Mide Rahatsızlığı İçin Bir Köpeğe Ne Verilir?

Mide Rahatsızlığı İçin Bir Köpeğe Ne Verilir?

Tıpkı bizim gibi, köpeklerin de zaman zaman mideleri bulanabilir. Köpeğinizin ishal olması veya kusmaya başlaması sinir bozucu (ve dağınık) olabilir, ancak muhtemelen yardım etmek için ne yapacağınızı bilmek istersiniz. Hiç kimse bebeğini acı ve rahatsızlık içinde görmekten hoşlanmaz.

Köpeğinizin midesinin hasta olmasının birçok farklı nedeni vardır, ancak bazıları diğerlerinden daha ciddidir. Hangilerini evde tedavi edebileceğinizi ve daha acil bakım gerektirenleri veterinerlik ofisinizden bilmek akıllıca olacaktır.Mide rahatsızlığının en yaygın nedenlerinden bazılarının yanı sıra sizin ve veterinerinizin denemek ve yardım etmek için neler yapabileceğini keşfedelim.

İçindekiler

Normal Köpek Kakası Nasıl Görünmeli?

Çimenlerde normal renk kakası

Normal köpek dışkısı tek tip çikolata kahvesi renginde ve iyi biçimli olmalıdır.Sağlıklı bir köpek, diyetine ve egzersiz düzeyine bağlı olarak günde bir veya iki kez dışkı üretmelidir. Tabure biraz segmentasyona ve sağlam (ama sert olmayan) bir kıvama sahip olmalıdır, böylece onu aldığınızda geride fazla kalıntı bırakmaz. Köpeğinizin dışkısında kan veya gözle görülür mukus olmamalıdır.

Dışkı skorlama çizelgeleri bazı veterinerler tarafından köpeğinizin dışkısının kıvamı tartışılırken kullanılır. Köpeğinizin mide rahatsızlığı varsa, bu, dışkılarının normalden daha gevşek ve sulu olduğu ve dışkılarının da daha sık çıktığı anlamına gelir. Bu, evcil hayvanınızın yetersiz kalması durumunda evde kaza geçirdiği anlamına gelebilir.

Mide Rahatsızlığının Olası Nedenleri Nelerdir?

Kanepede yatan hasta beyaz köpek

Köpeğinizin midesinin neden üzgün olduğunu anlamaya mı çalışıyorsunuz? İşte bazı olası nedenler.köpeğimin dışkısı çok kokuyor

İshal, spesifik olmayan bir semptomdur ve altta yatan birçok farklı neden olabilir. Veteriner tavsiyesi almadan kesin nedeni belirlemek genellikle mümkün değildir. Bununla birlikte, köpeklerde mide rahatsızlığının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır.

Diyet Kararsızlığı

Bu, yememesi gereken bir şeyi yemesi anlamına gelir ve genellikle 'çöp bağırsağı' denilen bir duruma yol açar. Köpekler bunu yürüyüşe çıkarken yapabilirler, bu nedenle özellikle tasmasını koklarken veya tasmasını çıkarırken tamamen kaçınmak zor olabilir. Yerde bulunan birçok şey bozulduğundan ve yüksek düzeyde bakteri içerdiğinden, bu davranışı mümkün olduğunca engellemeye çalışın.

Şunu da belirtmekte fayda var köpek masa artıklarını beslemek veya normal diyetlerini aniden değiştirmek de mide rahatsızlığına neden olabilir. ve emin ol senin çöp kutusu her zaman güvenli bir şekilde kapalı kalır .parazitler

Köpeğinizin sindirim sisteminde çok sayıda solucan varsa, bu ishale neden olabilir. Diğer parazitler, gevşek dışkılara neden olabilen ve evcil hayvanlar arasında bulaşıcı olabilen mikroskobik protozoon Giardia'yı içerir. senin fark edersen yerde süzülen köpek kıçını silmek için solucanlar için test edilmelidir.

bakteri

Salmonella, kampilobakter ve E.coli bazı hayvanlarda ishale neden olabilir. Çiğ gıda ile beslenen hayvanların bu bakterilerle karşılaşma riski daha yüksektir.

Virüs

İshalin en iyi bilinen viral nedeni, parvovirüs . Etkilenen hayvanlar genellikle çok miktarda kanlı ishal geçirir ve bazı durumlarda ölümcül olabilir. Düzenli aşılar, köpeğinizin bu hastalığa yakalanmasını önlemeye yardımcı olur.

Gıda Hassasiyetleri

Altta yatan gıda hassasiyetleri veya alerjiler, bazı köpeklerde mide rahatsızlığına neden olabilir. Veterineriniz, bir diyet denemesi yapma sürecinde size yardımcı olarak bu olası sorunları teşhis edebilir.İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD)

Bununla köpekler şart değişen derecelerde etkilenebilir, bazıları diğerlerinden daha şiddetli etkilenir. Hipoalerjenik diyetler bazı hayvanlar için faydalı olabilirken, diğerleri ilaç gerektirebilir.

pankreatit

pankreatit çok yağlı veya zengin yiyecekler yiyerek tetiklenebilir, bazı türler diğerlerine göre daha yatkındır (minyatür schnauzerler ve yavru horoz İspanyollar gibi). Pankreas adı verilen küçük bir organ iltihaplanır ve etkilenen köpeklerin ağrılı bir karın, kusma ve ishalden muzdarip olmasına neden olur. Ayrıca çok uyuşuk ve susuz olabilirler.

Ekzokrin Pankreas Yetmezliği (EPI)

EPI pankreasın yağları sindirmeye yardımcı olacak yeterli enzim üretmediği bir durumdur. Hayvanlar tedavi edilmezse ciddi yetersiz beslenmeden muzdarip olabilir ve kronik ishalden muzdarip olabilir.

Hemorajik Gastroenterit (HGE)

Ayrıca şöyle bilinir Akut Hemorajik İshal Sendromu (AHDS) , bu hastalığa sahip köpeklerde ani başlangıçlı kanlı ishal görülür ve sıklıkla kusma görülür. Kesin neden bilinmemekle birlikte alerjiler, parazitler veya kan pıhtılaşması ile ilgili sorunlar tarafından tetiklenebilir. Bazı köpeklerin tedavi için hastaneye yatırılması gerekebilir.Addison Hastalığı

Addison hastalığı başka bir şekilde bilinir hipoadrenokortisizm ve ömür boyu tedavi gerektirir. Böbrek üstü bezlerinin kortizol de dahil olmak üzere yeterli hormon üretmemesinin neden olduğu bir durumdur. Bu hormonlar, vücuttaki elektrolitlerin düzenlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra, stresli olaylarla başa çıkmada hayvanlara yardımcı olur. Hayvanlar, gelip giden semptomlar gösterebilirler, bu da ciddi bir Addison krizi yaşayana, çökmüş ve aşırı derecede rahatsız olana kadar bahsinizin durumu teşhis etmesini zorlaştırır. Bunu teşhis etmenin başka bir yolu da kan örnekleridir, ancak test endişesini tespit etmek zor olacaktır.

en iyi köpek çivi değirmeni

Yengeç Burcu

Bazı kanser türleri köpeklerde ishale neden olabilir. Tümörler, içinde kan olan veya olmayan gevşek dışkılara neden olabilir. Kan testleri, tanısal görüntüleme ve biyopsilerin bir kombinasyonu kullanılarak bir tanı konulur.

Hasta Bir Karnı Evde Tedavi Edebilir misiniz?

Evet, köpeğinizde bir kerelik ishal varsa ve bunun dışında neşeli ve mutluysa, onu evde tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Köpeğinize pişmiş tavuk göğsü veya beyaz balık ve haşlanmış beyaz pirinç gibi hafif, sindirimi kolay yiyeceklerden oluşan küçük öğünler verin. Alternatif olarak, veterinerinizden veya evcil hayvan dükkanınızdan tezgahta satılan ticari bir hassas mide maması daha kolay olabilir.Probiyotikler yardımcı olabilir mülayim yiyeceklerin yanı sıra, köpeğinizin bağırsak florasına yardımcı olur ve sindirim sistemine iyi bakteriler sağlar. Bu ürünlerden bazıları, köpeğinizin dışkısını sertleştirmeye yardımcı olan kaolin ve montmorillonit gibi maddeler içerir. Probiyotikler reçete gerektirmez, bu nedenle tekrar tezgahtan veya çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Köpeğimi Veterinere Ne Zaman Götürmeliyim?

Veteriner ile muayene masasında büyük beyaz laboratuvar

Köpeğinizin veteriner tedavisi gerektirdiği durumlar vardır.

Aşağıda, dikkat edilmesi gereken uyarı işaretlerinin bir listesi bulunmaktadır. Bunları gördüğünüzde hemen veterinerinizi arayın :

 • Dışkıda kan – taze kırmızı kan veya siyah yapışkan sindirilmiş kan (melena)
 • Çok miktarda çok sulu dışkı - köpeğiniz sık veya çok miktarda sulu ishal geçirirse dehidrasyon riski altındadır.
 • Kusma – Köpeğiniz kusuyor ve ishal geçiriyorsa veterinerinizi aramalısınız.
 • Karın ağrısı - Köpeğiniz sızlanıyorsa, karnına dokunulduğunda ağlıyorsa, karnına bakıyorsa, kendini alışılmadık duruşlarda tutuyorsa veya şişkin görünüyorsa, karın ağrısı olabilir.
 • Letarji – Köpeğiniz normal benliğinde değilse ve normalden daha sessizse, onu bir veteriner tarafından muayene ettirmelisiniz.
 • çöküş – ağır vakalarda köpeğiniz zayıflayabilir ve yere yığılabilir. Bu durumda veterinerinizi hemen görmelisiniz, çünkü ciddi şekilde susuz kalmış olabilir veya altta yatan ciddi bir sağlık sorunu olabilir.

Veteriner Köpeğimin Üzgün ​​Midesini Nasıl Tedavi Edecek?

Veteriner hekiminizin muayene bulgularına bağlı olarak, kan testi önerebilirler . Testler dehidrasyonu gösterebilir ve elektrolit dengesizliklerini gösterebilir. Daha spesifik kan testleri, pankreatit veya yetersiz pankreas (Pankreas Yetmezliği) taraması için köpeğinizin pankreas enzimlerine bakabilir. Veterineriniz, eksiklikler için köpeğinizin protein ve vitamin seviyelerini de değerlendirebilir.İshalin bulaşıcı nedenleri, örneğin bakteriyel enfeksiyonlar veya parazitler genellikle dışkı örneklerinden teşhis edilir. Veterineriniz dışkıyı kan kaybı belirtileri açısından da değerlendirebilir.

X-ışınları veya ultrason taramaları, köpeğinizin sindirim sistemindeki tıkanıklıkları ekarte etmek ve kanser veya karaciğer sorunları belirtileri aramak için yardımcı olabilir. Bazı ishal nedenlerinin kesin olarak belirlenmesi için köpeğinizin sindirim sisteminin cerrahi biyopsileri bazen gereklidir.

Köpeğinizin gıda alerjisi veya intoleransı olup olmadığını anlamak için gıda denemeleri yararlı bir yol olabilir. Veteriner hekiminiz genellikle köpeğinizin 6 ila 8 hafta boyunca tek kaynaklı katı bir diyet yemesini önerir (başka hiçbir yiyecek, ikram, çerez vb. olmadan). İshal düzelirse, tepki gösterip göstermediğini ve tekrar ishali olup olmadığını görmek için diyet denemesine farklı yiyecekler (tavuk veya sığır eti gibi) verilir. Veterineriniz size bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebilir.

Hasta Bir Mideyi Önleyebilir miyim?

Büyük siyah köpek çimenlere kusuyor

Köpeğinizin yürüyüşlerde yememesi gereken şeyleri yemesine izin vermeyin - çimen bile midelerini rahatsız edebilir.

Köpeğinizin mide bulantısını asla engelleyemezsiniz, ancak riski azaltmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır:

 • Köpeğinizin süpürmesini deneyin ve durdurun yürüyüşlerde
 • Ağır solucan yüklerini önleyin düzenli haşere giderme ile meydana gelen
 • Köpeğinizi sofra artıklarıyla beslemeyin, özellikle zengin veya yağlı olanlar
 • Köpeğinizin diyetini asla aniden değiştirmeyin. Birkaç gün boyunca her zaman yeni mamayı eski mamasına karıştırın.
 • Köpeğinizin aşı olduğundan emin olun ishalin viral nedenlerini önlemek için
 • köpeğini al düzenli kontroller Altta yatan herhangi bir sağlık sorununu erkenden tespit etmek için veterinerinizle

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeklerde mide rahatsızlığının belirtileri nelerdir?

Semptomlar şiddetine bağlı olarak değişir, ancak çoğu köpek mideleri hasta olduğunda yumuşak veya sıvı dışkı çıkarır. Genellikle normalden daha sık dışkılamaları gerekir ve biraz zorlanabilirler. Diğer belirtiler arasında gaz, iştahsızlık ve uyuşukluk bulunur.

Tek seferlik bir olay ile kronik ishal arasındaki fark nedir?

Çoğu mide rahatsızlığı vakası, köpeğiniz o sırada biraz renksiz hissedebilse de, minimum tedavi ile düzelen kısa bir ishal nöbeti içerir. Çoğu gün, tekrarlayan ishal nöbetleri veya gevşek dışkılı bir köpek, araştırılması gereken kronik bir duruma işaret eder. Tedavi edilmediği takdirde, köpeğiniz yetersiz beslenme ve kilo kaybı yaşayabilir.

Köpeğime mide bulantısı için ne verebilirim?

Köpeğiniz başka türlü zekiyse, mide rahatsızlığını yumuşak, sindirimi kolay yiyeceklerle tedavi edebilirsiniz. Köpekleri aç bırakmak genellikle gerekli değildir - bunun yerine, onları küçük öğünlerde pişmiş tavuk veya beyaz balık ve haşlanmış pirinç gibi şeylerle besleyin. Alternatif olarak, hassas bir mide yemeği veya probiyotikler yardımcı olabilir.

Son düşünceler

Köpeğinizin hafif bir mide rahatsızlığı varsa ve bunun dışında kendisi iyi durumdaysa, onu yumuşak yiyecekler ve probiyotiklerle tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. Ancak, işler düzelmezse veya herhangi bir uyarı işareti görürseniz derhal veteriner tavsiyesi almalısınız. Köpeklerde ishalin birçok nedeni vardır, bu yüzden onun için endişeleniyorsanız evcil hayvanınızı muayene ettirin.

Yorumlar