Brüt! Köpeğim Az önce Pastırma Yağı Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Brüt! Köpeğim Az önce Pastırma Yağı Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpekler yemek artıklarını sever ve domuz pastırmasından daha lezzetli ne olabilir? İkisinden biri pastırma çiğ ya da pişmiş, köpek arkadaşlarımızın çoğunun biraz çıldıracağı bir şey. Ama yağ ne olacak ? Pişmiş domuz pastırmasından gelen yağ, pişirildikten sonra saatlerce kalabilir ve arkasında dayanılmaz bir koku bırakabilir.

Pastırma yağı, atılması gereken şeylerden biridir. bunu yapabildiğin anda . Bir güvenli çöp tenekesi bu yüzden Fido'nun buna ulaşamaması şiddetle tavsiye edilir. Her ne kadar zehirli olmasa da, domuz pastırması yağı, çok fazla yerse yavrularınızı hasta etme yeteneğine sahiptir.



Eğer senin köpek pastırma yağını yaladı Bakmıyorken tavayı temizleyin, olumsuz etkileri en aza indirmek için izleyebileceğiniz bazı temel adımlar vardır. Hadi atlayalım!

İçindekiler

Pastırma Gresi Köpekler İçin Kötü mü?

Yağda Kızarmış Yağlı Domuz Dilimleri

Pastırmadaki sağlıksız sodyum ve yağ seviyeleri, onu köpeğinizi beslemek için zararlı bir seçenek haline getirir.



Toksik olmasa da pastırma yağı sağlıklı değil köpekler için. Aşırı derecede yüksek yağ ve tuz seviyelerine sahiptir ve büyük miktarlarda yenildiğinde Fido'yu oldukça kötü hissettirme potansiyeline sahiptir.



Yüksek tuz içeriği, yavrularınızı susayabilir ve normalden daha fazla su içebilir. Mide rahatsızlıkları da oldukça yaygındır. A az miktarda gres pek zarar vermesi olası değildir. Ancak, emin değilseniz veya evcil hayvanınız herhangi bir şekilde hastaysa, tavsiye için veterinerinizi aramalısınız.

Köpeğim Pastırma Yağı Yedi. Şimdi ne var?

Köpeği Severken Mobil Cihaza Bakan İnsan

Köpeğiniz çok miktarda yağ yediyse ve endişeleniyorsanız, daha fazla tavsiye için yerel veterinerinizi arayın.



Çöp kutusuna baskın yapıldığını ve tüm yağın gittiğini anladıktan sonra, atmanız gereken bazı adımlar var. Bu adımlar, pastırma yağı tüketiminin olası olumsuz yan etkilerini en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

Adım 1: Panik Yapmayın ve Temizlemeyin

İlk olarak, panik yapmayın. Bu, durumu daha da kötüleştirebilir ve acele karar verilmesine neden olabilir. Kalan gresi temizleyin. Daha fazla yemeye devam etmelerini önlemek için kabı mümkün olan en kısa sürede çıkardığınızdan emin olun. Fido'yu artık yağa erişemeyeceği güvenli bir yere koyun.

2. Adım: Bilgi Toplayın

Deneyin ve ne kadar yemiş olabileceğini hesaplayın. Tüketmiş olabileceği, sorunlara neden olabilecek başka bir şey olup olmadığını anlayın. Bu, gresin içinde bulunduğu ambalajı veya kabı içerebilir. Çöp kutunuzda bulunan diğer potansiyel olarak zararlı şeyleri de içerebilir. biftek kemikleri gibi veya domuz kemikleri .



3. Adım: Hastalık Belirtilerini Kontrol Edin

İyiler mi yoksa karında rahatsızlık belirtileri mi gösteriyorlar? Kusuyorlar mı veya ishal mi oldular? Herhangi bir uyuşukluk belirtisi fark ediyor musunuz? Çok mu sallıyorlar? Olası semptomları not edin.

4. Adım: Veterinerinizi Arayın

Veterineriniz, evcil hayvanınızın ne kadar yediğini, evcil hayvanınızın yaklaşık boyutunu veya ağırlığını ve pastırma yağının içinde bulunduğu kap gibi yemiş olabilecekleri başka bir şey olup olmadığını bilmek isteyecektir.

Adım 5: Veterinerinizin Tavsiyelerine Uyun

Başka bir şey yendiyse, veterineriniz evcil hayvanınızı muayene için kliniğe getirmenizi önerebilir. Bununla birlikte, çoğu zaman onları evde izlemenizi ve ilgili bir şey fark ederseniz tekrar aramanızı isteyeceklerdir. Her iki durumda da, talimatlarını izlemelisiniz.

Adım 6: Önleme

Başka sorunların oluşmasını önlemek için gelecekte daha fazla grese erişemeyeceklerinden emin olun. Yavrularınızın gelecekte içine girmesini önlemek için güvenli bir çöp kutusu alın veya olası lezzetli öğeleri dışarıda bir çöp tenekesinde saklayın.



Bir Köpek Pastırma Yağı Yerse Ne Olur?

Laboratuvar Yerde Üzgün ​​Görünüyor

En yaygın yan etki mide rahatsızlığıdır, ancak pankreatit de mümkündür.

Köpeğiniz domuz pastırması yağı yerse, en olası sonuç mide bozukluğu . Yüksek yağ ve tuz içeriği, evcil hayvanınızın mide-bağırsak sistemini oldukça rahatsız edebilir. Şişkinlik, kusma ve ishale neden olabilir. Genellikle, bu oldukça hafiftir ve kendi kendini sınırlar. Ancak, bazı durumlarda ne kadar yediklerine bağlı olarak daha ciddi olabilir.

Bazı köpekler de olabilir akut pankreatit geliştirmek . Bu bir ciddi durum bu sayede pankreas (mide-bağırsak yolundaki küçük bir organ) çok iltihaplanır. Pankreas, günlük olarak yağların sindirimine yardımcı olmaktan sorumlu enzimlerin salınmasından sorumludur.

Ancak, uygun olmayan şekilde yüksek miktarda yağ (veya bazen de yüksek kortizol/stres seviyeleri) tarafından aniden rahatsız edilirse, aşırı çalışabilir. Bu iltihaplanmaya yol açar ve pankreasın etkili bir şekilde çalışmasının durmasına neden olur.



Pankreatit bir çok acı verici durum belirgin karın rahatsızlığı yaratır. Ayrıca uyuşukluk, kusma ve ishal gibi diğer semptomlara da katkıda bulunabilir. Pankreatitli hayvanlar genellikle yemeklerini yemezler ve çok susuz kalarak hasta olabilirler.

Veterinerimin Ne Yapması Gerekecek?

Veterinerde Kontrol Edilen Siyah ve Tan Köpek

Veterineriniz, daha fazla tedaviye gerek olmadığından emin olmak için yavrularınızı görmek isteyebilir.

Veteriner hekiminiz köpeğinizi kliniğe getirmenizi isterse, mümkün olan en kısa sürede muayene için getirmelisiniz. Veterineriniz herhangi bir dehidrasyon belirtileri kuru soluk diş etleri, çökük gözler veya cilt elastikiyeti kaybı gibi. Ayrıca evcil hayvanınızı herhangi bir karın rahatsızlığı belirtisi açısından değerlendirecek ve genel bir kontrol yapacaklardır.



Daha hafif mide rahatsızlığı vakaları olabilir yumuşak bir diyetle tedavi edildi bir kaç gün için. Ayrıca semptomatik tedavi ile de tedavi edilebilir. bulantı önleyici ilaç veya probiyotikler (İshale yardımcı olmak için iyi bağırsak bakterileri).

Daha ciddi vakaların daha fazla araştırmaya ihtiyacı olacaktır. Veteriner hekiminiz genellikle genel bir sağlık taraması olarak bir kan örneğini tavsiye eder, ancak aynı zamanda pankreatit ve dehidrasyonu gösterebilecek belirteçler arar. Bazı enzimler bir kan testinde yükselebilir ve aşağıdakilere işaret edebilir: pankreas iltihabı . Yavru köpeğiniz susuz kalmışsa, bu böbrek parametrelerinde yükselmelerin yanı sıra artan kırmızı kan hücresi konsantrasyonu gösterebilir. Veterineriniz, evcil hayvanınızın sonuçları ve en iyi hareket tarzı hakkında sizinle konuşacaktır.

Ayrıca, aşağıdakiler gibi tanısal görüntüleme önerebilirler: röntgen veya ultrason yabancı cisimlerin neden olduğu tıkanıklıklar (gıda ambalajları, kemikler, oyuncaklar ve yatak takımları gibi) gibi diğer olası kusma ve karın ağrısı nedenlerini dışlamak için.

Köpeğimin Hangi Tedaviye İhtiyacı Olabilir?

Yağda Kızartma Dilimlenmiş Domuz Eti

Pastırma yağı köpeklerde mide rahatsızlığına neden olur, bu nedenle veterineriniz IV damla, ilaç ve yumuşak diyet talimatı verebilir.



Köpeğiniz çok hastaysa ve dehidrasyondan şüpheleniliyorsa, Intravenöz sıvılar hangi bir damla yoluyla verilir. Bu süre zarfında izleme için hastanede tutulacaklar.

Pankreatit için spesifik bir tedavi yoktur - tüm tedaviler semptomları tedavi etmeyi amaçlar. Sıvılar dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur, ağrı kesici çok daha rahat hissetmelerine yardımcı olur ve mide bulantısı önleyici ilaçlar kusmayı azaltmaya ve onları rahatlatmaya yardımcı olur. tekrar yemek yemek gibi hissediyorum . Herhangi bir ikincil enfeksiyonu önlemek için antibiyotikler de verilebilir.

Veterineriniz semptomlarının kontrol altına alınmasından ve tekrar yiyip içmesinden memnun olduğunda, genellikle izin verilen ev Orada onlara göz kulak olman için. Yağ oranı düşük ve sindirimi kolay özel bir diyet reçete edilebilir. Pankreatit nöbetlerine yatkın bazı köpeklerin bu diyette uzun süre kalması gerekebilir.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Kameraya bakarak beyaz ve siyah köpek

Biraz pastırma yağına girerse Fido A-OK olmalıdır. Ancak çok yemek yemenin zararlı yan etkileri olabilir.

Çoğu durumda, köpekler pastırma yağı yedikten sonra iyi olacak. Özellikle de gerçekleştikten sonra hızlı davranırsanız. Prognoz, sadece az miktarda yemiş köpekler için daha iyi olma eğilimindedir. Çok fazla yağ tüketen köpeklerin yan etkiler geliştirmesi çok daha olasıdır.

Daha büyük bir köpek, daha küçük bir köpeğe göre daha büyük miktarları idare edebilir. Böyle, boyut da bir faktördür . Ayrıca, bazı köpek ırklarının pankreatit geliştirme olasılığının diğerlerinden daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var. Pankreatit atakları için çok yaygın görülen ırklar şunlardır: horoz İspanyolları , minyatür schnauzer ve minyatür kanişler.

Fido'nun yağ yememesini sağlamanın en iyi yolu, ilk etapta ona ulaşmasını engellemektir. Çoğu köpek çöpçüdür. Bu, kalanları sağlamanız gerektiği anlamına gelir iyi erişilemeyecek şekilde tutulur ve tüm çöp kutularının iyi bir şekilde emniyete alınmış olması. Bu, herhangi bir atılan gres için gece geç saatlerde çöp tenekesi baskınlarını önleyecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Pastırma yağı köpeklerde pankreatite neden olabilir mi?

  Evet, domuz pastırması yağındaki yüksek seviyelerde doymuş yağlar, köpeklerde pankreas iltihabına neden olabilir. Köpeğinize yemek artıkları vermek istiyorsanız, yağlı, tuzlu et ve yağ yerine sade pişmiş derisiz tavuk veya hindi göğsü veya pişmiş beyaz balık vermeniz daha iyi olur.

 • Köpeklerde pankreatit belirtileri nelerdir?

  Pankreatitin en yaygın belirtileri uyuşukluk, her zamanki kadar yemek yememek, kusma ve ishaldir. Köpekler ayrıca, daha rahat olmaya çalışmak için sızlanma veya alışılmadık duruşlar benimseme gibi mide ağrısı belirtileri gösterebilir. Renksiz olduğuna dair herhangi bir işaret fark ederseniz, bunları bir veteriner tarafından kontrol ettirmelisiniz.

 • Pastırma yağı bir köpeği öldürebilir mi?

  Pastırma yağı kendi içinde toksik değildir, bu nedenle bir köpeği öldürme olasılığı çok düşüktür. Bununla birlikte, çok miktarda yerlerse, çok üzgün bir mide veya akut pankreatit geliştirebilirler. Tedavi edilmediği takdirde bu tehlikeli olabilir ve bazı köpekler pankreatit nedeniyle ölebilir.

 • Pastırma yağı köpeklerin kürklerini parlatır mı?

  Küçük miktarlarda yağlar, köpeğinizin beslenmesinde genel sağlıklarının yanı sıra deri ve tüy durumu için de gereklidir. Bununla birlikte, yüksek miktarda doymuş yağ ve tuz nedeniyle domuz pastırması yağı bunu sağlamanın sağlıklı bir yolu değildir.

Son düşünceler

Özetle, pastırma yağı köpekler için toksik değildir . Ancak yeterince yenirse mide rahatsızlığına ve nadir durumlarda pankreatite neden olabilir. Onlara bir tedavi olarak veya düzenli diyetlerinin bir parçası olarak herhangi bir yağ vermemeye çalışın.

Fido çok miktarda gres tüketiyorsa, o zaman tavsiye için veterinerinizi arayın . Köpekler yağlı, tuzlu yemek artıklarının tadını severler, ancak daha sağlıklı alternatiflere bağlı kalmaya çalışın veya daha da iyisi, herhangi bir sorunu önlemek için köpeğinizi normal diyetinde tutun!

Yorumlar