Köpeğim Az önce Strafor Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Köpeğim Az önce Strafor Yedi! Ben şimdi ne yapmalıyım?

Şu anda bir yavru köpeğiniz varsa görünen her şeyi çiğnemek , neyin tehlikeli olduğunu bilmek bazen zordur. Neyin olmadığını bilmek de zor. eğer senin yavru dün geceki yemeğe girdi , ne yediklerine bağlı olarak, veterinere bir gezide olabilirsiniz. Ama akşam yemeğinin saklandığı strafor kabını yediklerinde ne olur?

strafor insan yapımı ve yavrularınız biraz yemeye karar verdiyse, açıkçası endişe kaynağı olabilir. Köpekler için toksik olabilecek pek çok doğal yiyecek vardır, bu nedenle straforun dört ayaklı arkadaşınız için de iyi olmaması şaşırtıcı olmamalıdır.Bu yazıda, bilmeniz gereken her şeyi tartışıyoruz köpekler ve strafor . Bu yaygın malzeme, et tepsilerinden kahve fincanlarına, fasulye torbalarından fıstık paketlemeye kadar her şeyde kullanılır. Ne yazık ki, yavrularınız tarafından yenirse gerçek bir sağlık tehlikesi olabilir, bu yüzden köpeğiniz biraz yerse ne yapacağımızı öğrenelim.

İçindekiler

Strafor Köpekler İçin Zehirli midir?

Kutuda strafor

Strafor kimyasalları zehirli olmasa da köpeklerin tüketmesi güvenli değildir.Kısa cevap şudur çoğu strafor Köpekler için tamamen toksik olan kimyasallar içermez. Ama bu tehlikeli olmadığı anlamına gelmez. Sonuç, büyük ölçüde ne kadar yendiğine ve yavrularınızın ağırlığına bağlı olacaktır. Bazı köpekler Strafor'u endişe duymadan geçebilir, ancak diğerleri aynı şekilde tepki vermeyebilir.Strafor, başlangıçta inşaatta kullanılan bir tür yalıtım için ticari marka adıydı. Artık polistiren adı verilen aynı tür plastikten yapılmış ürünleri tanımlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Polistiren veya strafor plastik ürünler paketleme fıstıkları, paket kahve fincanları, et tepsileri, fasulye torbası boncukları, paketleme, yiyecek kapları ve bazı yumuşak oyuncakların doldurulmasını içerir.

Strafor ürünlerindeki kimyasallar hafif tahrişe neden olabilir ağız ve bağırsak için, aksi takdirde herhangi bir önemli toksik etkiye sahip olması olası değildir. Gerçek tehlike, sindirilmemeleridir. Bu, köpeğinizin bağırsağında (bağırsak tıkanıklığı) tıkanmaya neden olma riski taşıdığı anlamına gelir. Aynı zamanda potansiyel bir boğulma tehlikesidir.Az miktarda polistiren genellikle endişe nedeni değildir. Özellikle küçük parçalar halinde çiğnenirse veya büyük cins bir köpek tarafından yenilirse. Bu parçalar, büyük bir endişe duymadan bağırsaktan geçebilir. Bununla birlikte, köpeğiniz Straforu yuttuysa, profesyonel veteriner tavsiyesi almak her zaman en iyisidir.

Köpeğim Strafor Yedi: Ne Yapmalıyım?

eğer köpeğin sadece biraz fıstık ezmesi yedim ya da bir strafor kapta dün geceden kalanlar için, yavrunuzla birlikte hızlı bir şekilde atmak isteyeceğiniz bazı adımlar vardır. Köpek arkadaşınızın bakmazken Strafor yediğini belirlediğiniz anda bu adımları izleyin.

Köpeğinizi Değerlendirin

Köpeğiniz boğuluyor gibi görünüyorsa veya nefes almakta zorlanıyorsa hemen en yakın veterinere götürün . Solunum güçlüğü belirtileri, normalden daha sert ve hızlı nefes almayı, nefes nefese kalmayı ve soluk veya mavi renkli diş etlerini içerir (normal diş eti rengi, köpekler için parlak bir somon pembesidir). Yavru köpeğinizin kusup kusmadığını, ishal olup olmadığını veya hasta olabileceğine dair başka belirtiler gösterip göstermediğini kontrol edin.Temizleyin ve Köpeğinizi Uzaklaştırın

Fazla straforu veya yenmeyen ambalaj malzemelerini temizlemeye başlamadan önce, köpeğinizi güvenli bir yere yerleştirmek isteyeceksiniz. Yavrularınızı hızla temizlerken gözünüz üzerinde tutabileceğiniz bir yere koymanızı öneririz. Daha sonra veterinerinizi aramalısınız. Bu şekilde Fido yapamayacak yabancı maddeyi daha fazla yutmak Veterinerinizle iletişim kurmak için çalışırken.

Veterinerinizi Arayın

Onlara verdiğiniz bilgilere dayanarak, veterineriniz sonraki adımlar konusunda size tavsiyede bulunabilecektir. Bu, yavrularınızı bir muayene, daha ileri teşhis testleri ve tedavi için kliniğe getiriyor olabilir veya veterineriniz eğer köpeğinizin Straforun geçmesi muhtemeldir . Veterinerinizin tüm talimatlarını dikkatlice uyguladığınızdan emin olun ve herhangi bir endişeniz varsa onlara bildirin.

Dedektiflik işi

Veterineri aramadan önce hızlıca bazı bilgiler toplayın. Ne kadar ve ne zaman yendiğini veya buna ilişkin en iyi tahmininizi çözebilecek misiniz bir bakın. Yavrunuz paketleme fıstıklarını yerse, biyolojik olarak parçalanabilen mısır nişastası mı yoksa geleneksel polistiren mi? senin yavru hiç yedi mi Strafor kap içinde kalan yiyecek ? Straforu yutmadan önce küçük parçalar halinde mi çiğnediler?

Kusmayı Teşvik Etmeyin

Kusturma kararı sadece veterineriniz tarafından verilmeli ve asla evde denenmemelidir. Strafor parçası çok büyük olabilir ve köpeğinizin yemek borusuna takılma riski olabilir. Alternatif olarak, köpeğiniz polistireni yukarı kaldırabilir ve sonra onu havaya kaldırırken soluyabilir. boğulmalarına neden olan .Veterinerinizin yavrularınızı kusturması gerekiyorsa, bunu mümkün olduğunca güvenli bir şekilde yapabileceklerdir. Çoğu ev ilaçları da mideyi doğrudan tahriş eder (işte bu şekilde çalışırlar) ve yarardan çok zarara neden olabilir.

Köpeğim Strafor Yerse Ne Olur?

Veterinerde Küçük Köpek

Strafor tüketimi söz konusu olduğunda, bir sonraki telefon görüşmeniz yerel veterineriniz olmalıdır.

Benzer diğer sindirilemeyen maddeler , daha az miktarda strafor büyük bir cins köpeğin bağırsaklarından büyük bir sorun olmadan geçebilir. Önümüzdeki birkaç gün içinde vücuttan çıkarken parçalarının dışkılarında çıktığını görebilirsiniz.

Küçük ırk köpeklerde ve yavru köpeklerde veya çok miktarda yenmişse bağırsak tıkanması riski çok daha yüksektir. Bununla birlikte, yenmeyen bir nesnenin bağırsaktan nasıl geçeceğini tahmin etmek her zaman kolay değildir ve evcil hayvanınızı yakından izlemeniz gerekecektir.Gastroenterit (Üzgün ​​Mide)

Ne yazık ki, köpekler yememeleri gereken şeyleri yemeleriyle tanınırlar. yan etkilerden biri olabilir üzgün bir karın (gastroenterit). Bu ishal olarak mevcut olabilir , kusma veya yiyeceklerine daha az ilgi duyma. Strafor kabı ile birlikte herhangi bir yiyecek yendiyse, veterinerinize bildirmeniz önemlidir. Bu önemlidir çünkü bizim için güvenli olan birçok yiyecek köpekler için toksik olabilir.

Bu çikolata içerir , üzüm , soğanlar , Sarımsak , macadamia fıstığı , kahve ve alkol. Çok yağlı yiyecekler ayrıca pankreatite (pankreas iltihabı ve buna bağlı hastalık) neden olabilir. Bu, veteriner dikkati ve tedavisi gerektiren son derece acı verici bir durumdur.

Bazıları gastroenterit belirtileri bağırsak tıkanıklığı ile görülenlerle aynıdır. Bu özellikle erken aşamalarda yaygındır, bu nedenle köpeğiniz herhangi bir hastalık belirtisi gösteriyorsa profesyonel veteriner tavsiyesi almak hayati önem taşır.Bağırsak Tıkanıklığı (Bağırsak Tıkanıklığı)

strafor sindirilemez . Ancak yine de vücuttan atılması için bağırsaklardan geçmesi gerekir. Daha büyük parçalar ince bağırsak gibi daha dar noktalardan geçemezse bir tıkanıklık oluşur. Bu, bağırsak tıkanıklığı olarak bilinir.

Blokajlar midede de yaygın ve tedavi edilmezse hayati tehlike arz eder. Bir tıkanıklık ile yaygın olarak görülen belirtiler kusma (genellikle birden çok kez), yiyecek ve suyu tutmada mücadele, kabızlık (veya ishal), yemek yemeyi istememe ve uyuşukluktur.

Köpeğiniz bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsa, acil veteriner müdahalesi almanız gerekir. Veterineriniz köpeğinizi muayene edecek ve muhtemelen bazı teşhis testleri yapmak kan testleri, röntgen veya karın ultrasonu gibi. Bir tıkanıklık tespit edilirse, genellikle onu çıkarmak için ameliyat gerekir - çoğu köpek daha sonra iyileşir.

Bazı durumlarda, anestezi altında bir endoskop (kameralı bir alet) kullanılarak bir tıkanıklık giderilebilir. Her iki durumda da, tıkanıklık ne kadar erken giderilebilirse o kadar iyidir, çünkü tıkanıklık, bağırsak duvarının zarar görmesine ve bağırsak içeriğinin karın içine sızmasına (septik peritonit) yol açabilir ve bu, tedavi edilmezse ölümcül olabilir. Bir tıkanıklığın neden olduğu uzun süreli kusma da hızla dehidrasyona yol açar. Bu, yavrularınızı aşırı derecede hasta edebilir ve mümkün olduğunca erken müdahale etmek için başka bir nedendir.boğulma

Strafor parçaları yutmak yerine solunursa, köpeğinizin hava yolunu tıkayarak boğulmasına neden olabilir. Bu acil bir durum ve acil veteriner müdahalesi gerektirir köpeğiniz nefes almak için mücadele edecek. Ekip, oksijen vermek için hızlı hareket edecek ve tüylü arkadaşınıza en iyi hayatta kalma şansını vermek için engeli ortadan kaldırmaya çalışacak.

Köpeklerin Strafor Yemesini Önleme

Çok Dolu Çöp Kovası

Yenilemeyen eşyaların güvenliğini sağlamak için köpeklere dayanıklı bir çöp kutusu almayı düşünün.

tehlikeli köpek isimleri

şimdi olduğu gibi olası sonuçları bilmek Köpeğinizin strafor yemesi riske atmaya değmez! Mümkün olan her yerde strafora erişimi engellemeye çalışın, özellikle de küçük köpek yavruları için. yenmeyen nesneleri çiğnemek .

Paketleri açarken dikkatli olun, çünkü paketleme fıstıkları köpeğinizin kapması için yere düşebilir. Ayrıca, köpeğinizin oyuncaklarının ve yatak takımlarının yapıldığı malzemeleri de göz önünde bulundurun. Strafor dolgulu yumuşak oyuncaklar ve polistiren içeren fasulye torbaları veya yatak takımları, çiğnenmeleri ve yutulmaları durumunda kaçınılmalıdır.

Strafor ayrıca bitkiler için yaygın bir ambalajdır. Eğer senin köpek biraz petunya yedi bahçeye dikmek istedin, ambalajı da yemediklerinden emin ol.

Strafor tepside et suyu kokusu olduğu için çöp kutusu da ortak bir erişim noktasıdır. son derece cazip olabilir köpekler için. kullanmayı deneyin evcil hayvan güvenli çöp tenekesi ya da tüylü arkadaşlarınızdan güvenli bir şekilde uzak tutun. Halka açık yerlerde yürürken, kahve fincanı veya kahve fincanı gibi çöpleri toplamalarını önlemek için her zaman tasmalı tutun. kek sarmalayıcılar . Önlemek tedavi etmekten çok daha iyidir!

Sıkça Sorulan Sorular

Straforda hangi kimyasal var? Köpekler için zehirli midir?

Strafordaki çoğu insanın endişe duyduğu kimyasal stirendir. Üretim sırasında stirenin cildi, gözleri ve akciğerleri tahriş edici olduğu bilinmektedir. Günlük hayatta kullandığımız nihai ürünlerde bu etkiler çok az endişe kaynağı olsa da, strafor yenmek için tasarlanmamıştır ve ağızda ve bağırsakta hafif tahriş olması mümkündür.

WHO'nun stiren konusundaki fikir birliği, bunun hayvanlar için kanserojen olduğuna inanmak için çok az neden olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle, tek bir maruz kalma olayının köpeklerde kansere veya herhangi bir önemli toksik etkiye neden olması son derece olası değildir.

Fıstık paketlemek köpekler için zehirli midir?

Geleneksel ambalaj fıstıkları da polistirenden yapılır ve bu nedenle bir köpek tarafından yenildiğinde diğer strafor ürünleriyle aynı risklere sahiptir. Bununla birlikte, ambalajlarında plastik kullanımını azaltmak için birçok şirket, mısır nişastasından yapılmış biyolojik olarak parçalanabilen ambalaj fıstıklarına geçti.

Bunlar toksik değildir ve suda çözülür ve bu nedenle evcil hayvanınız için bir soruna neden olma olasılığı çok daha düşüktür. Bununla birlikte, boğulma tehlikesi olduğu için mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Strafor köpekleri öldürebilir mi?

Ne yazık ki evet. Strafor köpekler için boğulma tehlikesidir ve her ikisi de ölümcül olabilen bağırsak tıkanıklığına neden olabilir.

Bağırsak tıkanıklığının belirtileri nelerdir?

Bağırsaklardaki bir tıkanıklık, genellikle tekrar tekrar kusmaya neden olur ve o kadar ki yiyecek veya su aşağı kalmaz. Ayrıca uyuşukluk, kabızlık veya ishal ve karın ağrısı da fark edebilirsiniz.

Son düşünceler

Özellikle büyük cins bir köpeğiniz varsa, köpeğinizin bağırsağından az miktarda strafor geçebilir. Bununla birlikte, yeterince strafor yenirse, bağırsak tıkanıklığı ciddi ve bazen ölümcül bir sonuçtur. Bu nedenle, olması durumunda hızlı tepki vermeniz önemlidir. Yavru köpeğinizin biraz Strafor yediğini fark ederseniz, en iyisi tavsiyesi için veterinerinizi arayın sana huzur vermek için.

Yorumlar