İrlandalı Setter Köpek Irk Bilgileri: Gerçekler, Özellikler, Resimler ve Daha Fazlası

İrlandalı Setter, İrlanda'dan bir silah köpeğidir, tahmin ettiniz. Setterler, lüks alev renkli paltoları ve genel zarafetleriyle anında tanınır. En popüler tür olmasalar da arkadaş canlısı, sevecen ve eğlencelidirler. Bu İrlandalı Setter yapar ideal bir arkadaş çocuklu veya çocuksuz aktif aileler için.

İrlandalı Setterler, diğer köpekler ve yabancılarla da çok iyi geçinirler ve çoğu çevreye uyum sağlarlar. Peki, ne sevilmez? Tüm köpekler gibi, bu da herkes için mükemmel bir köpek arkadaşı değil. onlar iyi bilinir daha yüksek enerji seviyelerine sahip olmak ve diğer ırklardan biraz daha muhtaç olun.Bu makalede, İrlandalı Setter hakkında her şeyi öğrenin egzersiz ihtiyaçları, mizaçları da dahil olmak üzere ideal yaşam düzenlemelerine. Ayrıca o güzel paltoya bakmak için ne gerektiğini de öğreneceksiniz. Hadi gelin ve bunun sizin ve aileniz için mükemmel köpek ırkı olup olmadığını öğrenelim!

Irk Genel Bakış
  • ağırlık simgesiAğırlık55-70 lira
  • yükseklik simgesiYükseklik25-28 inç
  • ömür simgesiÖmür12-15 yıl
  • renk simgesiRenklerKırmızı, Kestane, Maun
 • Çocuk Dostu
 • Köpek Dostu
 • Eğitim Zorluğu
 • tımar bakımı
 • Irk Sağlığı
 • Egzersiz İhtiyaçları
 • Köpek Maliyetleri

İçindekiler

Tarih

Kırmızı Setter Yakın Çekim

Cins, bir av arkadaşı olarak yetenekleriyle tanınır.Kırmızı Setter olarak da bilinen İrlandalı Setter, aristokrat bir silah köpeği . İrlandalı avcılar, özellikle menşei olduğu Zümrüt Adası'nın geniş düz kırsalını kaplayacak bir silah köpeği yaratmak istediler. Yaratılışında İngiliz Setterler, Spanieller, Pointer'lar ve Gordon Setters'ın kullanıldığına inanılıyor. İlk Red Setters, beyaz ve kırmızı karışımıydı, ancak 19inciyüzyılda kırmızı tercihine doğru bir kayma yaşandı.

Keskin koku alma duyusunu kullanarak av kuşlarının yerini tespit eder ve karnının üzerine 'yerleşir'. Bedenini indirir ve efendisine kuş bulduğunu belirtmek için yere çömelir. Efendisi taş ocağını vurduktan sonra, onun için toplar. O hala avcılar için en iyi seçim , ama onun eğlenceli ve nazik doğası artık ailelerde büyük bir hit olduğunu kanıtlıyor.

İlk İrlandalı Setter 1875'te Amerika'ya geldi. 1875 ve 1948 arasında, 760 köpek konformasyon şampiyonu oldu, bu sayı saha halkasında sadece 5'ti. Cins meraklıları, avlanma yeteneği üzerine kırmızı ceketine daha fazla vurgu yapıldığından endişelendiler. Ve yetiştiricilerle konuşurken, genellikle onların ürediklerini söyleyeceklerini göreceksiniz. konformasyon Belirleyicileri veya alan Belirleyicileri . Merak edenler için de görünüm bölümündeki farklılıklardan bahsedeceğiz.Ünlü Red Setters, görevdeyken Başkan Richard Nixon'ın köpeği olan King Timahoe'yu içeriyor. Jim Kjelgaard'ın ünlü romanı 'Big Red', Danny adındaki genç bir çocuk ile Red adlı yeni İrlandalı Setter arkadaşı arasındaki ilişkiye odaklandı. On bir İrlandalı Setter var Westminster Kennel Club'ın Sporting Group yarışmasını kazandı , onları ön plana çıkarıyor.

Mizaç

Kırmızı Pasör Yatarken

İrlandalı Setterler son derece rahat bir tavır sergilerler ve her birini kesinlikle severler.

İrlandalı Setter, yüzünde her zaman bir gülümseme olan, eğlenceyi seven bir köpektir. Pazartesilerin en kasvetli gününde bile, bu yavru ışıl ışıl parlayacak! Onun bulaşıcı mutlu ruh cins meraklılarının kalbini yakalayan şeydir. Karamsar mı hissediyorsun? Sana bir kucak verecek. Yataktan kalkma zahmetine katlanamıyor musunuz? Vaktinize değecek. Ve her zaman onunla oynamak isteyen çocuklar için harika.Çocuklardan bahsetmişken, bu cins onları çok seviyor! o yapar çocuklar için ideal köpek arkadaşı her yaştan Tabii ki, bir çocuğu olan herhangi bir köpeği her zaman denetlemeniz gerekir, ancak mükemmel bir ortaklık için oyundaki güçlerini eşleştirecektir. Nazik ve sevecen, ertelediklerinde yanlarında şekerleme yapacak ve istedikleri zaman oynayacak. Harika doğası onu diğer ırklarla karıştırmak için ideal bir aday yapar. popüler İrlandalı Setter karışımları .

o yabancılarla biraz mesafeli kendi bölgesine giren, ama sadece havlamaya ve sizi haberdar etmeye yetecek kadar. Setterlerin bekçi köpeği genleri yoktur, ancak harika bir bekçi köpeği olabilirler. Bir süre sonra ziyaretçilere ısınacaktır. Ve normal teslimatçı ona biraz sevgi gösterirse, çoğu gün o muhteşem gülümsemesiyle onu kapıda bekleyecektir. Genel olarak, kendine güvenen bir köpektir.

o tatlı huylu bir köpek Bazıları, paketin tamamına sahip olduğunu söyleyebilir. Çok sevecendir ve kanepede size sarılmak için size katılmaktan başka hiçbir şeyi sevmez. Bu aynı zamanda hassas bir köpek olmasının bir sonraki noktasına da yol açar. Ama kanepede köpek gibi bir aile olsanız iyi olur çünkü o yere yerleşmeyecektir. O kesinlikle bir kucak böceği.

Tıpkı diğer silahlı köpekler gibi, o da efendisinin arkadaşlığını özlüyor . Onu bu kadar eğitilebilir ve etkili bir ortak yapan da budur. Ama o evde de aynı. Kendi şirketinde bırakılmaktan nefret eder ve seni her yerde takip eder. Bu, onu muhtaç bir köpek ve bazen çok fazla ilgiye ihtiyaç duyan hassas bir köpek yapar. Tüm köpek severler bu özelliği sevmez. Bu yüzden yapışkan bir köpek aşığı mı yoksa bağımsız bir doggo tipi insan mı olduğunuzu düşünmelisiniz.Boyut ve Görünüm

Karda Egzersiz Yapan Kırmızı Kaplamalı Köpek

Kırmızı Setterler büyük köpeklerdir, ancak dişiler biraz daha küçük olacaktır.

İrlandalı Setter bir büyük boy köpek 60 ila 70 pound ağırlığında olan. Onlarınkine göre cins standardı , kadınların ideal kilosu 60 pound ve erkekler için ideal kilo 70 pound. Dişilerin pençeden omuza kadar yaklaşık 25 inç ulaşması bekleniyor. Ve erkeklerin 27 inç ölçecekleri tahmin ediliyor. O önemli ama yapısında çok zarif.

Bu yavru, çok güzel olduğu için tipik av köpeğinize benzemiyor. Birçok sanatçı, cinsi şu şekilde tanımlamıştır: tüm köpeklerin en güzeli . Boyu boyundan daha uzun ve üst çizgisi düz. Spaniel'i kubbeli kafa şekli ve uzun, alçak kulaklarıyla görebilirsiniz. Zarif avına yardımcı olması için uzun bir boynu, uzun bir kuyruğu ve derin bir göğsü vardır.

Var iki farklı görünüm Red Setter topluluğunda. Bu, erken köpeklerin konformasyona veya üreme standardına, mükemmelliğe göre yetiştirilmesinin bir sonucu olarak doğdu. Fielding yeteneklerinden ziyade. Birçok İrlandalı hayran buna üzüldü ve görünüşten çok yeteneklerine odaklanmaya başladı.Uygunluk amacıyla yetiştirilenler, cins standardında belirlenen oranlara yakın olacaktır. Aynı süreç, Lab gibi diğer ırklar için de oldu. oluşturulan tezgah ve saha versiyonları . Av amaçlı üretilen köpekler çok daha hafif ve zarif olma eğilimindedir. Bu sizin için önemliyse, yetiştiricinizle tartıştığınızdan emin olun.

Ceket ve Renkler

Açık Havada Kırmızı Kaplamalı Erkek Köpek

Cinsin kırmızı ceketi en ayırt edici özelliğidir.

İrlandalı Setter'in paltosu en tanınmış ve güzel özelliğidir. Orta uzunlukta ve vücudunda düz ve ince . Başındaki ve ön ayaklarındaki saçlar doğal olarak kısadır ve arkaya doğru uzar. Kulaklarındaki tüyler, bir Spaniel'inkine çok benzer şekilde tüylü ve ipeksi. Ve kuyruğundaki püskül orta uzunlukta ve incelir. İdeal olarak, tüylü saçlar dalgalı veya kıvrılmış olmak yerine mümkün olduğunca düz olmalıdır. İrlandalınızı göstermek istiyorsanız, ince başını ve boynunu sergilemek için paltosunu düzeltin.cins vardır üç renk seçeneği , basitçe zengin kırmızının farklı tonları . Bunlar kestane, maun ve kırmızıdır. Konuşabilselerdi, sana kızılların kesinlikle daha çok eğlendiğini söylerlerdi! Bazı köpeklerin göğüslerinde, boğazlarında veya ayak parmaklarında beyaz bir sıçrama olacaktır. Ya da kafasında dar bir orta beyaz çizgi. Beyaz sıçramalar %100 kırmızıdan daha az yaygındır. Bazıları paltolarında siyahla doğar, ancak ne yazık ki bu gösteri ringinde diskalifiyedir.

köpekler fıstık yiyebilir mi

Birçok insan İrlandalı, İngiliz ve Gordon Setterlerin aynı Setter ırkı olduğunu, ancak sadece farklı ceket renkleri olduğunu düşünüyor. Ama onlar tüm ayrı ırklar kendi tarihleri ​​ve amaçlarıyla. İstenmeyen siyah renk Gordon gen havuzundan, beyaz renk ise İngiliz gen havuzundan gelir. Paltosunun rengi kişiliğini hiçbir şekilde etkilemez. Aynı zamanda yaygın bir yanlış inanıştır. Kırmızı Golden Retriever aslında daha fazla İrlandalı Setter etkisine sahip bir köpek, ki durum böyle değil.

Egzersiz Gereksinimleri

Açık havada karda pasör

Bir Setter almayı planlıyorsanız, uygun egzersiz için bolca zamanınız olduğundan emin olun.

İrlandalı Setter, av köpeği cinsi amacı göz önüne alındığında beklenen yüksek enerjili bir köpektir. Bu nedenle, size katılacak bir kanepeli patates köpek arıyorsanız, tamamen başka bir cinse bakmanız gerekir. Maceracı ve enerjik bir egzersiz partneri arıyorsanız, bu yavru o olabilir! En azından ihtiyacı var her gün bir saat spor.Yeterli egzersiz olmadan, bu yavru mutsuz ve çok yıkıcı olabilir. Genellikle eğlenceyi seven ve iyi huylu bir köpekten çok farklıdır. Onu kilit altında tutarsanız veya yalnız bırakırsanız, en iyi mobilyalarınızı dakikalar içinde yok eder. Bu nedenle, bu kızıl saçlı ile uyumlu bir ilişki istiyorsanız, onu yeterince çalıştırabilmeniz gerekir. Bahane yok! Ve İrlanda'dan geliyor, o yağmurdan korkmaz ya da saçını ıslatmak.

Bu cins olduğunu söylemek güvenli kırsalı sever ve ormanlık telsizlerin büyük bir hayranıdır. Ama seninleyse, her şeyi yapmaktan mutluluk duyar. Koşudan çeviklik kurslarına, flyball'dan frizbi'ye, pençesini koyduğu her şeyde oldukça iyidir. Sadece bir yavru olarak egzersizinin eklemleri üzerinde çok etkili olmadığından emin olun. Sıkılmasını önlemek için katılmak için farklı etkinliklerin bir karışımını arayın. neden bir göz atmıyorsun Amerika İrlandalı Setter Kulübü sizin ve İrlandalıların katılabileceği av şampiyonalarını ve diğer heyecan verici etkinlikleri listeledikleri sayfa.

O zeki bir köpektir ve sadece vücudu değil, beyni de aktiftir. Bu, yapmanız gereken anlamına gelir aklını harekete geçirmek egzersiz seansları arasında hem interaktif eğlence hem de solo oyun ile. İnteraktif oyunlar için, getirmesi için toplara ve frizbilere yatırım yapın - nesneleri getirmeyi sever! Ve tek başına oynamak için, dağıtma bulmacaları ve çiğneme oyuncakları gibi akıllı köpekler için oyuncaklara yatırım yapın.

Yaşam koşulları

Kanepede Uyuyan Kırmızı Kaplamalı Köpek

İrlandalı Setterler, çeşitli farklı yaşam koşullarında hayatta kalabilir.

Apartman yaşamına uygundur, ancak yalnızca zemin kattaysa ve bahçeye erişim . Bu cins mutlu olmak için açık havaya ve temiz havaya ihtiyaç duyar. Yüksek av sürüşü, kuşların, kedilerin ve arabaların peşinden koşacağı için bahçesinin güvence altına alınması gerektiği anlamına gelir. Teknik olarak büyük bir köpek olmasına rağmen, bir Mastiff gibi tıknaz değildir, bu nedenle evinin özellikle büyük olması gerekmez. Gerçekten olana kadar eksik olduğunu fark etmeyecek!

Tatlı huylu İrlandalı Setter, daha küçük veya daha büyük çocukları olan ailelere uygundur. Ya da genç çiftler ve emekli bireyler. Onun için orada oldukları sürece, aile dinamiklerinize oldukça uyumludur. O da diğer hayvanları sever evde. Kedinizle komşuları ayırt edebilir! Sadece kuş veya tavuk yok, lütfen. Bir yavru kadar iyi sosyalleştiği sürece diğer köpeklerin arkadaşlığını sever.

Eğitim

Dışında Genç Kırmızı Kaplamalı Köpek

Cins, eğitim kolaylığı ve memnun etme hevesi ile tanınır.

İrlandalı Setter çok zeki bir köpektir ve sahibini memnun etmeye heveslidir. Bu onun son derece eğitilebilir olduğu anlamına gelir. Ancak onu olabildiğince itaatkar kılmak için antrenmana erken başlayın. Olumlu pekiştirme eğitimi bu yavruya öğretmenin en iyi yolu. Aşırı sert yöntemler onu yalnızca sizden çekinir. Toplar ve frizbiler gibi nesnelerin onu en çok motive etmesi muhtemeldir.

Saygın bir yetiştiriciyle çalışmak, yavru köpeğinizin eğitimine en iyi şekilde başlamasını sağlamak için uzun bir yol kat edebilir. Yavru arkadaşları ve annesiyle kalmasını sağlayarak onu ilk günden itibaren sosyalleştirecekler. Eve döndüğünüzde onun sosyalleşmesine devam etmek sizin işiniz. Onu mümkün olduğunca çok sayıda yeni köpek ve insanla ve farklı manzaralar ve seslerle karıştırın. güvenini inşa et . Bir yavru kadar iyi sosyalleştiği sürece, hepimizin bildiği ve sevdiği kibar yavruya dönüşmelidir.

Onun sandık treni için ortak tavsiye endişeli yavrular. Bir köpek yavrusu kadar gergin olmasa bile, endişeli bir yetişkine dönüşebilir. Bu nedenle, yatırım yaptığınızdan emin olun. daha endişeli yavrular için yapılmış sandık onu eve götürmeden önce. Sandık eğitimini araştırmak için biraz zaman ayırın ve suya ördek gibi gitmeli. Köpekler doğal olarak barınak ister ve rahat yataklar ve battaniyeler, ondan ayrılmanız gerektiğinde onu daha az endişelendirecektir.

Yüksek av sürüşü, onu geri çağırmak için gerçekten çalışmanız gerektiği anlamına gelir. Ancak, yüksek av sürüşü olan tüm köpekler gibi, genellikle siparişleriniz yerine kokuyu takip edin . Eğitilebilir ve bazı Setter sahipleri, köpeklerini siparişlerine geri dönmeleri için eğitebileceklerini buluyor. Ancak çoğu, köpeklerinin tasmasını serbest bırakmaz. Seçim sizin, ancak gerçekten denemeden önce uzun bir eğitim tasması ile başlayın!

Sağlık

Tarlada Sağlıklı İrlandalı Setter

Cinsin birkaç genetik sağlık durumu vardır ve uygun şekilde bakılırsa 12 yıldan fazla yaşayabilir.

İrlandalı Setter bir makul derecede sağlıklı köpek ırkı . Bu, onun boyutundaki bir köpek için harika olan 12 ila 15 yıllık ömrü ile vurgulanır. Bu kadar uzun süre sizinle kalmasını sağlamak için, onu zinde ve sağlıklı tutmak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız. Bu, ona karşılayabileceğiniz en iyi beslenmeyi beslemeyi ve onu iyi egzersiz yapmayı içerir. Uzun kirpiklerini sana ne kadar çırpsa da yeleğe gitmesi gerekiyor. Bu nedenle veteriner ziyaretlerini takip ettiğinizden emin olun.

Tüm safkan köpekler gibi onlar da belirli sağlık sorunlarına eğilimli diğerlerinden daha fazla. Bu, diğer koşullardan muzdarip olmayacakları anlamına gelmese de, tüm İrlandalı anneler ve babalar için aşağıdaki koşulların okunması önemlidir. Dikkat edilmesi gereken semptomlar hakkında bilgi edinin ve erken teşhisin sağlığı için çok önemli olduğunu unutmayın.

pitbull dogo arjantin

kalça displazisi

Bu, çoğu büyük köpek ırkında yaygın bir endişedir. Yetiştiriciler, riski azaltmak için iyi kalça skorlarına sahip köpekler yetiştirmelidir. Büyük köpeklerin kemikleri, küçük köpeklerden daha hızlı büyür. Ve bu hızlı büyüme, düzensiz kemik gelişimine neden olarak ek aşınma, yıpranma ve ağrıya neden olur. Tedavi edilmezse artrite neden olabilir. İrlandalınız arka bacaklarında hareketlilik ile mücadele ediyorsa, veterinerleri görmenin zamanı geldi.

Göz Koşulları

İrlandalı Setter çeşitli göz kaygılarına eğilimlidir. En yaygın olanı ilerleyici retinal atrofi ve bu, retinanın kademeli olarak bozulmasıdır. Ve tedavi edilmezse, tamamen körlüğe yol açabilir. Bu, bir köpeğin görme yeteneği etkilenmeden çok önce alınabilir, bu nedenle veterinerlerinizi düzenli olarak ziyaret etmeniz önemlidir.

hipotiroidizm

Bu, tiroid bezi tarafından üretilen düşük hormon seviyelerinden kaynaklanır. Uyuşukluk, kısırlık, kilo alımı, zihinsel donukluk ve kırılgan saç gibi çeşitli semptomları vardır. Tedavisi mümkün olmasa da günlük ilaçlarla tedavi edilebilir. Durumu olan köpekler yetiştirilmemelidir.

Epilepsi

Bu, İrlandalı Setter ırkını etkiler ve hafif ila şiddetli nöbetlere neden olabilir. Beyin yaralanmaları, enfeksiyonlar, metabolik bozukluklar ve bazen bilinmeyen bir nedenden dolayı kalıtsal olabilir. Sarsılma, sendeleme, saklanma veya çılgınca koşma İrlandalınızın nöbet geçirdiğinin işaretleridir ve acilen veteriner müdahalesine ihtiyacı olacaktır. Doğru yönetim ile köpekler normal bir yaşam sürdürebilir.

Beslenme

Aç Pasör Köpek Açık Havada

Her cins için yüksek kaliteli beslenme önemlidir ve İrlandalı Setterler de farklı değildir.

İrlandalı Setter tüketecek arasında iki ve üç bardak her gün kibble. Bu cins hassas bir mideye sahip olduğu bilinmektedir, bu yüzden bir İrlandalı Setterler için özel olarak önerilen köpek maması . Olgunlukta, bu köpekler büyük olacaktır, bu nedenle onu özellikle büyük cins köpekler için tasarlanmış bir mama tanesiyle beslemek önemlidir. Bu özellikle köpeklik döneminde önemli , özel beslenme sayesinde hızlı kemik büyümesini kontrol etmeye yardımcı olduğu için.

Dengeli bir diyetin parçası olarak gerçek etler, et yemekleri, karbonhidratlar, lifler, vitaminler ve mineraller arayın. Omega yağ asitleri ayrıca çok önemlidir çünkü sağlığı için çok sayıda fayda sağlarlar. Artan vitamin emiliminden daha iyi bilişsel işleve ve eklem desteğine kadar bunlar çok önemlidir. Ayrıca cildini ve kürkünü besleyecek ve en iyi şekilde görünmesine yardımcı olacaktır.

O derin göğüslü bir cins, yani yaygın olarak şişkinlik olarak bilinen gastrik burulma riski daha yüksek. Şişkinlik olasılığını azaltmak için, günlük yemek ödeneğini böl günde en az iki öğüne bölün. Yemekten hemen önce veya sonra egzersiz yapmaktan kaçının, çünkü bu aynı zamanda midesinin bükülme şansını da arttırır. Acil tedavi gerektiren hayatı tehdit eden bir hastalıktır, bu nedenle şişkinlik ve dikkat etmeniz gereken ilgili semptomlar hakkında bilgi edindiğinizden emin olun.

tımar

Uzun Saçlı Kızıl Köpek Bakımlı

Bu cinsi benimserseniz, tımar etmek için bolca zaman harcamayı bekleyin.

İrlandalı Setter'in orta derecede uzun ceketi, ortalama köpek ceketinden biraz daha fazla çaba gerektirir. için yumuşak kıllı veya iğneli bir fırça kullanın. çoğu gün uzun saçlarını tara . Veya haftada en az üç kez. Bu, paslanma ve dolaşmaları önleyecek, ayrıca ölü tüyleri ve kiri temizleyecektir. Ayrıca elinden gelenin en iyisini yapmaya devam etmesini sağlayacaktır. Özellikle ağır bir tüy dökücü değil, ancak mevsimsel tüy dökülmesini yönetmek için kesinlikle onu her gün fırçalamak isteyeceksiniz.

İrlandalı Setter'inizin yalnızca ara sıra banyo , her üç ayda bir ya da öylesine gerekli olmak üzere. Buklelerinin esnek, parlak ve en iyi şekilde ateşli görünmesini sağlamak için nemlendirici bir köpek şampuanı kullanın. Cildini tahriş edeceğinden, çamur içinde yuvarlanmadığı sürece onu bundan daha fazla yıkamayın. Doğal kürk yağlarını mahvetmenin yanı sıra saçlarını donuk bırakarak.

Setter gibi uzun kulaklı köpekler kulak enfeksiyonlarına eğilimli çünkü bakterilerin işlerini yapması için harika bir yer. Onu tımarlarken, kulaklarında enfeksiyon veya koku olup olmadığını kontrol edin. Bunları haftada bir pamuklu çubuk ve kulak temizleme ürünü ile silin. Dişlerini köpek diş macunu kullanarak da haftada iki kez fırçalayın. periodontal hastalıklardan kaçının . Onu genç yaştan itibaren bakım programının her bölümüne alıştırmak, her şeyi çok daha kolay hale getirecek.

Yetiştiriciler ve Köpek Maliyetleri

Tarlada iki kırmızı kaplamalı köpek yavrusu

Bir yetiştiriciden safkan bir köpek yavrusu için yaklaşık 1.200 $ ve daha fazla ödemeyi bekleyin.

İrlandalı Setter, kendisini Amerika'daki en iyi 80 köpek ırkı arasında bulan sıra dışı bir köpek ırkıdır. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, seyahat etmeniz gerekebilir. kaliteli bir yetiştirici bul . Ancak sağlıklı ve mutlu bir kırmızı, sağlıksız olandan daha iyidir, bu yüzden ekstra çabaya değer. Kaliteli yetiştiriciler sadece sağlıklı köpekler yetiştirecek, sosyalleşecek ve yavrularını sevgiyle büyüteceklerdir.

Herhangi bir taahhütte bulunmadan ve sağlık sertifikalarını görmeden önce daima bir yetiştirici ve yavrularla tanışın. İrlandalı bir köpek yavrusu aramaya başlamak için harika bir yer, AKC'nin İrlandalı Setter yetiştirici listesi . Safkan bir köpek yavrusunun ortalama fiyatı yaklaşık 1.200 dolar ve üstü . Bu fiyattan çok daha ucuza bir köpek yavrusu bulursanız, dikkatli olun! Muhtemelen sorumsuz bir yetiştirici veya daha kötüsü, bir köpek yavrusu değirmeninin parçası olabilirler.

Ayrıca bir köpek annesi veya babası olmanın diğer maliyetlerini de hatırlamanız gerekir. İlk köpek yavrusu fiyatına ek olarak, kaselerden yataklara, kasalardan tasmalara, oyuncaklardan ikramlara ve diğer her şeye kadar ihtiyacı olan her şeyi satın almanız gerekir. Devam eden maliyetler gıda, tıbbi tedavi ve sigorta gibi şeylerin de bir bedeli vardır. Bu nedenle, lütfen bunları karar verme sürecinize dahil edin.

Kurtarma ve Barınaklar

Kıdemli İrlandalı Setter Köpeği

Evlat edinmeye açıksanız, bir köpek yavrusu yerine bir kurtarma köpeği düşünün.

Ayrıca bir kurtarma sığınağından bir İrlandalı Setter'i evlat edinme seçeneğiniz de var. Ömürlük yuvalarını bekleyen pek çok köpek varken, bu her zaman düşünülmelidir. Yerel kurtarma barınaklarınıza gidin ve İrlandalı ruh eşinizi arayın. Oradaki personelle konuşun evlat edinme süreci boyunca sizinle konuşmak . Genellikle bir kurtarma köpeği edinmenin bedeli, bir yetiştiriciden bir köpek yavrusu almanın fiyatından çok daha düşüktür.

Alternatif olarak, Amerika İrlandalı Setter Kulübü . Amerika'da türe özgü kurtarma köpeklerini yeniden barındırmak için çok çalışan gönüllülerin iletişim bilgilerini listeliyorlar. Benimseme sürecini adım adım özetliyor, bu yüzden daha kolay olamazdı! gibi diğer kuruluşlar Ayarlayıcılarınızı Kaydedin , ayrıca Ayarlayıcılar listelenmiş ve evlat edinilmeyi bekliyor.

Aile Hayvanları Olarak

 • İrlandalı Setter, ailesine karşı sevgi dolu tatlı bir köpektir.
 • Setterler yetişkinler, çocuklar ve diğer aile hayvanları ile harikadır.
 • İrlandalı Setters yalnız bırakılmaktan nefret eder ve ikinci gölgeniz olur.
 • Çok aktif ve en az bir saatlik yoğun günlük egzersize ihtiyacı var.
 • Ayrıca gün boyunca çok fazla zihinsel uyarıma ihtiyacı var.
 • Stimülasyon, etkileşimli oyun süresi ve solo oyuncak oyunu ile sağlanabilir.
 • Setterler sosyal köpeklerdir ve köpek parkında iyi bir öğleden sonra geçirmeyi severler.
 • Erken eğitimle çok itaatkar bir köpek olabilir.
 • Yüksek bir av sürüşüne sahipler ve güvenlikleri için güvenli bir avluya ihtiyaçları var.
 • Ev alanına uyarlanabilir, ancak dinlenmek için özel bir avluya ihtiyacı vardır.

Son düşünceler

bu İrlandalı Setter alışılmadık bir köpek ırkıdır. , ama çarpıcı bir şekilde güzel olan biri. Neden ondan daha popüler olmadığını anlamak zor, ancak bazı aileleri erteleyebilecek yüksek egzersiz ihtiyaçları olduğunu düşünüyoruz. Ona gün boyunca ihtiyaç duyduğu yoğun aktivite miktarını sunabildiğiniz ve eşlik ettiğiniz sürece, harika bir aile hayvanı olacaktır.

Cana yakın, eğlenceli ve sevimli bir yavrudur. etrafta olmaktan zevk . Umarız bu kılavuzu okuduktan sonra İrlanda ile ilgili sorularınızın tüm yanıtlarını vermişizdir. Sizden önceki birçokları gibi, hayatınıza bir İrlandalı Setter sokmak, vereceğiniz en iyi karar olabilir. Ayrıca gökkuşağının sonundaki kırmızı-altın potunuz da olabilir.

Yorumlar