Köpekler Karpuz Yiyebilir mi? Karpuz Köpekler İçin Güvenli mi?

Köpekler Karpuz Yiyebilir mi? Karpuz Köpekler İçin Güvenli mi?

Sıcak, güneşli bir gün, bahçede tembellik, parkta piknik - ve köpeğinizle paylaşmak için susuzluğu gideren bir dilim soğutulmuş karpuz. Daha güzel ne olabilir? Fakat köpekler karpuzu güvenle yiyebilir mi ? Yoksa paylaşmadan önce biraz dikkatli mi olmalıyız?

Köpekler için güvenli birçok başka meyve var. En popüler olanlardan bazıları şunlardır: şeftaliler , yaban mersini , çilekler , ve muz . Karpuz hayranıysanız, iyi haber şu ki, bu lezzetli meyve şu şekilde eklenebilir: daha güvenli seçeneklerden biri köpek tüketimi için.Ancak, bu birkaç önemli gerçek olmadan değil. Karpuz kabukları, çekirdekleri gibi kaçınılmalıdır. Aşağıdaki makalede, bu meyvenin güvenli olduğunu nasıl bildiğimize bir göz atacağız ve veterineri arama zamanı geldiğinde köpeğiniz biraz kabuk yediyse ve yememesi gerekiyorsa.

İçindekiler

Karpuz Köpekler İçin Güvenli mi?

Dachshund Sahilde Meyve Yiyor

Bu popüler meyve, yüksek su içeriğine sahiptir ve bu da onu nemlendirici bir gıda seçimi yapar.Basit cevap evet, küçük bir dilim karpuz eti, çekirdeksiz veya eksi çekirdekleri ve eksi kabuğu, güvenli, canlandırıcı bir muamele kalorisi düşüktür, güzel bir şekilde nemlendirir ve önyükleme yapmak için bazı yararlı niteliklere sahiptir!

Hayatın yenilebilir ikramlarının çoğu 'yaramaz ama hoş' etiketini hak ediyor, ancak doğru şekilde beslendiği sürece sizin ve köpek için olumlu bir erdem olan bir tane var.

Güvenli Olduğunu Nasıl Anlarız?

şuna dönebiliriz Gıda Veri Merkezi küçük baskı için, karpuzun besin içeriği köklü . Birinci sınıf bir tavsiye daha iyiyse, California Üniversitesi, Davis, Veterinerlik Okulu Veteriner Okulu, bunu kendi listelerine dahil eder. Köpekler için Davranış Kuralları , yarım bardak doğranmış karpuzun sadece 23 kalori (kcal) içerdiğini bildiriyor.Karpuzun Faydaları

Labrador İnsan Elinden Meyve Yiyor

Bu popüler meyvenin besinsel faydalarını gösteren birçok kaynak var.

karpuz vitamin açısından zengin , Vitamin C, Vitamin A ve Vitamin B6 içerir. A vitamini sağlıklı cilt, tüy, kas ve görme, özellikle gece görüşü için gereklidir. Karanlıkta görebilmek için havuç yemenin söylendiğini hatırlıyor musun?

B6 Vitamini birçok vücut fonksiyonuna, kırmızı kan hücrelerine, sinir ve bağışıklık sistemlerine hayati bir katkı sağlar. C vitamini, iyileşmeye yardımcı olan, iltihabı azaltan ve yaşlanma değişikliklerini engelleyen bir antioksidandır.siyah büyük köpek

antioksidanlar

Konu açılmışken bu meyve bir başka meyvenin kaynağı. likopen adı verilen güçlü antioksidan . Kavunun pembe renginden sorumlu olan budur. Domates , guava ve pembe greyfurt da içerir , hem köpeklerde hem de evcil hayvan ebeveynlerinde bazı kanserlerin olasılığını azalttığı düşünülmektedir.

Lif

Meyve eti şeker bakımından yüksektir, ancak yüksek lif içeriği , şeker sadece yavaş emilir ve kan şekeri seviyelerinde ani yükselmelere neden olmaz. Potasyum açısından zengin, sodyumsuz ve yağsız, bu et neredeyse gerçek olamayacak kadar iyi!

Su içeriği

Faydamız olduğunu bildiğimiz gibi, karpuz - ipucu adından da anlaşılacağı gibi - doğanın kendine has bir tanesidir, çoğu taşınabilir su şişeleri . Pembe et esas olarak sudur (ortalama olarak %92 gibi büyük bir oran). Bu, sıcak havalarda ve yürüyüşten sonra hoş bir muamele yapar.

Potansiyel risk

Çoban Karışımı İnsan Elinden Meyve Yiyor

Çok fazla lif, yavrularınız için üzgün bir mideye neden olabilir, bu nedenle küçük miktarlarda verdiğinizden emin olun.Karpuz köpekler için kötü olabilir mi? Evet, olabilir. Kepçeyle alınmış çekirdeksiz bir et parçasını tek başına paylaşmaktan uzaklaşırsak, sorun olabilir ilerde. Güvenli tarafta hata yapalım ve kaçınılması gereken şeylere dikkat edelim.

Yavrunuzu istediği kadar karpuz yemesi için bırakırsanız, ani sıvı, şeker ve lif alımı gastrointestinal (bağırsak) üzgün . Bu, yavrularınızın kusmasına neden olabilir. Ancak, istenmeyen bir ishal nöbeti ile aşırı bağırsak yükü belirtileri göstermesi çok daha olasıdır.

karpuz kabuğu

Kabuk zehirli olmasa da serttir. Etten çok daha sert ve nispeten sindirilemez, bunu köpek arkadaşınıza yedirmek ya da daha da kötüsü, kendisinin bir parça koparmasına izin vermek, ajitasyona neden olabilir .

Yutulduğunda yapışırsa, kabuğu boğulmaya neden olabilir; daha aşağı takılırsa, ortaya çıkan tıkanıklık (bağırsak tıkanıklığı) çok hasta bir evcil hayvan anlamına gelebilir. Ve evet, yardımsız geçebilir, ancak güvende olmak daha iyidir, bu yüzden o kabuğu at . En iyi niyetinize rağmen Fido bazı kabukları yerse nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için SSS bölümüne bakın.küflü kavun

Kahverengi Köpek İnsan Elinden Meyve Yiyor

Taze karpuz dilimleri sadece daha lezzetli olmakla kalmaz, aynı zamanda küflü kavunlar gibi toksik zehirlenme riskini de taşımazlar.

Paylaşmadan önce karpuzunuzun taze olup olmadığını kontrol edin. Yumuşak veya ıslak bir kabuk, renk değişikliği ya da iç kısımdaki siyahımsı lekeler, meyvenin artık asal durumda olmadığının işaretleridir.

Her türlü çürüyen meyve, küflü ekmek, peynir, kuruyemiş ve her türlü çürüyen gıda olabilir. köpekler için ciddi derecede toksik . Bu tür yiyecekleri güvenli bir şekilde erişemeyeceği bir yerde saklayın. kilitli kaplar . Köpek arkadaşınızın bir çöp kutusuna veya kompost yığınına bulaştığını fark ederseniz acilen veterinerinizi arayın.Karpuz Tohumları ve Köpekler

Şüphesiz, birçok köpek bir çok karpuz çekirdeği yemiştir ve hiçbir kötü etki hissetmemiştir. Bununla birlikte, aralarında American Kennel Club'ın da bulunduğu birçok yetkili, tohumlar tıkanıklığa neden olur .

Köpeklere karpuz çekirdeği verilmesine ilişkin araştırmalar sınırlı olsa da ve birkaç çekirdeğin zarar verme olasılığı düşük olsa da, çoğu kez bir tıkanıklığa neden olabilir. Neden riske girelim? Özellikle küçük ırklarda, bu tohumların bakımı ve çıkarılması daha iyidir. Tüylü arkadaşınız tohum yemişse, veterinerinizden ne zaman yardım isteyeceğiniz konusunda SSS'lerimize bakın.

Peki, Köpeğime Karpuz Besleyebilir miyim?

Fransız Bulldog İnsan Elinden Meyve Yiyor

Köpekler, güvenli ve lezzetli bir muamele olduğunu bilerek bu popüler meyvenin tadını çıkarabilirler.

Evet, genel olarak, köpeğinize karpuz yedirebilirsiniz. Meyvenin eti, ara sıra bir muamele veya hatta normal bir atıştırmalık olarak iyidir. Güvenli bir şekilde nasıl yapılacağına dair birkaç hatırlatma: • Kabuğu atın ve yavrularınızın yemesine izin vermeyin.
 • Taze, olgun meyvenin pembe etini sunun.
 • Olgunlaşmamış karpuz tehlikeli değildir (ama tadı o kadar iyi değildir).
 • Tohumlu çeşit en iyisidir.
 • Çekirdekli meyve toplarsanız, tüketmeden önce çekirdeklerini çıkarın.
 • Tek seferde verdiğiniz toplam miktar konusunda mantıklı olun

Sıkça Sorulan Sorular

 • Karpuz köpekleri hasta edebilir mi?

  Et, taze olduğu sürece, bir köpeği hasta etme olasılığı çok düşüktür. Öte yandan, küflü meyve yemek veya çok miktarda yemek yemek, bir köpeği hasta edebilir, tıpkı sindirilemeyen kabuk parçalarını veya çok sayıda tohumu yemek gibi. Köpeğiniz yakın zamanda karpuz yemişse ve kendini iyi hissetmiyorsa, veterinerinizin ofisinden tavsiye alın.

 • Hangi vitaminleri ve antioksidanları içerir?

  Karpuzda sağlığı artıran bir grup vitamin var. A, C ve B6 Vitaminleri en çok alıntılananlar olsa da, diğer B Vitaminlerinin daha düşük seviyeleri de vardır: tiamin, niasin ve riboflavin. Etin yüksek su içeriği, çok fazla karpuz yemediğiniz sürece alacağınız vitamin miktarını sınırlar. Köpeğinizin bunu yapmasını önermiyoruz!

  nutro vs bilim diyet
 • Köpeğim karpuz kabuğu yedi, ne yapmalıyım?

  Karpuz kabuğu sorunsuz geçebilse de sorunlara neden olabilir. İlk olarak, köpeğiniz kabuğunun bir parçasını yeni aldığı için boğuluyorsa, hızlı hareket etmeniz gerekir.

  Bazı konularda yardımcı olmak için kendinizi güvende hissediyorsanız köpek boğulma ilk yardım kendiniz, hızlı ama dikkatli bir şekilde takip etmek için kaliteli bir kılavuz çekin. Köpeğinize yardım etmeye cesaret edemiyorsanız veya yardım edemiyorsanız, veterinerinizi arayın (veya birisinin sizin için yapmasını sağlayın).

  Kabuğu yutulmuşsa, zamanı not edin ve aşağı inen parça(lar)ın boyutu hakkında yapabileceğiniz en iyi tahminde bulunun. Tavsiye için veterinerinizi arayın. Parça çok büyük değilse, muhtemelen köpeğinizi dikkatli bir şekilde izlemenizi isteyeceklerdir.

  Kusma, rahatsızlık belirtileri veya sıra dışı herhangi bir şey olup olmadığına dikkat edin. Gulete yapışan bir kabuk parçası, biraz salya akmasına veya yutkunmasına ve genel olarak karamsar veya huzursuz bir köpeğe neden olabilir.

  Başlangıçta her şey yolunda görünüyorsa, izlemeye devam edin ve 6 saat boyunca başka hiçbir şey beslemeyin. İlk birkaç öğünün boyutuna dikkat edin.

 • Köpeğim karpuz çekirdeği yedi ne yapmalıyım?

  Çoğu durumda, az sayıda tohum köpeğinize zarar vermez. Sadece küçük bir cins köpeğiniz ve/veya yutulmuş çok sayıda tohum varsa, bir tıkanıklık olabilir.

  Genel bir kılavuz olarak, ne zaman ve kaç tane (en iyi tahmininiz yapacak) tohumun kaybolduğunu not edin ve sonraki 24-48 saat boyunca evcil hayvanınızı izleyin. Bir tıkanıklık olduğunu gösteren herhangi bir işaret arıyorsunuz. Bunlar arasında kusma, iştahsızlık, karamsar görünme, kambur bir görünüm veya ön taraf yatarken kıçı havadayken sözde 'dua eden' poz yer alır.

 • Karpuz köpekleri nemlendirir mi?

  Herhangi bir gün boyunca - ve özellikle egzersizden sonra ve sıcak günlerde - köpeğinizin su ihtiyacını karşılamak için zorunlu tatlı su kabına erişmesi gerekir. Yine de, %90'ın üzerinde su içeriğine sahip karpuz eti, hidrasyona yardımcı olmak için lezzetli ve portatif bir atıştırmalıktır. Altın yıldız evcil hayvan ebeveyn ödülü için, karpuz püresini dondurarak karpuz buz küpleri yapmayı deneyin.

Son düşünceler

Karpuz, köpekler için güvenli ve lezzetli bir muameledir. Güvenli tarafta olmak için tohumları ve sert kabuğu çıkarın. Ayrıca, onları bir kerede çok fazla beslemeyin. Bütün köpekler bundan hoşlanmayacak. Yani köpeğiniz burnunu yukarı kaldırırsa, yavrularınızı beslemek için tamamen güvenli olan birçok başka meyve ve sebze vardır.

Yorumlar