz köpek yavrusu, muhtemelen pahalı olabilen ve başarılı bir şekilde tedavi edilmesi imkansız olabilen parazitik veya viral enfeksiyonlardan kaynaklanan ciddi sağlık sorunları geliştirecektir. Bu, genellikle bu küçük köpek yavrularının onları eve getirdikten hemen sonra öleceği anlamına gelir ve bu da tüm aile için son derece üzücü olabilir.

Kurtarma Organizasyonları

gibi organizasyonlar ASPCA , İnsancıl toplum ve yerel kurtarma barınakları, nadiren safkan olan ancak genellikle kalp ve sevgi dolu olan özel köpekleri bulmak için harika yerlerdir. Kurtarma evcil hayvanları, yetiştiricilerden satın alınanlardan çok daha ucuz olma eğilimindedir ve yerel toplumdaki evsiz hayvan oranını düşürmeye yardımcı olur. Bir köpeği kurtarmak, bir hayat kurtarmanın ve ömür boyu özel bir arkadaş bulmanın harika bir yoludur.

Kalbinizi safkan bir köpeğe koyduysanız, evinizi ve kalbinizi sevgiyle doldurmak için doğru köpeği bulmanıza yardımcı olabilecek, cinse özgü birçok kurtarma organizasyonu da vardır.

Sağlıklı Bir Köpek Yetiştirmek

Yerel veterinerinizle güvene dayalı bir ilişki kurmak, hayatınıza yeni bir köpek yavrusu getirin . Aşı programları ve coğrafi bölgenizle ilgili parazit önleyici ilaçlar gibi önemli konularda size rehberlik edebileceklerdir.Ayrıca konu yeni yavru köpeğinizin beslenmesi ve eğitim, sosyalleşme, egzersiz ve kısırlaştırma veya kısırlaştırma gibi konularda bilinçli seçimler yapmanıza yardımcı olacaklardır. Bunları bilmek, yavru köpeğinize hayata en iyi başlangıcı vermenizi sağlayabilir, bu da onun yetişkinlikte sağlıklı olmasını sağlar.

Hatırlanacak şeyler

Mükemmel diye bir şey yoktur

Mükemmel üreme ve bakımla bile, herhangi bir köpek hastalanabilir. Bir veteriner olarak, tüylü bebekleri rahatsız olduğunda kendilerini suçlayan birçok müşterim oldu. Neyse ki bunun nadiren böyle olduğunu söyleyebilirim. Ne yazık ki, 'en sağlıklı' ırklarda bile evcil hayvan sahipliğinde yaralanma ve hastalık bazen kaçınılmazdır. Her cinsin risk altında olduğu hastalıkların bir listesi vardır ve derinlemesine cins araştırması, yeni yavru köpeğinizi seçerken bilinçli kararlar vermenizi sağlayabilir.

Evcil Hayvan Sigortası

Evcil hayvan sigortası veya en azından yavru köpeğinizin tıbbi giderleri için bir tasarruf hesabı, evcil hayvan sahipliğinin önemli bir parçası olarak görülmelidir. Veterinerlik masraflarının mali durumunuza bağlı olarak bazen aşırı derecede pahalı olabileceğinden kaçış yoktur. İyi bir sigorta poliçesine sahip olmak, para konusunda fazla endişelenmeden evcil hayvanınız için en iyi sağlık hizmeti seçimlerini yapmanızı sağlar. . Poliçenizi ücretli ve aktif tutmak, evcil hayvanınızın yaşam süresi boyunca (poliçe ayrıntıları dahilinde) teminat sağlar ve evcil hayvanınız kronik bir hastalık geliştirirse sizi yüksek ve kuru bırakmamalıdır.Sağlıklı Köpek Irklarına 10 Örnek

Kesin olarak en sağlıklı ilk 10 köpek ırkı bulunmamakla birlikte, aşağıda sorumlu bir şekilde yetiştirilip doğru şekilde yetiştirildiğinde sağlıklı kabul edilen köpeklerin bazı örnekleri verilmiştir. A yakın zamanda yayınlanan çalışma Birleşik Krallık'taki Royal Veterinary College'dan ortalama yaşam beklentisini değerlendirmek için 18 farklı cinsten 30.563 köpek örneklendi. . Bu çalışmada uzun ömürlü olanlardan birkaçı listemizi oluşturdu.

Labrador köpeği

 Labrador Retriever yerde yatıyor

Laboratuvarlar ortalama sayesinde listemizi yapan tatlı köpekler 10-12 yıl yaşam beklentisi ve çoğu eğilimli durum için tarama testleri mevcuttur.

Tazı

 Brindle Tazısı
Tazılar Boyutları ve atletik yapıları göz önüne alındığında çok nazik kanepe patatesleridir.

Greyhound'ları on sağlıklı köpek ırkımız arasında sayabiliriz. 10-14 yıl yaşam beklentisi ve mevcut tarama testleri ile çok az sayıda hastalık yatkınlığı.

Avustralya Sığır Köpeği

 Avustralya Sığır Köpeği Açık Havada

Şimdiye kadarki en yaşlı köpek için Guinness Dünya Rekoru bir tarafından tutulur. Avustralya Sığır Köpeği 29 yıl 5 gün Bluey denir. bu Bu cinsin ortalama yaşam beklentisi 12-16 yıldır.tazı

 Sevimli Beagle köpeğini sonbahar parkında gezdiren adam
Bu sadık, meraklı ve sevimli köpekler, harika aile hayvanlarıdır (gerçi hatırlaması zor olsa da).

Tazılar ortalamaya sahip olmak 10-15 yıl yaşam beklentisi, ve önceden belirlenmiş durumlar için tarama testleri mevcuttur.

Kenar kömür ocağı

 Kapalı kanepede oyuncak topla oynayan border collie
Hardy, zeki ve sevecen, Sınır Collies aktif evlerde gelişmek.

Border collies'in ortalama yaşam süresi 12-15 yıldır. ve sorumluluk sahibi yetiştiriciler, sağlık koşullarını tarayarak onları kesin olarak listemize ekleyebilir.

Parson Russel Terrier

 Çimenlerin arasında duran Parson Russel Terrier
Parson Russell Teriyerleri eşsiz ama sağlıklı köpeklerdir.

Bu canlı, meraklı küçük köpekler genellikle mutlu, sağlıklı küçük ruhlardır. ortalama yaşam beklentisi 13-15 yıldır.

İngiliz Springer Spaniel

 İngiliz Springer Spaniel
İngiliz Springer Spaniels, sınırsız enerjiye sahip zeki köpeklerdir ve aktif bir evde gelişirler.

Genel konuşma, İngiliz Springer Spaniel biraz kaza eğilimli olsalar da çok sağlıklı hayvanlardır. Sorumlu yetiştiriciler yavrularında hastalık yatkınlığı taraması yapmalıdır. İngiliz Springer Spaniels'in ortalama yaşam süresi 12-14 yıldır.

Yorkshire teriyeri

 Koşum Donanımlı Yorkshire Teriyeri

Yorkshire Teriyerleri ortalamaya sahip olmak 13-16 yıl yaşam beklentisi ve RVC çalışmasında en yüksek yaşam beklentisine sahip oldukları bulundu. Yetiştiriciler, Yorkshire Terrier yavrularında sağlık yatkınlıkları taraması yapmalıdır.

Staffordshire Boğa Teriyeri

 Staffordshire Boğa Teriyeri

Bu kaslı, dayanıklı köpekler, dost canlısı ve sadık aile hayvanları olmak için kavgacı köklerinden özenle yetiştirilmiştir. Staffordshire Boğa Teriyerlerinin ortalama ömrü 12-14 yıldır. ve yetiştiriciler birçok kalıtsal durumu tarayabilir.

Melez Köpekler Ne Olur?

Tasarımcı melezlerinden gerçek kazalara kadar pek çok melez köpek var. Genel olarak, melezlemenin 'melez gücü' teşvik ettiği düşünülmektedir. Karışık ırkların 'üstün' genetik özelliklere yol açtığı yer burasıdır. Ancak bu her zaman böyle değildir, özellikle de ırklar aynı genetik hastalık riskini taşıyorsa. Son RVC çalışması, melez köpeklerin ortalama yaşam beklentisinin 11,82 yıl olduğunu buldu.

Son düşünceler

Umarız bu bilgiler, ailenize katılacak yeni ve sağlıklı bir köpek arkadaşı ararken size güven verir. Yavru köpeğinizin nereden geldiğini araştırmak için zaman ayırmak ve bir şeylerin doğru olmadığını düşünüyorsanız uzaklaşmak, sizi daha sonra birçok gönül yarasından kurtarabilir. Yavru köpeğiniz eve geldiğinde, tam ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için her şeyi yaptığınızdan emin olmak için veterinerinizle yakın işbirliği içinde çalışın.

Yorumlar