İrlandalı Setter Karışımları: Seveceğiniz 10 Farklı Çapraz Irk

İrlandalı Setter Karışımları: Seveceğiniz 10 Farklı Çapraz Irk

İrlandalı Setter, çarpıcı ve sıradışı bir cinstir. Kendine özgü, dalgalı kırmızı ceketleri ve zarif hareketleri ile cins, kesinlikle herhangi bir aileye güzel bir katkı sağlar. İrlandalı Setters, Gundog grubunun üyeleridir. Bunlar harika aile köpekleri, çocuklar için harika oyun arkadaşları ve herkes için tatlı huylu arkadaşlar. İrlandalı Setter, avcılık alanında mükemmeldir ve çeviklik ve ralli gibi köpek yarışmalarına da katılmayı sever.

İrlandalı Setter’in muhteşem, zengin maun ceketi çok değerlidir ve bu, türün cinsi, istekli doğası ile birlikte, onları karışık yetiştirme için doğal bir aday yapar. Bu makalede, bugün bulacağınız en popüler on İrlandalı Setter karışımının yanı sıra daha sıra dışı olanlardan bazılarının izini sürdük.Bu yakışıklı, arkadaş canlısı köpeklerden birinin sizin için mükemmel bir aile yavrusu olup olmayacağına karar verebilmeniz için ihtiyacınız olan tüm bilgileri size sağladık. Peki melez köpeği mükemmel yapan nedir?

F1 İrlandalı Setters

Karma ırklar veya tasarımcı köpekler söz konusu olduğunda, bazen çağrıldıkları gibi, bunların sadece rastgele melezler olmadığını bilmelisiniz! Karışık cins bir köpek, aslında her ikisi de safkan olan ebeveynleri olan iyi yetiştirilmiş bir yavrudur. Bu, bir 'F1 melezlemesi' yapan şeydir. F1 melez köpekleri, her ebeveyn köpeğin genlerinin tam olarak yarısına sahiptir.yıkılmaz köpek sandığı

Ancak bu, yavruların her iki ebeveyninin özelliklerinin eşit kısımlarını miras alacakları anlamına gelmez. Karma yetiştiriciliğin amacı, her iki ebeveyn köpeğin en iyi parçalarını toplamak olsa da, her zaman böyle olmuyor.

Aynısı köpek yavrusu sağlığı için de geçerlidir. İyi melezleme ebeveynlerin en ciddi sağlık koşullarını engelleyebilse de, yavrulara aktarılabilecek bazı sorunlar devam edebilir. Bu, özellikle aynı sağlık sorunlarını paylaşan ebeveyn ırkları için geçerlidir.

American Kennel Club tarafından hiçbir İrlandalı Setter karışımı tanınmamaktadır. Ancak, karma cinse adanmış bu organizasyonlardan birine kayıtlı çoğu melezleri bulacaksınız:Bu kayıtlar aracılığıyla yavru köpeğinizin ebeveynlerinin izini sürebilir ve tüylü bebeğinizin bilmeniz gereken mizaç veya sağlık sorunları olmadığından emin olabilirsiniz.

İrlandalı Setter Karışık Irklar

Artık F1 melez köpekleri hakkında her şeyi biliyorsunuz, işte Irish Setter karışımlarının düşüşü. Her şeyden önce, İrlandalı bir Setter ile çaprazlanacak en iyi köpek hangisidir? Hangi İrlandalı Setter karışımını seçeceğinizi düşünürken, tüm melezlerin her iki ebeveynden de genler taşıdığını unutmamak önemlidir. Bu nedenle, yavru köpeğinizin en çok anne babasının hangisini alacağından asla emin olamazsınız.

Melez ırkları bu kadar heyecanlı kılan şeylerden biri de bu! İrlandalı Setter karışımı bir köpek yavrusu için herhangi bir nakit parayla ayrılmadan önce, yetiştiriciden size yavruların her ikisinin de ebeveynlerinin sağlık taramasından geçtiğine dair kanıt göstermesini isteyin. En sevdiğimiz 10 İrlanda Setter melez ırkımıza bir göz atalım.
İrlandalı Doodle

İrlanda Doodle Karışımı

İrlandalı Doodle, İrlandalı Setter ve Kaniş arasındaki geçiştir. Bu köpeklerin boyutları, İrlandalı Setter'in karıştırıldığı Kaniş çeşidine (oyuncak, minyatür veya standart) bağlı olarak değişir. Örneğin, mini bir kanişle çaprazlanmış İrlandalı bir Setter muhtemelen 15 ila 25 inç boyunda ve 20 ila 35 pound ağırlığında olacaktır. Bununla birlikte, standart bir İrlanda Doodle'ı biraz daha uzun ve daha ağır olacaktır.

Hem İrlandalı Setters hem de Poodles eğilimli olabilir kalça displazisi ve göz problemleri, ancak bunlar genellikle yaşam beklentisi 13 yıla kadar olan sağlıklı köpeklerdir. Ayrıca, İrlandalı Setter gibi, Kanişin de köpeğin kulak kanallarının üzerinden fırlayan uzun kulakları vardır. Bu, her iki cinsi de kulak enfeksiyonlarına yatkın hale getirebilir.

İrlandalı Setterlerin, en azından iki günde bir fırçalanması gereken uzun, ipeksi bir ceketi vardır. Poodle'ın paltosu kısadır, çok kıvırcıktır ve tüy dökmez. Ancak, düzenli bakım yapılmazsa, kürk keçeleşebilir.

Bu nedenle, bir İrlanda Doodle'ı alırsanız, evcil hayvanınızı en azından iki günde bir düzenli olarak temizlemeye hazırlıklı olmanız gerekir. İrlandalı Doodle akıllı ve arkadaş canlısıdır, ancak İrlandalı Setter gerginliğe eğilimli olabilir ve uzun süre boş bırakılırsa yıkıcı olabilir. İrlandalı Doodle, sınırsız enerjiye sahip olmasına ve bol miktarda egzersize ihtiyaç duymasına rağmen memnun etmeye istekli ve istekli. Her iki ebeveyn köpeğin de yüksek av sürüşleri vardır, bu nedenle, tavşanlar ve kediler de dahil olmak üzere savunmasız aile evcil hayvanlarınız varsa, İrlandalı Setter Kaniş karışımı en iyi seçim olmayabilir.
Altın İrlandalı

Golden Irish Retriever

Golden Irish, İrlandalı bir Setter ve Golden Retriever arasındaki bir melezdir.Bu güzellik harika bir aile köpeği yapar! Bu yavrular insanların etrafında olmayı, oyun oynamayı ve genellikle evdeki faaliyetlerin merkezinde olmayı severler.

Golden Irish, çocuklarla harikadır ve çok sadık ve şefkatlidir. Bu melez cins akıllı ve eğitilebilir, ancak bu köpeklerin her gün çok fazla egzersize ihtiyacı var. Uzun bir yürüyüş ve bazı oyun zamanları da yavrularınızı mutlu edecektir. Erken sosyalleşme ve sempatik eğitim, Altın İrlandalı'nızın çocuklar ve diğer köpekler de dahil olmak üzere aile üyeleriyle iyi geçinmesini sağlamanın anahtarıdır.

Golden Irish büyük bir köpektir, bu yüzden bu yavrulardan birini seçerseniz, bir avlu veya bahçeli geniş bir eve ihtiyacınız olacak. Bu köpekler tipik olarak omuzda 26 inç boyunda duran, 60 ila 70 pound ağırlığındadır. Yavru köpeğinizin büyük olasılıkla, bacaklarında tüy bulunan koyu altın ila kırmızı bir kürkü olacaktır. Palto uzun ve ipeksi olduğu için keçeleşme tehlikesi vardır, bu nedenle Altın İrlandalı'nızı her gün tımar etmeniz gerekecektir.

Golden Irish'in 12 yıla kadar bir ömrü var. Ne yazık ki, bu cins, hipotiroidizm, göz problemleri, şişkinlik, Von Willebrand Hastalığı, kalça ve dirsek displazisi ve panosteit dahil olmak üzere bir dizi sağlık durumuna yatkın olabilir. Bu şartlar genellikle miras alınır Golden Retriever ebeveyn ırkından.
İrlandalı Bostetter

İrlandalı Bostetter

İrlandalı Bostetter başka bir Boston Terrier melezi İrlandalı bir Setter ve Boston Terrier'i geçerek oluşturulmuştur. Bu yavrular, insan aileleriyle vakit geçirmekten zevk alan tatlı huylu, oyuncu, zeki evcil hayvanlardır. Bu köpekler aktiftir, onları fiziksel ve zihinsel olarak uyarmak ve memnun etmek için her gün bol miktarda egzersize ihtiyaç duyarlar.

İrlandalı Bostetter, 19 ila 22 inç boyunda ve 45 pound ağırlığında orta boy bir köpektir. Görünüşe göre, cins tipik olarak daha az çetelidir ve İrlandalı Setter'den daha sağlamdır. İrlandalı Setter ve Boston Terrier melezi, tüm yıl boyunca orta derecede dökülen, gevşek ve ölü tüyleri temizlemek için düzenli fırçalama gerektiren nispeten az bakım gerektiren bir melezdir.

Bu melezin yaklaşık 12 yıllık bir yaşam beklentisi vardır ve genellikle sağlıklıdır. Bununla birlikte, İrlandalı Bostetter'ınızın muzdarip olabileceği birkaç sağlık durumu vardır: patellar lüks şişkin kiraz gözü , kalça displazisi ve Progresif Retinal Atrofi (PRA).İrlandalı Bostetter'in bir dezavantajı, çevrelerine karşı çok hassas olmaları ve bu, yakın komşularınız varsa sizin için bir sorun olabilecek havlamaya yol açabilmesidir.


İrlandalı Çoban

İrlandalı Çoban Karışımı

İrlandalı Çoban, İrlandalı bir Setter ile Alman Çoban arasındaki bir melezdir. Bunlar apartman yaşamına uygun olmayan büyük köpeklerdir ve en çok çitle çevrili bir arka bahçesi veya bahçesi olan büyük bir evde mutlu olacaklardır. GSD ebeveyn ırkı genellikle çok fazla aktivite olmadan başarılı olacak biri değildir.

İrlandalı Çoban, 26 ila 28 inç boyunda, 65 ila 90 pound ağırlığında duruyor. İrlandalı Çobanlar genellikle sağlıklı olmalarına rağmen kalp rahatsızlıklarına, osteosarkoma ve şişkinliğe karşı savunmasız olabilirler. Bu köpekler genellikle 13 yaş civarında yaşarlar.

İrlandalı Çobanların genellikle çift katları vardır, yıl boyunca sürekli olarak küflenirler ve ilkbahar ve sonbaharda mevsimsel olarak iki yoğun dökülme dönemine sahiptirler. Bu nedenle, köpeğinizi haftada birkaç kez ve her gün tüylerinin en yoğun şekilde döküldüğü zamanlarda fırçalamanız gerekecektir.Mizaç söz konusu olduğunda, İrlanda Çoban köpeği ciddi olabilir veya köpek yavrusu en çok hangi ebeveyne baktığına bağlı olarak palyaço oynayabilir. Bu köpekler genellikle çocuklara karşı arkadaş canlısıdır, ancak küçük çocuklar ve küçük çocuklar için biraz fazla serseri olabilirler.

İrlandalı Setter Alman Çoban karışımı, iyi sosyalleşmeleri ve yavru köpek olarak eğitilmeleri koşuluyla, genellikle diğer köpeklerle iyi geçinmelerine rağmen, ailesi için çok koruyucu olabilir. Bunlar, bol miktarda günlük egzersize ihtiyaç duyan çok canlı köpeklerdir. Bu melez, ideal koşu arkadaşıdır ve ralli, izleme ve çeviklik dahil olmak üzere köpek sporlarını sevinçle üstlenir.

alman kurdu 101

Laboratuvar Hazırlayıcısı

Lab Setter Mix

Laboratuvar Hazırlayıcısı, bir Labrador Retriever ile İrlandalı Bir Setter arasındaki bir geçiştir. Lab Setter, omuzda 27 inç boyunda duran ve yaklaşık 60 ila 70 pound ağırlığında büyük bir köpektir. Bu nedenle, bu yavrulardan birini barındırmak için bol miktarda dış alana sahip büyük bir eve ihtiyacınız olacak.

Laboratuvar Hazırlayıcıları eğlenceli ve enerjiktir ve her gün çok fazla egzersize ihtiyaç duyarlar. Enerjilerinin çoğunu alırlar Laboratuar ebeveyninden ama Setters'ın da aktif olduğu biliniyor. Bu cins, genellikle çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için de iyi olduğu için harika bir aile köpeği yapar.

Bu köpekler oldukça eğitilebilir, ancak erken sosyalleşmeden ve ilk günden itibaren eğitimden fayda sağlıyorlar. Laboratuvar Ayarlayıcınız yeterince zihinsel ve fiziksel uyarım almazsa sıkılacağını ve bunun yıkıcı davranışlara yol açabileceğini unutmayın.

Lab Setter ılımlı bir şekillendiricidir, bu nedenle haftada iki kez fırçalamak köpeğinizin düzenli görünmesini ve cildinin iyi durumda kalmasını sağlamalıdır. Köpeğinizin bakımını yaparken kulak kiri oluşumunu önlemek ve enfeksiyon riskini minimumda tutmak için sarkık kulaklarını temizlediğinizden emin olun. Lab Setter, kalça displazisi, şişkinlik ve Progresif Retinal Atrofiden (PRA) muzdarip olsalar da genellikle sağlıklı bir türdür.


İrlandalı Setter Cocker Spaniel Mix

Setter Cocker Spaniel Mix

İrlandalı Setter Cocker Spaniel karışımı, yaklaşık 22 inç yüksekliğe ve 40 pound ağırlığa ulaşan orta büyüklükte bir köpektir. Boyut genellikle iki ebeveyn ırk arasında bölünür, ancak bu karışım daha küçük olabilir. Cocker Spaniel ebeveyn . Bu melez çok aile odaklıdır ve yetişkinler, çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla da vakit geçirmeyi sever. İrlandalı Setter Cocker Spaniel karışımı, yapacak bir işi varsa daha mutlu olacağı için çalışan ebeveynlerinin peşinden gidiyor.

Bu köpekler köpek sporlarına, özellikle de mükemmel oldukları çevikliğe ve ralliye katılmayı severler. Bu karma cins, orta uzunlukta bir tüye sahiptir ve saç dökülmesini minimumda tutmak için haftada bir veya iki kez fırça gerektirir. Kaban rengi altın kahverengiden kumlu sarışına kadar değişir. İrlandalı Setter Cocker Spaniel karışımı, 12 yıla kadar ömrü olan sağlıklı bir köpektir. Bununla birlikte, cinsi etkileyebilecek bir sağlık durumu kalça displazisidir.


İrlandalı Setter Rottweiler Mix

Setter Rottweiler Mix

İrlandalı Setter Rottweiler karışık cinsi, köpek parkında nadiren görülen alışılmadık bir melezdir. Bunlar, dışarıda vakit geçirmeyi seven aktif bir aile için iyi bir seçim olabilecek enerjik köpeklerdir. İrlandalı Setter Rottweiler melezi, çünkü onların Rottie mirası ve insan aileleri için çok korumacıdır, ancak evinizi ziyaret eden yabancılardan biraz şüphelenebilirler.

Cins eğitilebilir olsa da, koruyucu doğasının gelecekte saldırganlıkla ilgili sorunlara neden olmayacağından emin olmak için köpeğinizin köpeklik döneminden itibaren iyi bir şekilde sosyalleştiğinden emin olmanız gerekir. İrlandalı Setter Rottweiler karışımı, omuzda 19 ila 27 inç arasında duran ve yavru köpeğin en çok hangi ebeveyne gittiğine bağlı olarak 40 ila 130 pound ağırlığında büyük bir köpektir. Bu yüzden, bu canlı yavrulardan birini rahatça barındırmak için çok fazla dış alana sahip büyük bir eve ihtiyacınız olacak.

Bu cins, onu mutlu etmek için bol miktarda zihinsel uyarıma ve çok fazla egzersize ihtiyaç duyar. İrlandalı Setter Rottweiler karışımları ayrılık kaygısına duyarlı olabilir, bu nedenle köpeğinize evde yalnız bırakılırsa onu meşgul edecek bol miktarda oyuncak sağladığınızdan emin olun.


İrlandalı Setter Afgan Hound Mix

Afgan Tazısı ve İrlandalı Setter

İrlandalı Setter Afghan Hound melezi, omuzda 24 inç boyunda duran ve kabaca 40 ila 80 pound ağırlığında, büyük, atletik bir köpektir. Bunlar, iki ton da dahil olmak üzere çeşitli renklerde genellikle uzun, akan bir ceketi olan zarif, zarif köpeklerdir. Sürekli tüy dökücü olduklarından, tüylerini iyi durumda tutmak ve paspas ve düğümlerden arındırmak için köpeğinizi haftada iki kez tımar etmeniz gerekecektir.

İrlandalı Setter Afghan Hound karışımı, eğer avlanıyorsanız, bir işaretçi olarak hareket ediyorsanız ve sahibi için kuş tutuyorsanız harika bir arkadaş ve çalışan köpek olur. Melez ayrıca ralli ve çeviklik de dahil olmak üzere köpek sporlarına katılmayı sever.

Bu köpekler havlayan ya da uluyan değildir. Cins, çok verimli bir bekçi köpeği olmasına rağmen, bu yavrular tipik olarak agresif değildir. Bununla birlikte, erken sosyalleşme ve düzenli eğitim seansları önerilir.


İrlanda Dachshund

İrlanda Dachshund

Alışılmadık bir melez arıyorsanız, İrlandalı Setter Dachshund karışımından başkasına bakmayın! Bunlar, 30 pound ağırlığa kadar çıkabilen orta boy köpeklerdir. İrlandalı Setter Dachshund karışımı, obezite bu köpekler için bir sorun olabileceğinden, uzun bir yürüyüş ve oyun zamanları da dahil olmak üzere adil miktarda günlük egzersize ihtiyaç duyar. Obezite, Dachshund ebeveyninden gelme eğilimindedir. yaşlandıkça daha tembel olabilirler .

Ayrıca, İrlandalı Setter Dachshund karışımınızı hazırlamak için bolca zamana ihtiyacınız olacak, çünkü cins tüm yıl boyunca çok fazla tüy döküyor. Ev ve aile hayatı söz konusu olduğunda, Pug İrlandalı Setter melezi genellikle çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için iyidir ve insan ailesiyle vakit geçirmekten hoşlanır.

Bu melez, oldukça uzun ömürlüdür ve 13 veya 14 yıla kadar bir ömre sahip olabilir. Genellikle oldukça sağlıklı olmalarına rağmen, Irish Setter Dachshund karışımları kalça ve dirsek displazisine duyarlı olabilir ve Pug Köpek Ensefaliti , yavru köpeğinizin en çok hangi ebeveyn ırkına bağlı olduğuna bağlı olarak.


İrlandalı Setter Great Dane Mix

Setter Dane Mix

Görkemli İrlandalı Setter Great Dane karışımı, çok nadiren görülen asil bir melezdir. Beklediğiniz gibi, bu köpekler büyüktür ve yavruların en çok hangi ebeveyne götürdüğüne bağlı olarak omuzda 27 inç kadar durabilirler. Bu nedenle, bu sıradışı karışık cins yavrulardan birini barındırmak için bol miktarda dış alana sahip büyük bir eve ihtiyacınız olacak.

Canlı ve eğlenceli olmasına rağmen, İrlandalı Setter Great Dane karışımı diğer köpekler ve çocuklarla gerçekten iyi anlaşıyor ve bu da bunu harika bir aile hayvanı seçimi yapıyor. Tatlı huylu ve her zaman memnun etmeye hevesli İrlandalı Setter Great Dane melez, insan ailesinin yanında olmayı sever ve ayrılık kaygısından muzdarip olabildiği uzun süreler boyunca yalnız bırakılırsa pek iyi olmaz.

Birçok büyük köpek gibi, İrlandalı Setter Danua karışımı çok uzun bir yaşam beklentisine sahip değildir ve tipik olarak yaklaşık on ila 12 yıl hayatta kalır. Çoğunlukla sağlıklı olmasına rağmen, cins dirsek ve kalça displazisine duyarlı olabilir.


Son düşünceler

Safkan Irish Setter, bu sporcu ırkı açık havada yaşam tarzından hoşlananlar için popüler bir köpek arkadaşı seçimi yapan tatlı, sevecen bir doğaya sahip köpek dünyasının komedyenlerinden biridir.

Bu sevimli köpeklerden birine ebeveyn olarak sahip olan bir melez seçerken İrlandalı Setter’in canlı doğası ve çalışan soy ağacı akılda tutulmalıdır. Bu melez ırklardan bazıları, onları formda ve sağlıklı tutmak için her gün çok fazla egzersize ihtiyaç duyar, bu nedenle yürüyüş yapmaktan ve dışarıda vakit geçirmekten hoşlanmıyorsanız İrlandalı Setter karışımı almayın.

İrlandalı Setter, çocukların, diğer aile hayvanlarının ve bekarların olduğu bir evde iyi anlaşan onaylanmış bir aile favorisidir. Bu nedenle, melez ırkın diğer yarısına bağlı olarak, İrlandalı Setter karışımınızın süper bir aile hayvanı olacağından emin olabilirsiniz. Mükemmel İrlandalı Setter karışımı arayışınızda bol şans!

Yorumlar

Traci Sheppard
İrlandalı setter yavrusu ile bir Alman kurdu karışımı bile bulamıyorum! Alabileceğim yetiştiriciler veya kurtarıcılar olduğunu biliyorum. Çocukken bir tane vardı ve o her zaman yanımdaydı! Hayatımı uzun saatler çalışarak geçirdim, bu yüzden böyle bir köpeği mutlu edemeyeceğimi biliyordum. Ben
Kelly Wilson (Yazar)
Merhaba Traci! Bakmaya devam et! Eminim oradalar. Ayrıca bölgenizdeki GSD veya Irish Setter kurtarmalarına bakmanızı tavsiye ederim. Bazen barınaklara girerler ve şanslı olabilirsiniz! İyi şanslar!