Köpekler Pırasa Yiyebilir mi? Veterinerin Risk ve Fayda Analizi

Köpekler Pırasa Yiyebilir mi? Veterinerin Risk ve Fayda Analizi

İster bir ev bahçıvanı, ister hevesli bir aşçı olun, köpeğiniz büyük ihtimalle arkanızda. Köpekler kendilerine yardım etme eğiliminde olduklarında veya yanlışlıkla bir parçayı yere düşürdüğünüzde, 'köpekler pırasa yiyebilir mi?' diye sorabilirsiniz.

Bir veteriner olarak bu benim aşina olduğum bir problem, bu yüzden köpeklerin pırasa yiyip yiyemediğine ve köpeğiniz pırasa yemişse ne yapmanız gerektiğine bakacağız.​Ayrıca, pırasa yemenin köpeğiniz üzerinde ne gibi etkileri olabileceğini ve gelecekte köpeğin hasta olmasına neden olabilecek durumlardan nasıl kaçınılacağını tartışacağız.

İçindekiler

Bir Köpekte Pırasa Olabilir mi?

Çiğ pırasa ve soğan demetleri

Uzun ve kısası hayır. Köpekler pırasa yememelidir.Pırasa, köpekler için toksik olan allium ailesinin bir parçasıdır. . Diğer allium ailesi üyeleri arasında soğan bulunur. , arpacık soğanı ve sarımsak, bunların hepsi köpekler için zehirlidir. En zararlısı, pırasanın gücünün kabaca beş katı olduğu tahmin edilen sarımsaktır. Bununla birlikte, pırasaların toksisitesi hafife alınmamalıdır.

Biz insanlar, alliumların tadına bayılırız, bu yüzden onları genellikle yemek pişirmede kullanırız. Köpeğinize yemek artıklarını vermeden önce, pırasa, soğan, sarımsak veya allium içerebilecek herhangi bir toz veya stok dahil olmak üzere herhangi bir allium içerip içermediğini düşünmelisiniz. Pek çok insan gıdası tüketildiğinde evcil hayvanınız için tehdit oluşturabileceğinden, evcil hayvanınızın artıklarını beslemekten kaçınmak en güvenli yoldur.

Köpekler Neden Pırasa Yemez?

Doğranmış pırasa

Peki pırasaları güvensiz yapan şey nedir?pitbull vs Kafkas dağ çoban

Pırasa olarak bilinen bir toksin içerir. n-propil disülfür (bir tür organosülfür bileşiği). Köpeklerde bunlar insanlardan farklı şekilde metabolize edilir ve 'oksidatif hasar' olarak bilinen bir sürece yol açabilir. Hasarlı kırmızı kan hücreleri daha kırılgandır ve patlama olasılığı daha yüksektir. Bu, vücutta oksijen dağıtımının azalmasına neden olan ve tedavi edilmezse yaşamı tehdit edebilen anemiye (azalmış kırmızı kan hücresi seviyeleri) yol açar.

Araştırmalar göstermiştir ki, yutma Soğanda (ayrıca allium ailesinin bir parçası) bir köpeğin vücut ağırlığının sadece %0,5'i kan hücrelerinde değişikliklere neden olmak için yeterli olabilir.

Pırasa zehirlenmesinden kaynaklanan anemi belirtileri şunları içerebilir: • soluk renkli diş etleri,
 • uyuşukluk veya depresyon
 • iştah azalması
 • zayıflık
 • çöküş
 • idrarda kan

Evcil hayvanınızın bu belirtilerden herhangi birini göstermesinden endişe ediyorsanız, veterinerinize başvurduğunuzdan veya bir zehir danışma servisi yardım hattını aradığınızdan emin olun.

Pişmiş Veya Dondurulmuş Olsa Fark Eder mi?

Pişmiş doğranmış pırasa

Pişirildiğinde bile köpekler pırasalardan kaçınmalıdır.

Diğer bir yaygın soru, belirli gıdaların pişirilmesinin veya dondurulmasının toksisite potansiyellerini değiştirip değiştirmediğidir. Nasıl hazırlanırsa hazırlansın pırasadan kaçınılmalıdır. pişirildiğinde veya dondurulduğunda bile zehirli olarak kabul edilir.

Köpeğim Pırasa Yedi - Endişelenmeli miyim?

Döner telefonun yanında oturan üzgün köpek

Evcil hayvan zehiri yardım hattını veya veterinerinizi aramak, durumunuz için yararlı tavsiyeler sağlayabilir.Toksisiteleri nedeniyle tercih edilen diyet olmasa da, köpeğin bir pırasa gizlice sokması mümkündür. Olur. Köpeğiniz bir tane yemişse, yapmanız gerekenler:

Daha Fazla Yutmayı Önleyin

İdeal olarak, evcil hayvanınızı farklı bir odaya koyun - bu, dökülenleri temizlemek ve daha fazla yemesini önlemek için size zaman tanır.

Aşağıdakileri oluşturun:

 • Ne yediler?
 • Ne kadar?
 • Ne kadar önce?

Veterinerinizle veya Bir Evcil Hayvan Zehir Yardım Hattıyla İletişime Geçin

Birçok değişken verilen tavsiyeyi etkiler, bu nedenle kişiselleştirilmiş bilgi için veterinerinizle iletişime geçmeniz en iyisidir. . Veterinerinize, köpeğinizin riskini doğru bir şekilde değerlendirebilmeleri için yukarıdaki bilgiler de dahil olmak üzere mümkün olduğunca fazla bilgi vermeye çalışın.Her köpek farklıdır ve toksin alımına farklı tepki verebilir. bu nedenle, ne söyleyeceğini bildiğinizi düşünseniz bile, güvende olmak ve veterinerinizle iletişime geçmek her zaman daha iyidir. Bazı köpek ırkları (esas olarak Akitas ve Shiba Inus gibi Japon ırkları ) allium toksinlerinin yutulmasına karşı daha fazla hassasiyet göstermiştir. Dolayısıyla bu, veterinerinizin onları nasıl tedavi etmeyi seçtiğini de etkileyebilir.

Verilen Tavsiyeleri Takip Edin

Veterinerinizi ziyaret ederseniz, onlara yardımcı olmak için ürünle ilgili herhangi bir ambalaj veya diğer bilgileri almaya çalışın.

Gelecekte Benzer Bölümlerden Kaçının

Tehlikeli yiyecekleri farklı bir yerde saklayabilir misiniz? Örneğin, daha yüksek bir dolap mı yoksa ayrı bir kiler mi? Çocukları ve ziyaretçileri köpeklere insan maması vermenin riskleri konusunda eğitmeyi unutmayın.Pırasa Köpeğimin Midesini Üzecek mi?

Köpeğiniz pırasa yemişse, muhtemelen mide rahatsızlığı yaşayacaklardır. Bu, pırasa zehirlenmesinden daha az ciddi olsa da, evcil hayvanınızın kendisini oldukça kötü hissetmesine neden olabilir. Bazı gastrointestinal yan etkiler, örneğin kusma, ishal, hipersalivasyon ve karın ağrısını içerebilir. Evcil hayvanınız uyuşukluk veya güçsüzlük gibi başka belirtiler de gösterebilir.

Pırasa Zehirlenmesinin Tedavisi Nedir?

Veterinerde utangaç köpek

Köpeğiniz pırasa yerse, hemen tıbbi yardıma ihtiyaçları vardır. Bu bir ölüm kalım meselesi olabilir.

Evcil hayvanınızın bir toksin yutmuş olabileceğini düşünüyorsanız, hızlı hareket etmek önemlidir. Henüz sindirilmediyse, veteriner hekiminizin rahatsız edici toksinden mümkün olduğunca kurtulmak için kusturması mümkün olabilir. Veterineriniz, köpeğinizi kusturan bir enjeksiyon yapabilir. Bu, birçoğu tehlikeli olan ve ciddi sorunlara neden olabilen ve ayrıca veterinerinizin güvenli bir şekilde verebileceği tedaviyi kısıtlayan kusturmaya yönelik ev ilaçlarından önemli ölçüde daha güvenlidir.

Köpeğiniz kustuktan sonra, Veterineriniz ağızdan verilmek üzere belirli bir miktarda aktif kömür reçete edebilir. Bu, bağırsakta kalan toksinleri bağlayarak hasara neden olabilecek miktarı azaltır. Lütfen bunun standart kömürden çok farklı olduğunu ve toksin alımından sonra köpeğinize kömür vermemeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca aktif kömür sadece veterineriniz tarafından reçete edilirse verilmelidir.Kusmaya neden olmak için çok geçse, veterinerinizin daha fazla araştırma yapması ve tedavi etmesi gerekebilir. Veterineriniz biraz kan çalışması yapabilir ve köpeğinize intravenöz sıvı tedavisi verebilir. (bazen 'damla' olarak da bilinir) onları stabilize etmeye ve desteklemeye yardımcı olur. Aneminin geliştiği ciddi pırasa zehirlenmesi vakalarında, köpeğinizin toksinin zarar verdiği kırmızı kan hücrelerini değiştirmek için kan transfüzyonu yapması gerekebilir.

Köpeğim Pırasa Yerse İyi Olur mu?

Neyse ki, çoğu pırasa zehirlenmesi vakası hafif olma eğilimindedir ve nadiren hayatı tehdit eder. Bununla birlikte, bir köpek allium zehirlenmesinden ölebilir. Köpeğiniz pırasa yemişse, anemi ile tehlikeli bir şekilde hastalanma şansını azaltmak için acil tedavi şarttır.

Köpeğinizin Pırasa Yemesini Önleyin

bahçede pırasa

Bahçenizde pırasa yetiştirirseniz, köpeğinizin onlara ulaşamayacağından emin olun.

Köpeğinize pırasa yedirmekten kaçınmaya çalışın ve herhangi bir aile ve arkadaşlarınızın da farkında olduğundan emin olun . Pırasa, diğer alliumlar gibi, genellikle yahnilerde, çorbalarda ve diğer yemeklerde içerik olarak kullanılır, bu nedenle artıkları beslemekten tamamen kaçınmak en iyisidir.

tavuk yemeksiz kuru köpek maması

Pırasalarınızı meraklı bir yavrunun erişemeyeceği bir yerde saklayın, ve yiyecek atık kutularının güvenli ve erişilemez olduğundan emin olun.

Dikkate alınması gereken başka bir şey de, bahçenizde büyüyen ve meraklı bir yavrunun kazabileceği herhangi bir sebzeniz olup olmadığıdır. Eğer öyleyse, bu alanları çitle çevrili tutmak en iyisidir.

Köpeğim İçin Hangi Sebzeler Güvenlidir?

Bir demet portakal kökü sebzesi

Genel olarak konuşursak, havuçlar köpek tüketimi için güvenlidir.

Evcil hayvan ebeveynleri olarak, bazen tüylü arkadaşlarımızın denemesi için farklı bir şey aramamız anlaşılabilir. Pırasa yerine diğer sağlıklı atıştırmalıklarla onları cezbetmeye ne dersiniz? Her şeyde olduğu gibi, bunlar en iyi şekilde ölçülü olarak ve sadece bir diyet elyafından ziyade bir tedavi olarak tüketilir.

Bu köpekler için güvenli atıştırmalıklar şunlardan oluşabilir:

 • Havuçlar
 • Brüksel lahanası
 • Kereviz
 • Brokoli
 • Yeşil fasulyeler

Bazı atıştırmalıklar iyi olsa da, 'tam bir diyet' beslediğiniz sürece (saygın markaların çoğu hazır evcil hayvan maması diyetleri bu kategoriye girer), bunun tüm vitamin ve mineralleri içerdiğini hatırlamakta fayda var. ihtiyaçları var. Bu nedenle, şüpheniz varsa, emin olmadığınız herhangi bir şeyi beslemekten kaçınmak her zaman en iyisidir.

Son düşünceler

Diğer alliumlar gibi pırasa da köpekler için zehirlidir. Evcil hayvanınızı neyle beslediğinizi ve özellikle de artık insan mamasıyla beslerken, bununla ilişkili herhangi bir risk olup olmadığını her zaman kontrol etmeyi unutmayın. Birkaç saat önce hazırladığınız bir güveçte az miktarda sarımsak, soğan veya pırasayı gözden kaçırmak kolaydır.

Köpeğinizin pırasa yediğinden şüpheleniyorsanız, daha sonra ne yapacağınız konusunda tavsiye almak için en yakındaki açık veterinerlerle veya evcil hayvan zehiri yardım hattıyla iletişime geçmeniz hayati önem taşır.

Yorumlar