Merle Dog: Renk ve Tartışma

Merle Dog: Renk ve Tartışma

Merle köpekleri hakkında ne biliyorsun? Köpek severlerin çoğu, kürk rengini tanımlamak için kullanılan terimi duymuştur. Merle'ye bazen bir renk, bazen bir desen denir ve belirli bir genetik eşleşme nedeniyle bir köpeğin kürkünde görünür. Merle köpeklerini görmek mükemmel ve hiçbiri aynı görünmüyor. Pek çok insan bu yavruların görünüşlerine bayılıyor ama hakkında fazla bir şey bilmiyor. merle köpekler veya onları çevreleyen renk tartışması.

aussie pom

Merles birkaç farklı cinste gelebilir ve bu göz kamaştırıcı yavrularda göründüğünden çok daha fazlası vardır. Bu yavrular, benzersiz görünümleri nedeniyle genellikle yüksek bir fiyat etiketine sahiptir. Ayrıca, ayırt edilebilir, lekeli bir görünüme sahip benekler olarak da adlandırılırlar. Merles'in popülaritesi son zamanlarda arttı ve birçok insan artık bu ırkları benzersiz renklendirmeleri için arıyor.Bu benekli yavrular ilgi çekici görünümleriyle ayırt edilebilirler ve birini bulmayı uman herkes onlar hakkında biraz daha bilgi edinmelidir. Tüm sorularınızı yanıtlamak için araştırma ve bilgi konusunda yardımcı olmak için atladığımız yer burasıdır. Bu hızlı genel bakışta merle köpekleri, genetiği, tarihi ve etraflarındaki tartışmalar hakkında daha fazlasını keşfedin.

İçindekiler

Merle Nedir?

  Mavi Merle Paltolu Güzel Avustralyalı
Merle, brindle ile karıştırılabilir, ancak iki model aslında oldukça farklıdır.

Merle bazı köpeklerde görülen bir renk deseni türüdür. Daha derin pigmentasyon lekeleriyle kaplı seyreltilmiş bir taban kaplama renginden oluşur. Bu model, köpeğin, kürkün farklı renkteki yamalarla alacalı olmasına neden olan merle geninin iki kopyasına sahip olması durumunda oluşur. Bu gen, tüydeki benekli, lekeli görünümden sorumludur ve onu nesilden nesile aktarır. Gen resesiftir, yani bir köpek sadece bir kopyasına sahipse benekli deseni sergilemeyecektir. Bu renk deseni köpekten köpeğe değişebilir ancak genellikle siyah, kahverengi, mavi, kırmızı veya gümüş tüylü köpeklerde bulunur. Merles, genellikle iki farklı renk olan sıra dışı gözleri ile de öne çıkıyor.Brindle, çizgili benzeri işaretlere sahip bir temel renktir ve merle, daha açık bir temel kaplama üzerinde gelişigüzel renk lekeleridir. Şifreli veya gizli merle denen bir şey var. Bu, bir yavru önemli ölçüde solmuş, neredeyse ayırt edilemez bir modele sahip olduğunda olur. Model gizlenebilir ve köpeklerin geni taşıyıp taşımadıklarını görmek için DNA testine ihtiyacı olabilir.

Merle Genetiği

Lekeli görünümün yaratılmasında hem baskın hem de resesif bir özellik yer alır. Merle olur Bir yavru, ırkı ne olursa olsun, sahip olduğunda yarı baskın olan (M) merle alelinin yalnızca bir kopyası. (m) merle olmayan aleli resesiftir, bu nedenle heterozigot Mm genotipli köpekler merle'dir ve homojen mm genotipli olanlar değildir. Benekli bir köpeğin tüylerindeki düzensiz pigmentleri iletmek için yalnızca bir M'nin bulunması gerekir. Bu renklendirme, farklı kaplama alanlarını rastgele etkiler ve taban kaplama renginin parıldaması için küçük noktalar ve yamalar bırakır. Mm, standart veya klasik olarak adlandırılır.

Bir köpek, M alelinin iki kopyasıyla doğabilir ve bu da bir MM genotipiyle sonuçlanır. Bu bir çift merle veya çift benektir. Bu yavrular klasik merle ile aynı görünmüyor. Birkaç büyük lekeli yama ile esas olarak beyaz taban katlarına sahiptirler. Bu köpeklerin bazı kalıtsal genetik ve sağlık sorunları olabilir ve sahiplerine onları yetiştirmeleri önerilmez.Son yıllarda iki çeşit merle kabul edilmiştir: seyreltin ve alacalı. Seyreltikler, göze çarpan lekeli yamalar olmadan seyreltilmiş bir kaplamaya sahiptir. Harlequins, derin pigmentasyon lekeleri olan hafif taban katlarına sahiptir.

Köpeklerde Merle Boyama

bu alaca boyama köpeklerde görmek oldukça muhteşem. Genetik bir mutasyondan kaynaklandığı için, aynı cins veya aynı yavru olsalar bile, hiçbiri tamamen aynı görünmez. Aynı çöpteki köpekler de benekli işaretlenemez. Her şey yerinde genetiğin tam karışımına bağlıdır.

Merles genellikle beyaz, ten rengi ve siyahın bir kombinasyonu ile benekli kaplamalara sahiptir. Yama genellikle daha hafiftir ve maviden griye kadar olan tonlarda veya hatta kahverengi ve siyah da dahil olmak üzere kırmızı tonlarında (bazen karaciğer olarak adlandırılır) olabilir. Ayrıca genellikle garip renkli gözleri vardır, bu duruma heterokromi adı verilir veya Mavi gözlü . Bazılarının kahverengi gözleri de olabilir.teriyer karışık cins

Merle Köpek Tartışması

  İki Mutlu Merle Köpek
Bu renk ırkının üremesi konusunda yıllar boyunca bazı tartışmalar olmuştur.

Mavi Weimaraner ırklar ve diğer merle köpekleri genetik, onları zayıf görme ve işitme dahil olmak üzere belirli sağlık koşullarına yatkın hale getirebilir. Bu gen kombinasyonu, bazı köpek ırklarında doğal olarak meydana gelebilir. Tartışmanın yattığı yerde, diğerlerine melezleme yoluyla yapay olarak tanıtıldı. Bu uygulama, bazı ırklarda daha önce bulunmayan olası kusurları ve sağlık koşullarını ortaya çıkardığı için bu melezlemenin protestolarına yol açmıştır.

İki merle birlikte yetiştirildiğinde, yavrular M geninin iki kopyasını miras alabilir. İki M genellikle çeşitli sağlık sorunlarına yol açar. Bu problemler arasında göz ve kulak kusurları ile cilt, kalp ve nörolojik sorunlar riskinde artış olabilir. Tartışma, bazı yetiştiricilerin merle to merle üremesinden uzaklaşmasına neden olurken, diğer yetiştiriciler, arzu edilen renk desenlerine sahip yavrular üretmek için onları birlikte üretmeye devam ediyor.

Amerikan Kulübesi Kulübü (AKC), bunu birkaç cins için cins standartlarında bir renk olarak kabul etmeyi bıraktı. işitme ve görme bozukluğu riskinin artması nedeniyle. Bununla birlikte, kayıtlı ebeveynlerin uygun evraklarına sahip oldukları sürece, herhangi bir cins ve renkteki safkanlar kayıt yaptırabilir.

Neden Merle-To-Merle Yetiştiremiyorsunuz?

M'den M'ye üreme ile ilgili tartışmalara ek olarak, bazı sağlık endişeleri de bu tür renk deseniyle ilişkilidir. Evcil hayvan ebeveynleri bu potansiyel sağlık risklerinin farkında olmalıdır. ve sadece M genini taşımayan diğer köpeklerle çiftleştiklerinden emin olun.Köpeklerde MM boyama ile ilişkili bazı potansiyel sağlık riskleri göz, ​​kulak, cilt, kalp ve nörolojik sorunları içerir. Lütfen bu sağlık sorunlarının nesilden nesile geçebileceğini unutmayın. Merleleri birlikte üretmeden önce potansiyel risklerin farkında olduğunuzdan emin olun.

Merle-To-Merle Islahı İçin Temel Sağlık Endişeleri

Homozigot veya çift M köpekleri, spesifik olarak daha yüksek risk altındadır. sağlık sorunları . En yaygın olanı görme ve işitme sorunlarıdır. Baskın M geni için özel olarak üreme, onları kalıtsal sağlık sorunları açısından yüksek bir risk altına sokar. Önemli bir endişe, sağırlık ve körlük riskidir. Bunun nedeni, M geninin hem iç kulağın hem de gözlerin gelişimini bozarak kısmen veya tamamen işitme ve görme kaybına neden olabilmesidir.

  1. Sağırlık – Bu yavrular sahip olabilir kalıtsal sağırlık . Bu, bir kulakta veya her ikisinde de olabilir ve hatta tamamen sağırlık anlamına gelebilir. Bazı ırklar sağırlığa daha yatkındır ve eğer MM iseler, işitsel arıza olasılığı daha yüksektir. Köpekleri beyaz yapan alacalı geni taşıyan köpeklerin, çift M olmaları durumunda genellikle sağır olma olasılıkları daha yüksektir.
  2. Körlük – Çift benekler genellikle tamamen veya kısmen kördür. Ayrıca hem sağır hem de kör olabilirler.
  3. Mikroftalmi - Bu bir durum içinde gözler küçücük. Çoğu zaman, doğru şekilde çalışmazlar veya hiç çalışmazlar. Öğrenciler anormal derecede büyük veya küçük büyür. Bilim adamları mikroftalmi transkripsiyon faktörü (MTF) geni ile bir ilişki üzerinde çalışmış olsalar da, MM genotipinin bu durumla bağlantılı olmasının bilinen bir nedeni yoktur.
  4. retina displazisi – Bu, gözün yanlış şekillenmesine neden olan, sıklıkla kalıtsal bir durumdur. Bu durum zamanla kötüleşir ve tam körlüğe yol açabilir. Ayrıca çok ağrılı olan retina dekolmanına da yol açabilir.
  5. Cilt Endişeleri - M'den M'ye üreme ayrıca 'çift merle' veya 'öldürücü beyaz' olarak da adlandırılan cilt ve saçta pigmentasyon eksikliği gibi cilt sorunlarının daha yüksek insidansına neden olabilir. Bu, güneş hassasiyetine ve cilt kanseri riskinin artmasına neden olabilir.

Genel olarak, alaca yetiştirirken dikkatli olmak akıllıca olacaktır. s, potansiyel sağlık sorunları ciddi olabileceğinden. Bu sağlık sorunlarının riskini azaltmak için genellikle iki benek yetiştirmekten kaçınılması önerilir. Çift M'den kaçınmak için üremeden önce daima alacalı kardeşleri veya ebeveynleri olan bir yavruyu genetik olarak test edin.

Merle Köpek Irkları

Birkaç köpek ırkı M genini taşır, I dahil ederek Avustralyalı Çoban Minyatür Amerikan Çoban Köpeği, Kömür ocağı , Shetland çoban köpeği , Dachshund , Hırka Galce Corgi , Büyük dane , chihuahua, Pomeranya , Mudi ve Catahoula Leopar köpeği. Bu ırkların her biri, kendine özgü bir dokunuş katan alaca deseni ile benzersiz bir görünüme sahiptir.kavapu

Tüm merle köpeklerinin aynı olmadığını belirtmeliyiz. ve renk deseni bir cinsten diğerine değişebilir. Örneğin, Avustralyalı Çoban mavi benekli bir desene sahipken, Catahoula Leopard köpeği kırmızı benekli bir desene sahiptir.

Merle Köpeklerine Bakmanın En İyi Yolları

  merle corgi
Merle Corgis büyük olasılıkla sivilceli bir ceketle gelecek.

Bir benekli yavru sahiplenmeye karar verdiğinizde, köpeğinizin sağlıklı ve mutlu olmasını sağlamak için gerekli adımları atmanız çok önemlidir. Bu, yavru köpeğinize doğru beslenme, egzersiz ve sosyalleşme . Köpeğinizin tüm aşılar ve veteriner ziyaretleri konusunda güncel olduğundan emin olmanız da önemlidir.

İyi haber şu ki, bu köpeklerin özel bir bakıma veya tedaviye ihtiyacı yok. Genellikle sağlıklı ve mutludurlar. Asıl endişe, iki M'yi bir araya getirirken ortaya çıkar ki bu kesinlikle önerilmez. Herhangi bir üreme yapmadan önce tüylü bebeğinizin benek olduğundan emin değilseniz daima bir DNA testi yaptırın. Bu, çift benek üreme olasılığını önlemeye yardımcı olacaktır. Farklı ırkların sağlık sorunlarına duyarlı olduğunu ve bazılarının özel bakıma ihtiyaç duyabileceğini unutmayın. örneğin Great Dane gibi dev ırklar. Bütün köpekler beslenmeli yaşa uygun yiyecek ve cinsten bağımsız olarak bedene özel formül.Son düşünceler

Merle köpek ırkları, benzersiz renkleri, sadık ve zeki kişilikleri nedeniyle giderek daha popüler hale geldi. Bu yavrular mükemmel arkadaş olsalar da, bu benek rengiyle ilişkili potansiyel risklerin ve üremelerini çevreleyen tartışmaların farkında olmak hayati önem taşır. Lekeli kaplı yavruların birçok farklı cinsi ve melezi vardır, bu nedenle üremeyi planlıyorsanız alacalı köpeğinizin geçmişini araştırmanız önerilir.

Yavru köpeğinizin sağlığını ve mutluluğunu sağlamak için uygun beslenme, eğitim, egzersiz, zihinsel uyarım ve sosyalleşmenin sağlanması da önemlidir. Bu adımları atarak, alaca köpeğinizin yıllarca ailenizin sağlıklı ve mutlu bir üyesi olmasını sağlayabilirsiniz. Ailenize bir merle köpeği eklemeyi düşünüyorsanız, bu türlerle ilişkili potansiyel riskler hakkında elinizden gelen her şeyi araştırın ve öğrenin. Uygun bakımla, alacalı köpeğiniz yıllarca sadık ve sevgi dolu bir arkadaş olabilir.

Yorumlar