Köpekler Kale Yiyebilir mi? Veterinerin Risk ve Fayda Analizi

Köpekler Kale Yiyebilir mi? Veterinerin Risk ve Fayda Analizi

Pek çok insan, “süper gıda” sağlık özellikleri nedeniyle lahana yemekten hoşlanır. Bu nedenle, köpeklerimizin de bu sebzenin içerdiği besinlerden faydalanıp faydalanamayacağını merak etmek doğaldır. Köpeğinizin lahana yemesinin güvenli olup olmadığına ve olası risklerine ve faydalarına bakalım.

Çoğu köpek, ihtiyaç duydukları tüm besinleri kaliteli, eksiksiz bir ticari köpek mamasından alır, bu nedenle veterineriniz aksini önermedikçe herhangi bir takviye eklemeniz gerekmez.Ancak birçok evcil hayvan ebeveyni, israf etmek istemedikleri kendi sebzelerine sahip olabilir. Ya da belki de köpeklerinin diyetine biraz taze ürün eklemek istiyorlar. Bu durumda, evcil hayvanınızla hangilerini güvenle paylaşabileceğinizi ve hangilerini paylaşamayacağınızı bilmek çok önemlidir.

İçindekiler

Kale Köpekler İçin Güvenli mi?

Masada tabakta çiğ lahana

Ara sıra küçük miktarlarda lahana köpeğiniz için uygun olmalı ve zarar vermesi olası değildir.Köpeğinize vermek istiyorsanız, ölçülü olmak çok önemlidir. , ama orada olduğunu unutmayın seçebileceğiniz diğer birçok sebze yerine onlara vermek.

Yapabilirsin İçerdiği potansiyel olarak zararlı talyum miktarını en aza indirmek için organik seçerek lahanayı köpeğiniz için daha güvenli hale getirin (her ne kadar bu bir garanti olmasa da). Bu toksik ağır metal toprakta bulunur ve bitkilere alımı farklı bitki türleri arasında önemli ölçüde değişir. Kale ve diğer brassica türü bitkiler olarak bilinir. hiperakümülatörler talyum, en yüksek konsantrasyonlar bitkinin yapraklı yeşil kısmında bulunur.

Talyum zehirlenmesi lahana yiyen köpekler için nadir görülen bir olasılıktır. Titreme, nöbetler, yüksek vücut ısısı ve hatta ölüm gibi semptomlara neden olabilir. Bununla birlikte, bir köpeğin bunun gerçekleşmesi için çok fazla lahana yemesi veya düzenli olarak yemesi gerekir.Kale Köpekler İçin İyi mi?

Lahana yapraklarını kasede ayıran kişi

Kale, sağlıklı gıda fanatikleri arasında popülerdir ancak aynı zamanda birçok günlük yemek, atıştırmalık ve smoothie'ye de girmiştir.

Bu yeşil yapraklı bitkide, köpeklerin yanı sıra insanların potansiyel olarak yararlanabileceği birçok besin vardır.

Demir

Diğer koyu yapraklı yeşil sebzeler gibi, lahana da anemiyi önlemeye yardımcı olan demir açısından zengindir. Hayvanlar demirlerinin çoğunu et bazlı kaynaklardan alma eğiliminde olacaklar, ancak lahana insanlar için iyi bir seçim olabilir.siyah büyük köpek

Kalsiyum

Kale, bitki bazlı kalsiyum için iyi bir kaynaktır. Kalsiyum, kemik ve diş sağlığında önemli olan bir mineraldir. Ayrıca lahanada bulunan oksalat, bu kalsiyumun daha kolay emilmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, oksalat bazı köpeklerde, özellikle de mesane taşlarına yatkın olanlarda sorunlara neden olabilir.

Vitaminler

Kale içerir C vitamini Sağlıklı bir bağışıklık sisteminin yanı sıra cilt ve bağ dokusunun korunmasına yardımcı olur. Köpekler kendi üretebildikleri için bunun için harici bir kaynağa ihtiyaç duymazlar. Ancak bu, lahanayı C vitamini alımını artırmak isteyen insanlar için iyi bir seçim yapar. E vitamini ile birlikte yine bağışıklık sistemine yardımcı olan da mevcuttur. K vitamini , kan pıhtılaşması için önemlidir.

Lif

Lahana gibi sebzeler, sağlıklı sindirime yardımcı olan iyi bir çözünmeyen lif kaynağı sağlayabilir. Çok fazla lifin sorunlara neden olabileceğini hatırlamakta fayda var, bu nedenle yalnızca ölçülü olarak besleyin.

antioksidanlar

Antioksidanlar, vücuttaki hücrelerde oksidatif hasara neden olan serbest radikalleri temizleyen bileşiklerdir. Bu tür bir hasar, kanser gibi sağlık koşullarına katkıda bulunabilir. Daha Araştırma sebzelerin rolüne ve kanser riskini azaltmaya ihtiyaç duyulmaktadır, ancak çalışmalar umut vericidir.Kale Zehirli Olabilir mi?

Çiğ et ile kasede kıyılmış lahana

Kale, kalsiyum oksalat ve izotiyosiyanatlar dahil olmak üzere köpekler için potansiyel olarak zararlı olan çeşitli bileşikler içerir.

Sebze zehirli değildir ve az miktarda lahananın zarar vermesi olası değildir. ancak içinde bulunan bileşikler sorunlara yol açabilir. Bu, lahana büyük miktarlarda veya düzenli olarak beslenirse daha olasıdır.

Kalsiyum oksalat katkıda bulunabilir böbrek ve mesane taşları . Geçmişte mesane taşlarından muzdarip olan veya bunları geliştirme riski daha yüksek olan köpekler, lahanadan kaçınmalıdır. Kalsiyum oksalat taşları aşağıdaki ırklarda daha sık teşhis edilir, bu nedenle onlara ekstra özen göstermelisiniz.

  • Shi Tzu'lar
  • Minyatür Schnauzerler
  • Bichon Frise
  • Lhasa Apso
  • Yorkshire korkunç

izotiyosiyanatlar İnsanlarda kanser riskini potansiyel olarak azalttığı ve başka faydalar sağladığı düşünülmektedir, ancak köpeklerde bağırsak tahrişine neden olabilirler. Bu kusma ve ishale yol açabilir. Büyük miktarlar toksik olabilir veya belirgin karın sorunlarına yol açabilir. . Bu nedenle, bunun meydana gelme riskini azaltmak için sadece küçük miktarlarda lahana beslemek en iyisidir.Ham Kale İle Bakım Yapın

Çiğ lahana da sorunlara neden olduğu düşünülmektedir. tiroid bezi , muhtemelen etkinliğini azaltıyor. Lahana da dahil olmak üzere yeşil sebzeler guatrojen içerir vücudun iyotu etkili bir şekilde emmesini durdurarak tiroid bezinin bozulmasına neden olabilir.

İlaçlarının etkinliğine müdahale edebileceği ve sağlık durumlarını yönetmeyi zorlaştırabileceğinden, zaten hipotiroidi olan köpeklere lahana beslemekten kaçının. Lahanayı pişirmek, bu guatrojenleri devre dışı bırakır ve daha güvenli hale getirir.

Köpeklerin Uzak Durması Gereken Diğer Sebzeler

Lahananın güvenliği düşünüldüğünde, diğer bazı sebzelerin de köpekler için potansiyel olarak zararlı olduğunu bilmeye değer. Bunlar aşağıdakileri içerir:  • Soğanlar, pırasa , arpacık ve Sarımsak – Bunların hepsi allium ailesinin üyeleridir ve hepsi köpekler için zehirlidir. Bu sebzeler, kırmızı kan hücrelerini etkileyen ve hasar görmelerine neden olan bir durum olan hemolitik anemiye neden olabilir.
  • mısır koçanı - Koçanın üzerindeki mısır köpekler için zehirli olmasa da, koçanını veya büyük bir kısmını yutması durumunda köpeğinizin sindirim sistemini tıkayabilir.
  • çiğ patates - Pişmemiş patates içerir solanin , ki bir glikoalkaloid zehir . Çiğ patates veya patates kabukları, yavaş kalp hızına, sindirim rahatsızlığına ve olası görme sorunlarına neden olabilir.
  • Şili biberi - Acı biber, köpeğinizin midesini tahriş edebilecek, kusma ve ishale neden olan mide rahatsızlıklarına neden olabilecek kapsaisin içerir.

Köpekler İçin Hangi Sebzeler Güvenlidir?

Yeşil Yapraklı Sebze Tarlası Arasında Jack Russell

Lahananın kulağa çok riskli geldiğini düşünüyorsanız, bunun yerine başka güvenli sebzeleri denemek isteyebilirsiniz.

Çoğu kişi bunu zaten biliyor havuçlar ve salatalıklar iyi seçimlerdir, bu nedenle aşağıdaki listede denemeniz için biraz alternatif olanlar var. Sadece %10 kuralına bağlı kalmayı unutmayın (sebzeler köpeğinizin günlük rasyonunun hacminin en fazla %10'unu oluşturmalıdır) ve karın ağrısını önlemek için sadece ara sıra besleyin.

Kabak

Kabak toksik değildir ve köpeğinizi ölçülü olarak beslemek güvenlidir. Çiğ veya pişmiş olarak beslenir, ancak biraz yumuşak ve hatta acı olabilir. Birçok köpek kabak dokusunun tadını çıkarır, böylece harika bir yemek yapabilir. Düşük kalorili tedavi etmek.

Kabak

Pişmiş veya konserve balkabağı, terbiyeli olmadığı sürece köpekler için güvenlidir. Sindirimi oldukça zor olabileceğinden çiğ kabaktan kaçınmalısınız. Kabak eti iyi bir lif kaynağıdır ve şunları içerir: A, C ve E vitaminleri , birlikte likopen ve potasyum . Tohumlar ayrıca temizlenip kavruldukları sürece, herhangi bir tuz veya baharat kullanılmadan köpeklere beslenmek için güvenlidir.bezelye

Bahçe bezelyeleri, petit pois ve şeker çıtçıtları da dahil olmak üzere tüm bezelye türleri köpeklerin yemesi için güvenlidir. Taze veya donmuş bezelyeleri beslemek güvenlidir ancak ilave tuz içerebilecek konserve bezelyelerden kaçının. Bezelye yüksek protein ve adı verilen bir antioksidan lutein , kalp, cilt ve gözler için iyidir.

Marul

Marul, köpekleri beslemek için güvenlidir, ancak lahana ile benzer yapraklı bir dokuya sahip olsa da, pek çok köpek, yumuşak ve sulu olabileceğinden onu yemek istemeyecektir. Bazı köpekler, özellikle gevrek buzdağı marulunda çıtır çıtır tadını çıkaracaklar. Marul, diğer sebzelere kıyasla yüksek su içeriğine sahiptir ve besin maddelerinden yoksundur.

Yeşil fasulyeler

Yeşil fasulye, çiğ veya pişmiş olarak yenebilen toksik olmayan sebzelerdir. Tuzlu suda konserve edilmiş veya köpeğinizin güvenle tadını çıkarması için yoğun şekilde baharatlanmış sebzeleri vermekten kaçının.Yeşil fasulye mükemmel bir kaynaktır. lif Sindirime yardımcı olabilecek ve A, C ve K vitaminleri .

kedi köpek maması yer mi

Kereviz

Bütün köpekler kerevizin tadına varamayacak olsa da, Düşük kalorili gevrek atıştırmalık. kereviz içerir A vitamini (görme için iyi), K vitamini (kan pıhtılaşması için iyi) ve lif.

Sıkça Sorulan Sorular

Tavada pişmiş lahana

Pişmiş lahana, baharatsız olduğu sürece çiğ yerine tercih edilir.

Köpeğime ne kadar lahana verebilirim?

Köpeğinize ara sıra çok az miktarda lahana vermelisiniz. Günlük tayın hacminin %10'undan fazlasını asla oluşturmamalıdır. Aksi takdirde mide bulantısına neden olabilirsiniz.

Köpekler pişmiş lahana yiyebilir mi?

Evet, lahana yoğun bir şekilde baharatlandırılmadığı veya herhangi bir sosta servis edilmediği sürece bu tamamen güvenlidir. Aslında, lahana, sebzelerdeki tiroid bezinin işlevini yüksek seviyelerde bozabilecek guatrojenleri yok ettiğinden, köpeklere en iyi pişmiş olarak servis edilir.

Lahana yerse köpeğimi veterinere götürmeli miyim?

Bu genellikle gerekli değildir, özellikle köpeğiniz sadece küçük bir miktar tüketmişse. Çoğu durumda, köpeğiniz yalnızca bir kereye mahsus olarak biraz lahana yerse, kendi kendini sınırlayan bir mide rahatsızlığından muzdarip olacaktır. Ancak, herhangi bir endişeniz varsa, her zaman veterinerinizi aramanız en iyisidir.

Son düşünceler

Kale, insanlar için bazı harika sağlık yararlarına sahiptir ve köpeklerimiz için besin takviyesi mükemmel olsa da, bu sebzeye dikkat etmelisiniz. Lahana yemek masasına giderek daha fazla yerleşirken, neden sadece insan masasında kalması gerektiğini anlamak akıllıca olacaktır.

Evet, daha önce açıklanan riskler nedeniyle köpeğiniz sadece küçük ve seyrek miktarlarda olmak üzere lahana yiyebilir. En iyi pişmiş olarak servis edilir ve kesinlikle hipotiroid hayvanlara çiğ vermekten kaçının.

Herkesin sağlığını akılda tutmak için Fido'ya havuç, kabak veya yukarıda sıralanan diğer sebzeler gibi daha güvenli sebzeler sunmayı düşünün. Ve asla sevmediği bir şeyi yemeye zorlamayın.

Yorumlar