Kafkas Çoban ve Amerikan Pitbull Terrier: Farklılıklar ve Benzerlikler

Kafkas Çoban ve Amerikan Pitbull Terrier: Farklılıklar ve Benzerlikler

Kafkas Çobanı, diğerlerine kıyasla nispeten bilinmeyen bir köpek ırkıdır, özellikle de tüm zamanların en iyi bilinen köpek ırklarından biri olan Amerikan Pitbull Terrier hakkında konuşurken (ne yazık ki her zaman iyi bir sebepten değil! )

Kafkas Çoban Köpeği ve Amerikan Pitbull Terrier iki güzel köpektir, ancak maalesef ikisi de onları iyi tanımayanlar tarafından haksız yere korkar. Müthiş görünümleri (çok farklı olsa da) aralarındaki tek gerçek benzerliktir. diğer her şey çok farklı . Kafkas Çoban köpeği düşük enerjili, bağımsız, sağlam ve deneyimli bir usta ihtiyacı olan dev bir cinstir. Pitbull Terrier ise atletik ve insan şirketini arzulayan, ancak çok eğitilebilir olan yüksek enerjili bir köpek.Kafkas Çoban sadece yakın zamanda ABD'ye safkan bir köpek olarak tanıtıldı ve bu nedenle yalnızca Foundation Stock Service grubunda tanındı, bu nedenle Amerikan Kennel Club (AKC) onu henüz resmen tanımadı. AKC Pitbull Terrier'i tanımıyor kendi başına bir köpek ırkı olarak da.

labrador yavru fiyatları

Buna rağmen onlar popülaritede artış Amerika'da aile hayvanları ve çalışan köpekler olarak ve pek çok insan, hangi köpeğin en iyi aile ekini yapacağını merak ediyor. Bu sizseniz veya sadece kendinizi eğitmek için buradaysanız, doğru yere geldiniz! Öyleyse, benzerliklerine ve farklılıklarına daha yakından bakalım.

Irk Karşılaştırma Tablosu

Kafkas çobanPitbull Teriyeri
Yükseklik 23-30 inç (M & F) 18-21 inç (M)
17-20 inç (F)
Ağırlık 125-200 pound'a kadar (M)
100-175 pound'a kadar (F)
36-65 pound (M)
30-50 pound (F)
Mizaç Cesur, Korkusuz, Sadık Sevecen, Enerjik, Sadık
Enerji Düşük enerji Yüksek enerji
Sağlık Ortalama Ortalamanın üstü
Bakım Günlük Fırçalama Haftalık
Ömür 10-12 yıl 12-16 yaş
Fiyat 1.000 $ + 800+ ABD doları

Irk Geçmişleri

Irkları tam olarak karşılaştırmak için, nereden geldiklerini anlamak için cins geçmişlerini karşılaştırmamız gerekir. Kafkas Çoban ve Pitbull çok farklı kullanımlar için yetiştirildi . Aşağıda, her cinsin ayrıntılı geçmişine ve hangi aktiviteler için en uygun olduklarına bakacağız.

Kafkas çoban

Kafkas Çoban Köpeği

Kafkas Çoban olarak da bilinen Kafkas Ovcharka veya Rus Ayısı köpeği , Kafkas Sıradağlarından geliyor Avrupa ve Asya'nın kesişme noktasında (resmi olarak Rusya'nın bir parçası). Doğu Avrupa ve Rusya'da yaygın olarak yetiştirilen ve çalışan köpekler olarak kullanılan, cinsin birçok çeşidi vardır, ancak Gürcistan ülkesinden olanlar genellikle cins standardı olarak kabul edilir.

O en çok antik Melasser köpek ırkları olduğuna inanılıyor 2.000 yaşında Her zaman amacı efendisini korumak ve ona hizmet etmek olan. Orduda kişisel koruma köpeği olarak ve Berlin Duvarı'nı korumak için kullanılan, 1920'lerde SSCB'de korkusuzluk, kaba güç, dayanıklılık, keskin işitme ve görme ve kalın, yoğun bir su geçirmez ceket üzerine odaklanan tür seçimi. Durdurulamaz ve korkulan bu köpeği iyi tanımlıyor.Hala bu niteliklerini koruyor, ancak günümüzde çoğunlukla sığırları ayılardan ve kurtlardan koruyun . Vahşi şöhretine rağmen, bir koruyucu olarak sevimli köpek ayısı geldiği için artık bir aile hayvanı olarak da popüler hale geliyor. Çok benzer göründükleri için, çoğu zaman diğer uzun tüylü molosser ırklarına kıyasla .

Amerikan Pitbull Teriyeri

Amerikan Pitbull Teriyeri

Amerikan Pitbull Terrier, tarihi nedeniyle ciddi şekilde yanlış anlaşılmış bir köpek. Ataları 19'unda Amerika'ya geldi.inci Yüzyıl ve o çukur dövüşlerinde kullanılır zalim kan sporlarında bahis yapmak için. Neyse ki kan sporları sonunda yasaklandı ve o zamandan beri yumuşak ve tatlı tarafı ortaya çıktı ve dövüş günlerini geride bıraktı.

Efendisine hayranlık duyan sadık bir köpek olduğu için çiftlik çiftliklerinde iş bulmuş ve birçok aile evinde sevgi bulmuştur. Uygun şekilde yetiştirilmiş bir Pitbull Terrier, koruma hizmetlerinde bulunmayacaktır, çünkü bu şaşırtıcı bir şekilde doğasında değildir, ancak koltukta tüm dikkatleri ve göbek ovmalarını emen bir şekilde bulunacaktır.Düzenli olarak terapi köpeği olarak kullanılır, o etraftaki en tatlı köpeklerden biridir. Köpekler aslında Pitbull Teriyerleri olarak kabul edilirler. dört farklı cins türünün parçası Birleşik Devletlerde. Bir gibi yaygındırlar birçok muttun ebeveyn cinsi ve bu nedenle sık sık barınaklarda olmak .

Görünüm

Kafkas Çoban ve Pitbull Görünüm Karşılaştırması

Kafkas Çoban Köpeği ve Pitbull Teriyeri görünüş olarak çok farklıdır ve ikisini karıştırma şansı yoktur. Varlık tartmak 100 ve 170 pound Ağırlık olarak, Kafkas Çoban köpeği, aralarında ağırlık olan Pitbull Terrier ile karşılaştırıldığında dev bir cins olarak kabul edilir. 30 ve 65 pound . Kafkas Çoban ayrıca 23-30 inç yükseklikte, Pitbull Terrier ise 17 ve 21 inç uzun boylu. Kafkasların Pitbull'un üzerinde yükselmesi ve genellikle miktarın iki katı ağırlığında olmasıyla, eğer alan bir sorunsa, Pitbull ikisi arasındaki tek seçeneğiniz olabilir.

Kafkas Çoban köpeği, küçük kas tanımıyla sevimli bir ayıya benzeyen büyük bir köpektir. Pitbull ise çok daha kaslı ve atletik görünümlü ve yüksek proteinli bir diyet uygulayıp çalıştığında, yırtık görünüyor! Çoğu büyük köpekte olduğu gibi, Kafkas Çoban köpeği sarkık çene Pitbull yokken ve gıdıklarla salya salyası geliyor, bu yüzden buna hazırlıklı olmalısınız!

Kafkas Çoban köpeğinin kısa, orta ve uzun olmak üzere üç kat varyasyonu vardır. Genel olarak, ceket ne kadar uzun olursa yelesi o kadar büyük olur Bacaklarında ve kuyruğunda bol miktarda tüylü kürk var. En zorlu iklimlerde bile onu sıcak tutacak çift ceketi var ve yıl boyunca dökülme mevsimi boyunca tamamen patlıyor.Pitbull'un ayrıca bir çift ceketi var, ancak çok kısa ve pürüzsüz ve yıl boyunca tüy dökerken, Kafkasyalılara hiç benzemiyor. Pitbull, merle hariç hemen hemen her köpek renginde gelir, oysa Kafkas kahverengi, kırmızı, siyah ve gri tonlarında, düz renkte veya karışım halinde gelir.

Mizaç

Kafkas Çoban ve Pitbull Mizaç Karşılaştırması

Şaşırtıcı bir şekilde, Kafkas Çobanı evdeyken nazik bir devdir ve çok düşük enerji, sakin ve sessiz . Ancak, tehlikeyle karşı karşıya kaldıklarında veya birileri ailesine zarar vermeye çalıştığında, bu sessiz köpekler, onu alt edecek kadar cesur olan her şeyle savaşır. Ayıları, kurtları ve sürüsünü veya ailesini tehdit eden diğer hayvanları öldürebilir. bir aile koruyucusu Peşindesin o zaman bu adamdan başka yere bakma.

Kafkas Çobanı yabancılardan uzak ve gergindir ve mülkündeki yabancılara nazik davranmaz. Bu adamlardan birini almayı düşünüyorsanız, bunu anlamanız gerekir. o çok bölgesel ve bu nedenle etrafta olmadığınızda kimsenin mülkünüze giremeyeceğinden emin olmanız gerekir. Ancak efendisi bir yabancıyı karşıladığında Kafkasyalı da onları kabul edecektir. Zorlu mizacının ciddiye alınması gerekir ve bu herkes için olmasa da birçok aileye uyan bir özelliktir.

Bir de kısır bir koruyucu olarak düşünülen Pitbull var, ama aslında tam tersi! İnsanlara olan sevgisinden dolayı, o çok girişken davetsiz misafirleri sallanan bir kuyrukla, geniş bir gülümsemeyle ve yapabiliyorsa evinin anahtarıyla karşılayacağını.Evin içinde Pitbull Terrier çok şey var daha eğlenceli ve enerjik Kafkasyalılara kıyasla, bu adamla zaman geçirebilmeli ve zihnini ve vücudunu canlandıracak interaktif oyunlar oynayabilmelisin. Atletizmine ek olarak, Pitbull Teriyerleri kararlılıkları ile bilinir.

Hem Kafkas Çoban Köpeği hem de Pitbull Teriyeri ailelerine karşı çok sadık ve sevecen . Bununla birlikte, Kafkas çok daha bağımsızdır ve zamanının çoğunu dışarıda geçirmekten hoşlanır. Bununla birlikte Pitbull, insanlarla birlikte olmayı arzuladığı ve yalnız kalmaktan nefret ettiği için çok daha yoğundur, bu yüzden bekleyebilirsiniz. ayrılık kaygısı Pitbull ile. Öyleyse, bir Pitbull Terrier almayı düşünüyorsanız, en sevdiğimiz sandıklarımıza göz atmalısınız. ayrılık kaygısından muzdarip yavrular .

boxer kırması

Egzersiz yapmak

Kafkas Çoban ve Pitbull Açık Havada Egzersiz

Kafkas Çobanı ve Pitbull Teriyeri, egzersiz ihtiyaçları söz konusu olduğunda çok farklıdır. Pitbull, her gün yaklaşık 60 dakika yoğun egzersize ihtiyaç duyan enerjik bir köpektir, aksi takdirde yapabilirsiniz huzursuz ve yıkıcı bir köpek beklemek . Harika bir koşu partneri olur ve çeviklik kurslarında mükemmeldir, bu yüzden aktif bir aileyseniz harika bir köpek arkadaşı olur.Öte yandan Kafkasyalı, egzersiz söz konusu olduğunda çok daha az bakım gerektirir. Her gün yaklaşık 45 dakika egzersize ihtiyacı olsa da, bu sadece şu şekilde olmalıdır: özellikle hızlı tempolu olmayacak uzun yürüyüşler. Yoğun egzersize kıyasla daha büyük bir bahçede dolaşmayı ve devriye gezmeyi tercih ederdi.

Eğitim

Yine, Kafkas Çobanı ve Pitbull Terrier, eğitim ihtiyaçları söz konusu olduğunda çok farklıdır. İlk olarak, Kafkas Çobanının ilk kez köpek sahibi için değil, o çok bağımsız ve bölgesel olduğu için, tüm yaşamı boyunca yönetilmesi gereken bir kombinasyon. Sürü lideri rolünü üstlenebilecek sağlam bir lidere ihtiyaç duyan zorlu bir köpektir. Kafkasyalı, sizin sürü lideri olduğunuzu hissetmiyorsa, size meydan okumaya çalışacak ve davranış sorunları yakında başlayacaktır. Bu nedenle, onu eve götürür götürmez eğitime başlaması gerekir ve bunun yapılması akıllıca olacaktır. onu itaat eğitimine götür.

Bununla birlikte, insan şirketini ve övgüsünü isteyen Pitbull, efendisini memnun etmek için her şeyi yapar, bu da onu yapan şeydir. çok eğitilebilir . Bu nedenle, ilk kez köpek sahibi olmaya uygundur, ancak eğitiminizle tutarlı olduğunuzdan emin olun ve mükemmelleşecektir. Çalışan bir köpek olarak oldukça eğitilebilir doğaları nedeniyle, genellikle Alman çoban köpeği gibi diğer çalışan ırklara kıyasla , ve ayrıca Rottie .

Her iki köpek iyi sosyalleştirilmeli, özellikle diğer köpeklerle. Kafkasyalı çünkü doğal olarak her şeyin ülkesidir ve Pitbull bazen diğer köpeklere karşı korku-saldırganlık sergileyebildiği için. Onları genç yavrular kadar iyi sosyalleştirin ve kendinden emin ve iyi huylu köpeklere dönüşecekler.Sağlık

Kafkas Çoban ve Pitbull Terrier Sağlığı

Hem Kafkas Çobanı hem de Pitbull Terrier acı çekiyor Kalça Displazisi Kalça yuvalarının yanlış geliştiği yer burasıdır ve zamanla eklemlerde ağrılı artrit ve hareketlilik sorunlarına yol açabilir. Bu durumu geliştirme şansı olabilir Yavru olarak doğru beslenme ile azaldı ancak düzeltmek için genellikle ameliyat gerekir.

Pitbull Terrier'in yaşadığı bilinen diğer ana endişe cilt alerjileri , ancak bu genellikle merhemler, ilaçlar ve beslenme ile kolayca hafifletilebilir. Kafkasyalıların Displazinin yanı sıra temel sağlık sorunu obezite . Çok az egzersiz yapmak isteyen ve yemek yemeyi seven çok büyük bir köpek olduğu için çok çabuk kilo almaya eğilimlidir. Kilosunun izlenmesi gerekiyor ve eğer kilosu sürünmeye başlarsa o zaman onu bir kilo kontrol maması haline getirin kasesindeki kalori sayısını azaltmak için.

Kafkasyalılar ile boyutları için uzun bir ömre sahip olan sağlıklı köpeklerdir. 10 ila 12 yıl yaşamak ve Pitbull Terrier daha uzun yaşıyor 12 ila 16 yaş.

Beslenme

Tipik bir Kafkas Çoban köpeği Her gün 4 bardak yemek Pitbull Terrier ise yaklaşık 2 ½ fincan cins için tasarlanmış yüksek kaliteli yiyecek . Hem Kafkasyalı hem de Pitbull Terrier, büyük kas kütleleri ve Pitbull’un yüksek enerji ihtiyaçları için destek sağlamak üzere yüksek protein içeriği sağlayan yüksek kaliteli bir mama yeminde başarılı olur. Kafkas Çobanına gelince, onu yaktığından daha fazla kalori ile beslemeyin ve çoğu zaman oldukça lifli bir diyet, sürekli atıştırmalık atmayı çözecektir.

Hem Kafkas Çoban Köpeği hem de Pitbull Teriyeri risk altındadır. Mide Torsiyonu nerede onların mide bükülür ve ölümcül olabilir . Onları asla egzersize çok yakın beslemeyin ve günlük yiyecek ödeneklerini günde 2 veya 3 öğüne dağıtmayın.

Bakım

Rus Ayısı Köpeği ve Pitbull Bakım İhtiyaçları

Kafkas Çobanı, kısa, orta veya uzun bir ceketi olsun, tımar programı söz konusu olduğunda çok daha fazla ilgiye ihtiyaç duyar. Haftada en az 2 veya 3 kez fırçalamaya ihtiyacı olacak, ancak uzun bir kürkü varsa ihtiyacı olacaktır. çoğu gün kapsamlı bir fırça ağrılı matlaşmanın meydana gelmemesini sağlamak için. Pitbull, ancak, sadece haftada bir fırçaya ihtiyaç duyar. ceketinin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayın.

Avustralya çoban ve border collie

Kafkas Çobanının da ona ihtiyacı var. haftada 2 veya 3 kez kulak temizliği çünkü hızlı bir şekilde balmumu ve bakteri birikimine yatkındırlar.

Fiyat

Bir Kafkas Çobanının başlangıç ​​fiyatı 1000 dolar ve Pitbull Terrier'in başlangıç ​​fiyatı 800 ABD doları , her ikisi de saygın bir yetiştiriciden. Saygın bir yetiştirici ile çalışmak her zaman önemlidir, ancak özellikle bu tür köpekler için. Hem Pitbull hem de Kafkas Çobanı, doğru şekilde yetiştirilmezse çok fazla zarara neden olabilecek güçlü köpeklerdir ve yavru değirmenleri, yavrularını gerektiği gibi önemsemeyecektir. Yani, yavru değirmenlerden veya arka sokak yetiştiricilerinden kaçının sağlıklı ve istikrarlı bir yavru istiyorsanız.

Bu güzel köpeklerden birini kurtarmayı düşünüyorsanız, büyük olasılıkla çoğu kurtarma merkezinde bir Pitbull bulabileceksiniz çünkü ne yazık ki birçoğu evleri bekliyor olacak veya Pitbull Kurtarma Merkezi İnternet sitesi. Kafkas Çobanları çok daha nadirdir, o kadar ki özel bir web sitesi mevcut değildir, bunun yerine Facebook'u deneyin. Amerika Kafkas Çoban Kulübü diğer benzer düşünen Kafkas sevenler ve kurtarıcılarla iletişime geçilebilecek bir grup.

Son düşünceler

Genel olarak, bu iki köpek ırkı, daha önce karşılaştırdığımız diğer ırkların çoğundan daha farklıdır. İkisi de ailelerini çok seviyorlar ve çok sadıklar ama benzerliklerin bittiği yer burası.

Öyleyse, bir aile koruyucusu arıyorsanız ve Kafkasya'nın meydan okumasına hazır deneyimli bir mal sahibiyseniz, o zaman ömür boyu eğitim için hazırlıklı olmanız gerekir. Ya da, her zaman ayaklarınızın altında olacak, ancak çok uzun süre yalnız bırakılamayacak yoğun, enerjik bir eğlence yardımcısının peşindeyseniz, Pitbull daha iyi bir seçimdir. Hangi köpek size ve yaşam tarzınıza daha uygun olursa olsun, sizi sonsuza dek sevecek bir köpek arkadaşınız olacağından emin olabilirsiniz!

Yorumlar