Köpeğim Az önce Chapstick veya Dudak Balsamı Yedi! Şimdi Ne Yapmalıyım?

Köpeğim Az önce Chapstick veya Dudak Balsamı Yedi! Şimdi Ne Yapmalıyım?

köpeğin mi sadece Chapstick ye ? Köpekler çok meraklıdır. Bazen bu onların başını belaya sokabilir. Köpekler için alışılmadık bir şey değil yasak olan şeyleri yemek . Çoğu zaman, bunlar ilgi duymalarını beklemeyeceğimiz şeylerdir. Ve bazı öğeler, zarar verebilseler bile, tatları nedeniyle biraz daha tahmin edilebilirdir.

Peki, köpeğinizin bir tüp chapstick yediğini fark ederseniz ne olur? Çiğnenmiş bir Chapstick tüpü veya dudak kremi bulmak için eve gitmek, istenmeyen sürpriz . Hangi kısmı yediklerine bağlı olarak, veterinerinizi görmek için bir gezi yapmanız gerekebilir. Daha büyük köpekler genellikle herhangi bir sorun yaşamayabilir, ancak daha küçük köpekler bağırsak tıkanıklığı veya diğer iç hasar riski taşıyabilir.Yani, eğer yavrunuz chapstick yerse, muhtemelen bunun bir sorun olup olmadığını ve ne kadar endişelenmeniz gerektiğini merak ediyorsunuzdur? İyi haber şu ki çoğu köpek iyi olacak. Ancak köpeğinizin sağlığını izlerken atmanız gereken bazı adımlar var. Araştıralım ve öğrenelim bundan sonra ne yapman gerekiyor .

İçindekiler

bir İspanyol cocker spaniel kaç kaloriye ihtiyaç duyar

Chapstick Köpekler İçin Tehlikeli mi?

Hasta Köpek Pencereden Dışarı Bakıyor

Çoğu durumda, yavrularınız kabı yemedikçe Chapstick tehlikeli değildir.Onlar yapabilir! Ama tam olarak ne yediklerine bağlı. Chapstick yutulmasının ilk potansiyel tehlikesi, balsamın yapıldığı şeydir. Satın alabileceğiniz çok çeşitli farklı chapsticks veya dudak balsamı vardır. Her marka, içeriğinde farklılık gösterir ve bazıları diğerlerinden daha fazla sorun teşkil edebilir.

genellikle yemek çubukları tatlı bir tadı var ya da muhtemelen ilk etapta yavrularınızı onu yemeye çeken koku. Ksilitol gibi yapay tatlandırıcılar genellikle şekerde bulunur . Bazen onları tatlandırmak için dudak balsamlarında da bulunabilirler. Ksilitol, tehlikeli derecede düşük kan şekeri seviyelerine neden olabileceğinden köpekler için çok zehirlidir.

Bir soruna neden olabilecek diğer bileşenler arasında güneş kremi, fenoller, uçucu yağlar ve kafur bulunur. Malzemelerin herhangi bir olumsuz etkiye neden olup olmadığı, köpeğin boyutuna ve Chapstick'in ne kadar yendiğine bağlı olacaktır. Önceden var olan herhangi bir tıbbi sorun, bir köpeğin nasıl tepki vereceğini de etkileyebilir.diğer sorun Chapstick ile plastik tüp mü yoksa teneke mi tıkanmaya neden olabilir köpeğinizin bağırsaklarında. Umarım, çoğu köpek tüpü çiğneyecektir, ancak büyük plastik tüp parçaları eksikse, tıkanıklık belirtilerine dikkat etmelisiniz.

Köpeğim Chapstick yedi: Sırada ne var?

Her şeyden önce, panik yapma . Çoğu durumda, köpeğin iyi olacak . Bununla birlikte, sonraki adımlar hakkında veterinerinizden tavsiye almanız önemlidir, bu nedenle gecikmeden tavsiye alın. Dudak balsamının ne kadarının yendiğini kontrol etmek önemlidir. Bu şekilde, ambalajlardan herhangi birinin çiğnenip yutulmadığını anlayabilirsiniz.

Veterinerin, zarar verebilecek herhangi bir bileşen olup olmadığını kontrol edebilmesi için ne tür dudak balsamı yendiğini bilmesi gerekir. Veterineriniz de bilmek isteyecektir. plastik tüp veya kapaktan herhangi biri eksik. Bu, köpek arkadaşınızın boyutu ve ağırlığı ile birlikte size doğru tavsiyeyi vermesi için genellikle yeterlidir.Tıpkı köpeğiniz bir kuş yerse veya sahip olmamaları gereken başka bir şey , bir sonraki adımınız muhtemelen sadece yavrularınızın davranışını izlemek olacaktır. Veterinerinizin, kendilerine sunulan tüm bilgilerle bu kararı vermesine izin vermelisiniz.

Köpeğime Ne Olacak?

Dudak Balsamı Çeşitleri

Köpeğinizin dudak balsamı yemeye nasıl tepki vereceği, tüpü yiyip yemediğine ve içerdiği bileşenlere bağlı olacaktır.

Chapstick yemenin etkileri çok bağlı olacak İçinde ne olduğu ve ne kadar yendiği hakkında. İşte aramak isteyeceğiniz ve ayrıca veterinerinizle görüşmek isteyeceğiniz bazı potansiyel olarak zararlı bileşenler.

ksilitol

Bu, şampanyalarda ve dudak balsamlarında yaygın olarak kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır. ksilitol köpekler için çok zararlı olabilir çünkü şeker seviyelerinin tehlikeli derecede düşmesine neden olabilir. Bu kusma, uyuşukluk ve nöbetlere yol açabilir. Köpeğinizin yediği dudak balsamında ksilitol varsa, hemen veterinere başvurmanız önemlidir. Çoğu durumda, önemli bir soruna neden olmak için yeterli ksilitol olmayacaktır, ancak her zaman kontrol etmek en iyisidir. Veterinerinizin evcil hayvanınızı izlemek için kan testleri yapması gerekebilir.güneş kremi

Dudak balsamlarına bazen dudakları güneşin etkilerinden korumak için güneşten koruyucular dahil edilir. Güneş kremi genellikle tehlikeli değildir, ancak hastalık veya ishal gibi sindirim rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu genellikle kendi kendine geçer, ancak şiddetli ise veterinerden tedavi gerekebilir.

Uçucu yağlar

Menşei doğal olmasına rağmen- yutulduğunda zararlı olabilir. Portakal ve lavanta gibi yağlar bazen dudak balsamlarına eklenir. Genellikle uçucu yağ miktarı bir soruna neden olmak için yeterli olmaz, ancak görülebilecek en olası semptomlar sindirim bozukluğu, salya akması ve uyuşukluktur. Bunlar genellikle kendiliğinden geçer, ancak köpek arkadaşınızı yakından izlemelisiniz.

Fenol

Fenol, dudak balzamlarına ve chapsticks'e yaygın olarak bulunan bir katkıdır. Bu madde genellikle uygulandığında balzama bir soğutma hissi vermek için kullanılır. Bir köpek tarafından yenildiğinde, ağızda tahrişe ve salya akmasına ve ayrıca sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Yine, semptomların tedaviye ihtiyacı olmayabilir, ancak evcil hayvanınızı uyuşukluk açısından izlemeli ve endişelenirseniz veterinerinizi aramalısınız. Bazı köpekler bildirildi Fenol'e karşı zayıf reaksiyonlara sahip olmak.

kafur

Kafur, Carmex gibi bazı dudak balsamlarında bulunur. Fenol gibi, kafur da dudaklara uygulandığında soğutma etkisi vermek için kullanılır. kafur olabilir tahrişe ve salyaya neden olur , kusma ve ishal gibi sindirim bozukluklarının yanı sıra. Bu belirtiler görülürse, bozulma belirtilerini izlemeli ve uyuşuk hale gelirlerse veya kusmayı durduramazlarsa veterinerinizi aramalısınız.Köpeğim Chapstick yerse, iyi olur mu?

Yemekten Sonra Dudaklarını Yalayan Köpek

Dudak kremi veya Chapstick yiyen köpeklerin çoğu iyi olacaktır.

Çoğu durumda bir Chapstick veya dudak kremi yemek sorunlara neden olmaz . En olası senaryo, köpeğinizin hiçbir kötü etki yaşamamasıdır. Bazı durumlarda, kusma ve ishal gibi sindirim rahatsızlıklarından uyuşukluğa kadar değişen hafif yan etkiler olabilir. Bazı ürünler daha tehlikeli bileşenler içerebilir, bu nedenle bir veterinerden tavsiye almak her zaman en iyisidir.

fromm vs orijen

Köpek, Chapstick veya dudak balsamındaki ambalajı tüketirse daha ciddi bir soruna neden olabilir. Çoğu durumda, bu sert plastik bir kasa ve küçük kapaktır. Köpek ambalajı yemişse, yabancı cisim olarak bilinir (içinde olmaması gereken bir şey). Plastik çiğnendiyse keskin olabilir ve bu, sindirim sisteminden geçerken mideye veya bağırsaklara zarar verebilir.Bağırsak Tıkanıklıkları

Alternatif olarak, ambalaj sıkışmış veya sıkışmış olabilir sindirim sisteminden geçme girişiminde bulunur. Sindirim sisteminin tıkanması kusmaya ve köpeğin çok uyuşuk ve rahatsız olmasına neden olabilir. Köpeğinizin plastik ambalajı yuttuğundan şüpheleniyorsanız, veterinerinizin daha sonra ne yapılması gerektiğini belirlemek için röntgen veya kan testleri gibi başka testler yapması gerekebilir.

Tıkanma durumunda, rahatsız edici öğeyi çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Köpek plastiği daha küçük parçalara çiğnediyse, köpeğin yakından izlendi Özellikle büyük cins bir köpeğiniz varsa veya çok az bir miktarı eksikse, dışkıyla dışarı çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için. Kalan tüm ambalajları ve köpeğin ne tür bir Chapstick yediğinin ayrıntılarını veterinere götürmeyi unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Söz konusu dudak balzamı ve köpekler olduğunda sıkça karşılaştığımız diğer bazı sorular. Unutmayın, bunların cevapları köpeğinizin plastik tüpün kendisini mi yoksa sadece chapstick'i mi yediğine bağlı olacaktır.

Köpeğim Vazelin Bazlı Chapstick Yedi, İyi Olacak mı?

Genel olarak, Vazelin toksik değildir , ancak yeterince fazla miktarda tüketilen her şey gibi sorunlara neden olabilir. Vazelin, petrol endüstrisinin bir yan ürünüdür ve zararlı her şeyi ortadan kaldırmak için son derece rafine edilmiştir. Bir köpek az miktarda yalarsa, bir soruna neden olması pek olası değildir.Bununla birlikte, daha fazla miktarda tüketildiyse, kusma ve ishal gibi sindirim bozukluklarına yol açması olasıdır. Köpeğiniz bir yalamadan daha fazla vazelin tüketmişse, veterinerinizle iletişime geçin. Yenilen miktarın bir soruna neden olup olmayacağı konusunda tavsiyede bulunabilecekler. Veteriner ayrıca izlenmesi gereken uyarı işaretlerini de işaretleyebilecektir.

Carmex Köpekler İçin Tehlikeli mi?

Carmex, dört ayaklı arkadaşınıza cazip gelebilecek çeşitli tatlarda bulunan başka bir dudak balsamı markasıdır. Carmex genellikle sindirim rahatsızlığına yol açabilen SPF güneş kremi içerir. Bu güneş koruyucu içeren dudak balsamından yeteri kadar yenilirse, ishal veya kanlı kusma gibi belirtiler görebilirsiniz.

Carmex, tümü çeşitli bileşenler içeren geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bir sorunun ne kadar olası olduğunu belirlemek için ürünün ayrıntıları ve ne kadar yendiği konusunda veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisidir. Herhangi bir dudak balsamında olduğu gibi, tüketilirse ambalaj daha fazla sorun oluşturabilir. Genel olarak, biraz Carmex dudak balsamı yemek tehlikeli olmamalı, ancak her zaman güvenli tarafta kalmak için tavsiye alın.

EOS Chapstick Köpekler İçin Tehlikeli mi?

Eos Chapstick, her biri farklı bileşenler içeren çeşitli çeşitler ve tatlar sunar. Bu bileşenlerin bazıları diğerlerinden daha fazla sorun oluşturabilir. Köpeğiniz bir EOS dudak balsamının bir kısmını veya tamamını yemişse tavsiye almak için veterinerinizle iletişime geçin. Ürünün köpeğinizde bir soruna neden olup olmayacağını tartışabilecekler.

Ürün çoğu zaman zararlı olmayacaktır, ancak plastik ambalaj yutulduğunda sorun yaratabilir. Ambalaj, yenildiğinde ağrıya veya tahrişe neden olabilir veya en kötü senaryoda, sindirim sisteminin tıkanmasına neden olabilir. EOS dudak balsamının ambalajı, çekici olabilecek küçük bir topa benziyor. Köpeğiniz biraz EOS dudak balsamı yemişse veya ambalajı tavsiye için veterinerinizle iletişime geçin.

Köpeğimin Burnu Kuruysa, Chapstick Kötü Bir Fikir mi?

Chapstick, aşağıdakiler için yararlı bir nemlendiricidir: insan dudakları Ancak, köpeğinizin kuru burnu için kullanabileceğiniz en iyi ürün değildir. Dudak balzamları aromalı veya tatlandırılmış bu da büyük olasılıkla burnu daha sık yalamayı teşvik edecek ve daha fazla hasara neden olacaktır.

Chapstick'in malzemeleri tekrar tekrar yenmeye uygun olmayabilir. İlk olarak, evcil hayvanınızın burnunun kurumasına neden olabilecek herhangi bir tıbbi sorunu dışlamak önemlidir. tavsiye isteyin veterinerinizden köpeğinizi kim kontrol edebilir, altta yatan bir sorun olmadığından emin olabilir ve gerekirse burnuna uygulamak için uygun bir güvenli ürün reçete edebilir.

Son düşünceler

Burada bahsettiğimiz gibi, Chapstick, yavrularınızla rutin olarak kullanmanızı tavsiye edeceğimiz bir şey değildir. Tutarlı bir kuru burun için veterinerinizin reçete edebileceği ilaçlar vardır. Eve, yutulmuş bir dudak balsamı ile geldiyseniz, genellikle köpeğinizi izleyebilirsiniz. eğer senin yavru bütün bir tüpü yedim Ancak bu daha ciddidir ve kesinlikle veterinerinize başvurmanızı gerektirir. Köpeğiniz oldukça iyi huylu bir şey yemiş olsa bile, her zaman veterinerinize başvurmanızı öneririz. Dört ayaklı arkadaşınızın iyi olacağına dair içinizin rahat olması paha biçilemez.

Yorumlar