Köpekler Dinlerken Neden Başlarını Eğerler: 11 Farklı Neden

Köpekler Dinlerken Neden Başlarını Eğerler: 11 Farklı Neden

Köpeklerin yaptığı en sevimli şeylerden biri, onlarla konuşurken başlarını eğmektir. Köpek kafasının eğimi her seferinde kalplerimizi eritiyor ve onları yıkamamıza neden oluyor. gülümsemeler ve cesaretlendirme ile . Başlarını eğmelerini sağlayacak mükemmel sesi bulmuş olabilirsiniz veya belki de köpeğiniz bunu rastgele yapıyor.

Ama neden köpekler aslında kafalarını eğiyor ? Arkasında bir anlam var mı? Birden fazla nedeni olabilir mi ve bu sevimli köpek davranışının ne anlama geldiğini anlıyor muyuz? Kısa cevap evet, aslında bunun olmasının birçok nedeni var.Aşağıdaki makalede, üzerinden geçeceğiz ON BİR farklı olası sebep yavrunuz size baş eğdiriyor olabilir. Bu, yavrularınızı ileriye doğru daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Öyleyse, bu sevimli davranışı görmenizin en yaygın nedenleri hakkında konuşalım.

İçindekiler

Baş Eğme Nedenleri

Var birkaç neden yavrunuzun bu iyiliği sergileyebilmesi için. Meraktan garip bir gürültüye, o gün nasıl hissettiğinizi tam olarak anlamalarına kadar değişir. Hemen araya girelim ve endişelenmeniz gerekip gerekmediğiyle birlikte bekleyebileceğiniz tüm olası nedenlere bakalım.İlginç Bir Ses Duyuyorlar

Siyah Pitbull Sesi Dinliyor

Köpeğiniz başını eğiyorsa, bunun nedeni genellikle yüksek perdeli veya ilginç bir sestir.

Yavru köpeğinizin başını eğmesinin en yaygın nedeni, ilginç bir ses duydular . Bu, yüksek perdeden bir gıcırtı, yanlarından geçerken havlayan başka bir köpek ya da gerçekten sıra dışı olan herhangi bir şey olabilir. Hatta bazıları oldu viral video zorlukları köpek sahiplerini farklı sesler çalarak kafanın eğildiğini görmeye teşvik etti. Yeni bir ses olduğunda bunun olması oldukça yaygındır, bu yüzden endişelenecek bir şey yok.

Meraklılar

meraklı köpek yavrusu

Köpeğiniz ne yaptığınızı merak ediyor olabilir.Bu, köpeğinizin anlatmaya çalıştığınız şeyle ilgili merakını gösterme yolu olabilir. Tüylü arkadaşlarımızla aynı dili konuşmuyoruz, dolayısıyla ortak insan sohbeti onları şaşkına çevirebilir . Bir köpeğin başını eğmesi, bilinmeyen bir ifadeyi duymaya tepkileri olabilir ve basitçe ne iletmeye çalıştığınızı anlamaya çalışıyor olabilir. Tıpkı bir şeyi tam olarak anlamadığımızda omuzlarımızı silkebileceğimiz gibi, bu, yavrularınızın “lütfen detaylandırın” deme şekli olabilir.

Empatiktirler

Eğik Kafalı Laboratuvar

Köpekler sezgiseldir ve sahiplerinin üzüldüğünü anlayabilir.

Son araştırmalar, köpek dostlarımızın yüzümüzdeki duyguları okuyabildiğini kanıtladı. Bir evcil hayvan sahibi olarak, özellikle zorlu bir günde yavrularınızın yanınızda kıvrıldığı bir zaman yaşamışsınızdır. Bunun nedeni, köpeklerimizin zamanla bizi tanıması ve bir şey biraz ters göründüğünde hissedebilir .Köpeklerimizin yüzümüzdeki duyguları okuma becerisini araştırırken, bazı araştırmalar şunu gösteriyor: köpekler ince ipuçları sunar şu anda hissettiklerimize karşı empatilerini göstermek için. Bu nedenle, bazıları bir köpeğin kabzasının eğilmesinin bize umursadıklarını göstermenin bir yolu olabileceğine inanıyor.

benzer bir sırtını sıvazlamak Bir köpeğin başını eğmesi bize destek sunma yolu olabilir. Var birkaç farklı yol bir köpek bize empatik olduklarını söylemeye çalışabilir ve baş eğmek oldukça yaygın olanıdır.

kabarık Alman kurdu

Sevimli olduğunu biliyorlar

Kafa Yatan Sevimli Köpek

Köpeğiniz bu davranışın sevimli olduğuna dair ipuçları almış olabilir.

Hiç şüphe yok ki, köpek kafaları çok güzel. Köpeklerimiz bu davranışa her katıldığında, genellikle onlara bir gülümseme ve bir teşvik işareti sunarız. Tüylü dostlarımız son derece zekidir ve kendilerine ekstra dikkat çeken şeyleri çabucak yakalarlar.Onların olumlu pekiştirme sevgisi onlara bir gülümseme kazandıran herhangi bir davranışa devam etmelerini sağlayacak ve bu davranışı ileride tekrar etmelerine neden olacaktır. Başlarını eğmelerinin sevimli olduğunu biliyorlar, bu yüzden yapmaya devam ediyorlar!

İşitmelerini Geliştirmek İçin

Yaşlı Köpek Kafası Yatırma

Köpekler yaşlandıkça işitme duyusunu kaybedebilir ve daha iyi duymak için başlarını eğebilirler.

Birçok köpek uzmanı, köpeklerimizin yollarına çıkan her sesi aldıklarından emin olmak için başlarını eğdiğine inanır. Biz bildiğimiz halde köpeklerin kusursuz işitme duyusu vardır , başlarını eğmenin mümkün olan en iyi ses koleksiyonunu sunacağına inanabilirler.

Çoğu baş eğimini, sesi çıkaran kişi veya nesne üzerinde yoğun bir odaklanma ve konsantrasyon izler, bu da her şeyi almaya çalıştıkları gerçeğini daha da sağlamlaştırır. Bu, özellikle büyük veya sarkık kulakları olan köpekler için geçerli olabilir. pinnalar yollarına çıkan bazı sesleri engelleyebilir.Vizyonlarını Geliştirmek

Kıdemli Köpek Muayenehane Sahibi

Bazı köpekler, görüşlerini geliştirmek için başlarının açısını ayarlayabilir.

Birçok köpek uzmanı, bir köpeğin başının eğilmesinin, ağızlarının görüşlerini engellemesinden kaynaklanabileceğine inanmaktadır. Bazı köpeklerin, özellikle uzun sivri uçlu ağızları olan ırkların, yüzümüzdeki duyguları okuma yeteneklerini engelleyen uzun burunları vardır.Son araştırmalar, uzun ağızlı köpeklerin yüzümüzün altını görmekte zorlanıyoruz . Duygularımızın çoğu ağız pozisyonuyla belirlenebildiğinden, bu, yavrularımızın deşifre etmesini zorlaştırabilir.

Köpeklerimizin bizi anlamaya derin bir ihtiyacı vardır, yani yüzümüzdeki duyguyu belirlemek için mümkün olan her şeyi yapacaklardır. Davranış, namlularını hızla görüş alanından uzaklaştırarak, yüzümüzün alt kısmını daha iyi gör . Bu gerçek, uzun namlulu ırkları uzun namlulu ırklarla karşılaştıran yakın tarihli bir çalışmanın sonuçlarıyla daha da sağlamlaştırılmıştır. brakisefalik ırklar (kısa ağızlı olanlar). Bu çalışma, uzun ağızlı köpeklerin %71'inin başlarını eğdiğini ve brakisefali ırkların sadece %50'sinin başlarını eğdiğini buldu.Bir Ödül Getirdiğini Biliyorlar

Tedavi bekleyen boksör köpek

Bazı yavrular bir ödülün geldiğini anlayabilir ve başlarını eğebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, köpeklerimiz hangi davranışların onlara ödül sunduğunu çabucak yakalar. Ödül ister dikkatiniz ister lezzetli bir ikram olsun, yakında davranışı tekrar edeceklerdir. ödülün daha sık olduğunu iddia et . Köpek kafasının eğilmesi çok sevimli olduğu için, bu davranışa genellikle gülümseriz veya her yaptıklarında olumlu bir ilgi gösteririz. Tüylü dostlarımız zekidir ve bu sevimli davranışın onlara arzu ettikleri ödülü getireceği gerçeğini çabucak anlayacaklardır.

Bir Kelimeyi Tanıdılar

Köpek Tanıyan Geri Çağırma

Bir köpek bir kelimeyi veya komutu tanıdığında kafasını ayarlayabilir.

Her köpeğin gerçekten sevdiği kelimelerin bir listesi vardır. Belirli kelimelerin en sevdikleri ödüllere yol açtığını bilirler ve her söylendiğinde onları çabucak tanırlar. Tonları veya gerçek kelimeyi ve anlamını tanısalar da, her konuşulduğunda genellikle bir heyecan dalgasına neden olur.Bir köpek mutlu olduğunda kulaklarını dikebilir ve heyecanlı bir kuyruk sallama sunun . Buna, en sevdikleri kelimeyi gerçekten duyduklarını doğrulamak için hızlı bir baş eğme bile eşlik edebilir. Davranışı bir heyecan patlaması izlerse, sevdikleri bir kelimeyi yeni tanımış olabilirler.

Son Derece Zekidirler

Akıllı Köpek Açık Havada

Zeki köpekler, sahiplerini daha iyi anlamaya çalışırlar.

Köpek başının eğilmesinin birçok olası nedeni olsa da, bunların çoğu sadece insanlarını daha iyi anlamak . Bu, etraflarında gördüklerine ve duyduklarına genel bir ilgi gösterdiğinden, bu, bazı yavruların daha akıllı olduğu anlamına gelebilir. diğerlerinden daha .

Bir köpek çevresini merak ediyorsa ve öğrenmeye hevesliyse, bu onların son derece zeki oldukları anlamına gelir. Bu yavruların olduğuna dair sağlam bir kanıt bulunmamakla birlikte aslında daha akıllı diğer köpek arkadaşlarından daha fazla, bahsetmeye değer bir olasılık!

Kulakları Ağrıyor

Kulak Ağrısı Olan Köpek

Başın eğilmesi, köpeğinizin kulağının onları rahatsız ettiğinin bir işareti olabilir.

Daha önce kulak enfeksiyonu geçirdiyseniz, ne kadar acı verici olduğunu bil . Kulak enfeksiyonları tüylü dostlarımızda son derece yaygındır ve bir dizi rahatsız edici belirtiye neden olabilir. Aşırı maya veya bakteri büyümesi, hızla ağrılı bir enfeksiyona dönüşerek köpeğin başını enfekte kulağa doğru eğmesine neden olabilir.

Yavru köpeğiniz başını eğerek kulaklarını tırmalıyorsa, başını sallıyorsa, kulaklarından kötü bir koku geliyorsa veya kulak görünümünde herhangi bir değişiklik varsa, kulaklarında ağrı olabilir. Bu, özellikle orta kulak enfeksiyonları için geçerlidir, çünkü genellikle kronik baş eğimi . Kulak enfeksiyonları, veterinerinizin desteğiyle kolayca tedavi edilebilir, bu nedenle, semptomların ilk belirtisinde görülmelerini sağlamak en iyisidir.

goldendoodles döken mi

Diğer Tıbbi Endişeler

Sahibine bakan sevimli köpek

Eğilme sık görülen bir durum haline gelirse, olası tıbbi endişeleri göz ardı etmek isteyeceksiniz.

Baş eğme olabilir birkaç tıbbi durumun işareti köpek arkadaşlarımızda. Bir köpeğin kulakları, dengeyi içeren birçok koşulda yer alır, yani bu davranış genellikle sonuçtur. Yavru köpeğinizde başın eğilmesinin olası nedenlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için, bu davranışın arkasındaki en yaygın tıbbi durumları listeleyelim.

 • Kulak enfeksiyonları
 • kulak yaralanmaları
 • Kulaktaki tümörler
 • kulak akarları
 • vestibüler hastalık
 • Körlük
 • BEYİn tümörü
 • Tiamin eksiklikleri
 • nörolojik anormallikler

Başlarının eğilmesinin arkasında tıbbi bir neden olabileceğini düşünüyorsanız, doğru teşhis ve bakım hakkında veterinerinizle konuşmak en iyisidir. Ani bir baş eğme, ciddi bir tıbbi durumun belirtisi olabilir, bu nedenle, semptomların ilk belirtisinde görülmelerini sağlamak en iyisidir.

Endişelenmeli misiniz?

Böyle ne zaman ilgilenmelisin ? Çoğu köpek kafası eğimi meraklı bir yavrunun işareti olsa da, biraz daha karmaşık bir şey içeren birkaç durum vardır. Bunun ne zaman bir endişe haline geldiğini daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için dikkat etmeniz gereken birkaç işaret var.

Şu durumlarda endişelenmelisiniz:

 • Köpeğiniz başını gürültü olmadan yatırır.
 • Baş dönmesi veya şaşırmış görünüyorlar.
 • Köpeğiniz ayakları üzerinde kararsız.
 • Kulaklarında siyah kir veya kalıntı fark ettiniz.
 • Yavru köpeğiniz agresif bir şekilde kulaklarını tırmalıyor.
 • Köpeğiniz başını bolca sallıyor.
 • Kulakları kırmızı veya iltihaplı görünüyor.
 • Yavru köpeğinizde nistagmus (istem dışı ve hızlı göz hareketi) var.
 • nöbetler, kafa karışıklığı vb. gibi nörolojik semptomlar eşlik eder.
 • Vizyonda bir değişiklik var gibi görünüyor
 • Davranıştaki diğer herhangi bir değişiklik

Yavrunuz yukarıdaki kategorilerden herhangi birine giriyorsa, bir veteriner tarafından görülmesi en iyisidir.

Bütün Köpekler Yapar mı?

Bir kafa eğik iken köpek arkadaşlarımız için normal davranış , tüm köpeklerin yaptığı anlamına gelmez. Bazı tüylü arkadaşlar, yollarına çıkan her sese başlarını eğerler, bazıları ise bu davranışa asla katılmaz. Etraflarındaki dünyayı duymak için kafayı eğmek gerekli değildir, bu nedenle bazı köpekler bunu asla yapmaz.

Köpeğiniz bunu sık sık yapıyorsa, bu, elinizde özellikle empatik bir yavru olduğu anlamına gelebilir. Bazı araştırmalar, köpeklerin düşük sosyal tolerans Giden ve meraklı kişilikleri olan köpekler bu davranışı daha sık gösterme eğilimindeyken, başını eğmekten çekinirler. Konuştuğunuz her kelimeden sonra bunu yapan bir köpek sizi derinden anlamaya çalışıyor olabilir ve nasıl olduğunu bildiği bir şekilde desteklerini gösteriyor olabilir.

Yavru köpeğiniz o zamana kadar başını eğmeye başlamadıysa onlar 6-8 aylık , muhtemelen davranışı asla göstermeyeceklerdir. Yetişkin köpeğiniz bariz bir ses tetikleyicisi olmadan aniden başını eğmeye başlarsa, veterinerinizle ilgili herhangi bir tıbbi endişeyi ortadan kaldırmak en iyisidir.

Bir Köpeği Baş Eğilmesi İçin Eğitebilir misiniz?

Bazı köpek sahipleri, davranışları çok sevimli yavrularını eğittiklerini işaretine başını salla ! Bunu komutla yapmak, bazı sevimli köpek fotoğraflarının yanı sıra misafirlerinize gösterilecek eğlenceli bir numara yapabilir. Her köpek yavrusu farklı olsa da, bazı köpek eğitmenleri, bir köpeği ipucu üzerinde yapması için eğitirken en etkili ipuçlarını paylaştı.

Kafa siki numarasını öğretmenin en yaygın yolu şunları içerir: köpeğinizi yüksek frekanslı bir sesin ardından ödüllendirmek . Örneğin, çoğu köpek, yüksek perdeden bir ses duyduğunda başını hafifçe eğecektir. Keskin bir ıslık veya bir tür tiz ses sunarak, köpeğinizi başını eğdikten hemen sonra bir ödülle ödüllendirebilirsiniz.

Köpeğiniz kısa bir süre sonra baş horozu hilesini işaret kelimesiyle ilişkilendirmeye başlayabileceğinden, mamayı verirken seçtiğiniz işaret kelimesini söylemeyi unutmayın. Bu ihtiyacı ortadan kaldıracak yüksek perdeli ses çıkar gelecekte, onlar ödüllerini kazanmak için işaretin sesiyle yakında başlarını kaldıracakları için.

Son düşünceler

Gördüğünüz gibi, var birçok olası sebep köpeğinizin neden başını eğdiği hakkında. Yukarıda tartıştığımız bilgileri gözden geçirerek, ileriye dönük bu sevimli davranışı daha iyi anlayabilirsiniz. Hatta köpeğinize komutla horozun başına geçmesini bile öğretebilirsiniz!

Yorumlar