En Aptal 25 Köpek Cinsi ve Neden Sandığınızdan Daha Akıllılar

En Aptal 25 Köpek Cinsi ve Neden Sandığınızdan Daha Akıllılar

Aptal köpek ırkı diye bir şey var mı? Tıpkı insan zekası gibi, köpeklerin zekası da birçok farklı şekilde ölçülebilir. Stanley Coren’in kitabında anlatıldığı gibi Köpeklerin Zekası , köpek zekasının üç farklı yönü vardır: 'içgüdüsel zeka, uyarlanabilir zeka ve çalışma ve itaat zekası.

İçgüdüsel zeka 'köpek gütme', işaret etme, getirme, koruma veya arkadaşlık sağlama gibi yetiştirildiği görevleri yerine getirme yeteneği anlamına gelir. Uyarlanabilir zeka bir köpeğin sorunları kendi başına çözme yeteneğini ifade eder. Çalışma ve itaat zekası bir köpeğin insanlardan öğrenme yeteneğini ifade eder.



Daha basit bir ifadeyle, bir köpeğin zekasının, belirli bir cins için yeni komutlar almak için ortalama olarak kaç tekrar yapılması gerektiğine bağlı olarak değerlendirilebileceği söylenebilir. Bir köpeğe ustalaşması gereken bir dizi görev vermek, bir IQ testine en yakın şeydir. Bu nedenle, listemiz, kelime anlayışımıza göre 'aptal' köpeklerden oluşmayacaktır. aptal, ancak bunun yerine eğitilmesi zor olduğu biliniyor , hafıza veya dikkat sorunları olan ve inatçı veya bağımsız olma eğiliminde olanlar.

Köpekler Aslında Aptal mı?

Belirli ırkları 'aptal' olarak sınıflandırmaktan nefret ediyoruz. Bize göre bazı ırklar sadece eğitilmesi daha zor . İnatçı bir çizgileri vardır ve çoğu zaman itaatsizdirler ve bu çoğu zaman bu köpeklerin nasıl yetiştirildiğine yol açar. Bazı köpekler son derece inatçıdır çünkü koruyucu olarak yetiştirildiler ve ne pahasına olursa olsun topraklarını ve alanlarını koruyorlar. Diğerlerinin ise kendi akılları vardır. Köpekler, her şeyden önce yetiştirildikleri şeydir ve daha sonra olmaları için eğitildikleri şey olurlar. Bu listedeki herhangi bir köpek hileleri öğrenebilir, ancak aşağıdaki türler, ilk kez köpek sahibi iseniz, eğitimde zorlanacağınız türlerdir.



En Düşük Zeka Türleri

Aşağıda listelenen köpekler ortalama olarak 80 ila 100 tekrar bunları öğrenmek için herhangi bir belirli komutun Love Your Dog'daki baş editörümüz, Mastiff'in eğitilmesinin çok zor olduğunu, çünkü kendisinde iki tane olduğu için - bir Kabarık Mastiff ve bir Amerikan Mastiff . Bu, aşağıdaki köpeklerden hiçbirinin harika aile hayvanları olmadığı anlamına gelmez. Başlangıçta beklediğinizden biraz daha fazla eğitim harcıyor olabileceğinizi bilmenizi istiyoruz.




İngilizce Mastiff

İngiliz Mastiff Dumbest Dog Breed

Mastiff, sıklıkla kategorize edilebilen çalışkan ve sadık bir köpeğin mükemmel bir örneğidir. zeka eksikliği olarak bu cinsin emirlere uyması için geçen süre nedeniyle. Mastiff bu nedenle en aptal köpek ırkları listemizi yapıyor. Mastiff'e sahip olmak ve onu eğitmek isteyenler için önceki köpek bakımı şiddetle tavsiye edilir. Bu görevin büyük bir özveri ve sabır gerektirmesi muhtemeldir. Bununla birlikte, bu yavaş eğitim sürecine neden olan her zaman aptal olmayabilir, ancak bu türün oldukça inatçı olma eğilimi vardır. Yine de, itaat dersleri alma konusunda oldukça düşük puanlar alırlar ve bu nedenle daha az zeki ırklar arasında kabul edilirler.


Basset Hound

Basset Hound Dumbest Dog Breed

Basset Hound, birçok köpek gibi Bu listede, pek çok konuda yeteneklidir - en önemlisi, yüksek koku alma duyularıdır. İçgüdüsel zekaları yüksektir, bu yüzden bu kadar iyi av ortakları olurlar. Ancak, en keskin değiller yeni beceriler edinmeye gelince. Bu, sarkık yüz özellikleriyle birleştiğinde, birçok kişinin Basset Hound'un oldukça zeki olduğuna inanmasına neden oldu. Neyse ki, Basset Hounds, etkileyici yeni bir numara alan ilk kişi olmasalar bile, doğal olarak iyi huylu ve sadık bir arkadaştır.




Bloodhound

Bloodhound Dumbest Dog Breed

Basset Hound gibi, Bloodhound da benzersiz bir burnu olan mükemmel bir av köpeğidir. Birçoğu bu becerinin tek başına bu cinsi kanıtladığını savunuyor 'aptal' olarak sınıflandırılamaz. Ancak, bir Kan Tazısı yetiştirmenin zor ve uzun bir süreç olabileceği bir sır değil. Herkesin bildiği gibi iradeli ve hileleri almakta yavaşlar. 'Gel' komutlarınızı itaatkar bir şekilde dinlemek yerine, onları aldıkları bir kokunun ardından kaçarken bulma olasılığınız daha yüksektir. Bağımsızlıkları zaman zaman sinir bozucu olsa da, genellikle iyi huylu bir yavrudur!


Afgan Tazısı

Afgan Tazısı En Aptal Köpek Cinsi

Afgan Tazısı, genellikle 'kedi benzeri' olarak tanımlanan, uysal ve şefkatli kişilikleri ile sevilen eski bir türdür. Onların bağımsız ve uzak doğa ev temizliği ve eğitimi zor olabilen, genel olarak itaatsiz bir yavruya yol açar. Bir Afgan Tazısı yetiştirmek bağlılık ve cesaret ister. Yine de çoğu meydan okumaya hazır! Onların zeka eksikliği genellikle güzel özellikleri ve sahiplerine sarsılmaz bağlılığı nedeniyle göz ardı edilir, bu da onları hala popüler bir cins seçimi ve Köpek Şovlarında en iyi rakip haline getirir.


Shih Tzu

Shih Tzu En Aptal Köpek Cinsi

Shih Tzu küçük bir oyuncak türüdür asırlar boyunca kraliyetlerin favorisi olan bir köpek. American Kennel Club'a göre, popülaritesi bugüne kadar en popüler 20. köpek türü olarak devam etti. Yeni görevler öğrenmeye veya itaatte mükemmelliğe çok az ihtiyaç duyan, aranan bir kucak köpeği olarak dayandılar. Shih Tzu kuşakları bu amacı uçan renklerle yerine getirdi, ancak arzulanan bir şey bıraktı zeka ve eğitilebilirlik alanlarında - bir kraliyet ailesi içindeki işlevlerini yerine getirmeleri için zorunlu olmayan beceriler.




Pekingese

Pekingese Dumbest Dog Breed

Pekingese, ailesine çok sadık, küçük ve orta boy bir yavrudur. Dikkate alınmayı sevseler de, Pekingese baskın ve bağımsız bir kişiliğe sahip olma eğilimindedir. Bu onların eğitilmesini özellikle zorlaştırır. Çok rütbeler itaat zekası düşük Etkileyici inatçı çizgileri nedeniyle yönetilmesi zor olabilir. Ancak, Peringese sizi anlamıyor olmayabilir, sadece meydan okuyabilirler. Her iki durumda da, onları listemize getiren hileleri almakta yavaşlar.


Basenji

Basenji Dilsiz Köpek Cinsi

Basenji, orta büyüklükte benzersiz bir cinstir ve popülaritesi 87. sıradadır. AKC . Bu düşük sıralamaya rağmen, birçok Basenji sahibi tamamen cinse adanmıştır. Oldukça mizaçlı olabilirler ve genellikle kendilerine saklanmayı severler. Bağımsızlıkları onları eğitilmesi zor . Yeni şeyler öğrenmede harika değiller ve komutları hatırlamakta güçlük çekebilirler. Hipoalerjenik Basenji kendini tımar etmekten veya saatlerce pencereden dışarıya bakmaktan çok daha mutlu. Bir şeyleri hatırlamalarının istendiği bir eğitim dersinde oturmaya pek hevesli değiller.


Beagle

Beagle Dilsiz Köpek Cinsi

Beagle bir çok sevimli ve sevimli köpek bu mutlaka 'aptal' olmayabilir, ancak eğitilmesi zordur. Bu çoğunlukla bağımsız ve bazen yaramaz kişiliklerinden kaynaklanmaktadır. Yeni bir numara öğrenmek için uzun süre oturmak istemeyecekler. Olabilirler kolayca dikkati dağılan veya ilgisiz , onlara itaat zekası için düşük puanlar veriyor. Orta büyüklükte bir köpektir ve bağımsız çizgilerine rağmen, ailelerine çok sadık ve sevgi doludurlar - bu da onları popüler bir cins seçimi yapar.


Borzoi

Borzoi Aptal Köpek Cinsi

Borzoi ve Afgan Tazısı, tavırlarında 'kedi benzeri' olarak tanımlanmış olmaları bakımından benzer kişiliklere sahiptir. Aslında, birçok Borzoi sahibi, bu türün Afgan Tazısı'ndan daha bağımsız ve uzak olduğunu iddia ederdi. Borzoi memnun etme hevesleriyle bilinmiyor , diğer birçok köpeği kolayca eğitilebilir kılan bir özellik. Oldukça kendi kendilerine dahil olma eğiliminde olabildikleri için, bu cinsi neyin motive edeceğini bulmak zor. Bu onların eğitilmesini çok zorlaştırır.




Chow Chow

Chow Chow Aptal Köpek

Chow Chow, kabarık, sevimli görünümü hafife alınmaması gereken güzel bir köpektir. Bu yavru çok baskın ve oldukça inatçı . Sahiplerini kıskanabilir ve bölgesel davranışlar sergileyebilirler. Bu, bu türün zekadan yoksun olduğu anlamına gelmese de, kesinlikle eğitilmesi gereken bir avuçtur ve içgüdüsel olarak itaatkar değildir. Bir Chow Chow'u iyi huylu bir yavru olarak düzgün bir şekilde eğitmek için sabır veya zaman ayıramayan deneyimsiz sahipler için bir meydan okuma olabilir.


İngiliz Bulldog

İngilizce Bulldog Aptal Köpek Cinsi

Eğitilmesi zor bir tür daha İngiliz Bulldog . Korkunç görünümlerine rağmen, bu köpek son derece nazik ve sevgi dolu. Çok popüler bir cinstir ve köpek gösterilerinde ve ev bekçi köpekleri olarak favori hale geldiler. Ancak, bir bulldog yetiştirmek uzun ve sinir bozucu bir süreç olabilir Bu çok sabır ve özveri gerektirir. Bazıları, kesinlikle en çekici olmayan salak yüzlerinin, bu türün en zeki olmadığı algısına katkıda bulunduğunu düşünüyor. Ama elbette görünüş her şey değildir!


Alt Zeka Türleri

Her birinin altındaki köpekler alacak yaklaşık 40 ila 80 tekrar belirli bir komutu öğrenmeden önce. Bu daha büyük bir boşluk ve bazı türler hileleri diğerlerinden daha hızlı anlayabilir. Ancak genel olarak konuşursak, aşağıdaki on beş farklı cinsi eğitmek biraz daha zor olabilir. Bazıları üreme doğası ve bir kısmı da köpeğinizin komutu öğrenmesi için gerçekte ne gerektiğini belirlemeye ne kadar istekli olacaksınız. Bazı köpekler, yüksek değerli muamelelere diğerlerinden daha iyi yanıt verir ve bu, yavrularınızla çalışırken tekrarları sınırlamaya yardımcı olabilir.

alman kurdu 101

Süvari kral charles spaniel

Süvari kral charles spaniel

Cavalier King Charles Spaniel, çok sevecen ve sevecen bir arkadaş olan harika bir aile köpeği olarak bilinen çok popüler bir cinstir. Ancak maalesef, bazı görüşlere göre uzun bir soy içi çiftleşme geçmişi vardır. bu cins daha az keskin yaptı . Yeni komutları öğrenmekte zorlanabilirler ve genellikle çok iyi hatırlayamazlar. Düzgün eğitim almaları biraz zaman alabilir. Bu algı, Cavalier King Charles Spaniel sahiplerinde devam etti ve sevgi dolu bir yavru köpeğin mutlaka en parlak olduğunu bildirdi.




Rottweiler

Rottweiler

Bu cins genellikle sadakatleri ve gaddarlıkları için övüldü . Bu cinsin pek çok şeyi olduğu inkar edilemez. Güç ve bağlılık çoğu zaman sahiplerin bir Rottweiler’ın genel zekası en yüksek sıralamaya sahip olmadığı ortaya çıktı. Rottweiler, kötü anılara ve konsantre olma güçlüğüne sahip olma eğilimindedir. Bu, eğitimi zorlaştırabilir ve listemizde yer almalarının nedeni budur. Onların itaat zekası en iyisi değildir , Rottweiler kesinlikle büyük içgüdülere sahip ve sahiplerine derinden bağlı. Bazen herkesin bir arkadaştan isteyebileceği tek şey budur!


İskoç Teriyeri

İskoç Teriyeri

İskoç Teriyeri, büyük bir kişiliğe sahip küçük bir köpektir! Bu yavru, enerji ya da cesaret açısından yetersiz değil. Bununla birlikte, bu cesaret, çoğu zaman, eğitilmelerini çok zorlaştıran meydan okuyan ve inatçı davranışlara dönüştürülebilir. Sahiplerinin isteklerine karşı durdukları için bilinirler. Daha önce bahsettiğimiz türler gibi, İskoç Terrier'in kavrayışının burada sorun olmaması mümkündür ama öğrenme istekleri . Ne olursa olsun, yetiştirilmesi en zor köpek ırklarından biridir ve kesinlikle listemizi oluştururlar.


Aziz Bernard

Aziz Bernard

Saint Bernard, nazik bir devin tanımıdır. Bu büyük köpek, yüz kilonun üzerinde ağırlığa sahip olabilir ve çocuklarda çok sakin ve harika olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, oldukça bağımsız olabilirler ve komutlara uymak için hızlı olmaları gerekmez. Genellikle aptal köpek ırklarından biri olarak etiketlenirler. Eğitime mutlaka direnmeyecekler, ancak öğrendikleri görevleri hatırlayıp itaat edecekler bazen zor olabilir . Neyse ki bu tatlı cins doğal olarak iyi huyludur ve yine de harika bir aile arkadaşıdır.




Chihuahua

Chihuahua

Chihuahualar herkesin bildiği şekilde zordur ve bunun nedeni genellikle cinsin inatçı bir çizgiye sahip olmasıdır. Lider olduklarını düşünmekten hoşlanırlar ve evin sahipliğini alacak onlara fırsat verirsen. Havladıkları ve yavru olduklarından itibaren uygun şekilde eğitilmemişlerse sahiplenici davranışlar gösterdikleri biliniyor. Erken yaşta sosyalleşip eğitildikleri sürece kesinlikle harika aile hayvanları yapabilirler. Muhtemelen daha fazla antrenman zamanı ayırmanız gerekecek olsa da, bunun Chihuahua'nızın muhtemelen inatçı bir çizgiye sahip olmasından kaynaklandığını bilin.


Bullmastiff

Bullmastiff

İngiliz Mastiffleri gibi, Bullmastiff de inatçı ve en aptal köpek ırklarından biri olması gerekmeyen bir cinstir. Bullmastiff'in (Bulldog ve Mastiff) ebeveyn ırkları, en az zeki on köpek listemizi oluşturur. İngiliz Mastiffleri gibi Bullmastiff'ler nazik devler . Onlar seni her zaman dinlemeyeceğim ve genellikle işleri kendi zamanlarında yaparlar, inanılmaz derecede tatlı ve şefkatli köpeklerdir, harika aile arkadaşları ve evlerinin koruyucuları olurlar.


Büyük Pireneler

Büyük Pireneler

Büyük Pireneler bir dağ köpeği türüdür ve sürülerini potansiyel tehditlerden korumak için yetiştirilmişlerdir. Koruyucu yapıları nedeniyle son derece bağımsız düşünürler ve her zaman dinlemeyecek. Bu tür çok zekidir, ancak inatçı çizgileri, geleneksel itaat eğitiminin bir baş ağrısı olacağı anlamına gelir ve son derece tutarlı olmanız gerekir. Çok çabuk sıkılırlar ve komut verildiğinde yavaş tepki verirler.


Eski İngiliz Çoban Köpeği

Eski İngiliz Çoban Köpeği

Eski İngiliz Çoban Köpekleri sevimli tüylü kürk demetleridir. Gerçekten zekidirler, ancak Pireneler gibi kolayca sıkarlar ve rutin komutlardan çabuk yorulur . İtaat eğitimine erken başlamanız ve köpeğinizin iyi ayarlanmasını istiyorsanız tutarlı kalmanız gerekecektir. Büyük tüylü görünümlerinden dolayı, gerçekte olduklarından daha aptal bir köpek ırkı gibi görünürler. Eski İngiliz Çoban Köpekleri çok popüler ve onları birçok filmde gördüm 'Kanca' ve 'Küçük Deniz Kızı' gibi ekranlarda.




Boksör

Boksör

Hatta huylu ve çekici olsa da Puglar itaat eğitimi söz konusu olduğunda inatçı bir çizgiye sahip olabilir. Sonuç olarak, genellikle aptal bir köpek ırkı olarak görülüyorlar. Puglar bir arkadaş köpek olarak yetiştirildikleri için sahiplerini memnun etmek istiyorlar. Yine de duyguları incinebilir, bu yüzden komutlarla sağlam olma konusunda iyi bir dengeye sahip olmanız gerekir, ancak aşırı kritik ve sert değil . Puglar harika aile arkadaşları olur (hatta tuhaf görünümlü olanlar ), sabrınızı kaybetmeden onları eğitmek için daha fazla zaman harcamalısınız.


İtalyan Tazı

İtalyan Tazı

İtalyan Tazıları kovalamak için yetiştirildi. Zarif ve özenlidirler ve ayrıca ayrılık kaygısı ve gerginliği ile savaşabilirler. Bazen gergin doğaları nedeniyle, antrenman yaparken asla çok sert davranmamalısınız. Temel itaat eğitimi tutarlı ve sağlam olmalı, yüksek değerli ödüller ve iyi yapılan bir iş için övgü eşlik etmelidir. Yapabilirler inatçı bir çizgiye sahip olmak ama onları çok iddialı bir şekilde zorlamak cevap değildir, çünkü o noktada ellerinizde muhtemelen daha da zor bir yavru olacak.


Fransız Bulldog

Fransız Bulldog

Fransızlar, inatçı bir çizgiye sahip tatlı aile arkadaşlarıdır. Onlar iken İngiliz Bulldog kuzenlerinden daha zeki sen hala Bu cinsi eğitmek için daha fazla zaman harcayın Bir Golden Retriever yavrusundan daha fazla. Fransız Buldozerlerinin birçok kişiliği olduğundan, eğitim rejimleriyle çok tutarlı olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Yiyecekleri çok motive ederler ve tutarlı bir şekilde başarılı olurlar.


Malta dili

Malta dili

Malta aslında çok zeki bir türdür ve bize göre en aptal köpek türlerinden biri değildir. Ancak, zamanla sahiplerini istediklerini elde etmek için nasıl yönlendireceklerini öğrendiler. Onlar her zaman yemek motive olmuyor , ancak olumlu övgülerle iyi geçin ve eğitim seansları sırasında aşırı düzeltilmemelidir. Chihuahua gibi, bu cins inatçı bir çizgiye sahiptir ve evrenin merkeziymiş gibi davranılmaya alışkındır. Sürekli eğitimle, bir Malta her büyüklükteki aile için harika bir köpek olabilir.


Lhasa Apso

Lhasa Apso

Lhasa Apso zeki, kendinden emin ve cesurdur. Ayrıca inatçıdırlar ve çabucak ilgilerini kaybederler. temel itaat eğitimi . Dikkatlerini gerçekten yakalayıp tutabildiğiniz sürece hızlı öğrenirler. Eğitimin olması gerekecek daha küçük eğitim oturumlarına bölünmüş Daha uzun egzersiz seanslarında iyi sonuç vermedikleri için gün boyunca. Sert komutlara iyi yanıt vermezler ve sağlam ama tutarlı bir sahibe ihtiyaç duyarlar.


Boğa Teriyeri

Boğa Teriyeri

Bull Teriyerleri alıngan ve pek çok tavrı var. 1800'lerin başlarında boğa güreşi yapmak için yetiştirildikleri için cesur bir yanları var. onları pratikte korkusuz kılar, onları aptal bir köpek ırkı olarak etiketlemekte tereddüt etmemize neden oluyor. Bull Teriyerleri inatçı ve bağımsız olsalar da, sahiplerini memnun etmek için yaşarlar ve mevcut ve eğitim ve olumlu pekiştirme teknikleriyle tutarlı olan bir usta ile mükemmelleşirler. Boğa Teriyerleri oyuncaklarını kesinlikle severler, ancak onları parçalara ayırdıkları bilinmektedir, bu yüzden birkaç tane olduğundan emin olun bazı hasarlara dayanabilecek oyuncaklar .


Son düşünceler

Gerçekten aptal köpek ırklarının olmadığını ileri sürmek adil bir argüman. Herhangi bir cins, belirli alanlarda üstün olabilir ve diğerlerinde yetersiz kalabilir. Tıpkı insan zekası gibi köpek zekası, bir spektrumda görüntülenebilir - sadece 'zeki' ve 'zeki' değil. Bununla birlikte, bir köpeğin zekasını anlamak için en iyi testimiz, yeni görevleri ne kadar çabuk öğrenebilecekleridir. Bu nedenle eğitim, bir cinsin çalışma ve itaat zekası için harika bir gösterge olabilir.

Listemize sevdiğiniz bir cins girmişse cesaretiniz kırılmasın - beyin her şey değildir! Her köpeğe nezaket, saygı, güçlendirme ve cesaret verildiği sürece doğru insanla doğru ortamda eğitilebileceğine inanıyorum. Eğer sen sabırlı ol ve yukarıdaki türlerden birini düzgün bir şekilde yetiştirme kararlılığı, sizi sayısız başka şekilde ödüllendireceklerinden eminler!

Yorumlar