Köpeğim Az önce Kurbağa Yedi! Şimdi ne var? Zehirli mi?

Köpeğim Az önce Kurbağa Yedi! Şimdi ne var? Zehirli mi?

Köpekler son derece meraklıdır, özellikle ne zaman küçük yaratıklara gelir . Hareketleri, gürültüleri ve kokuları çok ilgi çekicidir ve birçoğu kovalama, oynama veya avlanma içgüdülerine direnemez. Köpeğinizin kurbağayı başka bir şey olduğunu düşünürken yemesi sürpriz olmamalı. Peki sonra ne olacak?

Tüm kara kurbağası türleri benzersiz bir toksin (bufotoksin olarak bilinir) üretir. doğal savunma hattı yırtıcılara karşı. Toksin, gözlerin arkasında bulunan parotis bezlerinde üretilir ve kalın, kremsi ve beyaz bir maddedir. Bu 'kurbağa toksini' daha sonra sırt, boyun ve omuzlarında daha küçük 'zehir bezlerinde' depolanır. Kurbağa bir köpek tarafından ısırılırsa veya alınırsa serbest bırakılır. Kurbağa toksini oldukça tahriş edicidir ve bazı türlerde ölümcül olabilir.birkaç şey var anlaman gerekecek yavrunuz bir kurbağa yemeye karar verdiğinde. Bu yazıda, bu durumda bilmeniz gereken her şeyi ve daha sonra ne yapacağınızı araştırıyoruz.

İçindekiler

Kurbağalar Köpekler İçin Zehirli midir?

Kısa cevap evet, kurbağalar köpekler için zehirlidir. Tüm kara kurbağaları toksik salgılar üretirken, şiddeti ve etkileri türe göre değişir . Ayrıca toksin ile temas miktarına ve hatta türün coğrafi konumuna bağlı olarak da değişebilir. ABD'deki iki kurbağa türünün köpekler için aşırı derecede zehirli veya zehirli olduğu bilinmektedir. Bunlar:kamış kurbağaları

Çim Kurbağası

Cane Toad genellikle güney eyaletlerinde ve Güney Amerika'nın çoğunda bulunur.

Kamış Kurbağaları (Rhinella marina, daha önce Bufo marina)deniz veya dev kurbağa olarak da bilinir. Genellikle Florida, Hawaii, Güney Teksas, Meksika'da bulunur ve Güney Amerika'nın çoğuna özgüdür. Bu kurbağalar tipik olarak çok büyük (1,5 kg veya 3,3 libre ağırlığa kadar çıkabilirler!) ve oldukça zehirlidirler.

Colorado Nehri Kurbağaları

Kirli Colorado Nehri Kurbağası

Colorado Nehri Kurbağası, bir köpek tarafından tüketildiğinde oldukça zehirlidir.Colorado Nehri Kurbağaları (Incillus alvarius, daha önce Bufo alvarius), Sonoran Çölü kurbağası olarak da bilinir. Adından da anlaşılacağı gibi, genellikle güneydoğu Kaliforniya, New Mexico, güney Arizona ve Meksika'daki alt Colorado Nehri ve Gila Nehri'nde bulunurlar. Onlar en büyük yerli tür Kuzey Amerika'da ve yetişkin olarak 17 cm boyutuna ulaşabilir.

Bu kurbağaların ikisi de büyüktür. Ayrıca belirli coğrafi bölgelerde yaygın olarak bulunurlar. Bu, köpeğinizin bu türlerden herhangi biriyle temas kurma olasılığının yüksek olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Emin değilseniz hızlı bir şekilde fotoğraf çekmeyi düşünün. Veterineriniz size yardımcı olabilir türleri tanımlamak . Toksinlerin son derece yavaş parçalandığını ve ölü kara kurbağalarının bile yenildiğinde veya yalandığında zehirli olabileceğini de hatırlamakta fayda var.Köpeğim Kurbağa Yedi: Şimdi Ne?

Kurbağa toksini oldukça tahriş edici bir maddedir. Ağız, göz veya gastrointestinal sistem ile temas ederse (yutulduğunda) etkileri hemen görülür. İlk işaretler salya akmasını içerebilir , yüzlerine pençeleme, baş sallama, öğürme, parlak kırmızı diş etleri ve kusma. Gerek sakin ol ve hızlı hareket et , özellikle yukarıda listelenen iki türe maruz kalma durumunda.

Toksin Emilimini Azaltın

Yavrunuz bir kurbağa ile yeni temas ettiyse ve bilinci yerindeyse, yapışkan kaplama çıkana kadar hemen ağzının içini ıslak bir bezle silmeye başlayın. Durulamaya, bezi ıslatmaya ve silmeye devam edin. en az 10-15 dakika .

Bu dekontaminasyon prosedürü ne kadar erken gerçekleştirilirse, köpeğiniz tarafından daha az toksin emildiği için o kadar iyidir. Mümkünse eldiven giyin ve sonrasında ellerinizi iyice yıkayın, yüzünüze ve gözlerinize dokunmaktan kaçının. Yüksek riskli türlerle uğraşırken, yardım edebilecek birden fazla kişi varsa, toksini temizlemeye çalışırken onların veterineri aramasını sağlayın.

Köpeğiniz bayıldıysa, nefes almakta zorlanıyorsa veya titreme veya nöbet belirtileri gösteriyorsa, onu hemen bir acil veterinere götürün. .Köpeğinizin ağzını yıkamak için hortum kullanımını tavsiye eden diğer referansları göreceksiniz. Bu, köpeğinizin aspirasyon pnömonisine (hayatı tehdit edici olabilir) yol açan suyu soluması riskini taşır. Ayrıca çok yapışkan olduğu için toksini silmek kadar etkili bir şekilde yok etmez.

Veterinerinizi Arayın

Yavrunuzun bir Cane kurbağası veya Colorado Nehri kurbağasını yaladığını, yuttuğunu veya aldığını biliyorsanız, dekontaminasyondan sonra onları hemen en yakın acil veterinerinize götürün. Diğer tüm kurbağa türleri için şimdi veterinerinizi arama zamanı. onlara vermeyi dene aşağıdaki ayrıntılar :

 1. Köpeğiniz kurbağayı yaladı, çiğnedi veya yuttuysa.
 2. Mümkünse bir açıklama (veya yanınızda getirmek için bir fotoğraf çekin).
 3. Olay gerçekleştiğinde.
 4. Şu anda gördüğünüz herhangi bir işaret.
 5. Yavru köpeğinizin yaşı, cinsi ve boyutunun yanı sıra herhangi bir sağlık durumu ve mevcut ilaçların ayrıntıları.

Buradan veterineriniz, köpeğinizi kliniğe getirmeniz mi yoksa evde yakından izlemeniz mi gerekip gerekmediği konusunda size tavsiyede bulunacaktır. Veterineriniz, özellikle toksik türler kurbağaların oranı bölgenize özgüdür. Tanımlama amacıyla emin değilseniz net bir fotoğraf çekmek yine de yardımcı olabilir.

Köpeğinizi Yakından İzleyin

Veterinerle görüştükten sonra veya köpeğiniz klinikten taburcu olduktan sonra, onları yakından izlediğinizden emin olun. Kurbağa zehirlenmesinin diğer belirtileri aşağıda listelenmiştir.Köpeğim Kurbağa Yediğinde Ne Olur?

Kurbağaya bakan köpek

Yavrunuz bir kurbağa yediyse, daha sonra olmasını bekleyebilirsiniz.

Köpekler, yaladıklarında, topladıklarında, ısırdıklarında ve yuttuklarında ağız boşluklarına ve gastrointestinal yollarına toksin maruziyeti yoluyla kara kurbağaları tarafından zehirlenirler. Toksin daha sonra hızla kan dolaşımına emilir. Kurbağa toksini ayrıca gözlerle veya kesik ve yaralarla temas ederse tehlikeli olabilir.

Kurbağa yedikten sonra köpeğinizi kusturmaya çalışmayın. Toadın emilmesi esas olarak kurbağa alındığında ağız içinde gerçekleşir, bu nedenle bunu yapmanın klinik bir faydası yoktur ve sadece daha fazla zarar verme riskini alırsınız.Temas Tahriş

Çoğu tür için, başlıca etkiler, bir avcı ile temas ettiğinde toksinin tahriş edici doğasıyla ilgilidir. Ağız ve bağırsak vardır en sık etkilenen Köpekler kara kurbağalarını yalamaya, toplamaya, ısırmaya ve yemeye meyilli olduğundan, gözler ve burun da yaygın olarak etkilenir. Bu toksik etkiler neredeyse anında ortaya çıkar ve aşağıdaki klinik belirtilerle sonuçlanır:

 • Ağızda aşırı salya veya köpüklenme
 • Parlak kırmızı diş etleri
 • seslendirme
 • Baş sallamak
 • Ağızda pençeleme
 • Kusma
 • öğürme

Köpekler, özellikle kurbağa yutulmuşsa, birkaç saat kusabilir. Zehirlenme ile ilgili belirtilerden herhangi birini görürseniz daima veteriner tavsiyesi alın. Şunu belirtmekte fayda var ki, en yaygın olarak Cane kurbağalarını ve Colorado Nehri Kurbağalarını köpeklerde ölümcül zehirlenmelerle ilişkilendiriyor olsak da, tüm türler taşımak bufotoksinler ve etkileri emilen toksin miktarına bağlı olarak değişebilir.

Kardiyak ve Nörotoksisite

Daha önce tartışıldığı gibi, her kurbağa türünün toksik etkileri benzersizdir, ancak Cane kurbağaları ve Colorado Nehri kurbağaları, yaşamı tehdit eden toksik etkileriyle bilinir. bufotoksinler büyük miktarlarda üretilir bu kurbağalar tarafından kalbi (kalp toksisitesi) ve sinir sistemini (nörotoksisite) hedef alır. Bu, düzensiz kalp atış hızına ve anormal kasılmalara (aritmi) ve ayrıca tümü ölümcül olabilen titreme ve nöbetlere yol açar.

Kardiyak toksinler eylemde digoksine benzer yüksük otu içinde bulunur (Dijital purpurea). Bu ciddi toksik etkiler, bu türlerden kaynaklanan toksinlere maruz kaldıktan 15 dakika sonra ortaya çıkabilir ve ciddiyeti, emilen toksin miktarına bağlıdır. Yüksek dozda toksin alan köpekler çok çabuk ölebilir.İşaretler şunları içerebilir:

 • Titreme veya koordinasyon kaybı
 • Artan veya düzensiz kalp atış hızı
 • Nefes almada veya nefes nefese kalmada zorluk
 • İrileşmiş gözbebekleri
 • titreme
 • nöbetler
 • Yüksek vücut ısısı (hipertermi)
 • Ölüm

Tedavi seçenekleri

Veterinerde Muayene Edilen Köpek

Veterinerde geçirebileceğiniz birkaç farklı test var.

purina one vs purina pro planı

Veterinerinizin tavsiyesine ve yenen kurbağanın türüne bağlı olarak, evcil hayvanınızı muayene için kliniğe getirmeniz gerekebilir. Var basit testler yok kurbağa toksisitesi teşhisi koymak için. Veterineriniz, yavrularınızı sağlanan geçmişin yanı sıra davranış veya klinik belirtilere göre tedavi edebilecektir.

Maalesef orada da var panzehir yok kurbağa toksini. Tedavi, dekontaminasyona, eliminasyona yardımcı olmaya ve vücut üzerindeki etkilerini tedavi etmeye yöneliktir. Daha az toksik türlerin yutulması durumunda, veterineriniz kusmayı önleyici ilaçlar veya ağrı kesici reçete edebilir.

Köpeğiniz sürekli kusuyorsa, susuz kalma riski altındadır. Yavru köpeğinizin bir damla (intravenöz sıvılar) ile hastanede kalması gerekebilir. Veterineriniz önerebilir kan testleri yapmak veya bir EKG toksinin yavrularınız üzerinde daha ciddi etkileri olmadığından emin olmak için.

Cane toad veya Colorado River Toad toksisitesi durumunda, veterineriniz toksik etkilerin ciddiyetini belirlemek için kan tahlili, EKG ve röntgen dahil olmak üzere birçok test yapacaktır. Aynı anda başlayacaklar acil stabilizasyon ve destekleyici bakım . Bu, köpeğinizi oksijene (veya gerekirse bir ventilatöre) yerleştirmeyi ve nöbetleri ve düzensiz kalp atışını kontrol etmek için ilaçlar vermeyi içerebilir.

Köpeğiniz, toksik etkiler tamamen çözülene kadar hastanede stabilize edilecek ve yakından izlenecektir. Ne yazık ki, en iyi müdahale ve tıbbi tedaviye rağmen, bazı köpekler kurbağa toksisitesinden kurtulamayabilir.

Köpeğim İyi Olacak mı?

Büyük kurbağa türleri tipik olarak köpekler için çok zehirlidir. Ağır vakalarda 15 dakika gibi kısa bir sürede ölüme neden olabilirler. Bununla birlikte, etkileri alınan toksin miktarına göre değişiklik gösterdiğinden, bu kara kurbağalarının ne kadar ölümcül olduğunu tahmin etmek zordur. Ayrıca söz konusu köpeğin boyutuna bağlı olarak değişecektir.

Bazı çalışmalar, hızlı dekontaminasyon ve veteriner müdahalesi ile mükemmel hayatta kalma oranları önermiştir. Ancak ölüm oranlarının %20-100 arasında herhangi bir yerde tıbbi tedavi almayan köpekler için önerilmiştir.

Diğer türler için prognoz genellikle dekontaminasyonla iyidir. Etkileri her zaman tahmin edilemediğinden, tüm toksisite vakalarını bir veterinere aramak ve bildirmek her zaman hayati önem taşır.

önleme

Kurbağalar en çok sabahları ve geceleri aktif olma eğilimindedir, bu nedenle mümkün olduğunca bu zamanlarda yürümekten kaçının veya köpeğinizi tasmalı tuttuğunuzdan emin olun. Yavrunuz bu zamanlarda bahçedeyse, onları yakından denetlediğinizden emin olun.

Alternatif olarak, özellikle sıcak mevsimlerde veya yağmurdan sonra, geceleri ve sabahın erken saatlerinde onları içeride tutun. Ayrıca yiyecek ve su kaplarına da ilgi duyarlar, bu nedenle bunlar mümkünse kapalı yerlerde tutulmalı, yoksa düzenli olarak kaldırılmalı ve değiştirilmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kurbağa zehirlenmesi belirtileri göstermek ne kadar sürer?

  Köpekler, toksin ağızlarıyla temas ettiğinde neredeyse anında (salya akması, ağzında pençeleme, kusma ve parlak kırmızı diş etleri) kurbağa zehirlenmesi belirtileri gösterecektir. Kalp ve sinir sistemi üzerinde daha ciddi toksik etkiler 15 dakika gibi kısa bir sürede görülebilir.

 • Köpekler kurbağa yemekten ölebilir mi?

  Evet. Kamış kurbağası (Rhinella marina, daha önce Bufo marina)ve Colorado Nehri kurbağası (Incillus alvarius, daha önce Bufo alvarius) yenildiğinde, yalandığında veya ağızlarına alındığında köpekler için son derece zehirlidir. Köpeğinizin bir kurbağa ile temas ettiğini düşünüyorsanız, acil veteriner tavsiyesi alın.

 • Bir köpek kurbağa yalamaktan hastalanabilir mi?

  Evet. Kurbağalar, yırtıcıları caydırmak için doğal bir savunma mekanizması olarak derilerindeki bezlerden toksinler salgılarlar. Bu toksin oldukça tahriş edicidir ve ağız yoluyla (dil dahil) kolayca emilir ve ciddi toksik, hatta ölümcül etkileri olabilir.

 • Bir köpek bir kurbağayı yalamaktan hastalanabilir mi?

  Kurbağaların aksine, ABD'ye özgü çoğu kurbağa türü köpekler için özellikle toksik değildir, ancak evcil hayvan olarak tutulan egzotik türler olabilir. Köpeğiniz bir kurbağa veya kara kurbağasını yaladıysa, her zaman en kısa zamanda bir veterinerle iletişime geçin.

 • Ölü bir baston kurbağası bir köpeği öldürebilir mi?

  Evet. Bir kamış kurbağasının doğal toksinleri yavaş yavaş parçalanır, bu nedenle ölü bir kara kurbağası bile öldürücü bir doz içerebilir ve tehlikeli olarak kabul edilmelidir.

 • Bir kurbağanın bir köpeği öldürmesi ne kadar sürer?

  Bir Baston kurbağası veya Colorado Nehri kurbağası, yüksek dozda toksin alındığında ve söz konusu köpeğin boyutuna bağlı olarak 15 dakika kadar kısa bir sürede bir köpeği öldürebilir.

Son düşünceler

farklı kuşlar ya da diğer türler gibi, mütevazi kurbağanın sizin köpeğiniz gibi yırtıcı hayvanlar söz konusu olduğunda kesinlikle bazı tehlikeli doğal savunmaları vardır. Eşsiz toksinler bezlerde depolanır cilt içinde, bir tehdit durumunda konuşlandırılmaya hazır. Bir kurbağa alınırsa, çiğnenirse veya yutulursa, hızlı müdahale gerekir.

Veterineriniz her zaman bir kurbağa zehirlenmesinden derhal haberdar edilmelidir. Bu, özellikle Florida, Hawaii, Meksika, Güney Teksas, Güney Amerika, Kaliforniya, New Mexico ve Güney Arizona'da bulunan daha zehirli türlerden bazılarıyla uğraşırken geçerlidir) Acil tıbbi müdahale Bu amfibiler potansiyel olarak ölümcül dozlarda toksin taşıdıkları için gereklidir.

İlk etapta maruz kalmaktan kaçınmak, onu tedavi etmekten her zaman daha güvenlidir, ancak sizin ve ailenizin kurbağa zehirlenmesi durumunda ne yapacağınızı bildiğinizden emin olmanız önemlidir, çünkü bu, köpeğinizin hayatını kurtarabilir.

Yorumlar